HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> A Da De Pomana...
Sushi
mesaj 25 Oct 2007, 12:35 PM
Mesaj #1


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Ce inseamna mai exact a a de pomana? Daca vreau sa dau pomana pentru sufletul mamei mele ce trebuie a fac? Ce cui sa dau? In Austria is destul de putini cei nevoiasi. Daca cineva imi cere un pahar cu apa si ii dau se poate considera c-am dat de pomana? Chiar daca ii dau de la serviciu, deci nu e apa mea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Clopotel
mesaj 26 Oct 2007, 09:42 PM
Mesaj #2


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Fiica_lunii
Ma bucur ca ai gasit locuri si oameni cu care te simti bine, dar cel mai important este ca nu te-ai smintit (duhovniceste vorbind) de unele obiceiuri pamantesti smile.gif
QUOTE
De obicei regula este sa scrii cati bani ai pus ca sa stie cat timp sa-ti citeasca.

Aceasta regula nu este crestin ortodoxa, si ea nu are ce cauta in Biserica lui Hristos... Ce este aia sa citeasca in functie de cati bani ai dat? Sa nu fie asa ceva in Biserica lui Hristos ca-l maniem pe Mantuitor, care le porunceste preotilor: "in dar ati luat in dar sa dati"...
Personal, ca membru al Bisericii, pot si trebuie sa trec cu vederea multe, insa asa ceva nu trebuie trecut cu vederea, caci Casa lui Dumnezeu nu este pestera de talhari sa facem in ea negot, iar daca noi vom tacea, pietrele vor striga, asa cum spune Iisus Hristos...
O consecinta directa a acestei fapte necrestinesti este ca unii oameni se indeparteaza de Biserica si de Hristos... Iata Sorin este un exemplu, si din pacate nu este singurul, caci multi nu stiu cum este ortodoxia cu adevarat si nu stiu sa deosebeasca lupii in piei de oaie de oi...

Principala si prima datorie a unui preot este sa propovaduiasca Evanghelia si sa se roage pentru aproapele. Aceasta este menirea lui de preot, este ratiunea pentru care el este preot. Un preot care uita de ce este preot, si se duce la serviciu pentru bani, acela face mare rau Bisericii ca o defaimeaza prin chiar atitudinea lui.
Asa cum spuneam a te ruga pentru aproapele este datorie, adica preotul este dator ca sa se roage pentru ceilalti, pentru turma ce o are in grija. El are turma in grija doar, dar turma este a lui Hristos, si nu e proprietatea preotului sa o "mulga" si sa dispuna de ea dupa bunul lui plac. El este ca un parinte fata de copiii lui, de aceea noi ii si spunem preotului parinte. (parinte cu p mic, ca sa fim bine-ntelesi) Ori daca este parinte, ce parinte ii cere copilului sau plata pentru orice acesta ii cere sa faca pentru el?!
Cu atat mai mult cand vine cineva si ii cere preotului sa se roage pentru el... Acea cerinta este de fapt porunca.... Cum este pentru fiecare dintre noi...
Daca vine fratele la mine si imi cere sa ma rog pentru el, sau pentru altcineva, aceasta cerinta este porunca pentru mine, si nu pot sa zic ca nu am timp, sau, Domne fereste!, sa-i cer bani ca sa ma rog pentru el... 50.gif
Cand o sa fiu la judecata, si cand Dreptul Judecator ma va intreba de ce nu m-am rugat pentru fratele meu, eu ce sa-I spun: ca nu a avut destui bani sa-mi dea si de aceea nu m-am rugat...
Nu draga mea Fiica_lunii, preotii ortodocsi adevarati nu cer bani pentru nici un fel de rugaciune sau orice fel de slujire ar face... Ei pot primi atat cat le dai, daca le dai, insa ei nu cer bani. Sunt preoti care nici macar nu pun mana pe bani, caci pentru bani Iuda l-a tradat pe Mantuitor...
Asa cunoastem cine este preot ortodox adevarat...

Scuze ca m-am aprins, dar am mai vazut astazi niste lucruri, de care o sa vorbesc in curand pe alt topic, care m-au scandalizat de-a dreptul...
Parca traiesc un vis urat sad.gif

Draga Sushi
QUOTE
pana la urma am inteles ca pot sa dau pomana pentru mama, asa cum si cat ma duce mintea si sufletul.

thumb_yello.gif Corect...
Dumnezeu sa-i ierte toate pacatele si sa o primeasca in Imparatia Sa, unde de altfel si nadajduim ca este...
QUOTE
ca cel mai bine ar fi sa vorbesc cu un duhovnic despre asta.
Corect....
QUOTE
Si chiar imi doresc lucrul asta doar ca STIU c-o sa-mi fie aproape imposibil sa-mi rup din timpul meu capitalist ca sa ma duc sa vorbesc cu un preot... pacat...

Nimic nu este imposibil daca iti doresti cu adevarat... O faci doar pentru mama ta...
QUOTE
adevarul e ca in biserica am intrat de cateva ori, cand eram suparata rau si atmosfera de acolo m-a linistit si mi-a dat noi puteri. Chiar daca nu cred. Faptul ca altii, care cred, au construit, conduc, viziteaza locul acela, mi-a adus si mie liniste... credinta este anesteticul propriei mortalitati...

Cum nu crezi?! Doamne fereste! Pai cine crezi ca te-a dus la Biserica in clipele grele?! Oare nu credinta ta?! Sigur ca da...


Draga Sorin
QUOTE
Buna!! Conteaza de cate ori citeste?? Adica unul cu multi bani are mai multe sanse sa fie ascultat de God?? Sincer, fara sa te superi, nu inteleg faza
Nici nu ai ce sa intelegi aici, ca banii nu au legatura cu Dumnezeu... Asta e clar...
Mai important decat numarul de citiri (impropriu spus citiri), este credinta si iubirea celui ce citeste, dar mai ales a celui ce doreste sa se "citeasca"
In Biblie sunt multe pilde in care se arata cum, pentru rugaciunile si credinta cuiva, s-a vindecat persoana pentru care se ruga acela...
QUOTE
Personal, nu sunt zgarcit ( tin minte cand induram foamea la greu ), dau si ajut cat pot, dar chestii de astea nu-mi plac, mai ales din partea "unsilor" lui God pe pamant!
Cui ii plac?! mad.gif Nu-mi mai aduce aminte, te rog frumos...
QUOTE
As vrea ca un preot sa primeasca si sa se roage si pt. cei ce doresc sa puna o acatista fara bani, exact ca pt. unul caruia ii sa-u lasat multi bani!

Asa si trebuie, si sunt destui preoti, slava Domnului!, care chiar asa fac...
QUOTE
De acum, mai bine zis n-am sa le mai dau deloc pt. ca nu am sa mai calc pe la ei!
Asta ziceam: sa nu aruncam cojocul pentru ca sunt cativa pureci pe el smile.gif Ok?!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Sushi   A Da De Pomana...   25 Oct 2007, 12:35 PM
Felina   QUOTE(Sushi @ 25 Oct 2007, 11:35 AM) Ce i...   25 Oct 2007, 12:48 PM
andra_v   Felina, bani se pot da de pomana? Bineinteles, une...   25 Oct 2007, 01:07 PM
Sushi   QUOTE(andra_v @ 25 Oct 2007, 01:07 PM) Fe...   25 Oct 2007, 01:11 PM
Felina   QUOTE(andra_v @ 25 Oct 2007, 12:07 PM) Fe...   25 Oct 2007, 01:28 PM
bonobo   QUOTE(andra_v @ 25 Oct 2007, 02:07 PM) Fe...   25 Oct 2007, 05:25 PM
carmine   QUOTE(Sushi @ 25 Oct 2007, 12:35 PM) Daca...   25 Oct 2007, 01:46 PM
Clopotel   QUOTECe inseamna mai exact a a de pomana? Daca vre...   25 Oct 2007, 04:35 PM
Sushi   QUOTE(Clopotel @ 25 Oct 2007, 04:35 PM) D...   25 Oct 2007, 04:46 PM
Clopotel   Draga Sushi, QUOTEde ce nu pentru toti mortii? In ...   25 Oct 2007, 05:06 PM
Sushi   QUOTE(Clopotel @ 25 Oct 2007, 05:06 PM) D...   25 Oct 2007, 05:42 PM
bonobo   QUOTE(Sushi @ 25 Oct 2007, 01:35 PM) Ce c...   25 Oct 2007, 05:06 PM
Felina   QUOTE(bonobo @ 25 Oct 2007, 04:06 PM) cel...   25 Oct 2007, 05:16 PM
bonobo   QUOTE(Felina @ 25 Oct 2007, 06:16 PM) car...   25 Oct 2007, 05:21 PM
marduk   QUOTE(Clopotel @ 25 Oct 2007, 06:06 PM) D...   25 Oct 2007, 05:52 PM
Clopotel   Draga Sushi QUOTEnu am duhovnic aici si nici nu pl...   25 Oct 2007, 06:16 PM
SORIN   QUOTE(Clopotel @ 25 Oct 2007, 06:16 PM) C...   25 Oct 2007, 07:16 PM
marduk   QUOTE(Clopotel @ 25 Oct 2007, 07:16 PM) N...   25 Oct 2007, 07:28 PM
fiica_lunii   QUOTELa biserica frecventata de mine, au tarife cl...   25 Oct 2007, 09:30 PM
Clopotel   Draga Sorin QUOTELa biserica frecventata de mine...   25 Oct 2007, 09:49 PM
fiica_lunii   Este o Biserica la Savinesti la care merg des, sau...   26 Oct 2007, 05:48 PM
SORIN   QUOTE(fiica_lunii @ 26 Oct 2007, 05:48 PM...   26 Oct 2007, 08:03 PM
mariusc2   QUOTE(fiica_lunii @ 26 Oct 2007, 06:48 PM...   26 Oct 2007, 08:36 PM
Sushi   pana la urma am inteles ca pot sa dau pomana pentr...   26 Oct 2007, 05:55 PM
fiica_lunii   Poate ca nu atmosfera de acolo ti-a daruit liniste...   26 Oct 2007, 06:19 PM
andra_v   Dumnezeule, orice lucru util oferit unui om este p...   26 Oct 2007, 06:26 PM
Clopotel   Draga Fiica_lunii Ma bucur ca ai gasit locuri si o...   26 Oct 2007, 09:42 PM
mariusc2   Vaticanul evacueaza persoane batrane si bolnave, d...   31 Oct 2007, 07:05 PM
marduk   QUOTE(mariusc2 @ 31 Oct 2007, 07:05 PM) V...   31 Oct 2007, 07:23 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 June 2024 - 03:01 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman