HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Rugaminte

Toate cāte vă vor zice vouă, faceţi-le şi păziţi-le; dar după faptele lor nu faceţi, că ei zic, dar nu fac. [Matei 23:3]

Forumul Ecclesia este dedicat exclusiv crestinilor de diferite confesiuni. Ateii si personanele care critica aceasta religie sunt rugate sa foloseasca forumul de Religie si pe cel de Filosofie.
Va multumesc pentru intelegere. (Figaro)

> Manuscrisele De La Marea Moarta
Figaro
mesaj 13 Aug 2003, 10:50 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Cel mai interesant site privind manuscrisele de la Qumran poate fi gasit la adresa:

http://www.ibiblio.org/expo/deadsea.scroll...ry/library.html

Va invit la o discutie pe marginea acestei descoperiri importante.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
Ovidius
mesaj 4 Nov 2004, 02:52 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Interesant subiectul... Am urmarit cu mare interes documentarul de pe Discovery dar de atunci nu am mai auzit nimic despre aceste documente. As fi tare curios sa citesc ce scrie p-acolo, desi este imposibil din cauza ca au cam fost distruse de timp si doar fragmente din ele sunt lizibile. Apoi as fi curios sa fac o comparatie cu biblia.
QUOTE (cactus)
oricum, studierea si publicarea manuscriselor ar putea da peste cap varianta actuala a Bibliei cu atat mai mult cu cat manuscrisele (ce putin o parte ) sunt contemporane cu Isus Christos

Nu stiu daca ar folosi la ceva aflarea Marelui Adevar, dar cert este ca si cei care au scris biblia si cei care au scris documentele astea, au fost niste invatati care si-au lasat invataturile peste sute ani.

EDIT: m-am uitat peste linkurile date in posturile anterioare si am descoperit traduceri ale documentelor. Acuma chiar ca nu mai inteleg! Din cate stiam eu documentele nu au fost facute publice. Atunci de unde naiba au aparut traducerile? blink.gif

Acest topic a fost editat de Zorro: 4 Nov 2004, 03:37 PM


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 13 June 2024 - 01:11 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman