HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> De Ce Mai Multe Religii ?
Eclectic
mesaj 4 May 2004, 10:52 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



De mult timp ma macina aceasta problema. Daca exista o singura divinitate, de ce oamenii cred in diferite divinitati ?
De ce unii cred in Dumnezeu, altii in Allah, altii in Unicornul Roz si Invizibil si asa mai departe ? Acceptand existenta unei divinitati, aceasta nu li s-ar arata tuturor la fel ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
thunder
mesaj 16 May 2004, 02:51 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (TriRegnum @ 15 May 2004, 01:03 PM)
Adio thunder! Ceea ce am spus mai demult ramane valabil (mu-mi comentezi mesajele, nu ti le comentez, ci ignori, ignor si eu);

- stii vorba aia: "adio dar ramin cu tine" ? smile.gif

- ai libertatea sa ma ignori, cum si ateii au libertatea de a-L ingora pe Dumnezeu si anumite adevaruri divine ... dar nu ai "libertatea" de a-mi impune ce sa vad si ce nu in lumea asta, ce sa ignor si ce nu.

- ai transformat acest topic intr-o rafuiala si atac la persoana si cu o tendinta abil disimulata de a aduce dezbinare in aceasta idee si dialog pe tema unei religii unice, grefata pe telul UNIC al tuturor religilor: Dumnezeu.

- eu am sa comentez cind am ceva de comentat si doar acolo unde am ceva de spus si am cunostinte. Cit de autentice sint aceste cunostinte (comentarii) sau cit de perfecte si integrate in voia divina vor fi aceste afirmatii si mesaje ale mele .. ramine de vazut. Istoria si legile divine ne vor judeca dupa masura greutatii si autenticitatii afirmatiilor noastre.

- voi comenta alta data afirmatiile tale, acum nu am timp si atractie, dar e rusinos ca faci afirmatii in care amesteci spusele mele cu imaginatia si perceptia ta, aspect care poate fi integrat in "minciuni sfruntate" sau "calomnii'. Fie uiti ce am spus, fie nu ai citit tot, fie ai inteles anapoda parte din spusele mele, fie imaginatia ta e debordanta ... caci imi pui in gura, a cita oara, cuvintele si intelegerea ta.

- acum tu (sau altcineva) o sa spuna: "unde am mintit eu?" .. iar eu ma voi duce la acele afirmatii, caci ele au ramas scrise pe forum public, si voi arata cu "degetul" acele aspecte, iar tu vei inghiti din nou galusca si vei tace, cum ai facut si la alte astfel de situatii. Mesajele sint aici pe forum si ne sint marturie la toti. Cine urmareste firul discutiei vede aceste lucruri, mai ales cind citeste de la cap la coada mesajele din acest topic de ex si poate vedea ce a spus unul si ce a raspuns sau inteles altul. Sa stii ca am o experienta de "a conversa" pe net mai mare decit o ai tu pe aceea de preot, teolog sau cum preferi sa te numesti ... si urmaresc atent firul discutiei si modul in care decurge ea.

- sper ca totusi topicul sa-si urmeze specificul lui: "unitatea religiilor" si explicarea motivelor pt. care exista atitea religii si neintelegeri. "Dialogul" nostru cred ca a exemplificat "pe viu" esenta acestor neintelegeri. Puterea de actiune si nivelul de intelegere depinde de karma, spunea Buddha. Si tu si eu si ceilalti useri care au scris aici in topic au exemplifcat, in parte, esenta care ii anima pe unii sau la altii in aceasta "neintelegere" intre religii. Un cititor detasat poate cataloga relativ usor cam pe unde ne incadram fiecare dintre noi in pilda cu elefantul din mesejele anterioare.

- este f. clar ca dezbinarea este o arma a lui satana, deci cine o practica, constient sau (partial) inconstient este mai mult sau mai putin "acolitul satanei", adica face voia lui. Ca arma opusa este unitatea si infratirea, dar pt. a ajunge la aceasta NUMAI Adevarul ne mai poate ajuta. Adevarul odata vazut si inteles va trezi acele constiinte pregatite si va aduce, pas cu pas, pe cei "treziti", alaturi, indiferent de religia originala din care fac parte, pt. a da piept cu adevaratul inamic, lucifer si acolitiilui.

- lucifer se teme cel mai tare de Adevar, pt. ca imparatia lui este construita pe manipulare, ignoranta si minciuna si a facut tot ce a putut pt. a minti, dezbina si ascunde adevarul, a-l oculta in zeci de minciuni, de a calomnia si denigra aceste adevaruri si pe cei care le prezinta oamenilor.

- cei ce au o anume cunoastere ezoterica si stiu ca fiinta are alaturi de corpul fizic mai multe corpuri (structuri) subtile, stiu ca exista una anume, care daca este suficient de dinamizata, trezita .. acea fiinta nu mai poate fi mintita (asa usor). Pur si simplu acel om simte cind este mintit, chiar daca nu cunoaste dedesubturile acelor minciuni. Aceasta structura este asa numita in orient: Ananda Maya Kosha, sau "corpul beatitudinii" iar acesta se trezeste prin abordarea diferitelor practici spirituala autentice si vii, iar printre alte beneficii si rezultate ale acestei treziri este si aceea de "acces" spontan la esenta si matricea adevarului Suprem, facindu-te sa fii "conectat" la sursa adevarului, motiv pt care simti in mod spontan cind anumite afirmatii disoneaza cu aceasta esenta suprema a adevarului. Nu trebuie sa fii un sfint sau eliberat pt. a avea o astfel de inzestrare, ci sa fi cit mai adinc integrat *teoretic insa in special practic) intr-o cale spirituala autentica, vie.

QUOTE
pe Ecclesia  iti voi edita daca e cazul mesajele,


- ce are topicul acesta cu afirmatia ta ? Parca ameninti ... smile.gif

- masura cu care vei judeca, ti se va judeca .. la fel si, pe cine ai ales sa judeci, de la acel nivel vei fi judecat ... si "cenzurat". Oricit vei cenzura (exterior vorbind) cuvintele mele, esenta, spiritul si energia subtila a lor nu o vei putea cenzura. Indiferent cita atractie sau respingere am produs eu in unii useri, datorita perceptiei exterioare a lor vis a vis de mine, oamenii incep pas cu pas sa vada si dincolo de ceea ce se vede, sau pare sa se vada. Ei vor incepe sa vada cine jongleaza mai bine "arta conversatiei" si mai ales cu ce tipuri de esente: adevar sau minciuna. Odata facuta "legatura" intre spiritele si sufletele noastre, comunicarea verbala pe care tu sau altii o pot cenzura nu are efect si asupra comunicarii subtil, sufletesc spirituala. Daca din sufletul, inima si constiinta mea "izvoraste" o anume "comunicare", ea va atinge acele suflete care sint deschise, chiar daca tu sau altii ati cenzurat mesejul scris al acelor realitati.

Tu sau altii puteti opri niste cuvinte si afirmatii, dar daca aceste cuvinte si afirmatii sint sustinute si impulsionate de Dumnezeu nici tu nici o mie de "cenzori" nu vor putea opri acea actiune, pt. ca ea se va reaseza in alt loc, in alt fel ... pe un alt suporrt public. Ce nu este divin sustinut, ca apa va trece ... dar ce e de la Dumnezeu .... lasa "dire" pe unde trece.

Bafta la urmatoarele teste spirituale ...

Acest topic a fost editat de thunder: 16 May 2004, 03:02 AM


--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Eclectic   De Ce Mai Multe Religii ?   4 May 2004, 10:52 PM
thunder   Un fermier avea sase fii, toti orbi. Intr-o zi, el...   4 May 2004, 11:30 PM
geriA3e   Eclectic prietene,e foarte bine ca vrei sa sti una...   5 May 2004, 01:56 AM
Gurutzu^   Draga eclectic, problema cu mai multe religii exis...   6 May 2004, 06:59 PM
Mihai   Bine ai venit la Han!   6 May 2004, 07:02 PM
Eclectic   Gurutzu^, in primul rand, bine ai venit ! In a...   7 May 2004, 04:55 AM
Inceputul Vietii   Ceea ce a scris thunder e perfect adevarat, dar eu...   7 May 2004, 08:47 AM
Gurutzu^   chestia cu religia modificata in avantajul fiecaru...   7 May 2004, 08:57 AM
Cipri   Chiar si in religiile necrestine exista anumite ad...   13 May 2004, 12:01 PM
thunder   QUOTE (Cipri @ 13 May 2004, 02:03 PM) Chiar s...   13 May 2004, 12:51 PM
TriRegnum   QUOTE - datorita acestor tipuri de afirmatii cu iz...   13 May 2004, 03:43 PM
TriRegnum   "NOSTRA AETATE" PAUL, EPISCOP, SLUJITOR...   13 May 2004, 03:58 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 13 May 2004, 05:45 PM) QUO...   13 May 2004, 07:26 PM
TriRegnum   QUOTE - ii atrag atentia colegului de forum ca are...   13 May 2004, 08:18 PM
dead-cat   TriRegnum, desi sunt de principiu de accord cu tin...   13 May 2004, 08:36 PM
Mihai   Va invitam sa discutam idei, nu sa atacam persoane...   13 May 2004, 08:38 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 13 May 2004, 10:20 PM) QUOTE - ...   13 May 2004, 11:00 PM
thunder   QUOTE QUOTE - fii acum atent la formulare: e o mar...   13 May 2004, 11:02 PM
Minerval   Sa avem o minte deschisa si sa privim altfel lucru...   13 May 2004, 11:42 PM
IO   Subscriu la ce a spus Minerval. Totul e sa gasim a...   14 May 2004, 10:50 AM
thunder   CODE - imi cer scuze, exact cind editam si corecta...   14 May 2004, 11:14 AM
thunder   - subscriu la ideea unei asa zise religii unice, ...   14 May 2004, 11:47 AM
noi   "Sa avem o minte deschisa si sa privim altfel...   14 May 2004, 03:56 PM
Eclectic   Credinciosii intru Unicornul Roz Invizibil abia as...   14 May 2004, 04:28 PM
IO   noi si cat... eclectic: in caz ca nu ati urmarit ...   14 May 2004, 04:51 PM
TriRegnum   QUOTE - cu toate ca zici ca respecti ptc de vedere...   14 May 2004, 05:29 PM
IO   QUOTE dogma a fost promulgata in conciliu si un co...   14 May 2004, 05:41 PM
TriRegnum   QUOTE TriRegnum, numai Dumnezeu nu poate gresi. Un...   14 May 2004, 05:44 PM
Eclectic   Deci exista oameni care nu pot gresi ?   14 May 2004, 05:58 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 14 May 2004, 07:46 PM) QUOTE Tr...   14 May 2004, 09:50 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 14 May 2004, 07:31 PM) QUO...   14 May 2004, 11:21 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 14 May 2004, 07:31 PM) QUO...   15 May 2004, 03:33 AM
thunder   QUOTE QUOTE - eu nu exclud crestinismul si sfinti ...   15 May 2004, 03:34 AM
TriRegnum   QUOTE V-a propus vreodata un preot-profesor sa med...   15 May 2004, 11:01 AM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 15 May 2004, 01:03 PM) Adi...   16 May 2004, 02:51 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 June 2024 - 06:00 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman