HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pâinea Cea De Toate Zilele!, Reţete pentru paine, preparată în casă
Marduk
mesaj 18 Mar 2010, 04:11 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pâinea a fost alimentul de bază al românilor pană la apariţia mămăligii, drept pentru care m-am hotarat sa deschid un topic destinat painii preparate in casa. Am cumparat o masinarie de facut paine si nu-mi iese nici o paine buna. La vara vreau sa+mi construiesc un cuptor afara, în curte, onde vreau sa coc azime cum facea bunica mea, unse cu suc de rosii fara drojdie, doar cu faine, apa si sare.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Mar 2010, 04:23 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@Felina
QUOTE
In cartea masinii mele spune negru pe alb: daca painea se prabuseste, atunci faina e proasta.

Si cat am umblat dupa faina asta speciala pentru masina de facut paine, asta ce-o am acum e produsa de Dobrogea.
QUOTE
Am micsorat cantitatea de apa pana cand am ajuns la un rezultat total multumitor, excelent.

Adica? de la cate grame la cate grame?
QUOTE
Apoi in timp am observat ca de fapt cu mai putina drojdie din reteta painea mea creste mai mult! (in loc de 3g folosesc 2g).

Si eu am redus drojdia si chiar am schimbat-o cu drojdie uscata care cica este mai buna.
QUOTE
Asadar uleiul de masline ingreuneaza aluatul si nu-i mai permite sa creasca atat de bine

Eu n-am folosit ulei, ci unt sau margarina, asa zic astia in retetarul masinii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Mar 2010, 04:30 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Eu pun doar apa, sare, faina si drojdie. Nu pun zahar, unt sau altceva:

- 450 ml apa
- sare
- 350-360 g faina alba
- 350-360 g faina neagra (faina din comert, obisnuita, fara adaos de praf de copt ori alte cele)
- drojdie cam cat unghia de la degetul meu mare

O pun la programul cel mai lung (3 ore si 47 minute parca dureaza), o programez seara astfel incat sa fie gata dimineata cu 30 de minte inainte sa ma trezesc. O setez sa faca o coaja medie (poate fi mai alba sau mai coapta)

Poti pune zahar (se pare ca va creste mai bine, dar nu am probleme; in plus, va avea coaja mai frumoasa si mai tare) sau ulei (va ramane proaspata mai multa vreme) ori poti pune si alte ingrediente in timpul framantarii (sunca, ceapa, masline sau ce-ti trece prin cap), dar eu raman doar la ingredientele de baza. Mai puneam intr-o vreme si tarate in faina, dar piticului ii place mai mult asa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Mar 2010, 04:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 18 Mar 2010, 04:31 PM
Mesaj #4


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Marduk, multam ca ai deschis un topic separat pentru draga noastra paine. smile.gif

Pun aici raspunsul meu de la celalalt topic si apoi revin si-ti raspund.

QUOTE
In cartea masinii mele spune negru pe alb: daca painea se prabuseste, atunci faina e proasta. Eu zic asa, faina pe care o ai pastreaz-o pentru orice altceva, iar pentru masina incearca sa faci rost de o alta faina. Desigur, instructiunile cartii trebuie urmate cu sfintenie, fiecare amanunt conteaza, dar se poate, crede-ma.

Eu am ajuns la performanta de a folosi faina ordinara, nu din cea speciala pentru masina de paine care e mult mai scumpa. Am observat ca cu faina asta ordinara painea mea nu mai creste asa frumos si ramane umeda. Am micsorat cantitatea de apa pana cand am ajuns la un rezultat total multumitor, excelent. Apoi in timp am observat ca de fapt cu mai putina drojdie din reteta painea mea creste mai mult! (in loc de 3g folosesc 2g). Apoi am observat ca uleiul folosit dicteaza si el consistenta, inaltimea si gradul de rumenire. Asadar uleiul de masline ingreuneaza aluatul si nu-i mai permite sa creasca atat de bine, deci am scazut cantitatea pana am obtinut ce ma interesa. Apoi la fel, cu uleiul de masline nu se rumeneste coaja aproape deloc. Cu ulei de floarea soarelui se rumeneste coaja, dar in functie de calitatea (si vascozitatea uleiului), painea ramane mai putin crescuta. Din nou am jonglat cu cantitatea de ulei pana am obtinut rezultatul dorit.

O singura data mi s-a prabusit painea si atunci am analizat ce s-a intamplat si am aflat ca:
- folosisem un tip de faina diferit de cel cerut in reteta (eram la primele paini)
- folosisem cel mai rapid program
- folosisem reteta de alt tip de program

Intre timp am experimentat suficient incat sa pricep ca cea mai faina paine iese la cel mai lung program, pentru ca asa are timp glutenul din faina sa se dezvolte ( tongue.gif ). La program prelungit nu e necesar nici unpic de zahar sau indulcitor, pentru ca drojdia va creste hranindu-se cu glutenul dezvortat de faina in mediul acela umed. (cred ca e copilareasca explicatia mea, dar asa am inteles eu lucrurile).

Am un prieten care a renuntat sa mai foloseasca masina de paine pentru ca s-a saturat de cam acelasi tip de paine pe care masina il scotea. M-am uitat pe carticica de retete si cel mai lung program avea doar 3.5h, iar toate retetele de paine cu drojdie cereau zahar. Din cate am observat eu, programele astea rapide scot invariabil o paine oarecum umeda in interior, si eventual cu un miros de drojdie, sau de umed. Cred sincer ca masina prietenului e de slaba calitate tocmai pentru ca nu are un program lung.

Eu pun 'de paine' seara si o programez sa fie gata dimineata la prima ora, sau 'pun de paine' dimineata si o programez sa fie gata seara. Asta in general. Ca multa lume s-a mirat ca masinii mele ii ia asa mult sa faca o paine. Nu-i ia, are si programe de 2 ore, dar rezultatul nu m-a satisfacut. Eu vreau o paine frantuzeasca, crescuta bine, aerisita, uscata inauntru, elastica, gustoasa si fara zahar tongue.gif .


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Mar 2010, 04:32 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Btw, asta-i masina pe care o folosesc:



Acest topic a fost editat de abis: 18 Mar 2010, 04:33 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Mar 2010, 04:47 PM
Mesaj #6


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Marduk @ 18 Mar 2010, 02:23 PM) *
@Felina

Si cat am umblat dupa faina asta speciala pentru masina de facut paine, asta ce-o am acum e produsa de Dobrogea.


OK, deci spui ca faina e buna. Esti dispus sa incerci de la alta firma totusi?


QUOTE
Adica? de la cate grame la cate grame?


eu am redus din 10 in 10 grame (ml) pana am obtinut rezultatul dorit. la 400gr de faina reteta cerea 290ml apa. Am ajuns sa folosesc faina obisnuita (deci nu speciala pt masina de paine) 400gr si 260ml de apa. Si am redus si grasimea de la 15gr la 10gr, si drojdia de la 3gr la 2gr (cantarul meu nu cantareste miligrame, deci 2gr inseamna undeva intre 2 si 3gr).

QUOTE
Si eu am redus drojdia si chiar am schimbat-o cu drojdie uscata care cica este mai buna.


Nu cred ca drojdia uscata e mai buna ca cea 'vie'. Teoretic ar trebui sa aiba acelasi efect daca e folosita cantitatea potrivita. Drojdia uscata are cateva E-uri care s-o tina 'functionala', asa ca eu as folosi proaspata, dar aici nu se gaseste des si merg inainte cu cea uscata.


QUOTE
Eu n-am folosit ulei, ci unt sau margarina, asa zic astia in retetarul masinii.



E bine ca folosesti ce spune la reteta. In cartea masinii mele specifica faptul ca untul poate inlocui uleiul si invers. Nu cred sa fie vreo problema.



Acum eu sunt f curioasa de ce nu-ti iese tie painea, asa ca hai sa vedem cum facem impreuna sa-i dam de cap (defect profesional... sa rezolv probleme, sa gasesc solutii rolleyes.gif ).

1. ce program folosesti? respecti punct cu punct indicatiile retetei, cantitatile, ordinea in care se aseaza ingredientele in cuva?

2. ai incercat mai multe programe?

3. cu ce cantaresti ingredientele?

4. (foarte important!) ce caracteristici are painea pe care ti-o doresti? Sa fie crescuta si aerisita? Sa fie indesata? Sa fie elastica? Sa aiba coaja crocanta? Cum ar trebui sa fie o paine care sa te satisfaca?

Acest topic a fost editat de Felina: 18 Mar 2010, 04:49 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Mar 2010, 04:50 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Asta-i masina automata de copt paine pe care o am eu, sa nu-mi ziceti ca nu e buna ca ........ ranting.gif



Si o reteta din cartea masinii pe care am respectat-o pas cu pas, dupa ce nu am reusit painea am schimbat apa, am pus apa plata si tot asa mi-a iesit. Acum am paine pentru vreo 2 zile ca am coborat la magazin si am luat, dar cum termin painea ma apuc din nou, poate, poate ii dau de cap.

Paine alba clasica
apa sau lapte: 300 ml
margarina/unt: 1 1/2 linguri
sare: 1 lingurita
zahar: 1 lingurita
faina tip 550: 540 gr.
drojdie praf: 1 pachetel
program: NORMAL

Acest topic a fost editat de Marduk: 18 Mar 2010, 04:58 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Mar 2010, 04:54 PM
Mesaj #8


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(abis @ 18 Mar 2010, 02:30 PM) *
Eu pun doar apa, sare, faina si drojdie. Nu pun zahar, unt sau altceva:

- 450 ml apa
- sare
- 350-360 g faina alba
- 350-360 g faina neagra (faina din comert, obisnuita, fara adaos de praf de copt ori alte cele)
- drojdie cam cat unghia de la degetul meu mare

O pun la programul cel mai lung (3 ore si 47 minute parca dureaza), o programez seara astfel incat sa fie gata dimineata cu 30 de minte inainte sa ma trezesc. O setez sa faca o coaja medie (poate fi mai alba sau mai coapta)

Poti pune zahar (se pare ca va creste mai bine, dar nu am probleme; in plus, va avea coaja mai frumoasa si mai tare) sau ulei (va ramane proaspata mai multa vreme) ori poti pune si alte ingrediente in timpul framantarii (sunca, ceapa, masline sau ce-ti trece prin cap), dar eu raman doar la ingredientele de baza. Mai puneam intr-o vreme si tarate in faina, dar piticului ii place mai mult asa.



Abis, vrei te rog sa descrii ce caracteristici are painea pe care o faci tu? Si cat de mult iti place? Adica e chiar painea pe care n-ai inlocui-o niciodata cu o alta (la momentul asta)? Iti face cu ochiul pe strada o bagheta frantuzeasca, o paine cu cartof de la brasov? o chifla pufoasa?
Ce anume are painea ta de esti multumit cu ea?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Mar 2010, 05:02 PM
Mesaj #9


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Marduk @ 18 Mar 2010, 02:50 PM) *
Asta-i masina automata de copt paine pe care o am eu, sa nu-mi ziceti ca nu e buna ca ........ ranting.gif



Nu stiu daca e buna sau nu, eu am un Panasonic si alta inainte n-am avut. Dar din cate am citit (si m-am documentat, nu gluma biggrin.gif ), toate masinile astea sunt bune, exceptie facand cele care au un defect de fabricatie.

Daca te gandesti putin, mare lucru aceasta masina nu face:
- amesteca ingredientele si prin acelasi proces de invartire a paletei framanta aluatul
- face o temperatura propice dospitului
- mai face o framantare usoara (invarte paleta cu o viteza si un ritm mai scazute)
- mai tine iar temeperatura pentru crescut
- creste temperatura (presupun eu destul de rapid) la cca 180C care este temperatura de coacere a painii (poate difera de la program la program, dar tot pe-acolo se invarte)
- timer-ul opreste incalzirea

Nu face mare lucru, cum iti spuneam, 99% din reusita painii consta in acuratetea retetei, calitatea ingredientelor si respectarea instructiunilor masinii (ordinea de adaugare a ingredientelor, setarea programului corect, setarea timpului de asteptare etc)


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Mar 2010, 05:08 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Dar reteta ce parere ai de ea? nu are ulei in schimb are margarina sau unt?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Mar 2010, 05:08 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Felina @ 18 Mar 2010, 04:54 PM) *
Abis, vrei te rog sa descrii ce caracteristici are painea pe care o faci tu?

Cand este proaspata, este pufoasa; daca se invecheste devine sfaramicioasa. Dar nu prea apuca se se invecheasca. Are gust destul de bun, insa in mod evident ar fi mult mai buna daca ar fi framantata manual. Insa cine are timp si rabdare...

Nu as inlocui-o acum pentru ca am decis ca, in masura posibilitatilor, sa-i dau fetitei mancare cat mai sanatoasa, cu cat mai putine E-uri, fara niciun gram de zahar rafinat si produsa in conditii cat mai bune. Asa ca ii urmarim cu mare atentie regimul alimentar. Eu nu sunt un mare consumator de paine (nici nu mananc in fiecare zi, poate de 2-3 ori pe saptamana...), ei insa ii place. Si sotiei la fel. Cand am salata de icre sau de vinete ori ceva de genul asta, este insa inevitabila...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Mar 2010, 05:26 PM
Mesaj #12


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Marduk @ 18 Mar 2010, 02:50 PM) *
Si o reteta din cartea masinii pe care am respectat-o pas cu pas, dupa ce nu am reusit painea am schimbat apa, am pus apa plata si tot asa mi-a iesit. Acum am paine pentru vreo 2 zile ca am coborat la magazin si am luat, dar cum termin painea ma apuc din nou, poate, poate ii dau de cap.


Da, neaparat sa mai incerci, sigur o sa-i dai de cap! thumb_yello.gif


QUOTE
Dar reteta ce parere ai de ea? nu are ulei in schimb are margarina sau unt?

Paine alba clasica
apa sau lapte: 300 ml
margarina/unt: 1 1/2 linguri
sare: 1 lingurita
zahar: 1 lingurita
faina tip 550: 540 gr.
drojdie praf: 1 pachetel
program: NORMAL




Ok, ce mi se pare aici suspect e drojdia. Cat are un pachetel de drojdie praf? Pliculetele de drojdie uscata aici au gramaj standard de 7 gr. Am cautat putin pe net si am gasit si variante de 8gr.

Daca pachetelul tau de drojdie praf are in jud de 7-8gr, atunci sigur sigur aici e o problema.

Eu la 400gr de faina folosesc 2-3 gr. deci la 500gr de faina as folosi 3-4gr, nu mai mult.

Se poate ca painea ta sa se prabuseasca pentru ca trece din dospit, dospeste repede pentru ca are multa drojdie, cresc bulele de aer atat de mult incat mai apoi se sparg inainte ca masina sa fi pronit coptul. Poate fi o explicatie. daca ai face painea de mana, nu ar fi o problema pentru ca la mana te uiti mereu sa vezi cand si-a dublat aluatul volumul si ai pune-o la cuptor mai rapid.



--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Mar 2010, 05:36 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Un pachetel de drojdie praf are 7 grame. deci ar trebui sa folosesc 1/2 de pachetel, am sa incerc mai am doua zile apoi va tin la curent. Cand am cumparat masina asta m-a convins o mentiune pe care a pomenit-o si abis, ca poti sa faci painea noaptea iar dimineata o ai gata pregatita, proaspata si buna pentru unt si miere.

Acest topic a fost editat de Marduk: 18 Mar 2010, 05:40 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Mar 2010, 05:39 PM
Mesaj #14


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(abis @ 18 Mar 2010, 03:08 PM) *
Cand este proaspata, este pufoasa; daca se invecheste devine sfaramicioasa. Dar nu prea apuca se se invecheasca. Are gust destul de bun, insa in mod evident ar fi mult mai buna daca ar fi framantata manual. Insa cine are timp si rabdare...

Nu as inlocui-o acum pentru ca am decis ca, in masura posibilitatilor, sa-i dau fetitei mancare cat mai sanatoasa, cu cat mai putine E-uri, fara niciun gram de zahar rafinat si produsa in conditii cat mai bune. Asa ca ii urmarim cu mare atentie regimul alimentar. Eu nu sunt un mare consumator de paine (nici nu mananc in fiecare zi, poate de 2-3 ori pe saptamana...), ei insa ii place. Si sotiei la fel. Cand am salata de icre sau de vinete ori ceva de genul asta, este insa inevitabila...



Painea ta suna bine.

Nu sunt de acord cu ideea ca framantatul manual ar da painii un gust mai bun. Tu de ce crezi asta?

Gustul painii e dat de ingrediente si de modalitatea in care a fost dospit aluatul.

Pentru ca fac ~5 paini pe saptamana (pe langa alte aluaturi), consum cam o punga de 2kg de faina pe saptamana. Asdar am timp sa testez diverse faini fara sa fac risipa. Am luat toate magazinele la rand si am cumparat faina brandul magazinului (deci cea mai ieftina), faina cu pret mediu si faina scumpa, faina organica si ce-am mai gasit. Le-am incercat pe toate si m-am mirat de varietatea gusturilor obtinute. Cel mai mult mi-a placut una care aducea painii oarecare gust de nuca(!). Apoi gustul e influentat puternic de sare. In reteta la care m-am stabilit se cer 4 grame de sare. Am ajuns sa folosesc 7gr sa obtin gustul perfect pentru mine (desigur!) si ai mei. Si nu e deloc sarata, nu simti sarea pe limba. Dar gustul e mult mai buna asa decat la 6,5 sau 4 grame.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Mar 2010, 05:46 PM
Mesaj #15


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Marduk @ 18 Mar 2010, 03:36 PM) *
Un pachetel de drojdie praf are 7 grame. deci ar trebui sa folosesc 1/2 de pachetel, am sa incerc mai am doua zile apoi va tin la curent. Cand am cumparat masina asta m-a convins o mentiune pe care a pomenit-o si abis, ca poti sa faci painea noaptea iar dimineata o ai gata pregatita, proaspata si buna pentru unt si miere.



Te astept cu rezultatele. Sunt convinsa ca o sa obtii o paine comestibila. Apoi mai lucram la ea pana obtii consistenta, aspectul si gustul pe care le urmaresti.

Si la vara cand deja o sa fii expert in facutul painii, trec pe la tine pentru o felie (mare, cat pentru doi) de paine de casa cu unt si miere! drool.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Mar 2010, 06:45 PM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Felina @ 18 Mar 2010, 05:39 PM) *
Nu sunt de acord cu ideea ca framantatul manual ar da painii un gust mai bun. Tu de ce crezi asta?

Pai framantatul manual ar face in mod sigur un aluat in care glutenul ar avea o structura mai buna, ar fi mai elastic, mai extensibil, painea nu ar mai deveni sfaramicioasa in cateva zile. Poate ca intr-adevar nu ar avea gust mai bun, dar ar arata mult mai "rustic". Gresesc? smile.gif

QUOTE
Apoi gustul e influentat puternic de sare. In reteta la care m-am stabilit se cer 4 grame de sare. Am ajuns sa folosesc 7gr sa obtin gustul perfect pentru mine

Eu pun sare mai putina decat in reteta; in felul asta gustul poate nu-i la fel de bun, insa reduc cantiatea de sodiu pe care il papa domnisoara:




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Mar 2010, 06:52 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sa-ti traiasca si sa fi fericit alaturi de cei pe care ii iubesti.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Mar 2010, 11:05 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Pentru o pâinică ai nevoie de 550 g făină, 10 g drojdie, o linguriţă de sare, o linguriţă de zahăr brun, 10 ml lapte, 10 g unt sau o lingură de ulei de măsline, 350 ml apă. Poţi pune de la început seminţe de floarea soarelui sau susan, dar dacă vrei ca acestea să rămână doar pe coajă, e indicat să le adaugi după ce aluatul a dospit." Cica asa face painea Oana Cuzino, vedeta de la PROTV pune 10 grame de drojdie?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Mar 2010, 11:36 AM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Drojdia eu nu o cantaresc, o pun la ochi; tu ai cantar pentru drojide? unsure.gif

Cauta in google "reteta paine" si o sa gasesti o gramada de sugestii utile.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Mar 2010, 02:02 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Da mi-am luat un cantar din ala cu miligrame sa cantaresc corect, cred ca am facut o obsesie din painea asta facuta la masina automata, poate daca o sa o fac la mana si o sa o sos in cuptorul de la aragaz o sa iasa perfecta, dar m-a prins prostia aia de marketing cu paine care se face singura iar dimineata o mananci proaspata.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 19 Mar 2010, 02:23 PM
Mesaj #21


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



probabil mai trebuie să experimentezi, s-ar putea ca reglajele necesare să fie uşor diferite faţă de ce e specificat în manual. Trebuie să observi şi să estimezi diferitele proprietăţi rezultate/dorite ale pâinii şi să modifici puţin câte puţin atât cantităţile cât şi reglajele maşinii. Chiar şi în manual este recomandată procedura asta. Asta fac şi brutarii când produc tone de pâine pe zi. Ţin minte că într-o vreme cumpăram acelaşi model de pâine, de la acelaşi magazin care o primea de la aceeaşi brutărie, o zi era foarte bună, pufoasă, a doua zi era mai tare şi mai densă, depinde care brutar era în tură. smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Mar 2010, 03:19 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



tocmai asta nu vroiam, sa experimentez, am zis ca daca cumpar o masina automata de copt paine, pun ingredientele din retetar si respectand cu strictete toti pasi, ar fi trebuit sa am un rezultat comestibil macar 90 %.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 Mar 2010, 06:33 PM
Mesaj #23


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(abis @ 18 Mar 2010, 04:45 PM) *
Pai framantatul manual ar face in mod sigur un aluat in care glutenul ar avea o structura mai buna, ar fi mai elastic, mai extensibil, painea nu ar mai deveni sfaramicioasa in cateva zile. Poate ca intr-adevar nu ar avea gust mai bun, dar ar arata mult mai "rustic". Gresesc? smile.gif



Glutenul nu se dezvolta pre mult in timpul framantarii, ci in timpul dospirii. Framantarea de mana nu difera mult de framantarea facuta de masina.

Painea nu e sfaramicioasa datorita framantarii manuale sau de masina. O sa ma interesez de ce devine painea sfaramicioasa si o sa revin. Totusi cand spui painea nu ar mai deveni sfaramicioasa in cateva zile, la cate zile te referi?

Painea facuta de mana arata mai rustic, cu siguranta, dar din nou nu cred ca are legatura cu framantatul.

QUOTE
Eu pun sare mai putina decat in reteta; in felul asta gustul poate nu-i la fel de bun, insa reduc cantiatea de sodiu pe care il papa domnisoara:


Domnisoara ta e o scumpete biggrin.gif , mai avem putin si va ajungem din urma (vorba vine, n-avem cum tongue.gif )

De ce vrei sa-i reduci cantitatea de sodiu, tine un regim de vreun fel?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 Mar 2010, 06:48 PM
Mesaj #24


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Marduk @ 19 Mar 2010, 09:05 AM) *
"Pentru o pâinică ai nevoie de 550 g făină, 10 g drojdie, o linguriţă de sare, o linguriţă de zahăr brun, 10 ml lapte, 10 g unt sau o lingură de ulei de măsline, 350 ml apă. Poţi pune de la început seminţe de floarea soarelui sau susan, dar dacă vrei ca acestea să rămână doar pe coajă, e indicat să le adaugi după ce aluatul a dospit." Cica asa face painea Oana Cuzino, vedeta de la PROTV pune 10 grame de drojdie?



Marduk, cand faci painea de mana nu conteaza prea mult:
- aluatul il simti la mana si ajustezi lichid-faina pana iese cum vrei
- daca pui mai multa drojdie, creste mai repede, daca pui mai putina creste mai greu ca timp, regula de baza e ca trebuie sa lasi aluatul sa creasca (dospeasca) pana isi dubleaza volumul, abia atunci il iei si ii dai forma de paine si il pui la copt

Masina de paine are timpii ficsi, de aceea trebuie sa gasesti formula potrivita pentru ea si sa o tii minte de fiecare data, astfel ca masina sa dea acelasi rezultat de fiecare data. Cand faci painea de mana, ai timpul si simtul tactil de partea ta.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 Mar 2010, 06:57 PM
Mesaj #25


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Erwin @ 19 Mar 2010, 12:23 PM) *
probabil mai trebuie să experimentezi, s-ar putea ca reglajele necesare să fie uşor diferite faţă de ce e specificat în manual. Trebuie să observi şi să estimezi diferitele proprietăţi rezultate/dorite ale pâinii şi să modifici puţin câte puţin atât cantităţile cât şi reglajele maşinii. Chiar şi în manual este recomandată procedura asta. Asta fac şi brutarii când produc tone de pâine pe zi. Ţin minte că într-o vreme cumpăram acelaşi model de pâine, de la acelaşi magazin care o primea de la aceeaşi brutărie, o zi era foarte bună, pufoasă, a doua zi era mai tare şi mai densă, depinde care brutar era în tură. smile.gif



Erwin, ai dreptate. In plus trebuie tinut cont de faptaul ca faina, fie ea si de acelasi tip de la acelasi producator, poate avea grade de umiditate diferite in diferite perioade ale anului. Nu exista reguli in privinta asta si nici nu poti depista gradul de umiditate doar uitandu-te la faina si atingand-o. Eu la momentul asta pot spune de ex ca faina asta e mai umeda ca faina cealalta daca ma uit la ambele si le si ating, dar nu pot spune cat de mare e diferenta. Tot ce pot face e sa micsorez cantitatea de lichid cu 10-20ml la o paine. Deci vorbim de estimari.

Totusi odata ce ai facut cateva paini bune, deja ai invatat si masina si ingredientele si poti avea incredere ca iti va reusi in continuare, chiar daca nu mereu 100% perfect pe gustul tau.

Si exact asa cum ai spus si tu, nici la brutaria preferata painea nu e lafel in fiecare zi, cateodata iti place mai mult, cateodata mai putin.



QUOTE(Marduk @ 19 Mar 2010, 01:19 PM) *
tocmai asta nu vroiam, sa experimentez, am zis ca daca cumpar o masina automata de copt paine, pun ingredientele din retetar si respectand cu strictete toti pasi, ar fi trebuit sa am un rezultat comestibil macar 90 %.



Marduk, o sa experimentezi foarte putin pana o sa obtii o paine 90%comestibila biggrin.gif , o sa vezi.
Apoi daca te mai intereseaza o sa mai experimentezi cu inca cateva paini pentru a obtine o paine care iti place tie personal, o sa ajungi rapid sa o faci pe gustul tau. De aici intervine rutina: vei avea oricand vei dori o paine pe gustul tau, independent de orice producator si asta nu se poate egala. biggrin.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 19 Mar 2010, 07:47 PM
Mesaj #26


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Ba, vreau si eu masina d-asta. Imi recomandati o marca? biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 Mar 2010, 07:53 PM
Mesaj #27


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Sereee, nu mai scrie ca io tre sa plec acasa...! rofl.gif . pai na, nu ma lasa sufletu' sa nu-ti raspund.

deci io ti-as recomanda-o pe a mea, dar e scumpa in draci, nici eu n-as mai cumpara-o pe vremurile astea, apucai s-o iau nainte de criza asta crizata.

o sa ma interesez pentru tine especialmente si-o sa revin mwah1.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 19 Mar 2010, 07:55 PM
Mesaj #28


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Multam, multam. Asa sa faci, ca nu vreau sa iau o porcarie.. si daca nu ma consiliati sigur iau laugh.gif Fugi acas! mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 19 Mar 2010, 11:54 PM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Am văzut Moulinex şi merge bine, sigur că sunt şi chinezării ieftine prin comerţ, dar nu-ţi recomand! biggrin.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2010, 02:19 PM
Mesaj #30


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Felina @ 19 Mar 2010, 06:33 PM) *
De ce vrei sa-i reduci cantitatea de sodiu, tine un regim de vreun fel?

Nimic special, mi-a zis pediatrul ca la varsta asta nu are nevoie sa consume sare, ca o ia pe toata care ii trebuie din alimentele pe care le consuma, asa ca nu vreau eu sa-i dau... Nici zahar nu-i dau sub nicio forma (ciocolata, bomboane, acadele etc), de asta nu pun nici in paine. Are un regim alimentar cat mai sanatos posibil.


QUOTE(Serenity)
Ba, vreau si eu masina d-asta. Imi recomandati o marca?

A mea e Moulinex, dar cum n-am folosit altceva, nu pot sa-ti spun daca e mai buna sau nu decat ce are concurenta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 22 Mar 2010, 02:52 PM
Mesaj #31


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(abis @ 22 Mar 2010, 12:19 PM) *
Nimic special, mi-a zis pediatrul ca la varsta asta nu are nevoie sa consume sare, ca o ia pe toata care ii trebuie din alimentele pe care le consuma, asa ca nu vreau eu sa-i dau... Nici zahar nu-i dau sub nicio forma (ciocolata, bomboane, acadele etc), de asta nu pun nici in paine. Are un regim alimentar cat mai sanatos posibil.



Salut Abis. Nu prea inteleg cum pui tu problema, si painea e tot un aliment. Inteleg faza cu sarea in plus, nici eu nu-i pun sare pe oul fiert sau pe rosie si alte asemenea, dar sarea continuta in paine mi se pare ok. Bineinteles, fiecare face cum crede mai bine pentru copilul lui smile.gif .


M-am interesat de problema cu painea care se faramicioasa dupa cateva zile (inca nu mi-ai raspuns ce inseamna cateva zile, 2-3-4?).
Se pare ca sunt doua variante:
- ori painea sta prea mult la copt, deci poti incerca sa reduci timpul de coacere cu 10 minute
- ori painea are nevoie de mai mult lichid (nu grasime), deci poti incerca sa adaugi 10-20ml de apa
Daca esti dispus sa incerci sa-ti modifici reteta, nu incerca ambele metode la aceeasi paine pentru ca nu vei sti care ce efect a avut.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Mar 2010, 03:06 PM
Mesaj #32


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Felina @ 22 Mar 2010, 02:52 PM) *
Inteleg faza cu sarea in plus, nici eu nu-i pun sare pe oul fiert sau pe rosie si alte asemenea, dar sarea continuta in paine mi se pare ok.

Pai ti-am zis, si eu pun, insa nu depasesc cantitatea din reteta, dimpotriva, pun ceva mai putina. Cam doua treimi-trei sferturi din cantitatea indicata in reteta.
QUOTE
(inca nu mi-ai raspuns ce inseamna cateva zile, 2-3-4?)

Cam in a treia zi. Bine, rar se intampla sa apuce trei zile, iar ce depaseste termenul asta ajunge la porumbeii din parc sub forma de faramituri. smile.gif

O sa incerc sa maresc cantitatea de apa si poate sa adaug putin ulei in aluat. Sigur ajuta.

Revenind la paine: mi s-a parut interesanta painea facuta cu 75% faina integrala si 25% faina alba; singura problema e ca nu prea creste la copt. Nu am avut curaj sa fac doar cu faina integrala, tu ai incercat?

Acest topic a fost editat de abis: 22 Mar 2010, 03:07 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 23 Mar 2010, 05:14 PM
Mesaj #33


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(abis @ 22 Mar 2010, 01:06 PM) *
Pai ti-am zis, si eu pun, insa nu depasesc cantitatea din reteta, dimpotriva, pun ceva mai putina. Cam doua treimi-trei sferturi din cantitatea indicata in reteta.

Cam in a treia zi. Bine, rar se intampla sa apuce trei zile, iar ce depaseste termenul asta ajunge la porumbeii din parc sub forma de faramituri. smile.gif

O sa incerc sa maresc cantitatea de apa si poate sa adaug putin ulei in aluat. Sigur ajuta.

Revenind la paine: mi s-a parut interesanta painea facuta cu 75% faina integrala si 25% faina alba; singura problema e ca nu prea creste la copt. Nu am avut curaj sa fac doar cu faina integrala, tu ai incercat?




A treia zi paine cu siguranta nu va mai arata ca in prima si a doua zi, e natural pentru ca nu are afanatori conservanti si alte minuni. Painea mea se usuca si se intareste pe zi ce trece. Sa revii cu impresii dupa ce ajustezi reteta, sunt foarte curioasa.



Despre painea cu faina integrala ce sa zic, nu stiu sigur daca ce am folosit eu se numeste integrala... holle grain am folosit cand nu am mai avut faina alba si vreau sa zic ca a iesit ok painea, desi cam uscata, nu asa de bine crescuta si cam amaruie. Cand am mai incercat am ales sa pun lapte batut in loc de apa (pentru ca mi-am amintit eu ca asa se facea painea asta mai neagra, nu stiu de unde am informatia) si n-a mai iesit nici uscata nici amaruie.









Marduk, ce se mai intampla la inaltimea ta cu experimentul painea? Hai ca fierb de curiozitate biggrin.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Mar 2010, 05:28 PM
Mesaj #34


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Lapte batut?

Eu mai puneam uneori lapte dar dulce, ori "imbuntateam" reteta cu lapte praf. Rezultatul nu era rau, insa cu lapte batut nu m-am gandit sa incerc. Cum este?

Ce ai folosit tu pare sa fie intr-adevar faina intergrala. Nu ti-a iesit painea neagra? Bine, nu cum e carbunele, dar orisicat... smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Mar 2010, 05:45 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Felina @ 23 Mar 2010, 05:14 PM) *
Marduk, ce se mai intampla la inaltimea ta cu experimentul painea? Hai ca fierb de curiozitate biggrin.gif

O alta cauza a ratarilor ar fi tensiunea, desi Electrica ar trebui sa trimita prin fire 220 V, aici daca sunt 190 V, cred ca si asta conteaza, ma gandesc, oricum mai am paine pentru 2 zile si incerc din nou, dar nu stiu ce reteta sa mai folosesc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:29 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman