HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Ecumenismul
ROrtodox
mesaj 4 Nov 2006, 10:36 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 8 January 04
Forumist Nr.: 1.745



un site interesant abia lansat la http://eresulcatolic.50webs.com combate tare catolicismul. Ce parere aveti este

catolicismul erezie asa cum spune acolo si mai ales sunt ierarhii nostri apostaziati pentru ca slujescin comun cu

catolicii? Asta, desigur avand in vedere si faptul ca in 2007, Papa va veni la Sibiu.

Intr-un articol din Cotidianul, linkul il gasiti pe site, arhiepiscopul catolic Robul spune ca Romania a invadat Austro

Ungaria de a luat Transilvania in 1918. Ce credeti?

Please, va rog cei care nu stapaniti cunostinte dogmatice, teologice, istorice, stay off! ca sa nu batem apa in piua.

ok?

Draga ROrtodox,
In urma mesajului tau, am redeschis si redenumit acest topic in 'Ecumenismul'... Aici se pot dezbate aceste probleme legate de slujirea in comun, cat si eventual, discutii despre deosebirile si asemanarile dintre dogma ortodoxa si catolica sau ce se mai doreste...
Asa, cum ai spus, e bine ca raspunsurile sa fie argumentate, insa, reamintesc, nu este permisa denigrarea vreunei religii...


Acest topic a fost editat de Clopotel: 7 Nov 2006, 09:48 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
zexelica
mesaj 26 Nov 2006, 04:08 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



@axentemihai

QUOTE
Nu stiu daca iti dai seama dar te contrazici flagrant. Pai ce este Biblia? Unde s-a hotarat ce carti fac parte din Biblie? Cumva la Concilii, sinoade? Biblia de cine a fost scrisa? de Iisus cumva? sau de apostoli?


Biblia=VT+NT

VT cum a fost pus in forma TANAH? De catre Isus? Sau de evrei? Care evrei? Soldatii evrei sau preoti? Daca de preoti, atunci contesti sinodul lor? Sau sinodul lor are doctrina perfecta si dreapta? Au o doctrina total falsa si totusi VT este in regula.
Asa si cu sinoadele care au votat constituirea NT, au facut nu ce au vrut ele, ci ce a vrut Dumnezeu. Nu trebuie sa fie neaparat sfinti, deoarece Dumnezeu l-a folosit pe Varlam vrajitorul sa indeplineasca voia Lui.
Daca sinoadele si consiliile au stabilit ce carti sa faca parte din Biblie (VT+NT) asta nu inseamna ca toti de acolo au avut doctrina buna (ex. evreii nu aveau doctrina buna, fiind acuzati de Isus pt. aceasta).
La fel si pt. NT.

QUOTE
de unde stii tu ca ei erau sfinti.

Cum am mentionat mai sus, nu este neaparat necesar ca cei care au hotarit constitutia Bibliei sa fie sfinti. Dumnezeu poate folosi si necredinciosi in planul Sau. Nu scrie nicaieri ca nu poate. Il foloseste si pe satan sa indeplineasca Voia Sa.
Cei care AU SCRIS Biblia au fost sfinti, pt. ca scrie :"21Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mīnaţi de Duhul Sfīnt."

QUOTE
te intreb si eu de unde stii ca apostolii care au marturisit in Evanghelii erau sfinti. umbli cu o logica prea simplista in capcanele careia cazi singur din pacate.......

Daca scrie IN BIBLIE ca au fost sfinti, cred. Daca nu, sunt doar vorbe ale oamenilor.

Ce, asa dupa vorba oamenilor, martorii lui Iehova se declara unii pe altii sfinti si ei au o doctrina gresita, ce denota rebeliune fata de Biblie si deci nu pot fi sfinti. nu accepta toata Biblia, ci doar parti.
La fel si adventistii o considera pe Ellen G. White ca sfinta si ca a avut o viziune angelica care spune sa ne intoarcem la ziua sfinta din VT, ceea ce e rebeliune, nu poate fi adusa ideea aceasta de un sfint, caci CONTRAZICE BIBLIA.

QUOTE
eu doar il contraziceam pe zexelica - el este cel care nu ii accepta pe Sfinti


Eu accept pe oricine zice BIBLIA ca este sfint. Nu cred pe nimeni altcineva. Exista sfinti si inafara de cei care scrie in Biblie, bineinteles. Asta-i planul lui Dumnezeu: alesii Sai sa devina salvati. Normal ca exista sfinti. Dar nu cred eu cind imi spune cineva ca alt om este sau a fost sfint. Cine e sfint este treaba lui cu Dumnezeu. Eu sau niciun om nu suntem mandatati sa facem aprecieri. Avem porunca sa-i testam cu Biblia. Cione n-arte doctrina lui Hristos, nu este de la Dunezeu (2Ioan9).

Acest topic a fost editat de zexelica: 26 Nov 2006, 04:26 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 June 2024 - 06:31 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman