HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

> De Ce Mai Multe Religii ?
Eclectic
mesaj 4 May 2004, 10:52 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



De mult timp ma macina aceasta problema. Daca exista o singura divinitate, de ce oamenii cred in diferite divinitati ?
De ce unii cred in Dumnezeu, altii in Allah, altii in Unicornul Roz si Invizibil si asa mai departe ? Acceptand existenta unei divinitati, aceasta nu li s-ar arata tuturor la fel ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Raspunsuri
thunder
mesaj 14 May 2004, 11:14 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



CODE
- imi cer scuze, exact cind editam si corectam ultimul mesaj, a expirat timpul pt. editare si a trebuit sa repun mesajul. Il rog de moderator sau administrator, care e mai prin preajma, sa stearga measujul anterior, al carui "duplicat" este acesta care urmeaza.

QUOTE
QUOTE
- fii acum atent la formulare: e o mare diferenta intre a spune: "faci afirmatii cu iz fanatic si esti fanatic". E ca si cum ai spune: "dai dovada de prostie, sau faci afirmatii prostesti in acest caz" .... si "esti prost". Nu mai pune in gura mea vorbele tale.

Poate fi intepretata de fiecare cum vrea, sunt curios Cipri sau alti forumisti pe care tu ai incercat "sa ii indrumi" cu asemenea formulari, daca s-au simtit sau nu jigniti.


- eu recunosc sincer ca am limite si sint inca intr-o stare de cunoastere si trezire spirituala incompleta. Faptul ca sint ceva mai incisiv si direct in abordarea mea ma transforma (in ochii unora) in "fanatic" aparator al "cauzei". Cu toate acestea, nu pot sa ma supar daca cineva mi-ar spune ca am limite, sau ca ma port ca un fanatic. Este libertatea lui de a vedea ceva, asa cum este si libertatea mea de a ma manifesta conform firii mele. Daca imi spune cineva ca sint fanatic, fie rid cu pofta, fie le demonstrez contrariul, fie ambele. smile.gif

- cu toate acestea, te rog sa nu mai pui in gura mea parerea ta, caci asta duce a forma de manipulare si instigare, daca ai cunoasterea necesara in "arta manipularii maselor".

QUOTE
QUOTE
Eu nu pot intra la capitolul fanatic intrucit accept toate religiile si caile spirituale autentice, nemodificate sau dogmatizate de unii reprezentantii ai lor.

Poate ca nu intri la acest capitol dar te porti ca unul intrat.


- daca ti-ai fi amintit cum se comportau discipolii lui Iisus, in special Petru ... sau chiar Iisus, nu ai mai fi spus ca eu ma port ca un fanatic.

- fanaticul nu aduce argumente in favoarea spuselor si actiunilor lui, ci le impune. Vezi tu ca eu le impun ? Am eu "functia" sau "gradul" aici pe forum sa impun ceva cuiva ? Cine e moderator, administrator aici ? Eu ? Cine impune "legea" (regulile) si discutiile aici ? Eu ?

QUOTE
QUOTE
- indoieste-te cit vrei tu, adevarul va ramine neschimbat.

"Adevarul" tau probabil ca va ramane neschimbat, dar eu sunt sigur de adevarul meu si sfintii dau marturie permanent.


- dupa cum se vede, jignesti in continuare. Eu fac afirmatii neutre, de genul: "adevarul va ramine neschimbat", iar tu imi pui intre ghilimele "adevarul meu", intr-un mod zeflemitor si superior, de parca eu faceam referire la adevarul meu, nu la niste adevaruri eterne. Si la aceste adevaruri eterne stau marturie o multime de sfinti si invatatori divini necrestini.

- eu nu exclud crestinismul si sfinti lui, tu excluzi celelalte religii si invataturi sfinte si sfintii lor. Inca o dovada a ipostazei in care ne aflam noi doi in pilda (analogia) cu elefantul.

QUOTE
QUOTE
- dar daca tot dai citate care sa "exemplifice" atitudinea voastra intoleranta permite-mi sa ofer si eu citeva citate din alte surse si religii pe care te invit sa le comentezi, daca te simti in stare.

Nu-mi permit sa te opresc in a cita ceva si nici nu doresc una ca asta, tocmai pentru asta e la Han un forum Universul Credintei, nu e numai o religie, ci mai multe si fiecare e liber sa expuna cate ceva din cea/cele pe care le cunoaste.


- nu ma impiedici, dar nici nu comentezi. smile.gif

- nu am vazut inca din partea ta un raspuns clar al topic: "de ce mai multe religii?"

QUOTE
Cam multa risipa face acest dumnezeu cu fii sai...ma tot intreb de ce unul singur, Krishna, nu a fost de-ajuns, mai sa fie e ca Zeus(mai bine spus ca este), are amante peste tot si e fabrica de plozi.


- "la intrebarile prost spuse, Dumnezeu raspunde prin tacere", spune un proverb. Eu nu sint Dumnezeu, motiv pt. care iti expun parerea mea. Multe spirite si-ar fi dorit sa se intrupeze avind ca parinte un astfel se spirit divin precum cel al lui Krishna.

- Este cel putin straniu cum un preot foloseste un jargon de mahala, numind niste fapturi ale lui Dumnezeu, copii, drept "plozi". Asa le vorbesti si celor din biserica ? "Ce faci mai frate marinica, ti-ai adus plodul la biserica", sau "unde ti sint plozii[/B] frate iftimie", "hai mai, aduceti plozii sa vii botez", samd. Indiferent care ar fi parerea ta asupra modului in care au fost conceputi niste copii, ei sint fapturi ale lui Dumnezeu si merita tratati ca atare .. macar ei, daca pe oamenii cu pacate si greseli ii tratezi cum iti dicteaza dogma bisericii. Sau ... nu cumva si asta e o directica (dogma) bisericeasca, sa numiti copii drept plozi ? yikes.gif

- oricum, suna "sucar" (asta ca vad ca iti place "jargonul de cartier") ... "uciderea plozilor" in loc de "uciderea pruncilor". ohyeah.gif

QUOTE
QUOTE
- este bilara aceasta afirmatie. Conform "logicii" si "dogmei" tale toti cei care au existat inainte de crestinism au fost asinditi de Dumnezeu, pt. ca nu, El e de vina ca nu l-a trimis pe Iisus inca de la inceputul Lumii, adica linga Adam si Eva sa-l fi trimis si pe IIsus, sa le expuna crestinismul.

Intelegi numai cum vrei tu; eu am spus ca daca nu cunoaste crestinismul nu are cum sa se osandeasca din moment ce il cauta pe Dumnezeu prin proprile forte; cei dinainte de Isus au stat cuminti si L-au asteptat in Purgator, conform dogmei mele (si conform dogmei Bisericii Ortodoxe au stat in iad).


- cei dinainte de Isus au stat cuminti si L-au asteptat in Purgator

- sa rid sau sa pling ?! Ar putea fi Dumnezeu atit de hain incit sa lase mii si mii de milioane de suflete in purgatoriu (iadul ala cu flacari si smoala) ? Asta ca sa nu mai enumar si celelalte civilizatii extraterestre de pe unele din milioanele de planete aflate in univers care nu au avut parte de Iisus si mai ales de crestinism. La aceasta risipa de energie si materie nu te mai gindesti de ce ar fi facut-o Dumnezeu, in intelepciunea Sa divina ... la ce rost atitea planete si galaxii ?

- ce sa zic, te citez deocamdata: "Cam multa risipa face acest dumnezeu"

QUOTE
QUOTE
- alta manifestare de tip fanatic: "nu alegi crestinismul, esti osindit", adica tot ce nu e crestinism este demn de osinda si eronat. Indirect se afirma ca TOATE celelalte religii si cai spirituale se afla in eroare, deci iata FANATISMUL disimulat.

Fratioare, poti sa crezi ce vrei si sa-mi spui cum vrei, e alegerea ta daca te mantuiesti sau nu, dar din moment ce ai renuntat la ortodoxie...


- eu nu despre alegerea cuiva am vorbit, ci desopre ideea cuprinsa in acea afirmatie: "nu alegi crestinismul, esti osindit". Chiar nu se vede acest "fanatism disimulat" ?

QUOTE
QUOTE
- ii rog pe cititori sa remarce cum eu ma straduiesc sa prezint o intelegere globala a adevarului si religiilor autentice si triregnum incearca sa reduca "religia" la viziunea (dogma) lui si mai are si pretentia ca eu as fi cel fanatic.

Eu imi prezint religia si Biserica din care fac parte si atat, daca tu alegi un amalgam de religii e treaba ta, nu a mea. Poti sa o prezinti, dar nu sa o impui.


- nu impun nimic. Am mai precizat mai sus ca nu am cum.

- eu nu am vorbit aici in topic de o religie sau filozofii ale lor, ci am prezentat ideea "de ce mai multe religii" si de ce e necesara intelegerea UNITATII religiilor in telul lor ultim, Dumnezeu cel Unic. Nu am atacat religii, avatarii si sfintii acelor religii si filozofiile lor, pe cind triregnum a facut-o in mai multe rinduri, ceea ce direct sau disimulat se "dinamiteaza" ideea principala a topicului. "de ce mai multe religii (cind de fapt este un singur Dumnezeu)" ?

- nu am ales un amalgam de religii, ci am extras diferite adevaruri si invataturi si practici spirituale din citeva cai spirituale si le expun si le aplic. Am facut la fel ce ne indica biblia: "luati ce e bun din toate ..."

QUOTE
Nu le-am negat cu totul daca te uiti mai sus la ce am scris in postarea anterioara, orice om care cauta pe Dumnezeu, asa cum poate el, cu resursele lui, se va mantui, dar daca refuza crestinismul chiar daca ii este prezentat de misionari si este demonstrat ca e mai bun decat ce are el (paganismul) si tot nu renunta la acea religie, atunci e semn de intrebare daca se va mantui.


- cred ca nu iti dai seama de ridicolul situatiei. Ideea e aceiasi ca mai sus, ba chiar mai sinistru disimulata: "crestinismul sau nimic".

- "orice om se mintuie pe calea lui, dar daca aude cumva de crestism si nu il adopta, putin probabil ca se va mai mintui". La ce forma sinistra de amenintare subtila se poate recurge prin aceasta "dogma" ? sad.gif

- ca simpatizant al "religiei adevarului" si a "dreptului la existenta si autenticitate" a acestor cai spirituale atrag atentia cititorilor ca pasajul de mai sus al lui triregnum este o fatisa instigare impotriva la tot ce nu e crestinism (sau mai bine zis, dogma crestina pe care el o urmeaza). Tri, e laudabil "atasementul" tau fata de "cauza catolic-crestina", dar ea nu face cinste statutului de moderator la o astfel de discutie, care, tind sa cred nu doreste o si mai mare adincire a discordiei dintre religii, ci la o unitate in viziune macar si tel a acestora. Pune-te macar 1 minut in situatia in care un fanatic musulman, hindus sau de alta religie s-ar manifesta pe topicul acesta, cel putin ca tine, sau mai direct ca tine.

QUOTE
QUOTE
- te legi inutil de ideile si simbolurile altor religii si cai spirituale, mai ales ca nu cunosti esenta acestor cai spirituale[...]Acea cale este o cale a celor care sint pregatiti pt. ea si se simt atrasi de ea, asa cum tu esti atras de crestinism, in forma sa catolica.

Si ca sa o inteleg ce sa fac?


- sa faci ce a facut si Ramakrishna. A atins starea de eliberare spirituala, mintuire cum ii spui tu, pe o cale orientala, dupa care a experimentat calea crestina, ajungind in NUMAI TREI zile la starea de mintuire pe aceasta cale, dupa care a afirmat: "toata caile conduc la aceiasi realitate divina, la acelasi Dumnezeu".

- fa si tu la fel, atinge starea de mintuire pe calea crestina, apoi i-ale pe fiecare in parte la rind si confirma-le sau infirma-le. Inainte de acesta, te sfatuiesc sa privesti la invatatorii si mai marii tai ierarhici si sa vezi ca, si ei, urmind aceiasi "dogma" ca a ta, au ajuns la ... unde vezi tu ca au ajuns ... si cit mai au ei pina la starea de mintuire, cit efort au depus pt. a ajunge acolo ... si vezi cam cit ti-ar trebui si tie ca sa ajungi macar ca ei .. caci la starea de mintuire ... sincer sa fiu, inca nu am auzit ca ar fi vreun episcop, cardinal sau sau alt "preacuvios" si alte ranguri care mai sint in biserica catolica de la Vatican sa fi ajuns la starea de mintuire. Eu oricum iti urez succes, caci umanitatea are nevoie de fiinte mintuite pt. ca mai apoi sa le arate calea si altora.

QUOTE
Sa intru intr-un templu pagan si sa ma inchin la un sobolan ca sa ma edific spiritual?


- in ce religie ai auzit tu ca se inchina la sobolan ? De ce denigrezi alte religii ?

QUOTE
(gandeste-te la un crestin care abandoneaza crestinismul pentru a se inchina in temple pagane, pentru a deveni pagan, acela aproape sigur nu se va mantui daca nici in ultima clipa a vietii nu se caieste si nu se intoarce la Calea, Adevarul si Viata noastra)


- e clar. Tendinta ta este aceea de a ostraciza alte religii si pe adeptii lor. Ii rog pe cititori sa priveasca si sa analizeze atent tipul de comportament al fiecarui user in parte si sa-l plaseze asupra modelului prezent in pilda cu elefantul.

- din start asa zisul "paginism" este o cadere in abisuri si unica salvare este crestinismul. Nu se prezinta motivele pt. care exista ateii si ramin in continuare atei chiar si in prezenta crestinismului, si cum de parte din acesti atei devin credinciosi nu datorita crestinismului, ci altor religii si cai spirituale "pagine".

- triregnum, fac un ultim apel catre tine, daca nu poti ajuta la unitatea adevarului mai bine abtine-te ... caci e un mare pacat sa te opui adevarului. Tu faci ce vrei ... dar sa stii ca principiul pe care tu il enunti mai sus, disimulat, anume: "inainte nu stiai adevarul si nu e asa grav ca pacatuiesti, dar acum ca stiii, pacatul tau e si mai mare ...bla bla" ti se aplica si tie. Poate nu iti dai seama, dar tu esti cel care obligi si impui aici o religie sau un "adevar".

QUOTE
QUOTE
- ba tocmai ca i-a vestit-o ... si a inteles-o si acum o urmeaza, pt. ca e "vestea ce buna" exprimata pe specificul lui, dupa cum ii este firea.

Nu stiu ce veste buna e sa se inchine la o statuie ce reprezinta un organ genital care crede ca il/o va face fertil/a.


- bine zici, ca nu stii. In acel caz, "organul genital" este un simbol, unul sfint, nu unul degradant, cum il privesti tu. El nu ajuta la fertilizare (pt. asta mergi la CAP si iei niste ingrasaminte), ci la comuniunea cu Statulul de Masculin Suprem al lui Dumnezeu. Asa cum bine (nu) se stie, Dumnezeu poate manifesta ORICE forma si atribut, inclusiv pe acela de Suprem Masculin, sau Shiva , care are ca unul dintre simboluri "LINGAMUL" sau "FALUSUL", sau "organul masculin" cum il numesti tu. Asa au inteles unii sa faca raportarea la acest aspect MASCULIN al lui Dumnezeu, fara a-i da o forma anume personalizata. Altii i-au dat si forme personalizate. Alegerea le apartine, realitatea insa e aceiasi, Dumnezeu manifestat ca Suprem Masculin, cel care joaca printre altele si rolul de Tata, in "duetul" TATA - MAMA care sta la baza Creatiei si creerii, nasterii. Prin intermediul acestui cuplu divin Dumnezeu cu El insusi, in forme diferite, de Suprem Masculin si Suprema Forta Divina (Energie Divina), sau SHIVA si SHAKTI creaza (dau nastere) intregii Manifestari.

- ma indoiesc ca tu sau altii sa inteleaga "spontan" aceasta realitate divina a unor cai spirituale care integreaza aceste tipologii de manifestare a lui Dumnezeu, dar macar am prezentat pe scurt ideea acelor simboluri atit de neintelese de unii.

- priviti cum o anume realitate este privinta de unii in mod sacru, iar de altii ca ceva decadent si constatati de ce apar neintelegerile si "certurile" intre adeptii diverselor religii: IGNORANTA si FANATISMUL ... cei mai mari dusmani ai ADEVARULUI si demersului facut de Dumnezeu pt. trezirea fiilor Lui.

QUOTE
QUOTE
Daca tot vorbesti de mintuire, si implicit de pacat, sa-ti mai sau un citat din intelepciunea orientala, ca am vazut ca te atrag si iti plac chiar.

Daca imi plac e sa le citesc ca pe o cultura generala, dar nu sa cred in ele asa cum cred in doctrina crestina catolica.


- un text sacru nu se citeste ca pe o "cultura generala", ci se aprofundeaza pt. a se intelege si pt. a produce o transformare launtrica a cautatorului spiritual.

QUOTE
QUOTE
Te las pe tine sa afli sursa acestor citate din invatatura spirituala orientala. Asa cum pt. tine este biblia carte de capatii, pt. altii acest text este "biblie" si carte de capatii in domeniul spiritual.

As putea alfa de la cineva care e pasionat de budism, din fericire am reusit sa-l conving sa nu paraseasca credinta catolica apostolica. Totusi nu cred ca o voi face deoarece e destul de ocupat si e departe, acasa in orasul meu natal.


- "din fericire".

QUOTE
E filosofia budistilor, e pura filosofie, eu cred intr-a mea, ei intr-a lor...


- am lasat la sfirsit aceasta remarca. Dragul meu conational, Bagavat Gita si Krishna apartin religiei hinduse, nu buddhiste. Sfatul meu este sa te abtii sa faci comentarii asupra ceea ce nu cunosti ca te faci de ris. Gita e pt. hindusi cum e biblia pt. crestini. Te asigur ca e mult mai scurta ca dimensiune dar mult mai concentrata ca spiritualitate continuta. Din acest motiv multi incearca sa o comenteze si sa o aplice, si multi chiar au avut rezultate.

PS. Hai sa revenim ON TOPIC si sa nu mai deviem prea mult de la subiect.

Acest topic a fost editat de thunder: 14 May 2004, 12:10 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Mesaje in acest topic
Eclectic   De Ce Mai Multe Religii ?   4 May 2004, 10:52 PM
thunder   Un fermier avea sase fii, toti orbi. Intr-o zi, el...   4 May 2004, 11:30 PM
geriA3e   Eclectic prietene,e foarte bine ca vrei sa sti una...   5 May 2004, 01:56 AM
Gurutzu^   Draga eclectic, problema cu mai multe religii exis...   6 May 2004, 06:59 PM
Mihai   Bine ai venit la Han!   6 May 2004, 07:02 PM
Eclectic   Gurutzu^, in primul rand, bine ai venit ! In a...   7 May 2004, 04:55 AM
Inceputul Vietii   Ceea ce a scris thunder e perfect adevarat, dar eu...   7 May 2004, 08:47 AM
Gurutzu^   chestia cu religia modificata in avantajul fiecaru...   7 May 2004, 08:57 AM
Cipri   Chiar si in religiile necrestine exista anumite ad...   13 May 2004, 12:01 PM
thunder   QUOTE (Cipri @ 13 May 2004, 02:03 PM) Chiar s...   13 May 2004, 12:51 PM
TriRegnum   QUOTE - datorita acestor tipuri de afirmatii cu iz...   13 May 2004, 03:43 PM
TriRegnum   "NOSTRA AETATE" PAUL, EPISCOP, SLUJITOR...   13 May 2004, 03:58 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 13 May 2004, 05:45 PM) QUO...   13 May 2004, 07:26 PM
TriRegnum   QUOTE - ii atrag atentia colegului de forum ca are...   13 May 2004, 08:18 PM
dead-cat   TriRegnum, desi sunt de principiu de accord cu tin...   13 May 2004, 08:36 PM
Mihai   Va invitam sa discutam idei, nu sa atacam persoane...   13 May 2004, 08:38 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 13 May 2004, 10:20 PM) QUOTE - ...   13 May 2004, 11:00 PM
thunder   QUOTE QUOTE - fii acum atent la formulare: e o mar...   13 May 2004, 11:02 PM
Minerval   Sa avem o minte deschisa si sa privim altfel lucru...   13 May 2004, 11:42 PM
IO   Subscriu la ce a spus Minerval. Totul e sa gasim a...   14 May 2004, 10:50 AM
thunder   CODE - imi cer scuze, exact cind editam si corecta...   14 May 2004, 11:14 AM
thunder   - subscriu la ideea unei asa zise religii unice, ...   14 May 2004, 11:47 AM
noi   "Sa avem o minte deschisa si sa privim altfel...   14 May 2004, 03:56 PM
Eclectic   Credinciosii intru Unicornul Roz Invizibil abia as...   14 May 2004, 04:28 PM
IO   noi si cat... eclectic: in caz ca nu ati urmarit ...   14 May 2004, 04:51 PM
TriRegnum   QUOTE - cu toate ca zici ca respecti ptc de vedere...   14 May 2004, 05:29 PM
IO   QUOTE dogma a fost promulgata in conciliu si un co...   14 May 2004, 05:41 PM
TriRegnum   QUOTE TriRegnum, numai Dumnezeu nu poate gresi. Un...   14 May 2004, 05:44 PM
Eclectic   Deci exista oameni care nu pot gresi ?   14 May 2004, 05:58 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 14 May 2004, 07:46 PM) QUOTE Tr...   14 May 2004, 09:50 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 14 May 2004, 07:31 PM) QUO...   14 May 2004, 11:21 PM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 14 May 2004, 07:31 PM) QUO...   15 May 2004, 03:33 AM
thunder   QUOTE QUOTE - eu nu exclud crestinismul si sfinti ...   15 May 2004, 03:34 AM
TriRegnum   QUOTE V-a propus vreodata un preot-profesor sa med...   15 May 2004, 11:01 AM
thunder   QUOTE (TriRegnum @ 15 May 2004, 01:03 PM) Adi...   16 May 2004, 02:51 AM


Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 June 2024 - 12:05 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman