HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> De Ce Mai Multe Religii ?
Eclectic
mesaj 4 May 2004, 10:52 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



De mult timp ma macina aceasta problema. Daca exista o singura divinitate, de ce oamenii cred in diferite divinitati ?
De ce unii cred in Dumnezeu, altii in Allah, altii in Unicornul Roz si Invizibil si asa mai departe ? Acceptand existenta unei divinitati, aceasta nu li s-ar arata tuturor la fel ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
TriRegnum
mesaj 14 May 2004, 05:29 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
- cu toate ca zici ca respecti ptc de vedere al orientalilor, nici macar nu il cunosti. "Acceptarea" ta este doar de forma, de fatada, caci pina la urma, le jignesti direct sau voalat alegerea lor si in acelasi timp si invatatura lor, fara a aduce macar argumente solide, logice, rationale.

Respect credinta lor, dar nu accept acuzele si minciunile unora dintre ei; daca nu accept povestea cu lumina, nu inseamna ca nu ii respect; iar daca nu as respecta invatatura lor de credinta, nu as respecta-o nici pe a mea. Spune-mi cu ce i-am jignit?

QUOTE
- singurele tale argumente pe care le-ai folosit in decursul timpului au fost cele de genul: "asa scrie in biblie", "asa e dogma crestina" etc. Asta nu e argument, e sofism.

Si tu ce argumente mi-ai adus? Asa scrie in Biblie si asa e dogma crestina nu cred ca am spus direct desi era permis, caci dogma a fost promulgata in conciliu si un conciliu nu poate gresi.

QUOTE
- e bine ca ideea de fanatic este inteleasa ca fiind ceva non-divin, dar ca ea e inteleasa ca fiind o "injuratura" sau "insulta" deja e prea mult. Tu m-ai facut fanatic dar nu ai dovedit aceasta, ceea ce este o calomnie, adica faci afirmatii fara acoperire.

Atitudinea ta dovedeste ca esti fanatic, nu trebuie sa o fac eu; tu vii cu tot felul de argumente menite sa ma/ne convingi ca tu ai dreptate si restul nu, ceilalti pentru tine stau in intuneric si numai tu in lumina (tu ai facut astfel de afirmatii, nu eu).

QUOTE
- eu nu fac "pura filozofie" aici, ci argumentez si comentez aproape fiecare afirmatie a mea sa a celor cu care vorbesc. Eu cind spun ca cineva are paiul sau birna in ochi adus si argumente, nu sofisme. Concret, sa aflam care dintre noi are paiul si care birna ... tu cite religii si cai spirituale accepti ca fiind autentice si din cite cunosti aspecte teoretice si practice ?

Eu alerg dupa un singur iepure, nu dupa mai multi ca sa nu prind in final nici unul. Argumentezi prost, pe mine cu argumentele tale nu ma convingi si nu faci decat sa te intretii cu cei ca tine, care accepta invatatura ta “ortodoxa nepervertita”.

QUOTE
nu, dar in domeniul ocult ezoteric in cel mai bun caz "mai multe stiutor".

Din moment ce spui ca unul si altul e in intuneric si numai tu in lumina, eu trag concluzia ca te crezi atotstiutor.

QUOTE
- chiar daca ar fi virtuala imaginea mea, este reprezinta mai multe imagini virtuale, tu si altii prezentati O SINGURA imagine virtuala. Oricum ai da-o, matematic vorbind, unul (una) e mai mic ca 2, 3, 4, 7 samd.

Si daca imaginea mea e reala? Si numai a ta e virtuala? De unde stii ca nu e asa? Oricum ai vorbi, din punctul de vedere al fizicii, o singura imagine e reala si e mai reala si autentica decat 2,3,4,7 samd imagini virtuale.

QUOTE
Pina acum nu m-ai convins ca tu cunosti spiritualitatea teoretica si practica a altor religii si cai spirituale. Basca, faci conzufii grave asupra unor texte sau/si "filozofii" orientale. Vezi mai jos de ce spun asta.

Serios? Arata-mi niste citate orientale pe care eu le-am dat si m-am inselat in privinta textelor si filosofiilor. Nici tu nu m-ai convins de nimic pana acum si faci confuzii grave intre filosofii/religii, confunzi ortodoxia crestina cu hinduismul si alte filosofii orientale.

QUOTE
Daca imi spune cineva ca sint fanatic, fie rid cu pofta, fie le demonstrez contrariul, fie ambele.

Cred ca in cazul meu razi cu pofta.

QUOTE
- fanaticul nu aduce argumente in favoarea spuselor si actiunilor lui, ci le impune.

Tu cam asta incerci sa faci, chiar daca vii cu argumentele tale (care mie nu-mi demonstreaza nimic), cine nu accepta convingerile tale e dogmatic, limitat etc. Eu nu cred ca am impus ceva, ci am argumentat din Scriptura, istorie etc cand am afirmat ceva si cand nu am avut cunostiinta am tacut sau mi-am dat cu parerea doar.

QUOTE
- dupa cum se vede, jignesti in continuare.

Cu ce te-am jignit cand am spus: “"Adevarul" tau probabil ca va ramane neschimbat, dar eu sunt sigur de adevarul meu si sfintii dau marturie permanent.” - a fost afirmatia mea si atat, nu am jignit nimic. Adevarul acela e al tau, nu al meu; eu si Biserica Crestina avem alt adevar asa cum tu ai altul.

QUOTE
- eu nu exclud crestinismul si sfinti lui, tu excluzi celelalte religii si invataturi sfinte si sfintii lor. Inca o dovada a ipostazei in care ne aflam noi doi in pilda (analogia) cu elefantul.

Nu cred ca am spus ca hinduzul X care slujeste in templul sobolanului nu se mantuieste deloc si ajunge in iad. Crezi ca Dumnezeu a facut lumea ca sa o osandeasca, nicidecum; eu am spus ca orice om care il cauta pe Dumnezeu intr-o forma sau alta si nu are acces la crestinism atunci el va fi mantuit, dar cel ce refuza crestinismul atunci e semn de intrebare.

QUOTE
- nu am vazut inca din partea ta un raspuns clar al topic: "de ce mai multe religii?"

Pentru ca fiecare om doreste sa-l cunoasca pe Dumnezeu, nu toti au bucuria de a fi crestini, dar omul inca de la inceputul sau pe pamant, are dorinta in suflet de a fi in comuniune cu Divinitatea asa ca fiecare fiinta umana prin metodele proprii il cauta pe Dumnezeu. Fiecare popor si-a dezvoltat pe baza culturii sale o religie, dand astfel marturie ca omul prin definitie: fiinta rationala cu minte si vointa, doreste sa stie cine L-a creat si care e scopul sau (omul a vazut inca de mii de ani ca pentru a avea o unealta, ea trebuie confectionata, dar nu putea confectiona totul, spre exemplu pomul de langa pestera lui sau alt om si atunci si-a pus intrebarea Cum exista acestea? Cine le-a creat?...). Religia a cautat mereu sa raspunda la aceste intrebari, dar omul nereusind in totalitate, atunci a intervenit pentru el Dumnezeu care doreste sa-i raspunda tuturor intrebarilor si sa-l mantuiasca si astfel sa traiasca in comuniune cu el[omul] o eternitate.
QUOTE
Multe spirite si-ar fi dorit sa se intrupeze avind ca parinte un astfel se spirit divin precum cel al lui Krishna. Este cel putin straniu cum un preot foloseste un jargon de mahala, numind niste fapturi ale lui Dumnezeu, copii, drept "plozi[/B[B]]".

Ma bucur ca e parerea ta, dar eu nu accept ca exista un zeu care are o armata de copii si mai mult tu ii pui pe toti pe acelasi piedestal cu insusi Fiul lui Dumnezeu, Isus Cristos, Fiul Dumnezeului celui viu si adevarat. (ideea asta a ta chiar ma dezgusta, prefer dogmatismul meu decat sa-l consider pe Mahomed egal cu Isus)
Stai linistit folosesc un asemenea vocabular cand vad cum unii isi bat joc de Dumnezeu si de Crestinism. Cu cei din biserica si chiar cu paganii ma port frumos deoarece primii sunt crestini, iar cei din urma nu cunosc adevarul total, dar unii care Isus sau Mahomed e acelasi lucru ii consider aprape hulitori. (poti sa ma compari cu Caiafa daca vrei)

QUOTE
Indiferent care ar fi parerea ta asupra modului in care au fost conceputi niste copii, ei sint fapturi ale lui Dumnezeu si merita tratati ca atare

Nu am nimic cu Budha, dar nu-mi cere sa-l consider ca pe Isus Cristos caci nu se poate, nu poti spune ca marul si para sunt unul si acelasi fruct. Nu contest ca au fost fapturi ale aceluiasi Dumnezeu, dar nu au avut esenta divina, au avut o sclipire de revelatie, dar nimic mai mult, pe cand Isus a fost revelatia intruchipata, e Dumnezeu.

QUOTE
- sa rid sau sa pling ?! Ar putea fi Dumnezeu atit de hain incit sa lase mii si mii de milioane de suflete in purgatoriu (iadul ala cu flacari si smoala) ?

Aici imi demonstezi ca nu stii mai nimic despre crestinism; Purgatorul nu e iad, Iadul e iad, Purgatorul e Purgator, loc in care sufletele stau si asteapta ziua eliberarii din robia pacatelor savarsite in viata terestra.

QUOTE
Asta ca sa nu mai enumar si celelalte civilizatii extraterestre de pe unele din milioanele de planete aflate in univers.

Despre extraterestrii nu spun nimic, nu cunosc ce e cu ei si nici nu neg existenta lor.

QUOTE
- eu nu despre alegerea cuiva am vorbit, ci desopre ideea cuprinsa in acea afirmatie: "nu alegi crestinismul, esti osindit". Chiar nu se vede acest "fanatism disimulat" ?

Am exagerat eu, poti fi osandit, ai mari sanse sa fii osandit daca nu alegi crestinismul (ma refer la pagani la modul general), nimeni nu stie sigur, nici despre Iuda nu putem afirma asaceva cu exactitate.

QUOTE
pe cind triregnum a facut-o in mai multe rinduri, ceea ce direct sau disimulat se "dinamiteaza" ideea principala a topicului. "de ce mai multe religii (cind de fapt este un singur Dumnezeu)" ?

Tu le-ai luat ca pe un atac, eu pur si simplu nu pot simpatiza cu ceva ce nu cred si de atacat nu am facut-o, am expus invatatura Bisericii Crestine, atat.

QUOTE
- cred ca nu iti dai seama de ridicolul situatiei. Ideea e aceiasi ca mai sus, ba chiar mai sinistru disimulata: "crestinismul sau nimic".

Asta intelegi tu, cum intelegi in general numai ce doresti.

QUOTE
- "orice om se mintuie pe calea lui, dar daca aude cumva de crestism si nu il adopta, putin probabil ca se va mai mintui". La ce forma sinistra de amenintare subtila se poate recurge prin aceasta "dogma" ?


Poate sa tot auda, ii trebuie misionari, trebuie minuni si mai mult trebuie harul lui Dumnezeu ca un pagan sa se converteasca la crestinism.

QUOTE
Tri, e laudabil "atasementul" tau fata de "cauza catolic-crestina", dar ea nu face cinste statutului de moderator la o astfel de discutie, care, tind sa cred nu doreste o si mai mare adincire a discordiei dintre religii, ci la o unitate in viziune macar si tel a acestora.

Nu e numai atasament de romano-catolicism, ci ceea ce am prezentat e acceptat si de Biserica sora Ortodoxa. Nu sunt moderator pe Universul Credintei, ci pe Ecclesia si aici particip doar ca forumist simplu, pe Ecclesia mai intru sa moderez si in general las oamenii in pace sa-si exprime liberi ideile, chiar daca eu nu sunt 100% de-acord, asta pentru ca sunt moderator. Nu doresc discordie, dar unitatea pe care tu o vrei nu o pot tolera, nu poate sa vina catolicul sa se inchine la Krishna si apoi sa mearga la Liturghie, tolerez religiile, dar nu tolerez un asemenea “ecumenism”.

QUOTE
Pune-te macar 1 minut in situatia in care un fanatic musulman, hindus sau de alta religie s-ar manifesta pe topicul acesta, cel putin ca tine, sau mai direct ca tine.

Nu m-as sinchisi sa-i raspund si gata, as tacea.

QUOTE
Inainte de acesta, te sfatuiesc sa privesti la invatatorii si mai marii tai ierarhici si sa vezi ca, si ei, urmind aceiasi "dogma" ca a ta, au ajuns la ... unde vezi tu ca au ajuns ... si cit mai au ei pina la starea de mintuire, cit efort au depus pt. a ajungre acolo ... si vezi cam cit ti-ar trebui si tie ca sa ajungi macar ca ei .. caci la starea de mintuire ... sincer sa fiu, inca nu am auzit ca ar fi vreun episcop, cardinal sau sau alt "preacuvios" si alte ranguri care mai sint in biserica catolica de la Vatican sa fi ajuns la starea de mintuire.

Tu n-ai fi auzit,dar eu am auzit. (numai Papa Pius X care e sfant, Ioan XXIII care a fost gasit neputrezit si nu fii asa sigur ca nici un Cardinal nu e in Rai sau episcop etc)

QUOTE
- in ce religie ai auzit tu ca se inchina la sobolan ? De ce denigrezi alte religii ?

In India am auzit de asaceva, ca sa nu denigrez prea tare cu sobolanii, atunci poti sa consideri in loc de sobolani “la organe genitale” (asta am vazut sigur pe Discovery)

QUOTE
- triregnum, fac un ultim apel catre tine, daca nu poti ajuta la unitatea adevarului mai bine abtine-te ...
Nu detii tu Adevarul si la o mascarada (ciorba de religii) nu aderez.

QUOTE
inainte nu stiai adevarul si nu e asa grav ca pacatuiesti, dar acum ca stiii, pacatul tau e si mai mare ...bla bla" yti se aplica si tie.

Corect, mi se aplica mie deoarece insusi Isus a spus mariei Magdalena “daca stiai nu pacatuitai”.

QUOTE
Poate nu iti dai seama, dar tu esti cel care obligi si impui aici o religie sau un "adevar".

Nu am spus nimanuit ca nu e mantuit sau ca umbla in intuneric pana acum, chiar daca e de alta religie, eu am expus parerea Bisericii. Nu cred ca i-am spus vreunui neoprotestant de pe forum ca e in iad sau ca s-a osandi.

QUOTE
In acel caz, "organul genital" este un simbol, unul sfint, nu unul degradant, cum il privesti tu.

Nu-l vad nici eu degradant, cum nici relatiile sexuale nu sunt un rau in sine; dar sa te inchini unui organ genital mi se pare ceva...nu e acelasi lucru cand ceri unui sfant ajutorul, sfantul a trait, a fost om cu minte, vointa si ratiune, organul genital nu e altceva decat o statuie acolo in templu si atat, nu e insufletita, nu e o fereastra spre divinitate cum sunt statuile/icoanele din Biserica Crestina Catolica/Ortodoxa.

QUOTE
El nu ajuta la fertilizare (pt. asta mergi la CAP si iei niste ingrasaminte), ci la comuniunea cu Statulul de Masculin Suprem al lui Dumnezeu.

Am ramas blocat cu afirmatia asta...crezi ca Dumnezeu are asaceva si organul genital intareste masculinitatea lui Dumnezeu??? Eu stiam din Biblie ca Dumnezeu nu a spus nimanui ce sex are, Isus Cristos a fost barbat in viata pamanteasca, si atat.

QUOTE
Dragul meu conational, Bagavat Gita si Krishna apartin religiei hinduse, nu buddhiste.

Stiu de Krishna, de celalalt prea putin, ca aparinte hindusilor, budistii il au pe Budha, dar tot ceva oriental el, se aseamana mult de tot. (pentru mine tot nimic nu valoreaza, budism, hinduism, confucianism, taoism etc – am cursuri despre ele, cred ca o sa recitesc cate ceva despre ele...noroc ca am mai gasit cate ceva din facultate)

Thunder tu ar trebui sa te faci membru Baha'i, ca oricum le inglobeaza pe toate.








Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Eclectic   De Ce Mai Multe Religii ?   4 May 2004, 10:52 PM
thunder   Un fermier avea sase fii, toti orbi. Intr-o zi, el...   4 May 2004, 11:30 PM
geriA3e   Eclectic prietene,e foarte bine ca vrei sa sti una...   5 May 2004, 01:56 AM
Gurutzu^   Draga eclectic, problema cu mai multe religii exis...   6 May 2004, 06:59 PM
Mihai   Bine ai venit la Han!   6 May 2004, 07:02 PM
Eclectic   Gurutzu^, in primul rand, bine ai venit ! In a...   7 May 2004, 04:55 AM
Inceputul Vietii   Ceea ce a scris thunder e perfect adevarat, dar eu...   7 May 2004, 08:47 AM
Gurutzu^   chestia cu religia modificata in avantajul fiecaru...   7 May 2004, 08:57 AM
Cipri   Chiar si in religiile necrestine exista anumite ad...   13 May 2004, 12:01 PM
thunder   QUOTE (Cipri @ 13 May 2004, 02:03 PM) Chiar s...   13 May 2004, 12:51 PM
TriRegnum   QUOTE - datorita acestor tipuri de afirmatii cu iz...   13 May 2004, 03:43 PM
TriRegnum   "NOSTRA AETATE" PAUL, EPISCOP, SLUJITOR...   13 May 2004, 03:58 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 13 May 2004, 05:45 PM) QUO...   13 May 2004, 07:26 PM
TriRegnum   QUOTE - ii atrag atentia colegului de forum ca are...   13 May 2004, 08:18 PM
dead-cat   TriRegnum, desi sunt de principiu de accord cu tin...   13 May 2004, 08:36 PM
Mihai   Va invitam sa discutam idei, nu sa atacam persoane...   13 May 2004, 08:38 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 13 May 2004, 10:20 PM) QUOTE - ...   13 May 2004, 11:00 PM
thunder   QUOTE QUOTE - fii acum atent la formulare: e o mar...   13 May 2004, 11:02 PM
Minerval   Sa avem o minte deschisa si sa privim altfel lucru...   13 May 2004, 11:42 PM
IO   Subscriu la ce a spus Minerval. Totul e sa gasim a...   14 May 2004, 10:50 AM
thunder   CODE - imi cer scuze, exact cind editam si corecta...   14 May 2004, 11:14 AM
thunder   - subscriu la ideea unei asa zise religii unice, ...   14 May 2004, 11:47 AM
noi   "Sa avem o minte deschisa si sa privim altfel...   14 May 2004, 03:56 PM
Eclectic   Credinciosii intru Unicornul Roz Invizibil abia as...   14 May 2004, 04:28 PM
IO   noi si cat... eclectic: in caz ca nu ati urmarit ...   14 May 2004, 04:51 PM
TriRegnum   QUOTE - cu toate ca zici ca respecti ptc de vedere...   14 May 2004, 05:29 PM
IO   QUOTE dogma a fost promulgata in conciliu si un co...   14 May 2004, 05:41 PM
TriRegnum   QUOTE TriRegnum, numai Dumnezeu nu poate gresi. Un...   14 May 2004, 05:44 PM
Eclectic   Deci exista oameni care nu pot gresi ?   14 May 2004, 05:58 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 14 May 2004, 07:46 PM) QUOTE Tr...   14 May 2004, 09:50 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 14 May 2004, 07:31 PM) QUO...   14 May 2004, 11:21 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 14 May 2004, 07:31 PM) QUO...   15 May 2004, 03:33 AM
thunder   QUOTE QUOTE - eu nu exclud crestinismul si sfinti ...   15 May 2004, 03:34 AM
TriRegnum   QUOTE V-a propus vreodata un preot-profesor sa med...   15 May 2004, 11:01 AM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 15 May 2004, 01:03 PM) Adi...   16 May 2004, 02:51 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 17 June 2024 - 09:40 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman