HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Teren Extravilan, Drept De Uzufruct
drg_p
mesaj 22 Apr 2009, 12:15 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 17 April 09
Forumist Nr.: 13.748



Salut,

Deschid un topic nou, legat de posibilitatea construirii unei cabane.
Ideea mea e urmatoare: cabana inseamna o constructie de lemn, care sa aiba izolatie. Poate fi cu sau fara mansarda, dar are geamuri termopan, usa, si o fosa septica (sau ceva).
Terenul: aici sunt mai multe variante.
- Un teren intravilan, care e relativ mai scump si pe langa un sat de munte.
- Un teren extravilan, proprietate, pe care sa construiecs cabana pe piloni. Asta poate fi mai izolat eventual. Probleme care apar aici: vandalizarea, autorizatiile.
- O alta idee ar fi niste padure, tot proprietate, si o cabana pe piloni intr-o poiana. Aceleasi probleme: vandalizarea, aprobarile.
- Ultima idee, drept de uzufruct asupra unui teren. In ideea asta s-ar rezolva o parte din problema cu distrugerea proprietatii, cred, si ar fi mai ieftin.
Ce mi-ati recomanda. Sincer, as opta pentru ultimele doua variante. Treaba cu vandalizarea sau distrugerea cabanei e oarecum serioasa daca ma gandesc la cati copaci se taie ilegal. De asemenea si cu satenii citeam pe undeva ca ar putea fi probleme. In fine, asta mai tine si de noroc. Pentru casa pe piloni se poate obtine autorizatie sau nu e necesara? Am inteles ca s-ar putea construi un fanar... nu stiu ce sa zic.

Multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 08:59 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman