HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Istoria Masoneriei
The Dude
mesaj 14 Apr 2008, 03:40 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Masonii spun ca ea ar incepe cu 4000 de ani inaintea erei noastre. Eu, posesor al unei teorii proprii in acest sens, zic ca ea e mult mai veche, iar altcineva, un ilustru Mare Maestru francez afirma ca: "Ordinul nostru exista cu mult inaintea aparitiei vietii pe pamant si functiona in alte dimensiuni si in alte sisteme solare.."

Acest topic a fost editat de The Dude: 14 Apr 2008, 03:40 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
The Dude
mesaj 16 Apr 2008, 11:41 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Atit la asiro-babiloneni cit si egipteni, societatea constructorilor era structurata pe mai multe nivele, respectiv:
- arhitecti, proveniti in principal din rindul clerului, dar si din rindul oamenilor politici sau ai celor inalt situati ierarhic.
-sefi de lucrari ce se confundau adesea cu sefii de opera, sau maestrii de opera, constructori prin excelenta, profesionisti de inalta calificare cu multa experienta si notorietate.
- calfe si ucenici, sau constructori in formare cu responsabilitati limitate.
-constructorii necalificati, cea mai mare masa proveniti de regula din prizonierii de razboi.

Ascensiunea in aceasta ierarhie se face prin promovare, in functie de dovezile pe care pretendentul le poate aduce in folosul sau, dovezi din care sa reiasa ca el si-a insusit cunostiintele si deprinderile necesare "calificarii" pentru treapta imediat urmatoare.

In zilele noastre "breasla" constructorilor nu e cu mult diferit organizata. Exista arhitectii, cei care viseaza nenascutele constructii, cei care stapinesc spatiile, cei care se afla in "comunicare directa cu divinitatea" de unde si primesc in dar, toate planurile
viitorului edificiu", prin iluminare.

Exista apoi proiectantii, sau cei ce "convertesc" sau mai bine zis traduc, planurile arhitectilor din limbajul divin in cel omenesc, si in sfirsit exista constructorii-ziditori, sau cei ce "aduc pe lume", cei ce dau nastere, cei ce infaptuiesc proiectul divin.

Revenind la constructorii egipteni ai antichitatii constatam ca pe linga faptul ca acestia erau organizati asa cum am aratat deja, in structuri apropiate de cele masonice, ei purtau sort, manshete, si apar in frescele vremii, sau mai exact pe cele ulterioare, tinind in mina un obiect ce poate fi interpretat ca fiind un sceptru (amintesc aici ca la masoni unul din simbolurile puterii este ciocanul, pe care Maestrul Venerabil, dar si fratii
Supraveghetori il poarta atunci cind vorbesc in mina dreapta, iar pe aceasta cu pumnul pe locul inimii; atitudinea este aceiasi la egipteni, desi in locul ciocanului se afla un alt obiect, cu o functionalitate incerta).

La asiro-babilonieni, sceptrul, briul regal, palaria si toiagul de pastor sunt denumite "insigne regale" si sunt daruite regilor direct de catre zei (Istar,Ellil).

Stim cu certitudine ca la constructia piramidelor au fost utilizate planuri si studii extrem de precise; ele presupun existenta arhitectilor si a inginerilor.
Mai stim ca zidarii egipteni aveau cunostinte avansate din geometrie si matematica si ca, in fine, cunosteau si utilizau cu preponderenta compasul si echerul.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
The Dude   Istoria Masoneriei   14 Apr 2008, 03:40 PM
axel   Chiar era nevoie de un nou topic despre masonerie...   14 Apr 2008, 04:34 PM
francmason32   QUOTE(axel @ 14 Apr 2008, 04:34 PM) Chiar...   15 Apr 2008, 12:22 AM
andra_v   Pai, dat fiind ca avem un subforum nou, francmason...   14 Apr 2008, 04:53 PM
The Dude   Mdaaa, trei mari inventii, desi oricat mi-as dori ...   15 Apr 2008, 07:54 AM
andra_v   Deci, dusul scotian l-a inventat mai tarziu.   15 Apr 2008, 03:27 PM
The Dude   Spicuiri dintrun studiu mai vechi de al meu, care ...   16 Apr 2008, 11:23 AM
The Dude   "Berossos care a trait in secolul al II-lea b...   16 Apr 2008, 11:29 AM
The Dude   "E momentul sa amintim aici de teoria pan-bab...   16 Apr 2008, 11:33 AM
The Dude   Atit la asiro-babiloneni cit si egipteni, societat...   16 Apr 2008, 11:41 AM
The Dude   Spuneam la inceput ca povestea "ar putea ince...   16 Apr 2008, 11:50 AM
The Dude   ASADAR, IN REZUMAT O zeitate pe nume Oannes, adu...   16 Apr 2008, 12:17 PM
cocosel   Hopa... Originea fratilor...hmm!!..inte...   16 Apr 2008, 03:41 PM
The Dude   QUOTEA gandi inseamna a stapani.Ganditor nu este c...   17 Apr 2008, 02:30 PM
The Dude   QUOTELa inceputuri totul era imbracat in sacru Az...   18 Apr 2008, 03:20 PM
cocosel   QUOTE(The Dude @ 18 Apr 2008, 02:20 PM) A...   14 May 2008, 10:48 AM
The Dude   QUOTE...Hiram,regele Tyrului i-a trimis lui Solomo...   14 May 2008, 01:06 PM
Cucu Mucu   Ca sa fii mason trebuie sa crezi in Dumnezeu?   30 Mar 2009, 08:27 AM
The Dude   In el sau in altcineva ca el....Allah, Budha...you...   30 Mar 2009, 08:55 AM
Cucu Mucu   Si trebuie sa fie neaparat religioasa credinta ast...   30 Mar 2009, 09:01 AM
The Dude   mai ....nu au legatura. Credinta e in sufletul tau...   30 Mar 2009, 09:18 AM
Minerval   Dudule, iubite Frate, de ce tot te exprimi cu ...   13 Jul 2010, 03:23 AM
The Dude   Minerval !!!!!!!!...   13 Jul 2010, 07:29 AM
Minerval   Totul procedeaza asa cum am planuit. Exista la un ...   13 Jul 2010, 09:42 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 May 2024 - 06:31 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman