1800 Km Prin Centrul Tarii |
Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )
1800 Km Prin Centrul Tarii |
28 Jun 2011, 10:54 AM
Mesaj
#1
|
|
Musteriu Grup: Musterii Mesaje: 10 Inscris: 13 June 11 Forumist Nr.: 24.811 |
Bine v-am gasit pe toti de pe forum , sunt nou pe aici si as vrea sa va prezint o "mica" excursie.
Voi pleca pe 25 august de vizitat am gasit multe locuri superbe dar poate mai stiti voi ceva ce nu am trecut pe lista inca. Multumesc de acum pentru eventualele sfaturi si ideei . Harta cu traseul http://maps.google.ro/maps/ms?authuser=0&a...0ed3abe21ab0236 O sa scriu cateva puncte cheie si obiective turistice importante pentru fiecare zi de drumetie. ( sunt foarte multe de vazut si de spus despre traseu dar nu as vrea sa umplu forumu prea mult) Ziua 1 la 5 dim plecam din Bucuresti cu destinatia Tg Jiu. Opriri pentru poze , vizite , filme etc. Rm Valcea , Calimanesti-Caciulata ( Manastirea Cozia si Stanisoara), Voineasa ( Lacurile Bradisor , Malaia , Vidra) , Cheile Jietului. Petrosani-Tg Jiu , Manastirea Lainici si Visina , Defileul Jiului. Ziua 2 plecam din Tg Jiu spre Arieseni. Prima oprire : Polovragi ( Pestera si Manastirea Polovragi si Pestera Muieri) Ranca (Transalpina super drum) , Cetatea Petresti , Cetatea Sebesului , Cetatea Alba Carolina Celula lui Horea , Closca si Crisan , Palatul Apor si Palatul Principilor . Ziua 3 plecam din Arieseni spre Sighisoara. Manastirea Subpiatra , Muzeul si Statuia Avram Iancu , Manastirea Lupsa , Cheile Rametului si Manastirea Ramet Cetatea Medievala din Stremt , Cheile Albacului , Cascada Zugai. Sibiu , Medias , Sighisoara (aici vizitezi tot orasu nu mai insir zecile de obiective) Ziua 4 plecam din Sighisoara spre Bicaz (Piatra-Neamt) Lacul Rosu si Zetea , Cheile Bicazului , Pestrea Tunel , Lacul Izvorul Muntelui , Cheile Sugaului Manastirea Bisericani , Manastirea Bistrita , Ansamblul Curti Domnesti Ziua 5 plecam din Bicaz spre Baile Tusnad Manastirea Ciolpani , Ansamblul Palatului Ghira , Palatul Stirbei din Darmanesti , Lacul Poiana Uzului Lacul Sf Ana , Biserica de lemn din Chichis. Ziua 6 plecam din Baile Tusnad spre Bucuresti pe Transfagarasan. Biserica fortificata Prejmer , Cetatea Fagaras , Transfagarasan ( Balea Lac si Cascada ) , Barajul Vidraru Curtea de Arges Acest topic a fost editat de Michelle: 1 Jul 2011, 10:00 AM |
|
|
Versiune Text-Only | Data este acum: 14 June 2024 - 04:43 PM |