HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> Din Religiile Lumii, "Toate-s vechi si noua toate"
bishop
mesaj 3 Feb 2005, 01:36 PM
Mesaj #1


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



Am sa incep prin a sublinia un aspect ce nu l-am intalnit pe Universul Credintei, mai ales ca imi pare a fi de actualitate: raportul dintre : credinta/doctrina/filozofia de viata, pe de o parte, si tendinta actuala de acumulare a bunurilor materiale mult peste necesitati, cu mijlocul sau de obtinere: BANUL, pe de alta parte.
Bruce Willis ( 1,61... ) a scris ( pe alt topic intr-adevar, sper sa nu se supere ca l-am citat aici )
QUOTE
in ultimii 10 ani, martorii au dedicat cam 100 de milioane de dolari acestui tip de ajutorare (in caz de calamitati, donatii de alimente, renovari de case, samd). in tot acest timp, au fost cheltuite 10 miliarde de dolari cu tiparirea de publicatii religioase.
diferenta este mult prea mare.
yikes.gif
Si in celelalte religii ( catolica, ortodoxa, etc ) aproape sigur ca se intampla la fel...Nimeni nu spune nimic, mergem inainte, dand gunoiul dupa usa.

Deci, cum interpretati urmatoarele afirmatii ale Domnului nostru Iisus Cristos din Evanghelia dupa Matei:

1) "...s-au apropiat de Petru cei ce strang darea pentru Templu si i-au zis: Invatatorul vostru nu plateste darea ?
Ba da!- a zis el. Dar intrand in casa, Iisus i-a luat inainte, zicand: Ce ti se pare, Simone ? Regii pamantului de la cine iau dari sau bir ? De la fiii lor sau de la straini? El a zis: - De la straini. Iisus i-a zis: Asadar fiii sunt scutiti.Ci ca sa nu-i smintim pe ei, mergand la mare, arunca undita si pestele care va iesi intai, ia-l, si deschizandu-i gura, vei gasi un ban de argint. Ia-l si da-l lor pentru Mine si pentru tine." - Matei 17:23-27

2) pilda tanarului bogat:
" ...Daca voiesti sa fii desavarsit, du-te, vinde averea ta, da-o saracilor si vei avea comoara in cer; dupa aceea, vino si urmeaza-Mi" - Matei 20:21

3) pilda semanatorului:
"...Samanta semanata in spini este cel care aude cuvantul dar grija acestei lumi si inselaciunea avutiei inabusa cuvantul si il face neroditor." - Matei 13:22

Acest topic a fost editat de bishop: 3 Feb 2005, 04:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
thunder
mesaj 14 May 2005, 03:39 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IoanV @ 13 May 2005, 02:02 AM)
Ti-am cerut linkuri dintr-un motiv simplu. Sa-mi spui tu ce e bun, nu sa vin cu citate pe care sa nu le recunosti ca valabile. Dar am impresia ca nu mai ai curajul sa-ti asumi credinta sustinuta.

- trebuia sa prezinti acele invataturi MISA care au stat la baza formarii ideilor si viziunile tale personale, caci ceva din trecut din invatatura asta tie ti-a "confirmat" nonautenticitatea invataturii si nu ceva nou, de care nu ai auzit. Faptul ca nu cunosti aceste invataturi si totusi denigrezi, judeci si condamni o invatatura si un grup de oameni, in bloc, arata ca ce faci tu nu este decit o banala tendinta de birfa si calomnie si dorinta de a minti si instiga. Nimic crestin in atitudinea ta. De ce te mai numesti atunci crestin daca nu iti urmezi propria dogma ?

- ce vrei mai mare asumare si mai concreta decit in faptul ca m-am oferit pt. o participare practica la o comuniune spirituala cu Iisus ? Nu realizezi ca practic eu vin pe terenul tau, unde zici tu ca esti mai puternic si unic si autentic si unde, dupa parerea ta direct formulata sau disimulata, eu nu as avea nici o sansa (de afirmare) ? Este o invitatie catre o actiune spirituala pe care tu o refuzi simulind umilinta sau smerenia. Conform experimentului propus ai ocazia sa faci ceva spiritual fara sa fie implicat orgoliul tau sau tendinta de lauda, cu toate ca, la fiecare mesaj al tau, se constata o din ce in ce mai mare tendinta de superioritate si chiar unicitate a caii (religiei) tale in comparatie cu toate celelalte existenta, pe care, de altfel nici nu le cunosti ca denumire, existenta, daramite si cu ce se ocupa fiecare, pe scurt, iti arati fata habotnica pe care ai incercat sa ti-o ascunzi pina acum. Tie frica sa-ti asumi credinta si viziunea personala ?

- vrei sa fii habotnic in credinta ta ? Ok, fa ce vrei, dar nu ne mai implica si pe altii in viata si crezul tau.

QUOTE
Atitudinea ta aroganta : ciocu mic, comparatii repetate cu copii de gradinita este nejustificata. Nu stiu de unde tot scoateti (tu si unii atei) mereu aceasta comparatie cu superior si inferior.

- "aroganta" mea este manifestata pe fata, nu disimulata ca a ta. Eu nu am spus si nu am lasat nicaieri sa se inteleaga ca aceasta viziune sau cale aleasa de mine ar fi unica autentica, singura in stare sa te conduca la Dumnezeu, sau ca nimic nu e bun in celelalte religii si cai, ci numai "calea mea", cum o faci tu direct si disimulat. Cine e cu adevarat cel mai mare AROGANT dintre noi doi ? Iti arogi nu numai superioritatea, ci chiar si unicitatea ! Si nu numai ca faci asta, dar si improsti cu noroi oameni si invataturi pe care se vede ca habar nu ai despre ele.

- analogiile (pildele) mele cu copii de gradinita se refera la diferenta de nivel de intelegere si de constientizare a realitatii inconjuratoare dintre oameni, manifestare fireasca a scarii valorilor si ierarhiei spirituale pe care nu cred ca ai tupeul sa o negi, din moment ce esti sustinatorul (in)direct al unei asemenea ierarhii, in care Iisus si crestinismul, in cel mai bun caz ocupa locul intii, iar toate celelalte undeva la sfirsitul clasamentului/scarii, iar in cel mai rau caz, nu exista decit virful, adica crestinismul si Iisus, iar ceilalti nu exista, deci scara valorilor tale este data de modul binar de a privi lucrurile, in 1 si 0.

- orice om cu bun simt si cu luciditate, si inzestrat cu ratiune si discernamint, compara, caci d'aia a primit capacitatea de a discerne, de a compara, fie si numai in modul binar: "bine si rau", "autentic si neautentic" samd.

QUOTE
Eu nu cred ca am folosit aceste cuvinte.

- nu, in schimb ai folosit altele mult mai jignitoare, chiar daca erau poleite la suprafata, veninul lor era in interior.

QUOTE
Sa fie un complex la mijloc?

- Iisus ii facea pe farisei prosti, orbi, morminte varuite, vipere, napirci samd. Sa fie oare asta vreun complex ? Sau nu cumva orgoliile sifonate ale acestor farisei nu suporta adevarurile crude si dure spuse in fata ? Ti se pare ca am folosit cu voi termeni si atitudini la fel de dure si jignitoare precum a folosit Iisus cu acei farisei ??? Stiu, iar o sa bati cimpii si o sa spui ca eu ma compar cu Iisus, dar repet, nu ma compar cu Iisus, ci compar doua atitudini si situatii de fapt. Crezi ca tu sau alti farisei si habotnici ai acestor vremuri ar accepta din partea cuiva cuvintele si atitudinea folosita de Iisus acum 2000 de ani ? Crezi ca daca ar apare Iisus in lume acum si v-ar vorbi in termenii de acum 2000 de ani, l-ar accepta cineva si l-ar vedea ca fiind cine este ? Credeti ca aveti nivelul spiritual de la care sa simtiti si sa intuiti maretia spirituala a unei fiinte din fata voastra, fie El chiar si Iisus ? Voi nu il asteptati pe Iisus, ci o imagine pe care v-ati inchipuit-o despre El. Cum credeti voi ca puteti (de)limita maretia si manifestarea lui Iisus la "imaginea" pe care o aveti voi despre El ? Voi vreti sa puneti marea in paharul vostru cu apa, vreti ca Iisus sa se comporte si sa arate precum e imaginea voastra despre El. Asa au facut si evreii acum 2000 de ani. Vroiau ca Messia sa fie, sa arate si sa vorbeasca precum ei, precum era imaginea lor despre Messia. Nu vedeti ca repetati greselile inaintasilor vostri, fariseii ?

QUOTE
Eu nu fac decit sa apar credinta mea ca Iisus este mintuitorul si cred ca asta este crestinismul, in fata unor orientari spirituale de origine orientala integratoare.

- deci tu m-ai invitat la discutii aici doar ca sa-mi demonstrezi cit de superioara si unica e viziunea ta ?

- Iisus este intradevar Mintuitorul, dar invatatura si Numele Lui vor fi noi in aceasta epoca.

Re 3:12. Pe cel ce va birui cat mai curand, il voi face sa fie intocmai ca un stalp de lumina alb stralucitoare in Templul (LACASUL) Dumnezeului Meu si el nu va mai iesi in veci afara din el. Voi face sa fie viu si arzator in el Spiritul atotputernic al Dumnezeului Meu si el va fi atunci vrednic sa intre si sa ramana in cetatea sfanta a Dumnezeului Meu, Noul Ierusalim, asupra caruia are sa se pogoare mare har din cerul cel inalt de la Dumnezeul Meu si in care va fi slavit asa cum se cuvine Numele Meu cel nou.

- caile spirituale orientale nu integreaza alte cai, ci merg, la fel precum crestinismul, pe calea lor unica. Invatatura MISA este o invatatura integratoare in ceea ce este bun, autentic, viu, necesar si util (dpdv spiritual) occidentalului in vremurile noastre. Daca ai fi fata in fata cu alti habotnici ai altor religii nu ai avea nici cea mai mica toleranta din partea lor, cum nici tu nu o ai fata de ei si religiile lor. Sinteti IDENTICI in atitudine si nivel. Difera doar fatada. Fata de ei eu sint "regele tolerantei". ohyeah.gif

- au fost doua razboaie mondiale. Va veni si al treilea. De ce permite Dumnezeu aceasta ? De ce permite Dumnezeu distrugerea crestinitatii de catre paginism, asa cum sint profetite evenimentele viitoare ? De ce a permis Dumnezeu distrugerea templului evreilor si dispersarea poporului evreu, cel ales ? Pt. ca ei nu mai sint pe calea cea vie si autentica a lui Dumnezeu, pt. ca Dumnezeu nu mai e in viata, sufletul si religia lor. Tot ce nu il are pe Dumnezeu va fi distrus pt. ca e deja ceva mort. Numai (prezenta lui) Dumnezeu da viata ! S-a profetit ca vor muri milioane de oameni si deci si milioane de crestini. De ce permite Dumnezeu asta daca aceia sint cu adevarat niste crestini ? Ce anume te difera pe tine de acei crestini care vor muri, presupunind ca tu vei trai, sau crezi ca vei trai, iar ei vor muri ? Esti mai special, mai ales decit ei ? Cu ce ? Prin ce ? Cum poate muri cineva care il are pe Dumnezeu in el ? Nu cumva e vorba de un dumnezeu de carton (adica mort) in mintea si inima lor ?

- daca MISA e deviata si non autentica, nu-ti face griji, va dispare la venirea potopului si distrugerilor datorate manifestarii mīniei divine. Nu e mare paguba, dispar 20.000-40.000 de indivizi. Ce ne facem insa cu milioanele de crestini care vor muri ... si care, conform opiniei lor, sint alesii sau unii aflati pe calea cea unica/adevarata ?

QUOTE
Tu esti cel care vrea sa ma "trezeasca" si te irita "dogmatismul" meu.

- nu eu te-am invitat la discutii, nu eu ti-am cerut detalii despre spiritualitatea ta, nu eu iti tin predici cu "superioritatea si unicitatea" caii mele, ci TU mie! Dogmatismul (de tipul) tau nu ma irita, ma distreaza. De atitia ani, de cind il tot intilnesc pe net, acest dogmatism chiar a inceput sa ma si plitiseasca, pt. ca se repeta si repeta precum intr-o secta. Numai aia se manifesta in mod identic si unitar.

- eu nu trezesc mortii, eu pot cel mult sa le dau o sugestie, un sfat sau o lumina celor care au sufletul viu. Daca este ceva viu, ceva spiritual, ceva divin in ceea ce expun eu aici, acel ceva va atinge numai pe cei a caror inima si suflet este cit de cit trezit si viu. Daca nu e nimic viu si divin, acest ceva nu va atinge nici macar mintile acestora. Am bunul simt sa inteleg ca daca Iisus nu a trezit spiritual "mortii", "orbii", ingustii, dogmaticii si fariseii habotnici ... cum as putea eu sa fac asta, cind sint de milioane de ori mai mic ca El ? Stiu insa, ca asa mic cum sint, totusi prin mine sint atinse unele inimi si suflete, caci asta e voia lui Dumnezeu, nu a mea. Nu eu hotarasc ale cui suflete sa fie "atinse", ci Dumnezeu.

QUOTE
Eu nu am nimic cu tine, nu te judec,

- ba ma judeci si culmea, fara sa ma cunosti, fara sa ai habar cine sint sau ce nivel de trezire spiritual am, sau si mai ales cit fac eu voia divina. Ma judeci dupa propriile tale calapoade (tipare) mentale, incercind sa ma suprapui peste ele si sa dai la o parte ce nu intra in aceste tipare.

QUOTE
dar nu sunt de acord cu credinta ta (dupai invatatura MISA). Si?

- exact. Si ?! Eu sint de acord cu credinta ta, indiferent daca e limitata sau nu, e singura la care poti avea acces in acest moment al evolutiei tale spirituale. Nu asta va tot zic de luni sau ani de zile ? Urmati-va calea si vedeti unde ajungeti si cit urcati !

QUOTE
Oricum nu se modifica credinta prin discutie, valoarea ei, dar vad ca afectiv nu te poti desprinde sa discuti detasat, nepatimas despre credinta ta.

- devin "patimas" cind sint denigrat, minjit si calomniat personal si in grup. Nu mai patimas ca unii dintre cei care ma acuza de una sau de alta.

QUOTE
In conditiile in care a aparut aceasta ruptura, eu - copil de gradinita prin cunoastrea mea ezoterica, tu nedorind sa accepti un dialog pe esenta evangheliei care e iubirea (motivind tot ignoranta mea), nu prea mai avem ce discuta.

- iar bati cimpii. Esenta evangheliei nu e iubirea. O fi pt. tine, pt. altii, dar nu pt. toti. Esenta si originea TOTULUI este Cuvintul ! La inceput a fost Cuvintul ! (... nu iubirea !!! ) Cuvintul era la Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvintul ! Ca unora li se potriveste mai bine iubirea in acest vremuri, e o alta treaba, e calea lor de moment.

- ti-am propus un experiment ce are la baza iubirea si deschiderea spirituala catre Iisus. Deci cine refuza dialogul si spiritualitatea practica si manifestata ? Si, intradevar, cu atitudinea asta habotnica pe care o manifesti din ce in ce mai clar nu putem dialoga. De ce m-ai m-ai chemat la dialog sau de ce nu ai prezentat de la inceput atitudinea ta habotnica ? Sa spui sincer si direct: "sint un habotnic al religiei crestine! Vrei sa discuti cu mine?" Ce ti-am spus eu in PM inca de la inceputul dialogului nostru ? Vezi ca se petrece chiar acum si aici ce iti spuneam atunci in PM ?

QUOTE
Esti prea destept si prea avansat. Eu sunt mai sarac cu duhul, nu pricep invatatura ta.

- adevarat, dar nu am expus nici 1% din invatatura mea, ci doar niste mici frinturi, disparate, functie de subiectul aflat in discutie. Nu mai mima umilinta si smerenia atita timp cit, disimulat, iti prezinti viziunea ca fiind superioara sau/si unica autentica.

QUOTE
Trec peste toate adresele tendentioase, rauvoitoare gen fanatic, idoctrinati, docti, "ingusti si habotnici si lipsiti de discernamint si de bun simt si sa nu luam in considerare adevarurile eterne expuse si in alte texte sacre."

- asta e, ca nu trebuia sa treci peste ele, ci sa le analizezi in mod obiectiv daca sint reale sau nu. Dumnezeu nu m-a scos in calea ta doar ca sa-ti aduca asa zise "jigniri" orgoliului tau (cu atit mai mult ca multe din asa zisele jigniri de care zici ca ti le-as fi adus nu era nimic personal cu tine si nici adresate tie si aveau un cu totul alt sens decit cel inteles de tine), ci poate sa-ti aduca la cunostinta niste adevaruri pe care egoul tau nu doreste sa le recunoasca.

QUOTE
etc, etc, pentru ca au trecut pe linga mine fara sa ma afecteze cit de putin. Incercau sa loveasca dar nu au gasit tinta.

- atita timp cit te identifici cu egoul si cit el se fereste de nu mai poate de adavar e normal ca sa fie ocolit.

QUOTE
Din punctul meu dv fiecare adevar este pentru o virsta.

- intradevar. A sosit vremea Apocalipsei (revelatiei), adica expunerea unor invataturi NOI, REVELATORII .. ca d'aia se numeste acest capitol APOCALIPSA si nu DISTRUGEREA LUMII, cum il identifica unii in mod prostesc!

QUOTE
In tineretea ei poate omenirea avea nevoie de ele (cind am facut cunostinta cu mama= Energetica noastra), azi trebuie sa intilnim Spiritul= pe tatal.

- Mama (cu M mare) este cea prin care Tatal (cu T mare) a construit intreaga Creatie, vazuta si nevazuta. In aceasta lume imanenta nu poate exista Energie fara Constiinta (Spirit) si nici invers. Cine o gaseste pe Mama, il gaseste pe Tatal ... si invers. Daca tu nu ai avea energie nu ai putea trai, nu ai putea sa te rogi samd. De altfel, afla si tu macar acum, in al 12-lea ceas, ca rugaciunea ar avea o mai mare forta si eficienta si ar fi mai repede "ascultata" daca forta (energia) launtrica a celui care se roaga ar fi (colosal) de mare. D'aia rugaciunile unora sint atit de anemice si nu sint "auzite".

QUOTE
Tehnica este aproape exclusiv energetica, si prea ocupati cu ea nu se mai vede spiritul.

- bati cimpii. Nu mai vorbi de cunoasterea si practica altora, ci rezuma-te la a ta. Eu prin energia am ajuns la spirit si prin spirit la energie ... si unite asa, prin una si prin alta am ridicat in fiinta mea nivelul de manifestare al fiecaruia dintre ele. Nu-mi spune mie baliverne d'astea goale cind mie practica mi-a aratat opusul la ce spui tu.

QUOTE
Eu cred ca crestinismul ne arata spiritul din noi, yoga ne invata sa ne folosim energiile.

- ce crezi tu sint prostii. Habar nu ai ce este si ce face yoga. Oare cit timp iti va trebui sa-ti dai seama de asta si sa nu mai vorbesti de ceea ce nu cunosti ? Ai idee macar cite ramuri yoga exista ? Sa mai intreb daca stii cu ce se ocupa fiecare dintre aceste ramuri si la cel nivel de raportare fata de divinitate este invatatura fiecarei ramuri ? Ai auzit de Atma Yoga ? Cu ce crezi ca se ocupa aceasta ramura yoga ? Dincolo de asta, toate ramurile yoga conduc in acelasi loc, la aceiasi realitate unde conduce orice cale spirituala autentica si vie, la Dumnezeu.

QUOTE
Integrarea formala a crestinismului in alta invatatura de tip energetic = camuflarea caii de descoperire a spiritului, a Tatalui.

- bati cimpii. unsure.gif

PS. Consider ca nu mai avem ce discuta pe aceasta tema a religiilor. Sa ne vedem fiecare de drumul lui. Ideea cu experimentul spiritual ramine in picioare.

Acest topic a fost editat de thunder: 14 May 2005, 04:01 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
bishop   Din Religiile Lumii   3 Feb 2005, 01:36 PM
Figaro   Martorii, ca si mormonii au o situatie diferita, e...   4 Feb 2005, 12:12 AM
bishop   "Deci, nu duceti grija, spunand: ce vom manca...   5 Feb 2005, 11:07 AM
geriA3e   Salutare Bishop,mulţumesc de īntrebare! ...   5 Feb 2005, 01:20 PM
bishop   QUOTE Presupun că tu cu interogaţia-...   5 Feb 2005, 03:05 PM
geriA3e   (Văz monseniore că te dai la vorbă ...   6 Feb 2005, 11:31 PM
caa   1. Pilda tīnărului bogat īi vizează dire...   7 Feb 2005, 01:47 PM
bishop   @milimetru QUOTE "Tendinţa actual...   9 Feb 2005, 09:08 PM
caa   Grele īntrebări ai pus bishop! Am s...   10 Feb 2005, 11:18 AM
IO   QUOTE (bishop @ 9 Feb 2005, 09:08 PM)etalon ...   11 Feb 2005, 12:31 PM
bishop   @IO QUOTE Pentru crestini, etalonul/modelul este I...   16 Feb 2005, 01:31 PM
caa   bishop, nu te supăra, īmi pare că pui mu...   16 Feb 2005, 03:19 PM
bishop   @milimetru QUOTE bishop, nu te supăra, īmi pa...   16 Feb 2005, 04:24 PM
caa   Păi, uite: etalon nu exista ? ce-l determina...   16 Feb 2005, 04:58 PM
1,618033   ...Desi imi propusesem demult sa nu mai intru sa s...   16 Feb 2005, 04:59 PM
bishop   @ milimetru 1. Etalon este, cred eu acum, sa ai n...   16 Feb 2005, 07:33 PM
bishop   @ Bruce Willis QUOTE Isus era aici ispitit de sadu...   16 Feb 2005, 08:01 PM
geriA3e   @Bishop QUOTE QUOTE @geriatrie QUOTE Mă str...   17 Feb 2005, 01:42 AM
geriA3e   QUOTE QUOTE de ce pui tu īntrebarea? ar trebui s...   17 Feb 2005, 02:05 AM
caa   QUOTE (1 @ 618033,16 Feb 2005, 04:59 PM) ne f...   17 Feb 2005, 09:42 AM
IO   QUOTE (bishop @ 16 Feb 2005, 01:31 PM) QUOTE...   17 Feb 2005, 09:58 AM
bishop   @geriatrie QUOTE dar tu care pui īntrebări,r...   17 Feb 2005, 01:02 PM
1,618033   QUOTE Am o intrebare: cine - dintre cei ce invata ...   17 Feb 2005, 06:01 PM
geriA3e   (Milimetrule prietene,despre ce "părere...   18 Feb 2005, 12:35 AM
bishop   editat mai jos.   18 Feb 2005, 01:12 AM
bishop   QUOTE "Exista un singur Dumnezeu şi un s...   18 Feb 2005, 01:30 AM
1,618033   Nu dam cu parul, cum sa dam cu parul?... Sa in...   18 Feb 2005, 10:08 AM
bishop   @geriatrie QUOTE Bishop,nu te supăra făr...   18 Feb 2005, 01:35 PM
Maharajah   "Adevarul Ultim este atat de simplu... !...   18 Feb 2005, 03:48 PM
geriA3e   Bishop, * nu "am dedus" că te-ai su...   19 Feb 2005, 01:47 AM
bishop   @geriatrie Imi cer scuze daca pare ca "lansez...   19 Feb 2005, 02:35 AM
Maharajah   Deseori cartile, ideile, cuvintele din exterior, n...   19 Feb 2005, 10:19 AM
geriA3e   Cooorectă observaţia,mi-o īnsuşesc...   19 Feb 2005, 12:19 PM
Maharajah   QUOTE (geriA3e @ 19 Feb 2005, 12:19 PM) Cooorect...   19 Feb 2005, 12:50 PM
1,618033   Boon, putem reveni a nos moutons? geri, nu mi-a...   22 Feb 2005, 11:33 AM
geriA3e   Maharajah,mulţumesc pentru precizarea ta,o g...   22 Feb 2005, 10:07 PM
1,618033   Cata dreptate ai! O sa meditez un timp la c...   23 Feb 2005, 09:55 AM
bishop   Reclama auzita zilele astea la radio: Este vorba ...   1 Mar 2005, 11:52 PM
1,618033   Da, mai, chiar - doar cu maruntisurile astea se as...   2 Mar 2005, 09:32 AM
bishop   "[...]In visul nostru exista cu claritate cel...   4 Mar 2005, 03:16 PM
bishop   "Pentru a separa, pentru a extrage, pentru a ...   8 Mar 2005, 06:00 PM
IoanV   Majoritatea religiilor merg pe sentimentul devotiu...   5 May 2005, 10:33 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 6 May 2005, 12:33 AM) Majorita...   6 May 2005, 02:21 AM
IoanV   QUOTE (Thunder)Din pacate astfel de discutii condu...   6 May 2005, 09:31 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 6 May 2005, 11:31 PM) Deci ce ...   7 May 2005, 11:34 AM
IoanV   Sf, Simeon, noul Teolog spunea ca scopul vietii cr...   7 May 2005, 02:14 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 7 May 2005, 04:14 PM)Sf, Simeo...   8 May 2005, 02:41 AM
IoanV   QUOTE ideea generala a stiintelor si cailor spirit...   8 May 2005, 08:28 AM
IoanV   QUOTE (thunder)dp meu dv a avea acces la Duhul Sfi...   8 May 2005, 05:16 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 8 May 2005, 10:28 AM)QUOTE ide...   9 May 2005, 02:21 AM
thunder   QUOTE (IoanV @ 8 May 2005, 07:16 PM)QUOTE (th...   9 May 2005, 03:30 AM
IoanV   QUOTE voi vorbiti ce au vorbit altii, nu ce ati tr...   9 May 2005, 07:32 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 9 May 2005, 09:32 PM)QUOTE voi...   10 May 2005, 04:38 AM
IoanV   Am inteles tot ce ai scris, ori te-ai coborit bine...   10 May 2005, 09:28 AM
thunder   QUOTE (IoanV @ 10 May 2005, 11:28 AM)Am intel...   10 May 2005, 02:20 PM
IoanV   Nu cred ca este locul sa discutam in contradictori...   10 May 2005, 05:01 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 10 May 2005, 07:01 PM)Nu cred ...   11 May 2005, 02:47 AM
IoanV   QUOTE PS. Hai sa renuntam in a mai discuta excesiv...   11 May 2005, 07:02 AM
thunder   QUOTE (IoanV @ 11 May 2005, 09:02 AM)QUOTE PS...   12 May 2005, 04:30 AM
IoanV   QUOTE Dialogul deviaza, mai ales de cind ai tendi...   12 May 2005, 07:18 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 12 May 2005, 09:18 PM)QUOTE D...   12 May 2005, 10:23 PM
IoanV   Ti-am cerut linkuri dintr-un motiv simplu. Sa-mi s...   13 May 2005, 12:02 AM
thunder   QUOTE (IoanV @ 13 May 2005, 02:02 AM)Ti-am ce...   14 May 2005, 03:39 AM
IoanV   Thunder, in primul rind iti multumesc pentru rabda...   14 May 2005, 10:46 AM
thunder   QUOTE (IoanV @ 14 May 2005, 12:46 PM)Thunder,...   15 May 2005, 02:50 AM
IoanV   Nu vad de ce as mai discuta, sau de ce as mai sta ...   15 May 2005, 06:00 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 15 May 2005, 08:00 PM)Nu vad d...   16 May 2005, 12:28 AM
IoanV   QUOTE la ce iti mai folosesc pestii cei mici, daca...   16 May 2005, 03:45 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 12 May 2005, 09:18 PM)QUOTE N...   17 May 2005, 03:06 AM
thunder   QUOTE (IoanV @ 16 May 2005, 05:45 PM)QUOTE la...   17 May 2005, 03:27 AM
IoanV   QUOTE - succes si drum bun. Multumesc, la fel.   17 May 2005, 06:26 AM
IoanV   L-am intrebat pe Thunder prin 1-2 mesaje private c...   27 May 2005, 01:42 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 27 May 2005, 03:42 PM)L-am int...   27 May 2005, 04:47 PM
IoanV   QUOTE Incerci sa ii dezbini pe unii de altii si ve...   27 May 2005, 08:51 PM
thunder   QUOTE Cine a spus ca vreau sa dezbin? - eu, si sti...   27 May 2005, 11:25 PM
IoanV   Observ (a cita oara?) faptul ca tu nu discuti atit...   28 May 2005, 12:59 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 28 May 2005, 02:59 PM)Cartile ...   28 May 2005, 06:14 PM
cociuba   QUOTE - cindva aveam un obicei bun. Ma foloseam de...   28 May 2005, 07:46 PM
IoanV   QUOTE Religia carei ii apartii nu are nici o lega...   28 May 2005, 08:45 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 28 May 2005, 10:45 PM)QUOTE R...   28 May 2005, 11:35 PM
IoanV   Am mai spus ca nu vreau sa creez diviziune ci unir...   29 May 2005, 05:05 PM
IoanV   In spiritul īnţelegerii reciproce şi det...   5 Jun 2005, 10:52 AM
IoanV   Tot din cartea Treptele iniţierii, pg. 80.., ...   5 Jun 2005, 12:15 PM
IoanV   Din cartea Christos şi lumea spirituală ...   5 Jun 2005, 12:27 PM
thunder   QUOTE (IoanV @ 5 Jun 2005, 02:27 PM)Din carte...   12 Jun 2005, 03:09 AM
bdl   QUOTE (thunder @ 11 Jun 2005, 09:09 PM) - crestini...   12 Jun 2005, 04:48 AM
thunder   QUOTE (IoanV @ 29 May 2005, 07:05 PM)Am mai s...   12 Jun 2005, 05:23 AM
thunder   QUOTE (bdl @ 12 Jun 2005, 06:48 AM)Si lorber ...   12 Jun 2005, 05:29 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 June 2024 - 05:55 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman