HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

 
Reply to this topicStart new topic
> Victima Si Victimizare
Zed
mesaj 14 Apr 2011, 03:56 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671





Victima victime, s.f. 1. Persoană care suferă chinuri fizice sau morale din partea oamenilor, a societăţii, din cauza propriilor greşeli etc. 2. Persoană care suferă de pe urma unei întâmplări nenorocite (boală, accident, jaf, crimă etc.). 3. (În antichitate) Animal sau om care era sacrificat unui zeu. – Din fr. victime, lat. victima.

VÍCTIM//Ă ~e f. Persoană care a nimerit într-un accident sau într-o catastrofă; jertfă. ~a unui accident de circulaţie. 2) fig. Persoană care suferă din cauza unor circumstanţe nefavorabile; jertfă. ~a propriilor patimi.

Vreau sa discutam aici despre victimizare , despre propriile greseli , despre cum ne sabotam singuri , despre beneficiile victimizarii .NU discutam aici depre victimele unor violuri , talharii , jafuri etc .

Fiecare cred ca cunoaste persoane care se victimizeaza sau se declara victime , indiferent ca le-am vazut in cercul nostru apropiat de prieteni , amici ,cunostinte , colegi de munca , de scoala , facultate s.a.m.d.

Persoanele care se victimizeaza afirma des ca :
( Este doar un exemplu !!! )

1. Nu am nicio sansa sa fac ceva deoarece ….
2. Am mari probleme .
3. Nu vrea nimeni sa ma angajeze .
4. Situatia mea e foarte grea .
5. Toata lumea minte , fura si inseala .
6. Doresc sa merg la scoala /facultate DAR ….
7. Doresc sa-mi pastrez jobul DAR …
8. Nimeni nu ma ajuta .
9. Nu am putut sa fac asta FIINDCA ……. DAR imi doresc……
10. Toti profita de mine .
11. Ajut pe toata lumea DAR nu astept nimic inapoi .

Intotdeauna se ivesc anumite motive pentru a nu duce un lucru propus , la capat . Acest lucru este vital pentru cei care se victimizeaza, deoarece , astfel, isi pastreaza statutul de victima .
Nu conteaza care este motivul invocat ( bani , timp etc etc ) ci faptul cat de des este atasat acest motiv unui esec .

Alta caracteristica mai este inlocuirea lui eu cu noi .

Exemplu :
Noi am gresit dar seful putea sa ne-o spuna mai frumos .

Spunand noi , nu ne asumam intreaga greseala ( si de multe ori aceste persoane o fac singure ) . Este mult mai usor sa spui noi deoarece mai reduce din greutatea greselii si nu ne pune intr-o situatie atat de negativa ca fiind singurul care a gresit .

Beneficiile victimizarii :
Deoarece orice lucru pe care il facem ( mai ales constant ) ne aduce un beneficiu ( altfel nu l-am face ) , aceste victime cauta situatii si explicatii prin care isi pot pastra aceste beneficii si implicit acest statut .

Beneficii :

( Sunt doar unele , ca sunt mai multe )

1 Captarea atentiei din partea celor care ii asculta.
2 Compasiune din partea celor care ii asculta .
3 Simpatie din partea celor care ii asculta .
4. Confirmari din partea celor care ii asculta .
5. Esecul din viata lor nu se datoreaza lor ci a anumitor factori care au intervenit . ( motive )
6 Isi folosesc sistematic esecurile din trecut pentru a justifica situatia actuala .
7 Nu ei sunt responsabili pentru greselile lor ci ( seful/sefa , mama/tatal, colega/colegul , amica/amicul , prietena/prietenul sau totul la plural , cu cat sunt mai multi cu atat mai bine ) .
8. Lipsa responsabilitatii personale .

Cum ne sabotam singuri
Un exemplu :
Daca o persoana care se victimizeaza doreste un nou loc de munca si, pentru acest lucru, are nevoie de un CV sau acte , v-a face tot posibilul sa gaseasca motive pentru a nu-l termina la timp . Unii recunosc ca nu si-au dat interesul ( ca au dormit , mers la prieteni , iesit la terasa etc ) asa cum trebuia dar ,majoritatea vor spune ca nu au avut timp .( a plouat , a avut nevoie de ei altcineva , a intervenit nu stiu ce , nu am putut fiindca ... etc etc )

Pe de-o parte observam o persoana care afirma ca isi doreste un loc de munca dar pe partea cealalta face orice altceva pentru a nu il primi . Beneficii : sunt trei , cel putin :
- pastratrea statutului de victima ( atentia celor din jur , compasiunea , simpatia )
- predictia ( anticiparea ca oricum nu primeam eu jobul )
- plasarea responsabilitatii in exterior ( nu sunt eu vinovat sau cel putin nu in intregime)


Subiectul nu este epuizat , mai sunt foarte multe de adaugat . Am incercat sa folosesc un limbaj cat se poate de simplu , pentru a intelege toata lumea despre ce doresc sa discutam aici . Tocmai de aceea am inlocuit unii termeni psihologici .


Ma intereseaza la modul cel mai serios parerile voastre referitoare la victime si victimizare si la experientele voastre personale .






--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:46 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman