HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

> Proza Lui Stejan
Mihai
mesaj 23 Jul 2003, 10:23 AM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ati venit in cadrul Jurnalului lui Stejan.
Idei, Ganduri, amintiri din viata sa veti putea citi aici.
Lectura placuta. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
stejan
mesaj 23 Jul 2003, 02:04 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 16 July 03
Forumist Nr.: 470



Copacul - POPAS INTR-UN PAS



-Oare ce-i cu camionul ăsta aici?
-Nu stiu, dar uite câte mai vin.
-Cinci, si vor să intre in curtea noastră?
-Dar ce se întâmplă? N-ai aflat?
-Nu, tu, dă-le-ncolo! Stai să-ti spun mai departe.
Stii că unchiu' Joe bea cam mult.
-Da.
-Si zice că bea whisky, dar nu stiu de unde are el whisky, zice că de pe vremea războiului. Dar la cât bea el nu i-ar fi rămas de atunci si dacă si-ar fi umplut beciul de băutură.
-Si...
-Într-o dimineată era mahmur, si-a aprins pipa si m-a trimis după sticla de whisky. Dar el nu stia că eu i-am pregătit o băutură specială si am lucrat la ea toată după amiaza.
-Si din ce era băuturâ?
-Prima dată am adus sticla de spirt si am golit-o pe jumate. Am pus în ea scrum de tigară, ardei iute pisat mărunt, boia piscătoare, praf de puscă...
-Da, de unde praf de puscă?
-Din glontul lui ăla mare din colectie. Apoi am pus si argilă, boabe de piper si esentă de rom. Dar nu mirosea destul de tare, asa că am turnat si coniac din
sticla verde si stii plantă de care ti-am dat si tie să gusti când erai mică, din aia cu lapte câinesc, asa-i zice.
-Aiii..., ce rea era! Două zile m-a piscat limba. Da' stiu că ai primit o bătaie... si ai fi meritat să te bată o săptămână.
-Bine, tu. Fii atentă. Si am amestecat...
-Uite! Ce vor să facă? Ce-s alea?
-Niste drujbe. Da' ce tare sună!... Bun, si le-am lăsat la macerat...
-Da' ce-i aia?
-Să se pătrundă spirtul cu ardeiul, cu praful de puscă, argila si celelalte, si am mai pus niste esentă de brad si de rom. Mirosea bine. Am strecurat toate alea printr-un tifon si a rămas băutura curată. Ăsta cum era buimac de cap mi-a
strigat: "Whisky!" I-am dus sticla preparată gata, a mirosit una, apoi a dat pe gât un sfert de sticlă. Prima dată a rămas cu ochii încremeniti, de am crezut că nu simte nimic, apoi a început să sară în sus si să urle, dar eu între timp m-am
tras mai la o parte si când l-am văzut ce rosu si schimonosit e am fugit afară în stradă si m-am suit direct în copacul din fața ferestrei noastre.
Ăsta, cum era în papuci de casă, si cu sticla în mână, când să iasă în stradă alunecă pe ghetus si cade în c*r cu cracii în sus. "Jos de-acolo ticălosule! M-ai otrăvit, diavole! Foc si pară si otravă mă porcule de prunc ce esti!" Asa zicea, pe cuvânt. "Hai jos că te strâng de gât, otreapă!"
-Da' ce-i aia?
-Nu stiu, o vorbă de-a lui... Si după ce s-a ridicat de jos si s-a încăltat cu papucii de casă care îi zburaseră pe partea cealaltă a străzii, a venit la copac si a început să dea cu bastonul lui sculptat în sus, după mine, dar eu eram aproape în vârful copacului. Si cum nu mă ajungea, a început să scuture tulpina copacului, si scutură, si scutură si toată zăpada îi pică în cap, pe chelie si pe barbă, pe picioare si se îngroapă până la genunchi în zăpadă. Si eu tremuram în copac, dar m-am tinut bine de tot să nu cad, iar el a lesinat de necaz. Abia atunci am putut să mă dau jos din copac si ce crezi că am picat chiar în poalele
lui. Si pe când să mă prindă, m-am descheiat de haină si el a strigat "te-am prins, tâlharule!" si lovea cu bastonul în haina mea, stii ca toreadorii ăia care enervează taurii.
-Dar te-a prins până la urmă?
-Nu. Că eu scap întotdeauna.
-Stiu eu, că si de la bătaie scăpai, că numa' pe mine mă bătea întotdeauna.
-Păi dacă tu stăteai ca mula.
-Taci mă! Da ce tare sună drujbele astea! De-asta n-ai mai stat tu la unchiu' Joe?
-Cred ca da, fiindcă nu m-a mai vrut.
-Auzi, eu când m-am întâlnit cu Nick...
-Râzi, asa-i? Râzi si esti asa de urâtă când râzi!
-Nu cred, Nick e de altă părere...
-Parcă nu stiu eu ce părere are Nick de tine. Păi, e prietenul meu, tu, si mi-a spus "Soră-ta aia, pitica, râde ca un cal nărăvas..."
-Da' el stie?
-Nu, tu, cum să stie, stim numai noi. Toată lumea crede că noi suntem frati. Si dacă tu îti bati gura, te fac covor pe bătător.
-Cum să zic, mă? E secretul nostru! As muri dac-as zice. Nu trebuie să stie nimeni că noi am aflat! Stii, asta înseamnă că noi...
-Ce? Hii! Fii atentă!
-Nu! Sper că nu! Sper că nu vor să taie plopii. După ce au depăsit cele mai înalte clădiri de aici. Nu, sper că nu!
-Stai că mă sui pe bolovan să văd mai bine ce se întâmplă. Să stii că nu de plopi se apropie.
-Poate vor să taie tufele din spate. Mie îmi plăceau si asa, crescute aiurea.
-Păi, mai trebuie tăiate din când în când si nivelate.
-Auzi, ti-am găsit caietul...
-Si?
-Si asa m-am linistit la început, dar după aceea n-am mai putut să dorm noaptea.
-Sper că n-ai îndrăznit să-l deschizi.
-Ba da si m-am bucurat atunci...
-Ce te-ai bucurat, tu, că o să-ti cadă unghiile! Ce-ai citit? Spune repede să stiu dacă mai pot să fac ceva pentru tine, altfel îti vor cădea unghiile. Ce-ai citit?
-"Noi ne iubim." Si m-am bucurat, dar ieri seară te-am spionat când povesteai cu băietii si te-am auzit ce-ai spus de Mara. Înseamnă că nu-s eu. Si n-am mai dormit toată noaptea. Tu nu stii cum e Mara si ce-a zis de tine, prostule.
-Ce să zic de Mara? Ea e mai mare e aproape femeie si e discutată de toti băietii, nu pot eu să nu zic de ea.
-Înseamnă că...
-Taci tu odată că mă enervezi!
-Stii, toată noaptea m-am gândit că dacă noi nu suntem frati nu ne putem mărita când suntem mari?
-Nu, pitico, nu se poate.
-Da' de ce?
-Pentru că numai noi stim că nu suntem frati, ceilalti, cu totii nu stiu nimic. Si nici nu vor sti. Numai dacă nu-ti umblă tie gura...
-Nu-mi umblă! Da totusi vreau să te întreb ceva.
-Ce?
-Da' nu te superi?
-Nu.
-Sigur?
-Spune, tu o dată!
-Despre cine scriai în caiet?
-Ce te interesează pe tine?
-Mă interesează!
-Dă-mi pace!
-Da, mă iubesti?
-Cum să nu te iubesc, esti surioara mea!
-Stiu, da, asta-i că nu prea sunt.
-Hiii...! Doamne fereste!
-Ce-i?
-Stai că mă sui pe bolovan să văd mai bine. Da. Nu pot să cred!
-Nuuuu!...
-Ba da, hai si tu să vezi.
-Nuuu! Nu suport! Nuuu! Nu se poate! De ce? Nuu! Criminalii!!!
-Oare cine ne-a făcut asta?
-Copacul nostru! Nuu! Nu supooort! Fă ceva! Opreste-i!
-N-am cum, stii bine că nu pot!
-Du-te la ei, acuma, hai!


-Hei, cine v-a permis să tăiati copacul?
-Să ia cineva copiii de-acolo să nu se-ntâmple o nenorocire. Plecati de-acolo!
-Nu plecăm. Voi să plecati de aici urgent că îl chem pe unchiu' care e sef la... lăsati-ne în pace, ia laba de pe mine! Chem politia!
-Luati o dată copiii ăstia că mă calcă pe nervi!
-Vezi să nu-ti bag zahăr la rezervor să-ti explodeze motorul. Dă-te jos de pe macara si hai parte-n parte cu mine să-ti arăt eu pusti, porcule!
-Auu... mă, te spun la tata si te omoară în bătaie, criminalule! Ati rupt poarta, mă. Nu vi-i rusine, ati venit cu cinci camioane să ucideti un copac. Cine vă dă dreptul? Stiti câti ani are copacul? Ce v-a făcut, mă? Ce, mă? Nu mai suport, hai să mergem că simt că mor.
-Lasă că ne rămân plopii.
-Nu-mi trebuie plopii!
-Nici mie, dar ce să facem?
-Nu supooort! Hai că pică pe noi.
-Nu mai plânge, te rog.
-Asa, tăiati si plopii, gunoaielor!
-Hai la bolovan.
-Nu suport! De ce? De ce?
-Nu stiu.
-Dar era al nostru! Era copacul nostru! Nu există în lume copac mai mare si mai frumos!
-Hai aici. Pune-ti capul aici.
-Cred că si lui i se auzea inima ca si tie.
-Da.
-Ce-o să ne facem fără el?
-Plouă? A, nu. Tu erai. Stai să te sterg.
-Mă iubesti?
-Te iubesc, pitico.
-Ne mărităm?
-Nu se poate, pitico.
-De ce?
-Nu se poate. Nu mai plânge! Uite, alege. Din dreapta sau din stânga?
-Din dreapta.
-Poftim, pietricica neagră si mie îmi rămâne cea albă. E bine?
-Bine...
-Atunci tu vei fi un copac cu coajă neagră. Adică poti fi un tei. Îti place?
-Da. Că are acum frunzulite verzi frumoase si se văd bine pe trunchiul negru. Si vara face flori de tei. Îmi place.
-Si eu voi fi un mesteacăn, cu coaja albă si voi creste înalt si frumos.
-Bine! Mă iubesti?
-Cred că da.
-Strânge-mă tare.
-Asa?
-Mai tare! Dacă mă iubesti, uite când se stinge câte o lumină de la ferestre, tu să-mi dai un sărut. Eu îmi tin ochii închisi.

-Pitico!
-Da.
-Ai adormit?
-Nu, asteptam...
-S-a stins o lumină. Mai plângi?
-Nu.
-Pe frunte, pitico, bine?
-Bine!
-Te-am linistit?
-Da. Strânge-mă tare! Asa.
-Dormi, pitico?
-Da.
-Noi ne iubim!... Sigur ai adormit?
-Da.



____________

Afrodita, multumesc de primire, ma bucur ca ti-a placut.


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Mihai   Proza Lui Stejan   23 Jul 2003, 10:23 AM
stejan   Am sa aduc ceva proza pe aici. Ce e pe hartie sunt...   23 Jul 2003, 10:33 AM
stejan   Focul - POPAS INTR-UN PAS - scenariu - - Regr...   23 Jul 2003, 10:54 AM
Afrodita   Superb, superb,superb!! Mai multe nu pot s...   23 Jul 2003, 01:27 PM
stejan   Copacul - POPAS INTR-UN PAS -Oare ce-i cu camio...   23 Jul 2003, 02:04 PM
Lilith   Nu pot sa zic si eu decat ca papagalul : superb , ...   23 Jul 2003, 02:35 PM
Iarina   Stejan, iti spun si eu bun venit si imi place ceea...   23 Jul 2003, 09:06 PM
Iarina   hehe, acum vad ca au sarit cam multe fete pe tine....   23 Jul 2003, 10:09 PM
stejan   Venus - POPAS INTR-UN PAS Fragment A: Auzi? Sun...   24 Jul 2003, 12:23 PM
gand   Bun venit Stejane..te asteptam!   24 Jul 2003, 01:42 PM
stejan   Zborul(1) - POPAS INTR-UN PAS Fragment "D...   28 Jul 2003, 11:49 AM
Lilith   Foarte frumos ,Stejane ! Sper ca nu s-a termin...   29 Jul 2003, 03:23 AM
stejan   Zborul (2) - POPAS INTR-UN PAS - Acuma ce facem,...   30 Jul 2003, 10:31 AM
stejan   Simfonia - POPAS INTR-UN PAS -Adele, ma auzi? Mer...   1 Aug 2003, 02:26 PM
stejan   Din jurnalul Adelei - JURNALUL ADELEI din peret...   12 Aug 2003, 10:28 AM
flori   MINUNAT!!!! Mi-ar placea sa fie re...   14 Sep 2007, 01:03 AM
TheK   De mult n-am mai citit ceva asha inocent.. e chiar...   14 Sep 2007, 01:47 AM
factura   Mi-a placut mult popasul de aici.   2 Nov 2011, 11:38 PM
factura   RE: Proza Lui Stejan   19 Nov 2012, 11:46 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 17 May 2024 - 02:13 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman