HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Economatele, Comertul facut de manageri scoliti in comunism
Marduk
mesaj 29 Jul 2011, 07:37 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Asistam la revigorarea unor proiecte ce s-au dovedit a fi lipsite de succes, economatele. Infiintate de Vanghelie, din motive care imi scapa si azi, preluate de PSD parca prin sectorul 1, iar azi UNPR vrea sa puna pe picioare un program destinat numai pensionarilor. De cate ori vad astfel de incercari ma intreb daca cei care vor ca aceste programe sa functioneze au vizitat tari din UE unde astfel de magazine functioneaza cu succes inca din anii '90. Am intrat in acei ani intr-un astfel de magazin, am sa-i dau numele desi nu ar trebui, ALDIS. Prin comparatie cu economatele care aduc mai degraba cu supermarket-urile, aceste magazine, un lant intreg, nu aveau rafturi, toata marfa era expusa in boxpaleti, respectandu-se doar categoriile de produs pe randuri paralele, produsele perisabile erau intr-o incinta frigorifica dar tot in boxpaleti. Ar mai fi un aspect, de ce doar pensionarii? sunt familii sarace in aceasta tara, multe dintre ele mai sarace decat multi pensionari, care pot beneficia de astfel de magazine, fara sa mai faca cozi interminabile, urmate de incidente, la donatiile primariilor, de ce nu spune nimeni nimic despre aceste familii? de ce astefel de programe se adreseaza doar unei parti a populatiei? Eu sper ca intr-o zi sa avem si in Romania magazine gen ALDIS unde toti oamenii sarmani sa poata cumpara produse necesare unui trai modest dar demn, pana atunci consider ca aceste initiative sunt doar incercari populiste de a manipula masa alegatorilor, ceea ce mi se pare josnic din partea celor care promoveaza acest gen de magazine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman