HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Sarea Buna Sau Rea?, Sarea buna sau rea?
necromanc
mesaj 10 Apr 2003, 06:08 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



Acest aliment uni oameni spun ca este bun alti ca nu .

Eu nu stiu ce sa fac sa mananc sare sau sa nu mananc.Normal sarea o mananci vrei nu vrei , deoarece este continuta in fel si fel de produse alimentare.

Dar eu acum vorbesc de sarea fina pe care o pui in mancare , sau care o presari pe o felie de margarina si salam.

Uni oameni spun ca sarea este daunatoare , si daca mananci prea multa te imbolnavesti de rinichi. Alti dimpotriva spun ca sa mananci sare ca iti creste rezistenta si ca e buna.

Eu am auzit intr-o dimineata la radio ca chinejii mananca in fiecare zi cel putin 10-20 grame de sare.Si ca aceasta ar fi una din ingredientele lor secrete din mancarurile lor excelente.

Sunt intr-o dilema , din care as vrea sa ies cat mai curand posibil ! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
exergy33
mesaj 28 Dec 2005, 08:26 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Importanta sarii asupra organismului uman nu ar trebui minimalizata.
Trebuie sa se faca distinctie intre sarea gema care contine zeci de elemente minerale si NaCl (clorura de sodiu ) , adica sarea rafinata care este considerata aproape o otrava.

QUOTE
Le sel est absolument indispensable ŕ la vie physiologique de l'homme... (7, p.5)

Sarea este absolut indispensabilă vietii fiziologice a omului.

Fără să ştie de Na şi K, prin observaţii de toată ziua, ţăranii din străvechea antichitate ştiau că fără sare nu există viaţă.

Numai aşa se explică textul din Evanghelia după Matei 5/13: Voi sînteţi sarea pământului. Capra cu trei iezi aduce pentru ieduţii ei drob de sare la spinare, iar în basmul Sarea în bucate morala este: fără miere şi fără zahăr poate omul să trăiască, dar fără sare nu (!!)

Ceea ce ştiau ca ţărani, au uitat după ce s-au făcut domni şi au fost şcoliţi prin universităţi domniile lor istoricii şi lingviştii din diverse timpuri şi locuri.

Să cităm în context şi două referinţe americane:



            a. Without salt, the body goes into convulsions, paralysis, death (Fără sare, corpul intră în convulsii, paralizie, moarte) (9, p.381)

    b. Over many generations, only those humans survived who could carefully conserve enough sodium for good health. The rest perished (10, p.136)

a. Fără sare, corpul intră ěn convulsii, paralizie, moarte.

b. După multe generatii, numai acei oameni au supravietuit care au putut să-si păstreze cu grijă destul sodiu pentru o bună sănătate. CEILALTI AU PIERIT (subl. ns.)



Cu mult înainte de articolul menţionat (6), noi scrisesem, în colaborare, partea de fiziologie a nutriţiei pentru o enciclopedie practică de artă culinară (11), ocazie cu care ne-am încredinţat de rolul covîrşitor al celor 15-16 oligoelemente (oligo = oleacă, puţin) anorganice care, deşi se găsesc în cantităţi mici sau foarte mici în organismul uman, sînt indispensabile pentru realizarea funcţiilor vitale minimale ale organismului.

Între celelalte, sodiul (Na) şi potasiul (K) sînt implicaţi în metabolismul muşchiului inimii, în realizarea şi păstrarea tonusului, prin rolul lor în producerea excitaţiei neuromusculare, a tuturor muşchilor, inclusiv a celui cardiac, la păstrarea echilibrului acido-bazic, la realizarea presiunii osmotice intraorganice etc.

Concluzia: deşi ponderea Na şi K în organismul uman nu reprezintă mai mult de 0,5 - 0,6% din masa corpului (un corp de 70 kg conţine cca 245 g K (0,35%) şi 105 g Na (0,15%), fără ele viaţa de tip uman nu este posibilă.

În tabelul 2.7 din cartea amintită (11) noi am pus K şi Na pe două coloane alăturate astfel că se observă uşor că, la lapte şi produse lactate, cantităţile de K conţinute sînt de cca 2-3 ori mai mari decît cele de Na; la carne şi produse din carne, acelaşi raport variază în genere de la 1/2 la 1/4-1/5 în favoarea potasiului. Cam acelaşi raport se regăseşte şi la peşti şi alte vietăţi acvatice etc. Însă, la produsele cerealiere, legume şi fructe, disproporţia dintre Na şi K este foarte mare, Na putînd reprezenta 1/10 faţă de conţinutul de K, dar ajungînd în unele cazuri şi 1/100 sau chiar 1/200.

Concluzia: cantitatea de K de care organismul are nevoie se obtine din alimentele ingerate, ěn timp ce nevoile de Na ale organismului nu pot fi asigurate prin alimentatie.

Fără o alternativă la această situatie limită, mamiferele superioare, inclusiv omul, ar fi fost sortite disparitiei. Alternativa au reprezentat-o depozitele de sare gemă. Cel mai bogat continent ěn resurse de sare ste Europa, urmată de America de Nord. Cele mai dezavantajate continente sěnt Asia, Africa si America de Sud.

România este spaţiul cel mai favorizat de pe glob, atît în ce priveşte cantitatea de sare, cît şi calitatea sării şi mai ales prezenţa unor masive de sare la suprafaţa solului


QUOTE
Încă din Neolitic în curtea fiecărui ţăran exista un bolovan de sare pe care, când se-ntorceau de la câmp, vaca, oaia etc. îl lingeau, luându-şi raţia de sodiu pe care le-o cerea organismul. Când plecau în transhumanţă cu turmele de oi, la iernatic, ciobanii carpatici duceau cu ei, pe măgăruşi, cantităţi suficiente de sare pentru ei şi pentru oi, ca să le ajungă pînă-n primăvară, pînă la revenirea acasă, în Carpaţi, singura sursă de sare la suprafaţă în tot spaţiul transhumant pericarpatic.


QUOTE
Necesarul minim de sare este stabilit astfel, în lucrările de specialitate: 1g/zi la copii sub un an, 10 g/zi la cei între 1 şi 14 ani, 25 g/zi la adulţi, la muncă uşoară, şi 35 g/zi la muncă grea, în zona temperată.

Cifrele medii de consum de sare variază de la ţară la ţară. În practică rezultă o cantitate medie de cca 7,5 kg/an.persoană.

Pentru animale sînt necesare: 10-30 g/zi de vacă care de lapte (în ultima vreme se preferă furaje sărate), 7-15 g/zi de oaie, 5-10 g/zi porc etc.

În industria alimentară se folosesc: 2-2,5% sare la unt şi margarină, 1,75-3,25% la brânzeturi, 1,5-2% la legume conservate, 3-20% la legume murate, 2-6% la mezeluri şi carne conservată, 10-30% pentru conservarea peştelui etc.


QUOTE
Transportul la distanţe din ce în ce mai mari nu era scutit de dificultăţi şi de pericole, riscuri care trebuiau plătite. De aceea, sarea era scumpă, ajungînd în unele momente, în anumite zone, monedă de schimb. Din această situaţie s-a născut expresia a fi (prea) sărat = a fi (prea) scump, referitor la un bun, o marfă. De asemenea, avem expresia dacă se varsă sare iese ceartă, justificată numai de raritatea şi preţul ridicat al sării în acele timpuri.


QUOTE
Fiind un produs de mare preţ, sarea făcea parte, în unele zone, dintre produsele care se aduceau ca daruri la altarele diverselor divinităţi.

QUOTE
Ca simboluri ale alimentaţiei, ale condiţiilor minimale de existenţă, la Români, şi numai la Români, oaspeţii dragi erau şi sînt primiţi cu pâine şi sare, în semn de prietenie şi de ospitalitate.


Extrase din lucrarile lui Gheorghe Gabriel












--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
necromanc   Sarea Buna Sau Rea?   10 Apr 2003, 06:08 PM
Daphne   Cel mai bine este sa nu consumi sare in exces. De ...   13 Apr 2003, 02:35 PM
necromanc   Am vrut asa sa stiu si eu pentru cultura mea gener...   13 Apr 2003, 03:19 PM
Daphne   Doza mica de sare?? Atat timp cat avea efect ce ...   19 Apr 2003, 05:15 PM
ben_gal   QUOTE(Daphne @ 19 Apr 2003, 05:15 PM) D...   27 Jan 2008, 09:46 PM
chatonel   sarea e si buna si rea nu trebuie folosita in exc...   14 May 2003, 12:11 PM
gio19ro   QUOTE (chatonel @ May 14 2003, 12:34 PM) sarea e s...   31 May 2003, 08:52 AM
ben_gal   QUOTE(gio19ro @ 31 May 2003, 08:52 AM) Sa...   27 Jan 2008, 09:50 PM
Dianna   necromanc, am o carte mare, plina de retete si pre...   14 Jun 2003, 05:35 AM
Iarina   Eu cred ca avem nevoie de sare, asa cum avem nevoi...   23 Jun 2003, 04:26 AM
Kyklos   De obicei sarea e folosita pentru conservarea hran...   28 Dec 2005, 03:49 PM
axel   Si nitrat/nitrit de sodiu tot pentru conservarea h...   28 Dec 2005, 06:28 PM
exergy33   Importanta sarii asupra organismului uman nu ar t...   28 Dec 2005, 08:26 PM
Jazz   Warnings over salt intake Sodium in diet Salt warn...   29 Dec 2005, 03:21 AM
exergy33   Jazz Am vorbit de sarea gema sau de sarea natural...   29 Dec 2005, 08:48 AM
Cla   Cred ca o sa ma inec in Marea Moarta. Daca reusesc...   29 Dec 2005, 04:34 PM
ben_gal   QUOTE(Cla @ 29 Dec 2005, 04:34 PM) Cred c...   27 Jan 2008, 09:56 PM
exergy33   QUOTE(ben_gal @ 27 Jan 2008, 10:56 PM) Sa...   27 Nov 2008, 07:30 PM
Jazz   Energy De acord cu tine... Insa eu cred ca am pus ...   29 Dec 2005, 11:19 PM
Cla   Nu exista mancare proasta, doar bucatari prosti A...   30 Dec 2005, 12:55 AM
exergy33   Jazz Putina lume stie de moartea a milioane de in...   30 Dec 2005, 07:37 AM
Cla   exergy, respect O sa invat si urdu... Persana o s...   30 Dec 2005, 07:49 AM
Kyklos   Am vazut un documentar pe Discovery legat de sare....   26 Aug 2006, 06:25 PM
ben_gal   QUOTE(Kyklos @ 26 Aug 2006, 06:25 PM) Am ...   27 Jan 2008, 09:59 PM
exergy33   Sarea si un crampei de istorie http://www.livrar...   20 Sep 2007, 04:47 PM
mutulica   eu am auzit ca expresia sarea in bucate defineste ...   22 Sep 2007, 11:15 AM
exergy33   80% din romani consuma sarea proasta de import Pe...   22 Sep 2007, 12:43 PM
ben_gal   QUOTE(necromanc @ 10 Apr 2003, 06:08 PM) ...   27 Jan 2008, 09:34 PM
exergy33   Mai multe informatii despre sare, exploatarea sari...   17 Apr 2010, 05:43 PM
Cla   Am gustat multe sari. Fie sare cu iod, fara iod, d...   18 Apr 2010, 10:08 PM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 17 June 2024 - 02:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman