HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Moartea Sufletului, moare sufletul sau trupul?
alexei
mesaj 4 Jan 2006, 04:41 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



Ar fi interesant de analizat cum este vazuta moartea prin prisma diferitelor religii.


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Bolt
mesaj 7 Jan 2006, 05:26 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@alexei :
QUOTE
Bolt,asa cum am spus,ma simt depasit de aceste probleme

De ce sa fii depasit ? Eu zic ca esti unde trebuie pt. a invata ceva nou, bun si util. De ce probleme ? Sunt discutii constructive pe baza carora de te poti edifica.
QUOTE
Trupul omului a fost creat din pamant, iar sufletul lui a fost insuflat de Dumnezeu in chip nevazut.

Biblia n-a fost scrisa in limba romana. Incearca sa intelegi. Cuvantul romanesc suflet a fost tradus fie din pneuma fie din psuche dupa cum a considerat traducatorul. Dar pe baza cartii Geneza deduci ca-n acel trup material D-zeu a insuflat SUFLARE (ruah, pneuma) si nu suflet (nefesh, psuche). Sunt lucruri diferite. Acuma, daca in prejudecata lui, Parintele Cleopa a inteles ca D-zeu a pus in materie un nefesh (ebraica) sau un psuche (greaca) e treba dumnealui, dar textul nu-i da voie sa faca asa ceva. Omul este un rezultat, adica un suflet (nefesh) viu, urmare a imbinarii celor 2 - tarana (adam) + suflare (ruah).
QUOTE
Omul este compus din doua parti - trup si suflet - dihotomism, asa cum ne invata Biserica noastra Ortodoxa; iar nu din trei parti - trup, suflet si duh- trihotomism, cum invatau unii scriitori bisericesti vechi.

Cat se poate de corect. Numai ca problema rezida-n cuvinte. Adica da, conform Bibliei omul e o fiinta dihotomica dar aici intra urmatoarele - trup si SUFLARE (ruah, pneuma), NU suflet (nefesh, psuche). Duhul sau spiritul sunt oarecum sinonime suflarii.
QUOTE
Omul are duh, adica suflet animal ca toate vietatile, din care izvorasc puterile firesti ca : puterea seminala, cea crescatoare, de hranire, de conservare, instinctele etc.

Corect.
QUOTE
Dar sufletul animal al omului apartine trupului si nu trebuie sa-l confundam cu sufletul de origine divina creat de Dumnezeu in om, care se uneste cu trupul in clipa zamislirii si se duce la cele vesnice prin moarte.

Incorect. Speculatie parabiblica de origine platonica.
QUOTE
Mi se par destul de elocvente si cred ca aici este destul de clar ceea ce am scris si eu:omul a fost creat din trup si suflet.

NU. Omul a fost creat trup si SUFLARE, nu suflet. Sufletul (adica omul ca persoana) e o rezultanta. Citeste Geneza 2.7.
QUOTE
O invatatura din cadrul Bisericii Ortodoxe zice:"crede si nu cerceta" ma astept sa o ataci vehement ,

Nu exista asa ceva. Probabil e o sintagma circumstantiala cu putin umor dar nicidecum invatatura.
QUOTE
nu ma intereseaza,

De acord, eu sunt neinteresant si ma poti ignora dar crezul tau trebuie sa ti-l verifici. Eu cred ca el este cel mai interesant (important).
QUOTE
am decis sa parasesc acest forum pentru ca in loc sa ma ajute sa ma inalt in desavarsire si in cunoastere nu fac altceva decat sa caut raspunsuri la ideile voastre eronate

Omule, intelege ca plecarea nu-i o solutie. In desavarsire nu te inalti ignorand textul clar al Scripturii. Pune-ti speranta in el si nu in oameni. Eu asa am facut. Si eu am trait paradoxuri. Nu exista cunoastere crestina ignorand textul evident al Bibliei. Eu unul, sunt fericit sa constat ca raspunsurile mele sunt considerate "eronate" daca se bazeaza pe evidente biblice usor de verificat. rolleyes.gif
QUOTE
Si apoi formulari de genul:daca mai ai vreo nelamurire,spune-mi si te ajut,,le consider necrestine

De ce ? Eu daca am o nelamurire solicit asistenta altora. Ce are ? Cine s-a nascut invatat ?
QUOTE
pentru ca Dumnezeu singur e CALEA ADEVARUL SI VIATA si deci raspunsurile la El trebuiesc cautate

Amin ! Pai vezi ce-a scris El in Carte si multumeste-I.
QUOTE
si nu intr-un forum plin de capete luminate cum e al tau.

Eu iti sunt de folos si tu ma jicnesti. Frumos. La Adevar se ajunge numai dupa lupta. Daca n-ai dus lupta asta sa nu te astepti sa ajungi vreodata la El. Alt drum nu exista.
QUOTE
Pana cand discutam pe marginea religiei e totul ok dar cand tu te apuci sa rastalmacesti cuvintele din Biblie in favoarea ta doar pentru a mai acapara un suflet,e mai bine sa-mi vad de treburile mele.

Cum "rastalmacesc" eu cuvinte biblice cand ele-s clare ca lumina zilei ? In favoarea mea ? Ca sa ce ? Am eu vreun castig ? Eu o fac dintr-o datorie morala, crezi ce vrei.
QUOTE
Tu insuti ai afirmat la un moment dat ca Biblia se contrazice,deci te folosesti de asta in polemicile tale si de aceea faci mereu trimiteri la versete biblice,care prin alte versete pot fi contrazise

Nu-i adevarat. Cu siguranta ca am fost inteles gresit. Eu am spus ca naratiunea biblica are contradictii APARENTE si nu ca este contradictorie ad literam.
QUOTE
eu nu sunt teolog si deci inca o data ma declar prea mic pentru asemenea discutii "mari"

Nici eu nu sunt teolog, mi-ar fi placut insa si de aceea imi dau silinta ca autodidact. Esti mic pt. discutii privind un Adevar care te vizeaza ? Nu cred.
QUOTE
asadar prefer sa urmez cuvintele Sfinte:" De te sminteste ochiul tău cel drept, scoate-l.

Si daca doar ti se pare ca te "sminteste" ? Textul evident al Bibliei te "sminteste" ? Atunci adevarul pt. cine este daca toti fugim de el si suntem prea "mici" ?
QUOTE
Că mai bine cu un ochi să mergi în rai, decât cu amândoi în iad.

Hai ca-ti spun eu cum e mai intelept : decat cu amandoi in Iad, mai bine cu amandoi in Rai. smile.gif
QUOTE
si drept urmare sa parasesc acest forum.

Pacat, nu e-n folosul tau acest lucru. Eu sper sa te razgandesti dupa un timp. Te inteleg dar nu te incurajez la o atitudine mai paguboasa decat orice greseala. Cele bune.

Acest topic a fost editat de Bolt: 7 Jan 2006, 05:28 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
alexei   Moartea Sufletului   4 Jan 2006, 04:41 PM
mărăcine   A mai fost de curand un subiect foarte asemanator:...   4 Jan 2006, 05:01 PM
alexei   imi cer scuze,nu am stiut .   4 Jan 2006, 05:08 PM
alexei   Dupa parerea mea "moartea" unei persoane...   4 Jan 2006, 09:07 PM
Bolt   Intai trebuie sa definim termenii - ce spune Bibli...   4 Jan 2006, 09:11 PM
mărăcine   ... presupunand ca Biblia ar fi autoritatea absolu...   4 Jan 2006, 09:50 PM
Bolt   Adica presupunand corect.   4 Jan 2006, 10:15 PM
bishop   Discutam oriunde doresti, alexei. Macar de ne-am i...   5 Jan 2006, 02:09 PM
alexei   Bolt,eu eram curios sa-ti aud argumentarea la opin...   5 Jan 2006, 03:21 PM
mărăcine   Trup, suflet si spirit.   5 Jan 2006, 03:39 PM
alexei   Maracine,eu am spicuit putin topicul vechi care tr...   5 Jan 2006, 04:22 PM
mărăcine   Nu ma refeream la spirit in sens de inteligenta. ...   5 Jan 2006, 04:42 PM
Clopotel   Draga Bishop, QUOTE Intr-adevar, cat vor dura ceru...   5 Jan 2006, 05:10 PM
alexei   Cu toate ca Maracine a incercat sa-mi exemplifice ...   5 Jan 2006, 06:28 PM
Bolt   @bishop : QUOTE Si daca tot suntem la tema asta, l...   5 Jan 2006, 09:05 PM
Bolt   @alexei : QUOTE Bolt,eu eram curios sa-ti aud argu...   5 Jan 2006, 09:18 PM
Bolt   @alexei : QUOTE Cu toate ca Maracine a incercat sa...   5 Jan 2006, 09:49 PM
alexei   Bolt,asa cum am spus,ma simt depasit de aceste pro...   7 Jan 2006, 12:55 PM
flori   Alexei ar fi pacat sa parasesti forumul din cauza ...   7 Jan 2006, 01:49 PM
Bolt   @alexei : QUOTE Bolt,asa cum am spus,ma simt depas...   7 Jan 2006, 05:26 PM
Clopotel   Draga Alexei, QUOTE Bolt,asa cum am spus,ma simt d...   7 Jan 2006, 09:21 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 June 2024 - 11:54 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman