HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> E Posibila O Lume Fara Partide Politice?
Nefertiti
mesaj 27 Oct 2010, 05:49 PM
Mesaj #1


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Azi am făcut excepţie şi m-am uitat ceva mai mult la ce se īntāmplă prin politica de la noi şi mă gāndeam la următoarele. De multă vreme, partidele politice s-au dovedit ineficiente īn guvernarea ţărilor. Nu doar la noi, şi prin alte părţi. De ce nu s-ar renunţa la ele? De ce nu ar fi posibil să le īnlocuim cu... ceva. Cu ceva care să nu aibă legătură cu politica de partid, cu aşa-zisele doctrine (care oricum nu prea mai există), cu ceva care să pună accentul pe profesionalism, pe pricepere, pe pregătire īntr-un domeniu. S-a vorbit de multe ori despre guvernele de tehnocraţi. Eu mă gāndeam la ceva īn genul acesta, dar extins la tot sistemul, nu doar la guverne.

Nu mă gāndesc să ne īntoarcem la matriarhat, la patriarhat sau la cine ştie ce alte forme vechi de organizare. Şi nici la totalitarism, la partidul unic. Pur şi simplu, poate că vremea partidelor politice a trecut şi e nevoie de noi forme de administrare (ca să evităm formularea "guvernare", care duce cu gāndul automat la politică) a unui stat. Printre multe altele, politizarea administraţiei publice a dus la un dezastru.
Poate că ar fi ONG-urile, poate că ar fi altceva īncă necunoscut...

Vedeţi posibilă o lume fără partide politice?

(ar fi interesant de amintit un scurt istoric al acestei forme de organizare bazată pe partide politice)


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 04:52 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman