HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Discutii diverse
papy
mesaj 29 Sep 2008, 12:26 AM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Eu sunt de rasul lumii? rofl.gif Ma distrez teribil de povestile care nu sunt scrise in Scriptura rofl.gif

Atata timp cat orice personaj al Scripturii nu este mentionat ca a facut ceva sau a patit ceva in aceeasi Scriptura, nu cred pe nimeni pe cuvantul lor de pionier.
Iar, Dumnezeu ne avertizeaza de acesti povestitori rofl.gif

Deci, Maria care e "pururea fecioara" nu este Maria mama lui Hristos, pt ca Hristos a mai avut frati si surori. Este un personaj creat de mintea unor oameni care nu sunt oamenii lui Dumnezeu, pt ca sustin o minciuna.

La fel, rugaciunile catre cei sfinti cu adevarat, adica cei mentionati in Scriptura, sunt rebeliune. Nu ai voie sa te rogi decat lui Dumnezeu.
Un sfant, IN VIATA, se poate ruga pt tine lui Dumnezeu, da. Unul care a incetat din viata nu mai comunica cu nimeni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Clopotel
mesaj 29 Sep 2008, 08:01 PM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
Vad ca eviti a 4-a sau a 5-a oara sa spui daca Avram si Moise sunt vii sau morti... De ce oare? Iti este teama sa nu te contrazici singur? Aici nu mai bagi zambareti?
QUOTE
Ţi l-am mai arătat, dragă Clopoţel............ degeaba, īnsă...
Matei 13
55Oare nu este El fiul tīmplarului? Nu este Maria mama Lui? Şi Iacov, Iosif, Simon şi Iuda, nu sīnt ei fraţii Lui?

56Şi surorile Lui nu sīnt toate printre noi? Atunci de unde are El toate lucrurile acestea?``

Si mai departe, imediat dupa acest vers, ce spune Scriptura? Iti spun eu ce zice: Şi se sminteau īntru El rofl.gif No, acum nu ma pot abtine eu cand vad, ca desi chiar Biblia iti spune ca iudeii aceia se sminteau intru El, zicand ca e fiul tamplarului si ca are frati si surori, si deci nu poate fi Fiul lui Dumnezeu, ca sa aibe toate cate le avea, exact asa te smintesti si tu ca acei iudei...

Bine atunci, daca mai mult nu poti decat sa iei textul mot a mot, atunci Iisus Hristos are frati si surori tot asa cum este si fiul teslarului, ca doar asa scrie acolo pentru ca asa gandeau iudeii. Iar daca tu zici ca este fiul teslarului, atunci de la cine mai astepti tu mantuirea? Inseamna ca faci idolatrie ca te inchini unui simplu om.

Cu toate acestea insa, din acel vers nu rezulta decat ca este fiul teslarului si ca are frati si surori, insa tot nu zice ca Maria ar mai fi avut si alti copii in afara de El.
Deci de unde ai scos minciuna asta?

Hai sa te lamuresc eu cum este cu "fratii" astia ai lui Iisus, desi ti-am mai explicat de n-ori, si chiar mult mai in amanunt decat o voi face acum, dar cine stie, poate face Dumnezeu vreo minune cu tine si iti dechide mintea ca sa pricepi ceva din Scriptura...
Sa o luam babeste... In citatul dat de tine, sunt numiti frati ai Domnului, Iacov, Iosif, Simon si Iuda. Evident ca nu scrie ca Fecioara Maria, mama lui Iisus este si mama lor, desi, la cata ura ai tu pe Maica Domnului, te grabesti sa hulesti Duhul Sfant ce era cu ea, acuzand-o de ganduri trupesti, dupa ce le traise pe cele Dumnezeiesti.
Cine zice Biblia ca erau parintii lui Iacov, Iosif, Simon şi Iuda? Nu sti... Iti spun eu din Biblie...
56 Īntre care era Maria Magdalena şi Maria, mama lui Iacov şi a lui Iosi, şi mama fiilor lui Zevedeu. (Matei 27)
1 După ce a trecut sāmbăta, cānd se lumina de ziua īntāi a săptămānii, au venit Maria Magdalena şi cealaltă Marie, ca să vadă mormāntul. (Matei 28)
40 Şi erau şi femei care priveau de departe; īntre ele: Maria Magdalena, Maria, mama lui Iacov cel Mic şi a lui Iosi (Marcu 15)
47 Iar Maria Magdalena şi Maria, mama lui Iosi, priveau unde L-au pus. (Marcu 15)
10 Iar ele erau: Maria Magdalena, şi Ioana şi Maria lui Iacov şi celelalte īmpreună cu ele, care ziceau către apostoli acestea. (Luca 24)
25 Şi stăteau, lāngă crucea lui Iisus, mama Lui şi sora mamei Lui, Maria lui Cleopa, şi Maria Magdalena. (Ioan 19)

Mai mult, se spune clar si ce este cu acesti frati:
21 Şi de acolo, mergānd mai departe, a văzut alţi doi fraţi, pe Iacov al lui Zevedeu şi pe Ioan fratele lui, īn corabie cu Zevedeu, tatăl lor,

10 Tot aşa şi pe Iacov şi pe Ioan, fiii lui Zevedeu, care erau īmpreună cu Simon.

13 Şi cānd s-a făcut ziuă, a chemat la Sine pe ucenicii Săi şi a ales dintre ei doisprezece, pe care i-a numit Apostoli.
14 Pe Simon, căruia i-a zis Petru, şi pe Andrei, fratele lui, şi pe Iacov, şi pe Ioan, şi pe Filip, şi pe Vartolomeu,
15 Şi pe Matei, şi pe Toma, şi pe Iacov al lui Alfeu şi pe Simon numit Zilotul,
16 Şi pe Iuda al lui Iacov şi pe Iuda Iscarioteanul, care s-a făcut trădător.
(Luca 6)
si mai sunt cateva asemenea...
Prin urmare, cat de limitat poate sa fie cineva incat sa nu-si dea seamana ca acestia nu era frati dupa trup cu Iisus? Daca mai punem la socoteala si faptul ca prin "frati" erau denumiti si verii si nepotii, atunci chiar nu mai avem nici o greutate.
De asemenea, Biblia vorbeste foarte clar si de alte Marii, iar cand este vorba de mama lui Iisus, autorii Scripturii precizeaza: "mama Lui", si nu se refera la Fecioara Maria, ca fiind mama altcuiva.
De asemenea Biblia mai vorbeste si de: mama Lui şi sora mamei Lui, Maria lui Cleopa. Evident ca Maria lui Cleopa, nu era sora dupa trup a Fecioarei Maria, desi in Biblie ii spune sora ei, asta pentru ca pe de o parte nu stiu sa existe doi frati sau doua surori cu acelasi nume, iar pe de alta parte, nici Fecioara Maria nu a mai avut frati sau surori, caci Ioachim si Ana au avut numai un singur copil, la batranete, prin Darul lui Dumnezeu, si acela a fost Fecioara Maria.
QUOTE
Da, este menţionată

Pai mai inainte te contraziceai zicand ca Maria nu este mama lui Iisus. E bine sa te hotarasti totusi daca e sau nu e mama lui Iisus. Oricum Biblia spune clar ca e, indiferent daca tu intelegi pe dos.
QUOTE
Aşa ceva īn Scriptură nu scrie, dragă Clopoţel...... este un personaj īnchipuit de mintea unor oameni care vor altceva decāt scrie.....

Ba nici decum... aceiasi oameni care au scris Scriptura au marturisit si ca Pururea Fecioara Maria s-a inaltat la Cer cu trupul. Dar imi dau seama ca acest lucru depaseste intelegerea ta, asa ca de aceea, eu o sa ma limitez la Scriptura.
Totusi, apropo de Scriptura, te mai intreb inca odata: tu de ce crezi ca Scriptura este adevarata? Ia sa vedem acum cum mai razi?

Acest topic a fost editat de Clopotel: 29 Sep 2008, 08:03 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
papy   Discutii diverse   29 Sep 2008, 12:26 AM
Clopotel   Draga Papy, QUOTEEu sunt de rasul lumii? Pai nu ...   29 Sep 2008, 07:57 AM
IoanV   In Scriptura se spune ca cei vii dar plecati dintr...   29 Sep 2008, 10:34 AM
papy   QUOTEUnde scrie in Scriptura ca daca ceva nu este ...   29 Sep 2008, 05:11 PM
Clopotel   Draga Papy, Vad ca eviti a 4-a sau a 5-a oara sa s...   29 Sep 2008, 08:01 PM
papy   QUOTEVad ca eviti a 4-a sau a 5-a oara sa spui dac...   30 Sep 2008, 07:16 AM
Clopotel   Draga Papy, QUOTESunt vii, insa nu snt o personali...   30 Sep 2008, 07:32 PM
papy   QUOTEAsta din ce roman foileton o spui, ca din Bib...   30 Sep 2008, 09:55 PM
Clopotel   Draga Papy, Citatele ce le-ai dat te contrazic evi...   30 Sep 2008, 10:38 PM
papy   QUOTEDar asta nu inseamna ca nu au "personali...   1 Oct 2008, 06:55 PM
Clopotel   Draga Papy, QUOTECu proba biblica, of course Pai s...   2 Oct 2008, 02:35 PM
papy   Spun si eu de "personalitatea completa" ...   2 Oct 2008, 06:59 PM
Clopotel   Draga Papy, QUOTESpun si eu de "personalitate...   3 Oct 2008, 07:29 AM
papy   Da... traditia Nu mai zic nimic, pt ca Dumneze...   3 Oct 2008, 08:56 AM
Clopotel   Draga Papy, QUOTEDa... traditia Nu mai zic nimic...   3 Oct 2008, 09:15 AM
gypsyhart   @IoanV QUOTECare adevar nu ma lasa a iubesc? Pot f...   3 Oct 2008, 10:52 AM
andra_v   QUOTE(gypsyhart @ 3 Oct 2008, 11:52 AM) @...   8 Oct 2008, 07:59 AM
IoanV   @ Gypsyhart Cautam niste carti pe net si am dat d...   8 Oct 2008, 10:05 AM
gypsyhart   @IoanV QUOTECautam niste carti pe net si am dat de...   8 Oct 2008, 02:35 PM
Clopotel   Draga Gypsyhart, QUOTEDar, de ce o fi spunand Iisu...   8 Oct 2008, 06:25 PM
IoanV   QUOTE(gypsyhart)Eu vreau ca adevarul sa iasa la iv...   8 Oct 2008, 07:27 PM
gypsyhart   @Clopotel QUOTEQUOTE Dar, de ce o fi spunand Iisus...   9 Oct 2008, 11:03 AM
gypsyhart   QUOTEQUOTE Tu aperi o viziune in care exista un di...   9 Oct 2008, 11:06 AM
gypsyhart   @IoanV QUOTEDa, unicul distribuitor al adevarului ...   9 Oct 2008, 11:51 AM
IoanV   QUOTECuvantul lui Dumnezeu se intrupeaza cu fiecar...   9 Oct 2008, 12:44 PM
Clopotel   Draga Gypsyhart, O sa-ti scriu acum putin, poate a...   9 Oct 2008, 09:14 PM
gypsyhart   @IoanV QUOTEIntroducerea arbitrarului e cheia inde...   10 Oct 2008, 12:46 PM
gypsyhart   @Clopotel QUOTEPoate ai sa fii surprins, dar eu st...   10 Oct 2008, 01:50 PM
Clopotel   Draga Gypsyhart, QUOTEDaca ai sti, nu ai mai sufer...   10 Oct 2008, 03:04 PM
abis   QUOTE(Clopotel @ 10 Oct 2008, 04:04 PM) s...   10 Oct 2008, 03:45 PM
Clopotel   Draga Abis, QUOTEEste un comportament complet anor...   10 Oct 2008, 07:23 PM
abis   Nu mi se pare anormal sa crezi tu in D-zeu, daca a...   10 Oct 2008, 10:41 PM
Clopotel   Draga Abis, QUOTENu mi se pare anormal sa crezi tu...   11 Oct 2008, 04:35 PM
abis   QUOTE(Clopotel @ 11 Oct 2008, 05:35 PM) T...   11 Oct 2008, 08:17 PM
IoanV   QUOTE(gypsyhart)Daca uiti ca este ceva arbitrar, d...   11 Oct 2008, 08:13 PM
IoanV   @ abis Stii care sunt poruncile. Eu cred ca pe ni...   12 Oct 2008, 03:21 PM
abis   QUOTE(IoanV @ 12 Oct 2008, 04:21 PM) Prin...   12 Oct 2008, 07:20 PM
IoanV   QUOTE(abis)Asa vom fi cu totii, indiferent de ceea...   12 Oct 2008, 11:10 PM
abis   QUOTE(IoanV @ 13 Oct 2008, 12:10 AM) Nu s...   13 Oct 2008, 09:19 AM
IoanV   QUOTE(eu)Nu se stie, poate mai suntem si altceva d...   13 Oct 2008, 10:15 AM
gypsyhart   @Clopotel QUOTEQUOTE Daca ai sti, nu ai mai suferi...   13 Oct 2008, 12:42 PM
gypsyhart   QUOTEQUOTEConstientizarea, o spun din nou, poate i...   13 Oct 2008, 12:47 PM
gypsyhart   QUOTEQUOTE Dar se pare ca te'au conditionat bi...   13 Oct 2008, 12:49 PM
andra_v   QUOTE(gypsyhart @ 13 Oct 2008, 01:47 PM) ...   14 Oct 2008, 02:57 PM
Clopotel   O parte din discutiile care nu-si aveau locul pe t...   15 Oct 2008, 10:04 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 June 2024 - 10:55 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman