HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Reply to this topicStart new topic
> Despre Estetica, Ce face o lucrare artistica sa fie "mare" sau "de succes&#
ilie
mesaj 19 Dec 2010, 04:30 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



...judecata estetica, obiectivitatea gustului, experienta valorii... Ce face o lucrare artistica sa fie "mare" sau "de succes"?

Este cineva dispus sa discute despre estetica?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 28 Dec 2010, 04:50 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



... se pare ca nu e dispus cineva...
(sa fie din cauza neplasarii in forumul de arta sau din cauza carnatilor de sezon? sau pur si simplu ... interes canci?...)

Acest topic a fost editat de freeman: 28 Dec 2010, 04:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 28 Dec 2010, 08:44 PM
Mesaj #3


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Pentru început, care e părerea ta? Tu cum vezi aspectul ăsta al succesului? Şi despre ce artă vorbim? Nu ştiu dacă e la fel în toate artele...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Dec 2010, 08:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 28 Dec 2010, 10:10 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Sigur ca e la fel in toate...Ce idee ??
Manifestarea artistica, catarsisul,..trairea artistica este unica. Sau mai exact singulara...Intensitatea ei poate sa fie foarte diferita, dupa cum mecanismele de transmitere, ori elementele care o declansaza pot provenii dintro gama foarte larga de directii. Arta le analizeaza cu atentie pe toate, in toate formele ei de afirmare...Poti fi cel putin la fel de impresionat de o fotografie buna ca de un film foarte bun. Asta desigur, daca esti echipat cu instrumentele necesare care sa iti permita sa le intelegi pe fiecare.

Acest topic a fost editat de The Dude: 28 Dec 2010, 10:13 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 28 Dec 2010, 10:24 PM
Mesaj #5


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Mă refeream la criteriile de evaluare, când am spus că nu e la fel în toate.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 28 Dec 2010, 10:38 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Un exemplar de carte care mie mi se pare cu desavarsire estetica.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Dec 2010, 10:40 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(freeman @ 19 Dec 2010, 05:30 PM) *
...judecata estetica, obiectivitatea gustului, experienta valorii... Ce face o lucrare artistica sa fie "mare" sau "de succes"?


Sunt doua retete. Una este sigura, traditionala si alta aleatorie, moderna.
Amandoua sunt nerecunoscute oficial de arta, dar acceptate de toata lumea.

1. Exista o istorie a artei in care fiecare forma de expresie, fiecare structura si fiecare simbol au fosta atent analizate, explicate si cuantificate in efecte emotionale. Urmaresti felul in care un pictor celebru a ales subiectele, contrastele, organizarea spatiilor...cum un scupltor care a impresionat jumatate de veac de critica a echilibrat volumele...cum un regizor remarcabil a gandit scenele in asa fel incat ele sa spuna povestea cat mai simplu si mai direct...cum un poet si-a imperecheat cuvintele ca sa spuna intr-un rand, un mesaj empatic pentru comunicarea caruia altuia i-ar fi trebuit cateva pagini...Calea asta e aparent simpla: gasesti simbolurile recunoscute si acceptate (iti trebuie o cultura solida)...dezvolti pe ele, le asociezi in armonii (iti trebuie talent)..la final un singur rezultat: recunoasterea oficiala (iti trebuiesc oameni influenti, altfel mori nerecunoscut)

2. Negi toate aceste reguli si mizezi totul pe un discurs solid si bine argumentat. Tragi o linie pe o coala de hartie...sau si mai bine lasi panza de pe sevalet complet alba si denumesti tabloul "PROMENADE", precum Viktor Alexandrovich Hartmann. Din ideea asta, bine sustinuta, vine apoi Modest Mussorgsky si scrie o piesa dintro suita, Pictures at an Exhibition, cu totul extraordinara. Dupa alti cativa ani Emerson, Lake & Palmer o revizuiesc in concertul de la Newcastle City Hall din North East England..."asa cum secolele slefuiesc o sentinta"..... o bijuterie poate aparea din nimic.

Acest topic a fost editat de The Dude: 28 Dec 2010, 10:57 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 28 Dec 2010, 10:53 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(nefertiti @ 28 Dec 2010, 11:24 PM) *
Mă refeream la criteriile de evaluare, când am spus că nu e la fel în toate.


La felul in care ai spus-o confuzia era lesne pentru oricine...
Dar chiar si asa, nu stiu daca ai dreptate...Care sunt criteriile de evaluare ale unei intamplari artistice ???
Punctul de vedere al criticilor ??? Premiile oficiale ??? Audienta, adresabilitatea, presa pe care o face ???

Cea mai simpla si mai adevarata dintre regulile artei ne spune ca frumosul este acela pe care il recunoastem ca atare.
Arta neaga reguli, norme, principii (si retete ca cele despre care am vorbit).

...daca frumosul este ceva ce poate fi recunoscut, atunci fiecare va face asta dupa posibilitatile lui.
Suntem mult prea diferiti ca sa avem "un frumos" comun asa ca fiecare e liber sa aiba ierarhia lui.
Sunt negustorii cei care au transformat arta intr-o metoda de tranzactie cu profituri si pierderi, numai ei sunt cei interesati de o evaluare general valabila.
Apropo, stiai de exemplu ca arta e a treia metoda de retragere*, dupa aur si diamante ???


*in sensul de depozitare a unor valori

Acest topic a fost editat de The Dude: 28 Dec 2010, 10:58 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 29 Dec 2010, 08:23 AM
Mesaj #9


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(The Dude @ 28 Dec 2010, 10:53 PM) *
Dar chiar si asa, nu stiu daca ai dreptate...Care sunt criteriile de evaluare ale unei intamplari artistice ???


Pe de o parte, sunt alea pe care le-ai spus tu la pct. 1. Genul acela de criterii. Eu zicem doar că ele diferă în funcţie de artă. Tu ai enumerat unele posibile în pictură, sculptură, film. Eu mă gândesc şi la literatură. La proză, tu ai pomenit doar poezia. Ei, criteriile alea tehnice, să le zic aşa, diferă. Despre asta vorbeam.

Pe de altă parte, intervine talentul, acel pct. 2 al tău, şi subiectivismul privitorului, cititorului, ascultătorului etc.

Ca să trecem de punctul ăsta, ar trebui să vorbim ceva mai aplicat, pe exemple concrete. Pe freeman cred că îl interesează pictura, pe mine literatura... aşa că aştept.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 29 Dec 2010, 01:06 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



În afară de artă, estetica este prezentă pretutindeni, fără ca obiectul esteticii să fie încadrat în vreo categorie artistică. E prezentă în majoritatea lucrurilor care ne înconjoară şi se bazează pe un anumit design. Acest design poate fi mai mult sau mai puţin estetic, după cum rezonează cu canoanele epocii, cu moda sau cu stilurile prezentului sau trecutului, particulare sau larg răspândite. O piesă de mobilier, un telefon mobil, un autoturism, o cană sau chiar un strung pot fi estetice fără ca cei ce le-au creat să fie îndeobşte numiţi artişti. Este un concept mult mai larg ce include estetica artelor.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Dec 2010, 02:37 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Erwin, in sensul cel mai direct estetica inseamna altceva. Sigur ca estetica are in vedere si frumosul din natura, insa ea crede ca in absenta unor elemente esentiale ce ar trebui sa existe, sa fie induse prin educatie, ori sa fie cumva initiate in in cel care priveste, frumosul nu ar putea fi receptat ca atare. Estetica este o dimensiune filozofica, chiar o stiinta care isi propune sa studieze frumosul..Pe aceasta cale ea ajunge la arta, considerand ca arta functioneaza in interactiune cu frumosul si ca amandoua se definesc una pe alta...Alunecam...

QUOTE
O piesă de mobilier, un telefon mobil, un autoturism, o cană sau chiar un strung pot fi estetice fără ca cei ce le-au creat să fie îndeobşte numiţi artişti.


Nu este asa...E chiar total gresit. Creatorul este un artist, fie ca el se afla in cunostinta acestei calitati a lui, ori in ignoranta fata de ea.
Creatia este artistica prin excelenta...e alta discutie daca ea poate antrena si frumosul in intreprinderea ei...iarasi, eu cred ca in actul creatiei asta se produce de fiecare data, insa frumosul fiind subiectiv el nu va fi niciodata inteles in acelasi fel de catre consumatorul de arta si de creator. Cred ca putem spune ca o intamplare artistica sa produce atunci cand cele doua opinii se apropie foarte mult una de alta...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Dec 2010, 02:59 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(nefertiti @ 29 Dec 2010, 09:23 AM) *
Pe freeman cred că îl interesează pictura, pe mine literatura... aşa că aştept.


Niciun alt domeniu al artei nu a fost mai atent studiat (citeste: disecat) ca pictura. Literatura, pe de alta parte, a avut decadele astea o evadare spectaculoasa prin fabulos catre o alta estetica. Desigur, e dupa parerea mea numai un artificiu. Literatura sud-americana, pioniera in acest divertisment, nu face decat sa preia tehnicile inventate deja in alte manifestari artistice..de o maniera foarte interesanta, insa destul de putin originala. Daca coboram in timp vom gasi, cel mai ades numai un narativ, mai mult sau mai putin adanc personalizat. Raman si subiectele interesante ce nu ar trebui sa se amestece cu estetica si lucrarile filozofice.

...Estetica e conteplativa in timp ce o scriitura e meditativa...diferenta asta majora (in logica mea) ma pune intr-o mare dificultate si mai ca ma face sa cred ca estetica in literatura e un termen utilizat impropriu. Fiind in esenta o filozofie, estetica e comunicata prin scris cel mai ades. Asta nu ar trebui insa sa incurajeze confuzia dintre text si mesaj...

QUOTE
Ca să trecem de punctul ăsta, ar trebui să vorbim ceva mai aplicat, pe exemple concrete.


Am reduce discutia si am deturna-o catre altceva. Daca am vorbi de estetica din "Rondul de Noapte", totul ar deveni o recenzie...dupa cum daca am specula pe seama estetici din "Un Veac de Singuratate" am face un comentariu al acestei carti...in ambele cazuri estetica ca atare ar deveni in discutie un mijloc si nu un scop.

Acest topic a fost editat de The Dude: 29 Dec 2010, 03:00 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 30 Dec 2010, 12:05 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



NADA!


Eu as zice si ceva despre estetica in hacking art sau art of coding, dar e neinteresanta pentru multi. wink.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 30 Dec 2010, 02:37 PM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(CharonOfNyx @ 30 Dec 2010, 12:05 PM) *
Eu as zice si ceva despre estetica in hacking art sau art of coding, dar e neinteresanta pentru multi. wink.gif


Poti incepe prin a defini termenii. Poate s-ar gasi lume interesata!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 30 Dec 2010, 07:05 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



E prea esoterică laugh.gif și unul din principii este să scrii cod cît mai încifrat cu putință. Ceva de genul De ce simplu cînd se poate complicat?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 2 Jan 2011, 09:05 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(nefertiti @ 28 Dec 2010, 08:44 PM) *
despre ce artă vorbim? Nu ştiu dacă e la fel în toate artele...

Ma gandisem sa dialogam despre artele frumoase. Eu pot discuta mai ales despre pictura, sculptura, muzica, arhitectura si (putin) despre literatura, film...

Nu m-am gandit nicio clipa sa discutam despre estetica unui strung (ce papusa mobila am vazut la un strung verde, ehe... ! ; ce caruseluri se faceau candva in orasul Roman ! ), sau despre estetica unei carti de bucate (unui carnat ii sta mult mai bine in compania unor gogonele decat a unor mere rascoapte, nu? ).

De la Macel Duchamp (prieten cu Brancusi) au aparut in arta exprimari cu obiectele deja fabricate (ready-made), el infigand roata din fata a unei biciclete intr-un scaun - realizand astfel o sculptura"Roata de bicicleta", sau cand a trimis un pisoir (urinarium) "Fantana", a semnat cu un pseudonim si a trimit obiectul respectiv la o expozitie, acum 90 de ani. Nu a fost expusa atunci respectiva sculptura (sau e instalatie?), ci mai tarziu. Acum cativa ani un asiatic vazand piesa respectiva intr-un muzeu, a urinat pe aceasta (fizic, pardon fiziologic...), scandal, bla bla.
Damien Hirst, un pictor/sculptor contemporan, creatorul unui craniu uman facut numai din diamante turnate in platina (evaluat de el la 50 mil USD - devenind astfel cea mai scumpa opera de arta facuta de un contemporan: "Pentru iubirea Domnului"), a facut si alte opere de arta, mai speciale. De exemplu, a pus un rechin intr-un mini acvariu umplut cu formol "Imposibilitatea fizica a mortii in mintea unuia viu". Acestea au ajuns icoane ale artei contemporane globale, iar autorul lor e considerat zeu in domeniul artei. Mai nou a facut o statuie imensa numai din (ma scuzati) caca.

Cu toate astea, eu va invit sa discutati depre orice doriti (nu numai despre artele frumoase, ci si despre instaltii, filme, absolut orice va incita mintea sau simturile) , insa nu numai la modul teoritizat, ci dand exemple clare, injgheband coversatii estetice despre ceva anume (dom'le, de ce e frumos cutare ? , ce imi place la cutare chestie? unde ma atinge? cum? e mai bun Adi Minune decat Motzart? de ce? cine urmeaza dupa Shakespeare? Paunescu? etc etc etc ).

Personal as prefera sa vorbim mai mult depre exprimarile artistice sau neartistice contemporane (sa zicem dupa 1950), dar sunteti liberi a dialoga orice!
Nu uitati ca numai aici aveti dreptate, orice ati zice!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 3 Jan 2011, 10:37 PM
Mesaj #17


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Damien Hirst. ma bucur ca a facut o statuie din cacat. sper ca e autoportret. am avut neplacerea de a fi dezgustat de el, cand i-am descoperit pe net jumatatile, sferturile, cincimile,sesimile etc. de vaca, caine, oi si alte animale.

nu ma pricep la estetica. adica nu as putea purta discutii teoetice despre asa ceva.
pot spune doar ce apreciez eu la un artist:
- puterea de sugestie adica in ce masura obiectul, ideea, sentimentul pe care isi propune sa le exprime pot fi recunoscute in opera.

- regasirea unor trairi proprii in creatia celuilalt. eu fiind introvertit pentru ca nu stiu sa ma exteriorizez si nu pt.ca mi-as dori sa fiu astfel, apreciez orice prilej de exteriorizare prin celalalt. in muzica de exemplu, il apreciez pe Beethoven (si pe cei de dupa el) mai mult decat ii apreciez pe Bach sau Mozart. ultimii doi imi par neomenesti, muzica lor exprima o armonie si o seninatate ce nu se pot regasi printre oameni. (cam din acelasi motiv prefer muzica bisericeasca bizantina celei gregoriene; ultima imi suna a blasfemie) cei doi sunt niste extraterestri. Beethoven in schimb exploreaza toate pasiunile si angoasele care ma incearca si le da o forma muzicala. ma ajuta sa ma descopar si sa ma inteleg. il explorez pe Beethoven cu pasiunea cu care imi cercetez visurile de peste noapte.


- capacitatea de a uimi, inovatia, descoperirea unei idei noi (fascinante) nemaivazute si nemaiauzite (cel putin de mine).

- umilinta, sa zic asa, artistica. in afara creatiei sale, artistul poate fi oricat de arogant doreste, dar urasc acei artisti care incearca sa domine publicul prin arta lor. aici am mai discutat cu factura despre Gaspar Noe si curul Monicai Belluci, despre cum ma simt insultat de Noe care pretinde ca poate pune in scena un viol atat de autentic incat sa ma uit la curul Monicai Belluci si sa nu ma starneasca in nicun fel. o aroganta incredibila!
urasc arta nascuta din dorinta de a soca sau de a epata.



Acest topic a fost editat de kumarbi: 3 Jan 2011, 11:01 PM


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ˇEn
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 4 Jan 2011, 05:15 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(kumarbi @ 3 Jan 2011, 10:37 PM) *
pot spune doar ce apreciez eu la un artist:... - capacitatea de a uimi, inovatia, descoperirea unei idei noi (fascinante) nemaivazute si nemaiauzite (cel putin de mine).
...
- urasc arta nascuta din dorinta de a soca sau de a epata.

Nu e o contradictie intre cele doua fraze?
Detaliaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 4 Jan 2011, 08:27 AM
Mesaj #19


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



E o diferenţă între cele două. În primul caz, kumarbi cred că se referă la uimirea la modul plăcut, ca să zic aşa, pe când în al doilea caz şocul, epatarea sunt scop în sine, iar arta trece în plan secund.

Pentru mine e important ca artistul să reuşească să transmită atât imagine, cât şi sentiment. Adică să mă facă să "văd" ceea ce pune el în formă artistică, dar şi să îmi transmită stări. Dacă mă şi regăsesc în stările alea, e cu atât mai bine, se formează conexiunea. Şi mă gândesc mai ales la scris şi la muzică. Şi la fotografie.

Forma poate fi şi ea importantă, dar nu e suficientă dacă nu are conţinut care să mă convingă. O să dau două exemple din literatură. Julio Cortazar a încercat ceva inedit în Şotron. Ca formă. Dar nu îmi pare că a reuşit decât să zăpăcească cititorul. Practic, nu aduce nimic nou, îţi spune doar că poţi citi capitolele într-o anumită ordine, deşi nu e musai important.
Pe de altă parte, A. Lobo Antunes dă o formă neobişnuită felului în care pune pe hârtie gândurile, dar păstrează şi conţinutul, nu goleşte forma. Nu intru mai mult în detalii încă, pentru că nu ştiu câţi i-au citit pe ăştia doi...

p.s. Şi eu sunt pentru o discuţie pe exemple, dar nu am înţeles de ce ai deschis discuţia la filosofie, freeman, şi nu la artă.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 4 Jan 2011, 11:01 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Cum poti uimi daca nu sochezi ?!... Sa nu-mi spui ca te uimesc clasicii deja cunoscuti...

Topicul l-am pus aici pentru ca Estetica incepand de la Aristotel, la Kant si Greenberg tine de filozofie. Chiar daca ea se refera in principal la arte, dupa cum am vazut mai sus, se poate referi si la strunguri, aparate telefonice etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 5 Jan 2011, 02:00 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Daca analizam din punct de vedere al privitorului totul se reflecta in atitudine...si precis in starea de spirit.
Daca analizam din cel al artistului va trebui cel putin sa-i cautam intensitatea...si nimic mai mult.Daca vom incerca insa sa-i identificam metodele si tehnica, mijloacele de producere a capodoperei...atunci s-ar intampla ceva inspaimantator.Arta ar dispare si in locul ei ar veni industria.Cand toti am sti sa facem poezii, sculpturi, picturi...toti am deveni geniali si atunci vom distruge insasi esenta creatoare.

Daca vorbim despre frumos atunci incearca sa-mi explici de ce Naked Lunch de William Burroughs este o frumusete (o viziune psychedelic futurista a prezentului)? (si dupa cum observi te aduc in arta contemporana) rolleyes.gif biggrin.gif

Raspuns:

Arta spala praful cotidianului din suflet.


--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 6 Jan 2011, 08:14 AM
Mesaj #22


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE(freeman @ 4 Jan 2011, 11:01 AM) *
Cum poti uimi daca nu sochezi ?!... Sa nu-mi spui ca te uimesc clasicii deja cunoscuti...


Poate că dexul nu face diferenţa între cele două cuvinte, dar eu o fac. M-ar şoca, de exemplu, statuia aia din căcat, dar mă uimeşte Reconstruction (filmul), ca să dau un exemplu cunoscut de mai mulţi, că dacă dau exemple din literatură văd că nu prea merge. Tu îi dai cu clasicii, deşi nu au nicio treabă în cazul ăsta. Literatura nu s-a oprit la clasici, deşi unii aşa cred. De atunci s-au întâmplat multe în literatură, unele uimitoare.

Pentru mine, şocant e ceva ce îmi provoacă o stare neplăcută, echivalentă cel puţin cu greaţa, de exemplu. Pe când uimirea nu ajunge până acolo şi poate avea şi efecte plăcute.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Jan 2011, 10:15 AM
Mesaj #23


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Peste 100 - 200 de ani o sa fim si noi clasici.

Mie de exemplu nu-mi place Schopenhauer, asa un misoginism n-am mai întâlnit...

Acest topic a fost editat de Cla: 6 Jan 2011, 10:21 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 7 Jan 2011, 06:41 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(cocosel @ 5 Jan 2011, 02:00 PM) *
Daca vom incerca insa sa-i identificam metodele si tehnica, mijloacele de producere a capodoperei...atunci s-ar intampla ceva inspaimantator.Arta ar dispare si in locul ei ar veni industria.

Oare ?! Clement G spunea ca artistul trebuie sa lase vizibile metodele, tehnica (etc), tocmai asta diferentiind-ul de industrie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 11 Jan 2011, 10:37 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



QUOTE(freeman @ 7 Jan 2011, 06:41 AM) *
Oare ?! Clement G spunea ca artistul trebuie sa lase vizibile metodele, tehnica (etc), tocmai asta diferentiind-ul de industrie...


Nicidecum...Metodele odata intelese vor deschide calea catre altii idealisti mai putin inzestrati din punct de vedere artistic...care vor transforma capodopera in ceva condamnabil.
Si da Clement G face referire..la ideea ca mintea artistului si mintea publicului trebuie sa fie angajate reciproc în activitatea de creatie.Dar nu in aceea propiu zisa...ci in aceea de apreciere..cand ne vom folosi de imaginatie pentru a incerca sa intelegem.

O intreaga poveste se poate identifica aici..pentru ca estetica naste controverse nebanuite.Sunt o pleiada de teorii pozitivista, vitalista, intuitionista, hedonista,psihologica, istorista, fenomenologica, existentialista..formalista..etc.
Intotdeauna sau in cea mai mare parte cei in drept pun in tema esteticii distinctiile dintre proprietatile, calitatile si categoriile...frumosul sublimul, gratiosul, tragicul, comicul, grotescul, parodicul..etc.
Printre variatele tipuri de proprietati estetice putem pune în discutie proprietatile expresive (care ar include atat proprietati emotionale de genul sobrietatii, melancoliei, bucuriei, cat si proprietati ale caracterului, cum ar fi inteligenta, afirmarea de sine, aroganta), proprietati formale (cum ar fi unitatea, echilibrul, haoticul), proprietati ale „gustului” (de genul prostului gust, vulgaritatii, kitsch-ului, tipatorului) ori proprietati ale „reactiei”, cunoscute si sub numele de „categorii estetice”.Daca din perspectiva teoriei estetice a expresiei (Tolstoi, Collingwood), arta e privita drept mediu al comunicarii sentimentelor si intuitiilor, potrivit teoriei formei semnificative (Clive Bell), identificarea unui anumit raport de forme (linii, culori, spatii), ordonate si combinate dupa legi necunoscute, pot provoca anumite emotii estetice („misterioase")

Potrivit lui Monroe Beardsley cat si a mea, o opera de arta este considerata estetica în conditiile în care prezinta ca proprietati observabile, asadar obiective, unitatea, complexitatea si intensitatea.Dar este doar o forma de gust.
Si spun asta pentru ca gustul estetic nu poate fi doar o chestiune pur subiectiva, ci poate reclama consimtamantul universal. În plus, acesta ar putea fi produsul unui joc liber al imaginatiei.
Delicatetea gustului ar consta în capacitatea de identificare a calitatilor unui obiect care ar duce la resimtirea unei placeri. Însa placerea e resimtita doar în experienta unor degustatori calificati.
De aceea sustin mereu ca toti putem fi estetici si frumosi...dar tine de gust care poate fi educat. thumb_yello.gif



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 12 Jan 2011, 08:58 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(cocosel @ 11 Jan 2011, 10:37 PM) *
Delicatetea gustului ar consta în capacitatea de identificare a calitatilor unui obiect care ar duce la resimtirea unei placeri. Însa placerea e resimtita doar în experienta unor degustatori calificati.

Cu siguranta!
Totodata e bine ca arta poate fi impartita in arta 'inalta' si 'populara', implicit si gustul e inalt sau popular... A tranzita (prin educatie) de la un gust popular la un gust inalt cred ca inseamna a te ilumina...

Totusi, a stabili care obiecte provoaca gustul inalt (obiectele inalte) tine in a evidentia in prealabil daca judecata estetica e intr-adevar involutara si obiectiva (poate fi gustul obiectiv?), mai degraba decat de a stabili teorii specifice si preferinte individuale. Un raspuns poate fi: consensul gustului in timp (prin stabilirea unor puncte inalte ale traditiei artistice).
Alta cale ar fi intuitia... ("existenta, experienta, cunosterea sunt de negandit fara intuitie"-Croce, nu?).
Caci, cum a zis ala cu stelele deasupra capului, judecata valorii estetice nu e susceptibila a fi demonstrata sau probata, si nimeni pana acum, din cate stiu eu, nu a reusit sa-l contrazica practic sau cu argumente.

Acest topic a fost editat de freeman: 12 Jan 2011, 09:01 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:51 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman