HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Mila De La Stat?, e sanatoasa pentru dezvoltarea societatii, sau nu?
fiica_lunii
mesaj 29 Sep 2009, 01:23 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Rasfoind niste "plangeri" de pe "SPUNE SI TU" am dat de urmatoarea doleanta:
"Sunt o fata din Galati, am 22 de ani , am un copil de 3 ani...ce viitor pot sa ii asigur eu copilului meu cu un salariu de 600 lei cand preturile mancarii sunt mai mari ca in strainatate?Nu mai spun, sa platesc o chirie... si pe timpul lui Ceausescu era mai bine, aveau un camin si un loc de munca asigurat, acum totul se rezolva daca ai bani -.... Macar copiilor sa le asigurati un acoperis deasupra capului si farfurie de mancare, ascultati nevoile mamicilor singure. Multumesc! "

Constat ca romanul s-a obisnuit sa astepte de la stat prea multe: pana si sa-i creasca copilul.
Adica nu neg ca statul(ca si sistem de conducere si administrare) are un rol important in viata oamenilor dar nu este acela de a-ti da totul mura-n gura. Si eu vreau sa fac copii, iar din doua salarii de bugetari stiu ca va fi greu sa-i crestem dar nu cred ca asta ar justifica sa cerem statului sa le asigure un acoperis deasupra capului si o farfurie de mancare in fata.
E adevarat ca statul ar trebui sa promoveze o politica menita sa dezvolte economia, si sa ridice nivelul de viata al populatiei, dar o tara e formata din oameni si daca acei oameni vor astepta mila statului fara sa depuna si ei efort, atunci nivelul de trai nu va creste nicicand.
De ce oare am devenit un popor de milogi?
Eu cred ca pe langa faptul ca la nivel administrativ tara asta e infestata de corupti, mai este un motiv al declinului: pasivitatea oamenilor. Pasivitatea in fata problemelor (ca nu facem altceva decat sa ne plangem si sa filosofam) si pasivitatea in fata muncii (ca ne-am invatat sa cerem).
Cred ca un stat sanatos, in momentul in care vii sa ceri te pune la munca. Daca nu stii sa muncesti te invata. Dar la noi am intalnit oameni care vin si cer, tu le spui "iti dau 20 lei daca ma ajuti sa car mobila asta pana la etaj". Se uita la tine stramb si pleaca. Adica de ce sa puna mana la munca daca el oricum castiga bani numai din a cere, fara sa faca nimic? Pentru ca in Romania s-a tot incurajat cersetoria.

Sunt sigura ca fata respectiva de 22 ani, se afla intr-o situatie critica, dar solutia nu ar fi sa-i ofere statul acoperis si mancare pt copil (sub forma de ajutor social cum vad ca asteapta tot mai multi), ci sa-i ofere statul un salar mai bun din care sa-si poata asigura muncind, acoperis si mancare pt ea si copil.
Poate in cazul ei, a pus gresit problema fara sa-si dea seama, dar sunt multi romani care chiar gandesc asa, care asteapta ajutor social de la stat.

De fapt despre acestia vreau sa vorbim (nu despre cazul din exemplu, in mod strict). Despre cei care asteapta ajutor de la stat, ajutor care sa-i scuteasca pe ei de munca. Si aici nu ma refer la batrani sau bolnavi care nu au capacitatea de a munci.
Ma refer la oameni sanatosi si la tineri care asteapta ajutor de la stat. Care se plang ca sunt saraci si nu au ce manca si cer ajutor de la stat.
As vrea sa discutam aici daca TREBUIE AJUTATI ACESTI OAMENI? Daca NU, argumentati. Daca DA, argumentati si spuneti si in ce fel trebuiesc ajutati: ajutor social, locuri de munca, sau stiu eu ce alte propuneri mai aveti....




OFF topic: Si apropos de mancarea "mai ieftina in strainatate": as vrea sa stiu si eu unde anume e mai ieftina ca sa merg si eu acolo cu salarul meu de roman bugetar si sa ma dau rotunda. Am facut si eu cumparaturi din marketuri in Italia, Grecia, Austria, dar nu am gasit preturi mai mici ca la noi. Ba chiar erau mai mari. Am prietene in Anglia si au spus ca si acolo sunt preturi mai mari decat la noi la mancare....


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 10:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman