HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Ultimul Cuvānt, cine īl are?
milimetru
mesaj 29 Mar 2005, 02:27 PM
Mesaj #1


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Aproape īn fiecare zi avem de furcă cu o controversă, mai mică sau mai mare, īn care noi zicem ceva şi celălalt zice tocmai pe dos decīt zicem noi. Cred că sīnteţi de acord că e o stare plăcută să avem noi ultimul cuvīnt de spus iar celălalt să răspundă, īn final: "da domnule, aşa e, facem cum ai spus, că ai dreptate!". DAR această situaţie nu se īntīmplă chiar de fiecare dată, ba dimpotrivă!...

Deci, credeţi că e frustrant să nu ai ultimul cuvīnt de spus? Cum vă simţiţi cīnd īl aveţi, cum reacţionaţi cīnd nu-l aveţi? E bine/necesar să avem mereu ultimul cuvīnt?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
The Dude
mesaj 8 Jul 2013, 12:42 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Eu zic ca ultimul cuvant e un moft...In locul lui ar trebui sa te concentrezi pe argumentele invocate in parcursul dialogului.
Daca ele sunt solide si bine etalate, atunci nu mai are nicio importanta cui apartine ultima replica..

Intr-o disputa recenta eu nici nu am mai rostit-o..Era o intrebare si ar fi trebuit sa raspund punand astfel capat disputei.
In locul ei mi-am privit indelung interlocutorul, direct in ochi, comunicandu-i astfel un mesaj ce greu s-ar fi putut pune in cuvinte.

Din controversele prin care trecem nu ultimul cuvant este cel de care ne amintim...ci cursul discutiei, desfasurarea ei, dreptatea celuilalt, greselile noastre, tonul si in mare masura onestitatea.

Acest topic a fost editat de The Dude: 9 Jul 2013, 06:59 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 1 June 2024 - 01:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman