HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> „căderea” Lui Lucifer
shapeshifter
mesaj 20 Jul 2009, 04:46 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.476
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Vă invit la o dezbatere aprinsă pe marginea a ceea ce este Lucifer şi ceea ce se numeşte popular „Căderea” sa...
Aveţi cuvântul...


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
shapeshifter
mesaj 30 Jul 2009, 02:40 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.476
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Când se spune că Lucifer se complăcea în frumuseţea şi puterea lui, pe care le primise de la Dumnezeu, asta înseamnă cu alte cuvinte că „tăiase rădăcinile”, căci a te complace în tine şi a tăia rădăcinile din Principiu sunt sinonime. Dar ca să facă asta, înseanmă că avea această putere în el. Şi această putere nu este altceva decât principiul de individuaţiune, care e formula care-l cuprinde cel mai mult pe Lucifer. Dar acest principiu de individuaţiune este un principiu de separaţiune, deci de negaţiune. Şi prin analogie în sens invers, ceea ce e negaţiune pe planul imediat devine determinaţiune negativă pe planul superior. Pe scurt, Lucifer în sensul cel mai înalt, însumează în lumea noastră ansamblul determinaţiunilor negative. Formulată astfel, fraza conţine o absurditate, căci o determinaţiune negativă nu se poate manifesta, dar poate crea „vestigii” în ea. Şi aceste vestigii sunt pozitive şi negative. Sunt pozitive când sunt determinaţiuni negative care desemnează Supremul, ca Tăcerea, Vidul, Tenebrele, dar sunt vestigii şi în sensul rezidual, şi atunci devin „sinistre”.
Satan neagă lumea; trebuie să-i opui o afirmaţiune, care o salvează în sensul religios al cuvântului; cu alte cuvinte, nu putem mântui lumea de negaţiunea lui Satan decât adăugându-i o dimensiune metafizică, prin contemplaţie şi prin rit; acesta este un proces catafatic. Satan neagă lumea: trebuie să-l supralicităm, să împingem negaţiunea la superlativ şi atunci dispare şi Lumea şi Satan; rămâne din el ceva care se transformă în determinaţie negativă; procesul e apofatic.
Lucifer complăcându-se în frumuseţea şi puterea sa, ipso facto, a tăiat rădăcina plantelor prin actul lui de narcisism. Dar o suprimare reală a lui faţă de ceea ce este Principiul oricărei făpturi e o pură imposibilitate. De aici, următoarele: Lucifer taie rădăcina plantelor fără să-şi poată tăia raţiunea suficientă ontologică ce-l leagă de Creatorul său. Dumnezeu poate fi negat printr-o formulaţiune, dar nu existenţial, pentru că Verbul şi Existenţa nu coincid decât atunci când se exprimă unul prin altul. Neantul nu există, ori negaţiunea lui Lucifer are în mod necesar ca ultimă concluzie Neantul, căci numai Neantul stă în afara Posibilităţii Totale, şi tocmai asta e imposibil.
Deci Infernul nu e Neantul, ci afirmaţia Neantului, care în timpul vieţii se face verbal, prin gând, prin fapte, dar nu poate cuprinde toată fiinţa omului, căci existenţa e pozitivă şi condamnă mut pe cel care-o neagă. Dar după moarte, negaţiunea devine existenţială, din cauză că, postum, toate vorbele, gândurile, actele omului devin fiinţe obiective, care încolăcesc pe autorul lor, ca şerpii lui Laocoon, şi-l integrează într-o completă pasivitate, într-un sistem vegetal sau mineral de negaţiune.
Deci Lucifer, afirmându-se îşi neagă Autorul, care, la rândul lui, îi neagă negaţiunea, şi asta îi pricinuieşte căderea în centrul tuturor lucrurilor. Dumnezeu neagă negaţiunea lui Lucifer, dar nu-i poate nega existenţa, şi de aceea e nevoit să-l situeze undeva unde şi existenţa şi negaţiunea lui să-şi aibă locul adecvat, dharmic; cu alte cuvinte, Dumnezeu nu-l poate aşeza pe Lucifer decât în Ininteligibil, la rădăcina oricărei manifestări. Dacă Lucifer se află la rădăcina Infernului, nu-i ca într-o închisoare în care a fost băgat cu de-a sila, ci pentru că, exact, Dumnezeu nu-l poate pune în altă parte.
Prin această cădere a fost produs Haosul din care fu creată lumea, în al cărei centru este exilat Lucifer. Mai exact, Lucifer a produs Haosul, carne din carnea lui, substanţă din substanţa lui. Prin revolta lui, optând pentru ininteligibil, creează ininteligibilul şi-l regenerează, şi orice tendinţă de narcisism a noastră ne pune în umbra Satelitului Sumbru. Orice veleitate de autonomie, orice iluzie de existenţă independentă ne pune în realitatea lui, care e cu atât mai insidioasă, mai greu de detectat, cu cât măguleşte ininteligibilul din noi, elementele instinctuale, existenţiale. Primejdia de moarte a ispitei diavoleşti este că îmbracă un neant cu o haină de fiinţă, deci pozitivă prin natura ei. Negativul se altoieşte pe pozitiv, îi devine parazitar, nu-l poate transforma în Neant, pentru că neantul nu există, dar îl poate disocia în componenţa lui atomică, şi astfel se întâmplă acea tragedie divină, la capătul procesului, când Dumnezeu e nevoit să constituie o nouă fiinţă din materialele astfel disociate. Forţa lui Lucifer este teribilă şi nimeni nu i se poate sustrage prin mijloace voluntare sau prin constrângeri morale, căci în constrângerea morală cea mai riguroasă se află Lucifer. Se face negat pentru că ştie că negarea lui atinge şi pe aceea a Făcătorului său, care l-a exilat într-un just exil.

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 30 Jul 2009, 02:45 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
shapeshifter   „căderea” Lui Lucifer   20 Jul 2009, 04:46 PM
IoanV   Iar te dai mare Shape! Cred ca abia ai tradus ...   24 Jul 2009, 10:26 PM
shapeshifter   sunt dispus la lămuri pe acest topic... nu am...   26 Jul 2009, 11:06 PM
IoanV   Shape, sunt si fizician, imi place dispersia lumin...   27 Jul 2009, 09:39 PM
shapeshifter   QUOTE(IoanV @ 27 Jul 2009, 10:39 PM) Shap...   27 Jul 2009, 09:43 PM
IoanV   Da, de persoana tine prisma... Fara ea nu vad nimi...   27 Jul 2009, 10:18 PM
shapeshifter   - dedu-mi Fiinţa - defineşte PERSOANA e...   27 Jul 2009, 10:20 PM
IoanV   Nu sunt adeptul explicatiilor, deci nu o sa-ti dov...   27 Jul 2009, 10:27 PM
shapeshifter   QUOTE(IoanV @ 27 Jul 2009, 11:27 PM) Nu s...   27 Jul 2009, 10:30 PM
IoanV   Shape, pe scara ta se urca in fruntea maselor. Pe ...   27 Jul 2009, 10:37 PM
shapeshifter   QUOTE(IoanV @ 27 Jul 2009, 11:37 PM) Shap...   27 Jul 2009, 10:40 PM
IoanV   Mie nu imi place nici viziunea asta individualista...   27 Jul 2009, 10:49 PM
shapeshifter   QUOTE(IoanV @ 27 Jul 2009, 11:49 PM) Mie ...   27 Jul 2009, 11:15 PM
IoanV   Intr-adevar, habar n-ai de crestinism... Il vezi p...   27 Jul 2009, 11:33 PM
shapeshifter   QUOTE(IoanV @ 28 Jul 2009, 12:33 AM) Intr...   27 Jul 2009, 11:35 PM
shapeshifter   Ce descrie Biblia ca şi cădere a omului ...   27 Jul 2009, 11:49 PM
IoanV   i-auzi frate, "inteligenta totala"...La ...   27 Jul 2009, 11:55 PM
shapeshifter   QUOTE(IoanV @ 28 Jul 2009, 12:55 AM) i-au...   27 Jul 2009, 11:59 PM
IoanV   Poate nu ai sesizat, dar iar treci atributele pers...   29 Jul 2009, 04:57 AM
shapeshifter   QUOTE(IoanV @ 29 Jul 2009, 05:57 AM) Poat...   29 Jul 2009, 12:01 PM
shapeshifter   A fost odata ca-n povesti, A fost ca niciodata, Di...   29 Jul 2009, 03:50 PM
Rehael   Adica daca exista complexul lui Oedip, de ce n-ar ...   29 Jul 2009, 04:20 PM
marduk   QUOTE(Rehael @ 29 Jul 2009, 05:20 PM) Adi...   29 Jul 2009, 04:25 PM
Rehael   Pai nici nu cred ca mai e cineva inafara de tine c...   29 Jul 2009, 04:56 PM
shapeshifter   Suntem într-o lume în care toate complementarele a...   29 Jul 2009, 06:30 PM
Rehael   QUOTE(shapeshifter @ 29 Jul 2009, 07:30 P...   29 Jul 2009, 08:23 PM
marduk   QUOTE(Rehael @ 29 Jul 2009, 05:56 PM) Pai...   29 Jul 2009, 06:42 PM
shapeshifter   Şehina cuprinde şi Binele şi R...   30 Jul 2009, 12:30 PM
shapeshifter   Luând în considerare analogia între Trinitatea: Fi...   30 Jul 2009, 02:15 PM
shapeshifter   Tot în tradiţiile musulmane, Iblis spune lui ...   30 Jul 2009, 02:31 PM
shapeshifter   Când se spune că Lucifer se complăcea în...   30 Jul 2009, 02:40 PM
shapeshifter   Nu există decât un singur mijloc de a-i sc...   30 Jul 2009, 02:49 PM
shapeshifter   Lucifer, Îngerul rebel, nu este numai puterea care...   30 Jul 2009, 03:00 PM
shapeshifter   http://www.youtube.com/watch?v=J3eAzL6qsL4...ated...   30 Jul 2009, 05:51 PM
shapeshifter   ok... pt. că am postat şi Luceafăru...   10 Aug 2009, 12:36 PM
shapeshifter   Problema pitagoreică[3] devine a tetraktis-ul...   10 Aug 2009, 12:37 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 13 May 2024 - 08:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman