HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Din Religiile Lumii, "Toate-s vechi si noua toate"
bishop
mesaj 3 Feb 2005, 01:36 PM
Mesaj #1


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



Am sa incep prin a sublinia un aspect ce nu l-am intalnit pe Universul Credintei, mai ales ca imi pare a fi de actualitate: raportul dintre : credinta/doctrina/filozofia de viata, pe de o parte, si tendinta actuala de acumulare a bunurilor materiale mult peste necesitati, cu mijlocul sau de obtinere: BANUL, pe de alta parte.
Bruce Willis ( 1,61... ) a scris ( pe alt topic intr-adevar, sper sa nu se supere ca l-am citat aici )
QUOTE
in ultimii 10 ani, martorii au dedicat cam 100 de milioane de dolari acestui tip de ajutorare (in caz de calamitati, donatii de alimente, renovari de case, samd). in tot acest timp, au fost cheltuite 10 miliarde de dolari cu tiparirea de publicatii religioase.
diferenta este mult prea mare.
yikes.gif
Si in celelalte religii ( catolica, ortodoxa, etc ) aproape sigur ca se intampla la fel...Nimeni nu spune nimic, mergem inainte, dand gunoiul dupa usa.

Deci, cum interpretati urmatoarele afirmatii ale Domnului nostru Iisus Cristos din Evanghelia dupa Matei:

1) "...s-au apropiat de Petru cei ce strang darea pentru Templu si i-au zis: Invatatorul vostru nu plateste darea ?
Ba da!- a zis el. Dar intrand in casa, Iisus i-a luat inainte, zicand: Ce ti se pare, Simone ? Regii pamantului de la cine iau dari sau bir ? De la fiii lor sau de la straini? El a zis: - De la straini. Iisus i-a zis: Asadar fiii sunt scutiti.Ci ca sa nu-i smintim pe ei, mergand la mare, arunca undita si pestele care va iesi intai, ia-l, si deschizandu-i gura, vei gasi un ban de argint. Ia-l si da-l lor pentru Mine si pentru tine." - Matei 17:23-27

2) pilda tanarului bogat:
" ...Daca voiesti sa fii desavarsit, du-te, vinde averea ta, da-o saracilor si vei avea comoara in cer; dupa aceea, vino si urmeaza-Mi" - Matei 20:21

3) pilda semanatorului:
"...Samanta semanata in spini este cel care aude cuvantul dar grija acestei lumi si inselaciunea avutiei inabusa cuvantul si il face neroditor." - Matei 13:22

Acest topic a fost editat de bishop: 3 Feb 2005, 04:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
thunder
mesaj 15 May 2005, 02:50 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IoanV @ 14 May 2005, 12:46 PM)
Thunder, in primul rind iti multumesc pentru rabdarea de care dai dovada, dar trebuie sa observ ca nu faci deosebirea intre a discuta idei si a discuta persoane.

- o sa mai fac o incercare, si am sa las de la mine, caci oricum, iertarea si toleranta diminueaza egoul. smile.gif

- nu vreau sa mai caut in urma si sa pierd timpul, dar am f. clar in minte (memorie) faptul ca tu nu discuti numai idei, cu atit mai putin in acest topic. Iata numai citeva cuvinte ale tale:

QUOTE
Revin, discutia este despre persoane, dar numai astfel se releveaza credinta care genereaza un anumit atasament la o doctrina sau alta.

- iti recunosti afirmatiile ? Dupa doar citeva mesaje si zile iti uiti afirmatiile si arati ca nu ai continuitate de idei si atitudine.

QUOTE
dl. B. iarta pacate?

- este sau nu dl. B. o persoana ? Mi se pare mie sau chiar si el e o persoana ? As continua cu aceste mici "extrase", care sa arate ca fie minti, fie uiti ce vorbesti. Dar sa lasam asta si sa trecem mai departe, la idei si nu la persoane.

QUOTE
Am mai aruncat o privire peste mesaje sa vad ce anume te determina sa crezi ca eu am ceva personal (sau te judec) cu tine sau invatatura ta, dar nu am gasit.

- pt. ca esti o fiinta inca predominant subiectiva. Tu ma judeci si ca individ si ca individ pe care il pui tu intr-un grup, deci intregul grup cit si capacitatea noastra si a mea de a judeca, de a fi rational si obiectiv in aprecierile si gindirea mea. Problema e ca faci asta si nu stii ce te anima sa faci asa ceva.

- in ultima vreme ai aratat ca nu numai cu mine si "invatatura mea" (de care habar nu ai care e, cit e si la cel nivel e) ai tu ceva, ci cu tot ce difera de invatatura ta, aspect care defineste ideea de habotnicie. Pt. tine tot ce nu e precum viziunea ta e o deviatie de la calea unica, crestinismul zici tu.

QUOTE
Pentru simplu fapt ca nu sunt de acord cu tine sunt habotnic.

- nici altii nu sint de acord cu mine dar nu toti pot fi priviti ca niste fiinte habotnice. Nu esti de acord cu mine pt. ca nu ai cunoasterea, intelegerea si nivelul de constiinta oferita de practica mea spirituala din aceasta viata si din cele trecute. E ceva firesc acest lucru. Nu iti spun lucru asta ca sa te jignesc, ci ca sa te fac atent de motivatiile oculte ale acestei neintelegeri. Nefiresc este ca in acest caz fratele cel mic sa-i tipe in nas fratelui mai mare ca el e "cel mare" si sa mai si comporte ca atare. Copilul de clasa 1-a invata adunarea pe degete, deci pe ceva "palpabil". Fratele sau mai mare face deja adunarea in minte, ba face mai mult decit adunari, ceva ce fratele sau mic nu poate intelege si pricepe si culmea, nici nu vede ce face fratele cel mare. Plin de aroganta si tupeu, fratele cel mic ii vorbeste fratelui cel mare de superioritatea tehnicii sale de adunare, cea palpabila, pe degete. Daca e o fiinta incastrata si excesiv de orgolioasa, nu va dori sa se deschida macar mental la sfaturile si explicatiile fratelui sau mai mare, ceea ce il defineste ca fiind habotnic.

- pt. a iesi din stadiul de habotnic nu e necesar doar sa nu fii de acord, ci sa si aduci argumente si dovezi in favoarea deciziei tale de a refuza o alta viziune sau invatatura. A veni cu "argumente" de genul la scoala invatatoarea m-a invatat sa adun pe degete sau pe socotitoare, este o atitudine puerila, infantila si lipsita de inteligenta. Fiecare religie autentica in parte are metodele (practica) si filozofia sa personala, care conduce la telul final al fiecarei cai spirituale (religii), la Dumnezeu. Aceste cai spirituale difera din mai multe pdv:

- datorita epocii in care a fost expusa, datorita zonei geografice, datorita nivelului de intelegere al populatiei, datorita influentelor si cailor spirituale cit si educatiei primite pina atunci si, nu in ultimul rind, datorita nivelului de intelegere al individului in parte. Exista tipologii de oameni, cu personalitati tipologice destul de clare si contrete. Fiecarei dintre aceste tipologii ii este specific una sau mai multe cai spirituale. La fel difera si caile si tehnicile functie de nivelul de trezire spirituala al fiecarui individ. Poate multi se tot intreaba ce e cu nivelul asta ca tot il aude mai mereu repetindu-se. Global vorbind, privind in sistem binar, 1 si 0, Iisus prezenta aceasta realitate a nivelului spiritual prin afirmatia: "cine are urechi/ochi de auzit/vazut sa auda/auda". Deci exista indivizi, care auzind ei tot nu aud de fapt. Vorbeste Iisus despre urechile si ochii fizici, sau despre auzul si vazul fizic ? Evident nu, ci despre nivelul de intelegere al auditoriului, nivel care este dat de nivelul de constiinta al fiintei.

- judecind lumea tot in sistem binar, avem de a face cu doua categorii de oameni: profani si initiati. Evident ca sistemul binar nu se poate aplica in acest caz, dar il folosim pt. a usura dialogul si prezentarea. Oamenii profani sint cei care "nu au urechi de auzit". Faptul ca esti profan te opreste sa intelegi si sa accepti anumite realitati obiective. La aceasta limita si stare de fapt, se adauga si karma, karma care poate pune anumite limite in capacitatea ta de intelegere, ca individ. O alta limitare survine datorita mediului in care traiesti, a egregorului grupului, poporului samd din care faci parte. Toate acestea si multe altele, contribuie la (ne)intelegerea unor realitati superioare, divine, obiective. Acesta este si "secretul" pt. care, culmea, si Iisus si invatatura Sa nu a fost inteleasa si acceptata de unii oameni si, culmea, nici acum nu e inteleasa si urmata (aplicata) in modul in care a fost ea revelata. In mod cu totul inedit, dar neintimplator, invatatura lui Iisus a fost si este inteleasa de fiinte ce nu sint crestine ca si orientare spirituala, dar care insa au o anumita trezire spirituala peste media omului profan, sau chiar sint niste fiinte iluminate sau chiar eliberate (sfinte). Din acest motiv, repet, e nevoie ca invatatura crestina sa fie redefinita si re-revelata in termenii specifici adevarului divin ai al epocii actuale si sa fie curatata de deviatiile, aberatiile si adaugarile deloc spirituale pe care i le-a adus timpul (sa nu zic altceva).

QUOTE
Uita-te si tu cu atentie si o sa vezi ca in timp ce eu puneam in discutie idei sau incercam sa inteleg cum gindesti tu, tu te simteai mereu acuzat, respins.

- am dovedit deja ca nu vorbeai de idei, ci de persoane. Fie minti, fie uiti.

- eu gindesc inteligent si tehnicist. Nu ai cum sa intelegi cum gindesc eu pt. ca nu esti "eu". Ca sa poti sa stii cum gindeste un om trebuie ca mintea si cunoasterea ta sa o cuprinda pe a lui. Asta ca sa nu mai vorbesc de sfera de constiinta a celor doi.

- aia cu acuzatia si respingerea iti apartine. Iti place sa faci pe psihologul dar nu ti-ai gasit "pacientul". E ca si cum ai spune sa muntele se simte respins de valul marii.

QUOTE
Eu am mai spus-o si o repet nu judec persoane, ci discut doar idei, convingeri, cel mult atitudinini.

- vezi dovada mai sus.

QUOTE
Asta nu e valabil doar pentru tine, ci pt. orice interlocutor, poti verifica toate mesajele mele. Nu m-am referit nici la cunoasterea ta in ansamblu, in schimb tu o tii una si buna cu limitele mele, si imi repeti in fiecare mesaj.

- am vorbit de limite in general si in particular la tine, dar numai in conexiune cu un anume subiect, nu la orice mesaj sau afirmatie a ta. Decit sa te basice ideea ca iti spune cineva ca ai limite mai bine ti le-ai recunoaste acolo unde si sint si ti le-ai depasi. Pe de alta parte, repetarea e mama invataturii. smile.gif

QUOTE
A afirma (cum faci tu mereu) ca eu stiu ceva ce tu nu stii, de aceea tot ce spui este fara valoare inseamna a transforma discutia in dadaceala.

- dpdv al celui care nu stie, sau stie putin si mai e si orgolios pe deasupra. Dadaceala intilnim in afirmatiile de tip: "iubirea e totul", "fara iubire cunoasterea=0", "numai prin Iisus se ajunge la Dumnezeu", "numai crestinismul este autentic", samd. Un hidus, un musulman sau mai ales un evreu nu s-a uita la tine nici cu coada ochiului cind faci asemenea afirmatii si ii dadacesti cu ele. Tu ai transformat discutia despre religii in: "cum vad eu religia mea, unica de altfel". Imi pierd timpul si imi consum energia cu aceste atitudini habotnice si limitate.

- autentica si divin inspirata expunere nu se adreseaza mintii, ci sufletului. Aceasta expunere este "fara valoare" pt. cel cu sufletul inchis, caci cu mintea el nu poate sa atinga realitatea de dincolo de cuvinte, transmisa odata cu acea expunere fizica (scrisa, vorbita sau video). Chiar si cel care zice ca intelege si e incintat de o expunere de acest tip, daca o face la nivelul mintii si nu al sufletului, acea "intelegere" dispare dupa un timp oarecare. Acestia din urma sint cei descrisi in pilda semanatorului ca fiind in tipologia celor care saminta cade pe sol stincos, da un mic rod, dar datorita "impietririi' (sufletului) saminta (invatatura) moare.

- cindva aveam un obicei bun. Ma foloseam de aberatiile si interventiile ciudate ale unora pt. a expune celor care merita si sint pregatiti sa primeasca anumite adevaruri spirituale. Vad ca de la un timp mi-am "pierdut" aceasta indeletnicire si m-am lasat antrenat in discutii inutile si sterile cu orbi si surzi. sad.gif

QUOTE
Si nu stiu de ce cu astfel de "argumente" vrei sa ma convingi pe mine si pe altii.

- nu vreau si nu pot sa conving orbii de diafanele nuante ale culorilor. Nu i-a convins Iisus, cum si de ce as face-o eu ?

QUOTE
Daca asta e tot ce poti in discutiile cu ceilalti, inseamna ca nu cunosti oamenii si nu stii sa discuti cu ei.

- te confunzi cu oameni pe care nu ii cunosti si nici nu i-ai auzit sau vazut vreodata manifestindu-se aici pe forum. Sint useri aici pe forum, si nu numai aici, care citesc si sint "hraniti" sufleteste fara ca sa fie nevoie sa intervina in discutii. Nu e nevoie ca cineva sa le faca o statistica si o numaratoare, pt. ca cel ce are ceva de daruit o face ca intermediar al lui Dumnezeu, iar aceasta intermediere este traita si simtita atit de el cit si de cei "hraniti". Pe acestia ii "traverseaza" un flux subtil divin care ii face sa se simta acolo unde sint ca ceea ce sint. Cel "hranit" simte incarcatura subtila divina care vine prin acea expunere/intermediere, iar intermediarul simte atit fluxul care vine de sus, cit si faptul ca el "atinge" inima si sufletul cuiva, ca si cum ar apare un gen de "ecou", de "raspuns" in fiinta sa, ca un fel de confirmare a faptului ca acea intermediere a ajuns in sufletul si constiinta cuiva. In mic, se petrece ca atunci cind o fiinta ceva mai dotata la capitolul empatie, vorbeste si simte ca vorbeste in gol, ca nu e ascultat de interlocutor, si se opreste caci simte inutilitatea vorbirii sale. Daca si tu ai fost pina la un moment dat cit de cit deschis si receptiv, a fost in moment in care te-ai inchis si ai lasat prejudecatile si karma de limitare sa se manifeste.

- crezi ca Iisus si-a pus problema cit de credibil e El in fata multimii, sau a fariseilor ? El spunea simplu: "cine are urechi de auzit sa auda". Problema nu era la El, si nici la mine ... e la cine judeca ce e credibil si ce nu.

QUOTE
Daca interlocutorul se identifica cu convingerile, ideile, atitudinile lui, este problema lui si este posibil sa se simta lezat.
Dar aici este o problema de perspectiva si pozitionare, inseamna ca acesta nu se poate detasa de ele sa judece obiectiv, de aceea isi pierde si credibilitatea.

- paguba-n ciuperci.

QUOTE
Habotnic inseamna sa tii tare pe o idee, pe care o pui mai presus decit persoana cu care discuti.

- habotnic inseamna sa fii limitat la un anume nivel si nu "tare pe o idee". Asta poate cel mult sa fie un incapatinat sau un om hotarit/ferm. Crestinismul nu inseamna o singura idee, ci mai multe, un orizont intreg. Este vorba de o limitare a orizontului, nu asupra unei singure idei. Cel care e la poalele muntelui va avea un orizont mult mai limitat si apropiat decit cel care e la virful muntelui, sau undeva pe versant. Intelege cine poate. Degeaba iti spun eu ca la 10 km de la locul unde te afli este o casa, caci tu nu cuprinzi acel orizont. Daca pe mine nu ma crezi, atunci asteapta sa apara Iisus sa-ti spuna El. Singura conditie necesara este sa-L si recunosti, iar eu spun ca nu esti in stare sa faci asta in conditia in care te afli acum. Nu te intrista sau supara, 99,99% din crestinii actuali nu L-ar recunoaste. sad.gif La fel s-ar petrece si daca ar apare in lume Krishna, Moise, Mahomed, samd ... nici Ei nu ar fi recunoscuti de "discipolii" Lor. Nivelul de constiinta general a umanitatii nu permite acest fel de recunoasteri. sad.gif

QUOTE
Iar in numele ideii sau convingerii sa-ti permiti sa judeci interlocutorul si sa-l "condamni".

- am mai spus ca nu eu judec, cel putin nu acum. Daca o voi face vreodata, vei simti pe pielea ta. rolleyes.gif

- priveste la tine. Tu judeci si condamni toate religiile si toti "discipolii" lor.

QUOTE
Tu ai facut aceasta, eu nu, pentru ca nu te-am numit in nici un fel, si oricine citeste posturile noastre vede acest lucru. Ce ti sa parut tie e problema ta.

- "calea mea e singura autentica, e singura care duce la Dumnezeu, toti ceilalti se afla in intuneric, in orbire. Eu iubesc, iar cunosterea lor e 0 daca nu iubesc ca mine si pe cine iubesc eu, eu merg la Dumnezeu, ei merg la dumnezeii lor, samd". Nu te recunosti ?

QUOTE
Daca lucrurile acestea simple nu le pricepi, cum mai pot avea incredere in cunoasterea ta?

- asta e fost buna. thumb_yello.gif

QUOTE
Sper sa nu imi spui ca iar te-am judecat!

- nu, doar m-ai subapreciat. sorry.gif

QUOTE
Ceea ce am luat in discutie a fost modul tau de a conversa, centrat pe atingerea adversarului, nu pe analiza ideilor (din motive de insuficienta cunoastere a interlocutorului).

- mesajele mele contin idei si argumente si pasaje si multe alte dovezi si argumentatii decit tot ce ai cuprins tu inmultit cu 10.

QUOTE
Stiu ca te-ai straduit sa ma faci sa-mi schimb atitudinea (pe care de fapt nici nu o cunosti cu adevarat) fata de MISA,

- tu ai incercat asta, dar nu outsiderii mi-o pot schimba, ci insiderii ... si o fac cu prisosinta. Nu ma intereseaza pe mine ce parere ai tu despre MISA sau daca ti-o update-ezi cu ceva real. Eu doar am punctat aberatiile si inventiile si subiectivismele tale referitor la ea, adica calomniile si denigrarile fara continut pe care le-ai adus. La fel as fi facut si daca era vorba de un ateu, sau alt habotnic al vreunei religii care s-ar fi legat de crestinism, sau de Iisus sau Dumnezeu. Eu apar adevarul, nu pe Iisus sau Dumnezeu. Cum as putea eu apara pe Ei ?

- in acest moment nu ma intereseaza prea tare de MISA si cu atit mai putin sa schimb eu parerile cuiva despre ea. Dpdv ocult insa, e mult mai bine ca indivizi ca tine sa nu aibe nici o tangenta cu MISA iar MISA sa se scuture de uscaciuni si pseudo-yoghini, adica acele fiinte "caldute". Oricum, atacurile furibunde ale servitorilor intunecatului au scuturat si o vor mai scutura si ii vor cerne pe acestia. La vremea cuvenita la fel se va petrece cu intreaga planeta. Servitorii docili ai intunecatului vor asalta intreaga planeta si intreaga umanitate. Sa va vad cit de curajosi veti fi atunci si cum este sa fii in pielea acelor pe care alta data i-ati judecat si condamnat. Ceea ce se petrece in mic acum cu MISA, se va petrece in mare cu poporul roman si cu intreaga planeta. unsure.gif Cei care vor mai trai, in acele vremuri de intuneric, vor privi lung catre cer asteptind ajutorul care nu mai vine. El va veni cind nu se mai asteapta nimeni .. si mai ales, de la cine nu se astepta nimeni. Majoritatea dintre voi, cei care veti citi aceste cuvinte le veti uita f. f. repede ... dar va veti aminti de ele exact in acele momente de groaza.

QUOTE
dar nu cu argumente de forta se procedeaza, asa mai tare ma indepartezi (daca judec orientarea dupa sustinator).

- nu ma intereseaza apropierea-indepartarea ta, caci asta e problema si karma ta. Eu nu judec pe Iisus sau invatatura Sa dupa fanaticii si habotncii crestini, sau dupa Inchizitie sau actualii conducatori ai diferitelor biserici.

QUOTE
Si incearca sa fii mai scurt, de acuzatii m-am (ne-am) saturat. Daca tii atit de mult la acest subiect, lipsa de intelegere si deschidere a celorlalti, deschide un topic sau posteaza la Agatarea de o anumita credinta, la filosofie.

- pt. bancuri, sfaturi si SF apeleaza cu incredere la alte forumuri. spoton.gif

PS. Cine a avut urechi de auzit ... sa nu uite !

Acest topic a fost editat de thunder: 15 May 2005, 04:25 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
bishop   Din Religiile Lumii   3 Feb 2005, 01:36 PM
Figaro   Martorii, ca si mormonii au o situatie diferita, e...   4 Feb 2005, 12:12 AM
bishop   "Deci, nu duceti grija, spunand: ce vom manca...   5 Feb 2005, 11:07 AM
geriA3e   Salutare Bishop,mulţumesc de īntrebare! ...   5 Feb 2005, 01:20 PM
bishop   QUOTE Presupun că tu cu interogaţia-...   5 Feb 2005, 03:05 PM
geriA3e   (Văz monseniore că te dai la vorbă ...   6 Feb 2005, 11:31 PM
caa   1. Pilda tīnărului bogat īi vizează dire...   7 Feb 2005, 01:47 PM
bishop   @milimetru QUOTE "Tendinţa actual...   9 Feb 2005, 09:08 PM
caa   Grele īntrebări ai pus bishop! Am s...   10 Feb 2005, 11:18 AM
IO   QUOTE (bishop @ 9 Feb 2005, 09:08 PM)etalon ...   11 Feb 2005, 12:31 PM
bishop   @IO QUOTE Pentru crestini, etalonul/modelul este I...   16 Feb 2005, 01:31 PM
caa   bishop, nu te supăra, īmi pare că pui mu...   16 Feb 2005, 03:19 PM
bishop   @milimetru QUOTE bishop, nu te supăra, īmi pa...   16 Feb 2005, 04:24 PM
caa   Păi, uite: etalon nu exista ? ce-l determina...   16 Feb 2005, 04:58 PM
1,618033   ...Desi imi propusesem demult sa nu mai intru sa s...   16 Feb 2005, 04:59 PM
bishop   @ milimetru 1. Etalon este, cred eu acum, sa ai n...   16 Feb 2005, 07:33 PM
bishop   @ Bruce Willis QUOTE Isus era aici ispitit de sadu...   16 Feb 2005, 08:01 PM
geriA3e   @Bishop QUOTE QUOTE @geriatrie QUOTE Mă str...   17 Feb 2005, 01:42 AM
geriA3e   QUOTE QUOTE de ce pui tu īntrebarea? ar trebui s...   17 Feb 2005, 02:05 AM
caa   QUOTE (1 @ 618033,16 Feb 2005, 04:59 PM) ne f...   17 Feb 2005, 09:42 AM
IO   QUOTE (bishop @ 16 Feb 2005, 01:31 PM) QUOTE...   17 Feb 2005, 09:58 AM
bishop   @geriatrie QUOTE dar tu care pui īntrebări,r...   17 Feb 2005, 01:02 PM
1,618033   QUOTE Am o intrebare: cine - dintre cei ce invata ...   17 Feb 2005, 06:01 PM
geriA3e   (Milimetrule prietene,despre ce "părere...   18 Feb 2005, 12:35 AM
bishop   editat mai jos.   18 Feb 2005, 01:12 AM
bishop   QUOTE "Exista un singur Dumnezeu şi un s...   18 Feb 2005, 01:30 AM
1,618033   Nu dam cu parul, cum sa dam cu parul?... Sa in...   18 Feb 2005, 10:08 AM
bishop   @geriatrie QUOTE Bishop,nu te supăra făr...   18 Feb 2005, 01:35 PM
Maharajah   "Adevarul Ultim este atat de simplu... !...   18 Feb 2005, 03:48 PM
geriA3e   Bishop, * nu "am dedus" că te-ai su...   19 Feb 2005, 01:47 AM
bishop   @geriatrie Imi cer scuze daca pare ca "lansez...   19 Feb 2005, 02:35 AM
Maharajah   Deseori cartile, ideile, cuvintele din exterior, n...   19 Feb 2005, 10:19 AM
geriA3e   Cooorectă observaţia,mi-o īnsuşesc...   19 Feb 2005, 12:19 PM
Maharajah   QUOTE (geriA3e @ 19 Feb 2005, 12:19 PM) Cooorect...   19 Feb 2005, 12:50 PM
1,618033   Boon, putem reveni a nos moutons? geri, nu mi-a...   22 Feb 2005, 11:33 AM
geriA3e   Maharajah,mulţumesc pentru precizarea ta,o g...   22 Feb 2005, 10:07 PM
1,618033   Cata dreptate ai! O sa meditez un timp la c...   23 Feb 2005, 09:55 AM
bishop   Reclama auzita zilele astea la radio: Este vorba ...   1 Mar 2005, 11:52 PM
1,618033   Da, mai, chiar - doar cu maruntisurile astea se as...   2 Mar 2005, 09:32 AM
bishop   "[...]In visul nostru exista cu claritate cel...   4 Mar 2005, 03:16 PM
bishop   "Pentru a separa, pentru a extrage, pentru a ...   8 Mar 2005, 06:00 PM
IoanV   Majoritatea religiilor merg pe sentimentul devotiu...   5 May 2005, 10:33 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 6 May 2005, 12:33 AM) Majorita...   6 May 2005, 02:21 AM
IoanV   QUOTE (Thunder)Din pacate astfel de discutii condu...   6 May 2005, 09:31 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 6 May 2005, 11:31 PM) Deci ce ...   7 May 2005, 11:34 AM
IoanV   Sf, Simeon, noul Teolog spunea ca scopul vietii cr...   7 May 2005, 02:14 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 7 May 2005, 04:14 PM)Sf, Simeo...   8 May 2005, 02:41 AM
IoanV   QUOTE ideea generala a stiintelor si cailor spirit...   8 May 2005, 08:28 AM
IoanV   QUOTE (thunder)dp meu dv a avea acces la Duhul Sfi...   8 May 2005, 05:16 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 8 May 2005, 10:28 AM)QUOTE ide...   9 May 2005, 02:21 AM
thunder   QUOTE (IoanV @ 8 May 2005, 07:16 PM)QUOTE (th...   9 May 2005, 03:30 AM
IoanV   QUOTE voi vorbiti ce au vorbit altii, nu ce ati tr...   9 May 2005, 07:32 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 9 May 2005, 09:32 PM)QUOTE voi...   10 May 2005, 04:38 AM
IoanV   Am inteles tot ce ai scris, ori te-ai coborit bine...   10 May 2005, 09:28 AM
thunder   QUOTE (IoanV @ 10 May 2005, 11:28 AM)Am intel...   10 May 2005, 02:20 PM
IoanV   Nu cred ca este locul sa discutam in contradictori...   10 May 2005, 05:01 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 10 May 2005, 07:01 PM)Nu cred ...   11 May 2005, 02:47 AM
IoanV   QUOTE PS. Hai sa renuntam in a mai discuta excesiv...   11 May 2005, 07:02 AM
thunder   QUOTE (IoanV @ 11 May 2005, 09:02 AM)QUOTE PS...   12 May 2005, 04:30 AM
IoanV   QUOTE Dialogul deviaza, mai ales de cind ai tendi...   12 May 2005, 07:18 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 12 May 2005, 09:18 PM)QUOTE D...   12 May 2005, 10:23 PM
IoanV   Ti-am cerut linkuri dintr-un motiv simplu. Sa-mi s...   13 May 2005, 12:02 AM
thunder   QUOTE (IoanV @ 13 May 2005, 02:02 AM)Ti-am ce...   14 May 2005, 03:39 AM
IoanV   Thunder, in primul rind iti multumesc pentru rabda...   14 May 2005, 10:46 AM
thunder   QUOTE (IoanV @ 14 May 2005, 12:46 PM)Thunder,...   15 May 2005, 02:50 AM
IoanV   Nu vad de ce as mai discuta, sau de ce as mai sta ...   15 May 2005, 06:00 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 15 May 2005, 08:00 PM)Nu vad d...   16 May 2005, 12:28 AM
IoanV   QUOTE la ce iti mai folosesc pestii cei mici, daca...   16 May 2005, 03:45 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 12 May 2005, 09:18 PM)QUOTE N...   17 May 2005, 03:06 AM
thunder   QUOTE (IoanV @ 16 May 2005, 05:45 PM)QUOTE la...   17 May 2005, 03:27 AM
IoanV   QUOTE - succes si drum bun. Multumesc, la fel.   17 May 2005, 06:26 AM
IoanV   L-am intrebat pe Thunder prin 1-2 mesaje private c...   27 May 2005, 01:42 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 27 May 2005, 03:42 PM)L-am int...   27 May 2005, 04:47 PM
IoanV   QUOTE Incerci sa ii dezbini pe unii de altii si ve...   27 May 2005, 08:51 PM
thunder   QUOTE Cine a spus ca vreau sa dezbin? - eu, si sti...   27 May 2005, 11:25 PM
IoanV   Observ (a cita oara?) faptul ca tu nu discuti atit...   28 May 2005, 12:59 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 28 May 2005, 02:59 PM)Cartile ...   28 May 2005, 06:14 PM
cociuba   QUOTE - cindva aveam un obicei bun. Ma foloseam de...   28 May 2005, 07:46 PM
IoanV   QUOTE Religia carei ii apartii nu are nici o lega...   28 May 2005, 08:45 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 28 May 2005, 10:45 PM)QUOTE R...   28 May 2005, 11:35 PM
IoanV   Am mai spus ca nu vreau sa creez diviziune ci unir...   29 May 2005, 05:05 PM
IoanV   In spiritul īnţelegerii reciproce şi det...   5 Jun 2005, 10:52 AM
IoanV   Tot din cartea Treptele iniţierii, pg. 80.., ...   5 Jun 2005, 12:15 PM
IoanV   Din cartea Christos şi lumea spirituală ...   5 Jun 2005, 12:27 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 5 Jun 2005, 02:27 PM)Din carte...   12 Jun 2005, 03:09 AM
bdl   QUOTE (thunder @ 11 Jun 2005, 09:09 PM) - crestini...   12 Jun 2005, 04:48 AM
thunder   QUOTE (IoanV @ 29 May 2005, 07:05 PM)Am mai s...   12 Jun 2005, 05:23 AM
thunder   QUOTE (bdl @ 12 Jun 2005, 06:48 AM)Si lorber ...   12 Jun 2005, 05:29 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 June 2024 - 12:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman