HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cutite, Totul despre cutitele de vanatore/lupta/supravietuire
mothman
mesaj 30 Jun 2009, 01:54 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Va plac cutitele militare, cum ar fi celebrele baionete M9, sau cele de AK-47 ? Dar cele de supravietuire, de tip "Rambo" ? Sau poate bricegele multifunctionale Swiss Army (Wegner, Victorinox), sau cele nordice, de bushcraft. Daca si voua va plac si sunteti posesorii unora de care sunteti foarte mandri si care fie va servesc ca o prelungire a mainii atunci cand parasiti "civilizatia", fie zac undeva intr-o vitrina - fiind bunuri mult prea de pret pentru a fi "tavalite" si puse la munca - atunci va invit la discutii pe marginea lor si a altora la care salivati.

Eu detin doua momentan, dar cine e pasionat de asa ceva stie cat de adictiva e treaba asta, asa ca sunt sanse mari ca lista sa continue. Am un Miguel Nieto, model din 2003, cu lama de 22 cm (34 cm total), otel 440C. Bunicel. Si-a facut treaba destul de bine, in ciuda tratamentului relativ dur la care a fost supus. Asta pentru ca l-am utilizat de nenumarate ori pe post de toporisca, despicand cu el lemne care ar fi fost mai potrivite pentru un topor mai micut. E un cutit relativ ieftin, cele spaniole nefiind in general foarte scumpe. A doua achizitie, una recenta, e un Ka-Bar, model 1211. Este tot un cutit de tip bowie, dar unul fabricat in SUA, cu o lama 17 cm dintr-un aliaj de otel-carbon (1095 cro-van), maner de kraton si teaca din kydex. Asta e un cutit legenda, aflat in serviciu militar de ani buni - defapt, legendara e varianta clasica, cu maner din inele de piele si teaca tot din piele. Oricum, un cutit foarte frumos, cu o excelenta priza la mana si de care sunt foarte mandru. La noi l-as fi luat oleaca mai scump, asa ca am optat pentru o comanda din afara.

Voi aveti microbul asta ?


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
mothman   Cutite   30 Jun 2009, 01:54 AM
The Dude   Eu am unul spaniol...tare mi-a fost drag. Are plas...   14 Mar 2011, 10:09 AM
Felina   Eu sunt inebunita dupa bricegele multifunctionale....   14 Mar 2011, 02:37 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 06:45 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman