HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Retete Pentru Microunde, ce gatiti voi la microunde?
fiica_lunii
mesaj 12 Nov 2009, 02:18 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Mi-am luat intr-o zi, un strudel mare cu branza si stafide, din comert, numai sa-l bag in cuptor. Dar eu stau in chirie si la aragazul pe care ni l-a lasat proprietara apartamentului nu ii functioneaza cuptorul. Asa ca am decis sa prepar strudelul la cuptorul cu microunde pe care l-am primit cadou de nunta. Pana aici Ok. Am introdus strudelul in cuptor si am setat timpul si temperatura. Dupa terminare am observat ca nu eracoapta foaia de placinta si am tot prelungit timpul de coacere pana cand arata minunat strudelul meu:foietajul era frumos expandat si auriu. L-am scos si cand l-am taiat am constatat ca branza din interior era scrum (dar efectiv scrum). Am ramas ohmy.gif

Propunerea mea ar fi sa scriem aici retete culinare speciale pentru cuptorul cu microunde.... poate reusesc si eu sa-l folosesc la ceva (in afara de facut floricele de porumb si cartofi copti) si poate mai ajuta si pe altii care s-au lovit de aceeasi problema.

Voi incepe eu prin postarea unor retete gasite pe internet. Nu le-am incercat, abia le-am descoperit smile.gif



Vită Stroganoff
Ingrediente: 500 gr muschi de vita, dezosat, o jumtate de ceapa taiata, 200 gr supa de ciuperci concentrata, 150 gr smantana, 1/2 lingurita paprika, taitei fierti.

Mod de preparare: Se tine carnea la congelator o ora pentru a o putea taia mai usor felii foarte subtiri. Intr-un vas special de microunde se pune carnea cu feliile de ceapa. Se acopera cu un capac. Se tine la microunde 5 minute la putere maxima sau pana cand carnea nu mai are culoarea roz. Se amesteca o singura data in acest timp. Intr-un vas mic, se pregateste supa. Se adauga smantana si paprika. Se adauga peste carne, amestecandu-se. Se acopera. Se lasa la microunde pana se patrunde carnea si devine frageda, la putere medie.

Mod de servire: Se serveste cu taitei.



Cotlet de porc

Ingrediente: 6 felii de cotlet dezosate, 250 g cascaval afumat, 200 ml smantana, 1 lingura ulei, sare, piper, condimente pentru gratar.


Mod de preparare: Se condimenteaza carnea si se pune la fript in ulei timp de 15 minute in vasul acoperit. Se intoarce pe cealalta parte si se pune peste friptura amestecul obtinut din smantana, cascaval, ceapa rasa, condimente. Vasul acoperit se pune la cuptor pentru inca 10 minute la 500W.

Mod de servire: Cotletul de porc se serveste cald, cu cartofi natur.



Piept de pui cu ciuperci

Ingrediente: 500 g piept de pui, 4 ciuperci, 1 ceapa, 2 buc. Cabano, 2 cartof, 1 lingura ulei Condiment, 4 bete pentru frigarui.

Mod de preparare: Pe betele pentru frigarui se infig bucatile in urmatoarea ordine: o felie de cartof, o felie de piept, o felie de ceapa, cabanos, ciuperca. Se repeta. Se condimenteaza. Frigaruile se aseaza in vas, se acopera si se frig 18 minute la 500W. Se scoate capacul si se mai frig 6 minute la 350-400W.

Mod de servire: Se servesc cu cartofi prajiti si salata de varza.





--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 12 Nov 2009, 02:25 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



am uitat sa pun si sursa celor de mai sus: retete pentru microunde


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Nov 2009, 02:26 PM
Mesaj #3


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Draga mea, mai bine i-ai cere gazdei sa-ti ia alt aragaz ca nu-i o avere, e dreptul tau sa poti gati atata timp cat platesti chiria. La microunde mare lucru nu poti face, in plus e controversat... Sigur, e bine ca-l ai si pe asta si in definitiv te poti descurca cu el la anumite chestii. Dar nu uita ca ai niste drepturi chirias fiind, nu trebuie sa accepti orice conditii. Cere si vezi ce zice.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Nov 2009, 02:26 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
fiica_lunii
mesaj 12 Nov 2009, 02:43 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Cand mi-a prezentat prima data apartamentul evea un aragaz frumos, nou, maron totul ok. Pana sa ne mutam a venit si-a luat aragazul acela si ne-a adus in loc unul foarte vechi, cu strat gros de jeg pe el ca m-am chinuit si am frecat la el ca sclava, fara sticla din fata de la usa cuptorului (in original era cu sticla dubla) si prin ochiul din interiorul cuptorului iese gaz doar prin doua puncte.
I-am facut capul calendar sotului (ca proprietara e ruda de a lui) dar eram constransi sa ramanem acolo. Stii vorba ca rudele te jumulesc cel mai tare asa ca nu a scazut din pret si am ramas cu aragazul ala.
Oricum am de gand sa-mi cumpar eu un aragaz iar pe acela sa-l trimit proprietarei sa faca bors cu el.

Si mai e o problema din cauza careia nu ma pot lua tare de ea: este compatimita de toate rudele si daca m-as lua de ea mi-as atrage antipatia familiei. E compatimita caci sotul ei a avut un accident de munca in Italia in urma caruia ajunsese neom. Ea s-a chinuit si l-a pus pe picioare. Dupa ce a devenit iarasi om normal, ininte de Pasti cand era in Romania s-a urcat beat la volan si intr-o curba a iesit in decor si a murit. Ea a ramas cu doi copii din care unul cu probleme (proteze la picioare)... in fine. Toate rudele ii plang soarta si daca as zice ceva impotriva ei atat mi-ar trebui.
De prima data cand am discutat cu ea despre apartament sa-l inchiriez, mi-a zis ca are nevoie de bani ca sa termine vila in care sta acum (pe care vila am ramas masca atunci cand am vazut-o: e URIASA!) .... asa ca o "inteleg" de ce ne jecmaneste.

Dar ma opresc aici ca deja e un off-topic cam mare smile.gif


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:44 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman