HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> 1800 Km Prin Centrul Tarii
darky19
mesaj 28 Jun 2011, 10:54 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 13 June 11
Forumist Nr.: 24.811



Bine v-am gasit pe toti de pe forum , sunt nou pe aici si as vrea sa va prezint o "mica" excursie.
Voi pleca pe 25 august de vizitat am gasit multe locuri superbe dar poate mai stiti voi ceva ce nu am trecut pe lista inca.
Multumesc de acum pentru eventualele sfaturi si ideei .

Harta cu traseul http://maps.google.ro/maps/ms?authuser=0&a...0ed3abe21ab0236

O sa scriu cateva puncte cheie si obiective turistice importante pentru fiecare zi de drumetie. ( sunt foarte multe de vazut si de spus despre traseu dar nu as vrea sa umplu forumu prea mult)

Ziua 1 la 5 dim plecam din Bucuresti cu destinatia Tg Jiu.
Opriri pentru poze , vizite , filme etc.

Rm Valcea , Calimanesti-Caciulata ( Manastirea Cozia si Stanisoara), Voineasa ( Lacurile Bradisor , Malaia , Vidra) , Cheile Jietului.
Petrosani-Tg Jiu , Manastirea Lainici si Visina , Defileul Jiului.

Ziua 2 plecam din Tg Jiu spre Arieseni.
Prima oprire : Polovragi ( Pestera si Manastirea Polovragi si Pestera Muieri)
Ranca (Transalpina super drum) , Cetatea Petresti , Cetatea Sebesului , Cetatea Alba Carolina
Celula lui Horea , Closca si Crisan , Palatul Apor si Palatul Principilor .

Ziua 3 plecam din Arieseni spre Sighisoara.

Manastirea Subpiatra , Muzeul si Statuia Avram Iancu , Manastirea Lupsa , Cheile Rametului si Manastirea Ramet
Cetatea Medievala din Stremt , Cheile Albacului , Cascada Zugai.
Sibiu , Medias , Sighisoara (aici vizitezi tot orasu nu mai insir zecile de obiective)

Ziua 4 plecam din Sighisoara spre Bicaz (Piatra-Neamt)

Lacul Rosu si Zetea , Cheile Bicazului , Pestrea Tunel , Lacul Izvorul Muntelui , Cheile Sugaului
Manastirea Bisericani , Manastirea Bistrita , Ansamblul Curti Domnesti

Ziua 5 plecam din Bicaz spre Baile Tusnad

Manastirea Ciolpani , Ansamblul Palatului Ghira , Palatul Stirbei din Darmanesti , Lacul Poiana Uzului
Lacul Sf Ana , Biserica de lemn din Chichis.

Ziua 6 plecam din Baile Tusnad spre Bucuresti pe Transfagarasan.

Biserica fortificata Prejmer , Cetatea Fagaras , Transfagarasan ( Balea Lac si Cascada ) , Barajul Vidraru
Curtea de Arges

Acest topic a fost editat de Michelle: 1 Jul 2011, 10:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 28 Jun 2011, 11:13 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Bine-ai venit la han!

Excelent traseu cu zone extrem de frumoase! Insa extrem de aglomerat pentru fiecare zi! Eu cred ca nu o sa poti completa vreo zi chiar daca mergi fara sa respiri... totusi e vacanta si nu Turul Romaniei rolleyes.gif
Vezi ca Transalpina e de minim doua zile numai ea (80 km) daca vrei sa mai admiri peisajele, sa faci ceva poze si sa gusti din ea. Eu cred ca aveai nevoie de timp dublu pentru a te simti si relaxat.

Astept sa faci poze si sa le postezi cand te intorci. Drum bun!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
darky19
mesaj 28 Jun 2011, 05:58 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 13 June 11
Forumist Nr.: 24.811



Bine nici eu nu vreau sa alerg si daca e nevoie mai pot sta 2 nopti in plus. Cu orasele de cazare este asa ca idee sa am niste puncte de plecare , la nevoie le modific .
Oricum nu merg cu rezervari sau chestii de genu deci pot sta unde vreau. Merci de sfaturi o sa pun si poze la intoarcere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Jun 2011, 05:58 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 29 Jun 2011, 07:54 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Daaaa, excelent. Traseele in circuit sunt si au fost mereu preferatele mele...dar imi pare cam bizar...ai ales tu traseul ?? pe ce criteriu ???


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 29 Jun 2011, 11:31 AM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Mie mi se pare grozav că vrei să vezi aceste locuri, īnsă susţin ideea lui Freeman: este mult prea mult pentru 5 zile! Practic vei fugi de la un obiectiv la altul. Este imposibil să vezi tot ceea ce ţi-ai propus. Ai calculat timpul de mers cu maşina, opririle şi pauzele de masă? Ţine cont că viteza medie pe şosele depinde de trafic şi de indicatoarele rutiere, starea drumului, starea vremii, nu de puterea maşinii. Personal, am vizitat unele dintre obiectivele respective īn mini-excursii de un weekend, uneori prelungit, īnsă nu am putut vedea tot ce se putea vedea īn fiecare locaţie. Un timp dublu cel puţin ar fi mai rezonabil...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
darky19
mesaj 29 Jun 2011, 05:05 PM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 13 June 11
Forumist Nr.: 24.811



Traseul l-am ales eu . Vroiam sa fac un tur cu masina prin tara si astea sunt cam cele mai frumoase zone din romania. M-am documentat pe net , prieteni , google earth ( ohyeah.gifsmile.gif ) .
Ca timp m-am gandit la km pe care ii fac zilnic , anul trecut am fost tot asa da mai scurt adica Bucuresti - Sibiu (pe transfagarasan plecat la ora 5 dim) cu o gramada de opriri am ajuns la 15 acolo , am stat o noapte in sibiu sa vizitez orasul . La 9-10 dim am plecat Medias - Sighisoara si Moieciu unde am stat 3 zile.


Acum nu e nimic batut in cuie ca timp as mai avea , traseul se mai poate scurta putin.

Oricum cu toate vizitele ajung sigur in Tg jiu pana seara plecand la 5 din Bucuresti.

A da sa nu uit oricum nicioadata oriunde te-ai duce nu vizitezi si nu vezi absolut tot ce se poate , mereu cand te duci a doua oara mai vezi ceva nou smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florinbad
mesaj 29 Jun 2011, 05:55 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 16 April 08
Forumist Nr.: 11.503



Vezi mai jos un traseu facut in 3 zile, ce cuprinde mare parte din tintele tale:
http://www.florinbad.com/2010/04/un-tur-de...3-mai-2008.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
darky19
mesaj 29 Jun 2011, 07:32 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 13 June 11
Forumist Nr.: 24.811



Misto traseul de mai sus felicitari , ma bucur sa mai vad si pe alti lafel. Eu cel putin din toti pe care ii cunosc , a iesi la munte inseamna Sinaia , busteni , predeal 2-3 zile sa faci "nimic" nu se catara pe munte , nu viziteaza nimic se plimba prin oras fac gratare si cam atat.Noroc cu prietena mea ca suntem lafel , ne urcam in masina si plecam de nebuni smile.gif.
De Paste am fost la canionul 7 scari pana sus la piatra mare super traseu montan vi-l recomand de o zi merge smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 1 Jul 2011, 07:49 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(darky19 @ 29 Jun 2011, 05:05 PM) *
Traseul l-am ales eu . Vroiam sa fac un tur cu masina prin tara si astea sunt cam cele mai frumoase zone din romania.


E o afirmatie riscanta si discutabila...Romania e plina de zone frumoase.. recent am investigat satul (comuna ??) Suhaia - Teleorman, ma rog Lunca Dunarii...Nu credeam sa exista asa ceva pe planeta...Dar desigur, exista atat de multe alte zone cunoscute sau nu, ce pot concura cu cele mentionate de tine.

Altfel e un traseu interesant si iti doresc succes in realizarea lui thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 1 Jul 2011, 09:34 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Pentru Transfagarasan (s-a deschis azi, e zapada) si Transalpina trebuie sa te informezi inainte sa afli cum e vremea si starea drumului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
darky19
mesaj 1 Jul 2011, 03:10 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 13 June 11
Forumist Nr.: 24.811



Anu trecut cand am facut acel traseu similar nu am avut probleme si sper nici anu asta sa nu am.


In caz ca are cineva chef sa vada cateva poze de prin micile excursii.

https://picasaweb.google.com/112836604890892290690
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 2 Jul 2011, 09:33 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(darky19 @ 28 Jun 2011, 11:54 AM) *
Ziua 1 la 5 dim plecam din Bucuresti cu destinatia Tg Jiu.
Opriri pentru poze , vizite , filme etc.

Rm Valcea , Calimanesti-Caciulata ( Manastirea Cozia si Stanisoara), Voineasa ( Lacurile Bradisor , Malaia , Vidra) , Cheile Jietului.
Petrosani-Tg Jiu , Manastirea Lainici si Visina , Defileul Jiului.


Waaaay too much pentru doar cinci zile ... merge numai doar dacă vrei să bifezi obiectivele, īn carecaz īn prima zi poţi trece pe listă şi mănăstirile Turnu şi Ostrov, că doar sīnt īn zona Călimăneşti-Căciulata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 3 Jul 2011, 12:41 PM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Darky, ai putea renunţa la porţiunea de traseu pe care deja ai făcut-o anul trecut. Poţi vizita la īntoarcere alte locuri, cum ar fi Vulcanii Noroioşi de lāngă Buzău.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
darky19
mesaj 5 Jul 2011, 07:30 AM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 13 June 11
Forumist Nr.: 24.811



QUOTE(Rovaniemi @ 2 Jul 2011, 10:33 PM) *
Waaaay too much pentru doar cinci zile ... merge numai doar dacă vrei să bifezi obiectivele, īn carecaz īn prima zi poţi trece pe listă şi mănăstirile Turnu şi Ostrov, că doar sīnt īn zona Călimăneşti-Căciulata.


Le am trecute pe lista smile.gif merci

Erwin ar fii o solutie dar e prea frumos transfagarasanu parca as vrea sa il mai vad odata biggrin.gif

Acest topic a fost editat de darky19: 5 Jul 2011, 07:31 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:38 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman