HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cutremurul In Asia, exista un topic despre asta?
Rikita
mesaj 28 Dec 2004, 12:35 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



intru prima data in sectia aceasta a hanului... ma intreb daca deja discuteti despre cutremurul si doar n-am gasit? sau in ce sectie s-ar discuta?

peste 20.000 de morti...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
3 Pagini V   1 2 3 >  
Start new topic
Raspunsuri (1 - 83)
Anabella
mesaj 28 Dec 2004, 12:52 AM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 9 December 03
Forumist Nr.: 1.424



Eu nu mai aici am vazut acest subiect si m-am hotarat sa raspund.
Cred ca nu se poate descrie in cuvinte suferinta acelor oameni si ceea ce e si mai rau sentimentul de neputinta: sa vezi oameni langa care ti-ai petrecut intreaga viata murind sub ochii tai fara sa-i poti ajuta...E o durere de neimaginat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 28 Dec 2004, 01:06 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



si lucrul cel ciudat e cum continua viata in restul lumii...

am avut in vizita pt 25 si 26 decembrie o fata din indonesia (traieste la berlin dar familia ei e acolo, si tatal meu a invitat-o ca sa nu fie singura pt craciun)... 26 dimineata m-am dus la biserica si dupa asta la internet unde am citit despre cutremurul. pe atunci vorbeau de 3000 de morti. m-am intors si i-am povestit. mai intai nici n-a inteles cat de mare a fost... avem cutremuri foarte des, a spus... dar cand a citit pe net, a inceput sa fie mai nervoasa si a dat telefon la mama ei... din fericire familia ei e pe Java, si acolo nu a ajuns tsunami... dupa asta am mancat si am vorbit de altceva, dar e ciudat, cum pot sa mananc ceva bun, de craciun, si sa fiu fericita, in momentul in care s-a petrecut asa ceva...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Dec 2004, 01:06 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 28 Dec 2004, 01:28 AM
Mesaj #4


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.102
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Riky, sincer, e fantastic ca va ganditi la acei OAMENI.
De cand auf fost actualitatile la TV nu m-am uitat, pur si simplu n-am vrut sa vad cum sufera... cry.gif
N-a fost demult incoace dezastrul din Filipine... cutremure, taifune, tsunami... in fiecare an aceeasi problema in Bangladesh, oameni care n-au de mancare, dar in fiecare vara monsunul... sad.gif
user posted image
... si noi ne gandim ce masina mai buna decat vecinul ne cumparam... sad.gif

Sorry, ar fi alte probleme pe lumea asta, nu? talkaboutit and don't forget... saracii oameni... sad.gif

Dac-as apartine de "Ärtzte ohne Grenzen", as fi primul...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anabella
mesaj 28 Dec 2004, 01:30 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 9 December 03
Forumist Nr.: 1.424



Nu vreau sa cred ca oamenii au devenit imuni la suferintele celor din jur...Doar ca uite asa, "butonand" televizorul
vedem pe un post un cutremur, pe un altul o crima si incepem sa le ignoram, sa schimbam postul in cautare de filme siropoase, uitand ca mai sunt si oameni in suferinta pe lumea asta...Pana nu am citit articolul de pe BBC chiar nu m-am gandit prea bine...Dar uite ca acum ma gandesc acum si nu simt decat tristete si dorinta de a-i ajuta cumva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 28 Dec 2004, 01:43 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



pt mine e incredibil ca asa ceva sa poate petrece... oameni care oricum sunt saraci, in tari in care va fi foarte greu sa incepe o existenta noua pt cei care au supravietuit... si oameni care au fost in vacanta, adica intr-un moment care au crezut ca va fi un timp frumos a vietii lor...

si nu cred ca faptul ca avem mai multe catastrofe naturala in fiecare an (cel putin asa mi se pare) poate sa fie fara legatura cu faptul, ca prea des nu ne gandim la natura, mergem cu masina cat se poate, avem fabrici cu multe emisiune, etc. etc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Dec 2004, 01:53 AM
Mesaj #7


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.102
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Si tocmai mi s-a deschis cutitul in buzunar:
Ma uit la actualiati la TV, pe reporteri doar ii intereseaza "cati bani ti-au trebuit sa ajungi acasa?"
Cu avionul, bineinteles...
Oamenii care sunt gata la ei acasa, nu intereseaza... I'm sick and tired of been sick and tired... sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 28 Dec 2004, 03:24 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



E groaznic !!!!.....N-am cuvinte desi imi trec prin cap milioane de ginduri si cel mai obsedant e ca oricind si in orice loc se poate intimpla o catastrofa... si uneori chiar noi sintem cei care determina asta... cred ca nu ne ramine decit speranta si credinta in bunul Dumnezeu in rest sint lucruri cind si cel mai cel dintre paminteni se simte neputincios , atunci ce ne mai ramine? laugh.gif pls.gif poate chiar e mai rau pentru cei care am ramas ...e trist si mesajul meu e destul de pesimist dar viata merge inainte si trebuie traita cu maximum de intensitate important e sa folosim energie pozitiva ... si sa aprindem in sufletele noastre cite o lumina blinda pentru toti cei plecati dincolo poate se vor intoarce intr-o lume mai buna...

Acest topic a fost editat de flori: 28 Dec 2004, 03:34 AM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Dec 2004, 08:01 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
pt mine e incredibil ca asa ceva sa poate petrece... oameni care oricum sunt saraci, in tari in care va fi foarte greu sa incepe o existenta noua pt cei care au supravietuit... si oameni care au fost in vacanta, adica intr-un moment care au crezut ca va fi un timp frumos a vietii lor...


QUOTE
nu ne ramine decit speranta si credinta in bunul Dumnezeu


O dovada clara a interventiei divine, nu? Moartea a zeci de mii de nevinovati... biggrin.gif Sa le spui lor sa creada.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Dec 2004, 08:16 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



se estimeaza 40 000 de morti, so far.

aseara au aratat la televizor cum, la retragerea brusca a apei, oamenii stateau pe plaja, faceau poze si adunau pesti hh.gif in loc sa fuga...


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 28 Dec 2004, 10:39 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Explicati-mi si mie ca nu inteleg! Am butonat o suta de posturi de stiri si nu am auzit pe nimeni sa discute pe marginea acestui subiect. Asadar: valul ucigas provocat de cutremur se propaga cu o viteza de 500 km/ora (eu nu prea cred ca merge asa de repede, dar hai sa admitem). Din Sumatra pana pe coastele Indiei si Thailandei sunt cam 1500km. Deci valul ar fi parcurs drumul in trei ore. Hai sa mai scadem o ora, pana cand s-au trezit autoritatile la realitate. Tot mai ramenau 2 ore in care puteau fi anuntati bietii oameni care locuiau in preajma litoralului, sa mearga cel putin cu 200 de metri mai spre continent. De ce nu au fost anuntati ? mad.gif

QUOTE
O dovada clara a interventiei divine, nu? Moartea a zeci de mii de nevinovati...  biggrin.gif  Sa le spui lor sa creada.


Blakut: Nu e vorba de credinta in Dumnezeu aici. E vorba de necredinta. Daca unii s-ar mai fi gandit si la Dumnezeu si la aproapele lor nu numai la propriul eu, numarul victimelor s-ar fi redus la o zecime.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Dec 2004, 11:30 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Asadar: valul ucigas provocat de cutremur se propaga cu o viteza de 500 km/ora (eu nu prea cred ca merge asa de repede, dar hai sa admitem).

se poate chiar 750km/h.
si de fapt nu-i un val de apa ci numai energia se transmite. nu se misca apa cu 750km/h. in larg poti sa treci printr-un tsnuami si nici nu observi.

200m nu stiu daca-i de ajuns. in unele zone apa a patruns cam 2km. important e sa te urci undeva cit mai sus. dar in nici un caz sa te plimbi pe plaja cascind ochii cind brusc apa se retrage. aia nu-i maree ci un semn sigur ca vine un tsunami.

diverse centre seismice au incercat sa anunte autoritatile. dar neavind un sistem pus la punct (cu competente definite) pina s-au trezit...

Acest topic a fost editat de dead-cat: 28 Dec 2004, 11:30 AM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 28 Dec 2004, 11:34 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
se poate chiar 750km/h.
si de fapt nu-i un val ci numai energia se transmite. nu se misca apa cu 750km/h. in larg poti sa treci printr-un tsnuami si nici nu observi.


Corect. In larg nu se observa valul, acesta se ridica odata cu micsorarea adancimii apei, adica la tarm. Chiar si la 750km/h ramanea timp de alerta.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Dec 2004, 01:35 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu opti sa evacuezi milioane de oameni in doua ore. (pentru ca au fost afectate zone foarte lungi de coasta, asa ca nu stii unde loveste).

Haosul provocat de alerta s-ar fi soldat cu si mai multe victime.

Un tsunami in larg este foarte greu de detectat: in larg inaltimea valului nu depaseste un metru, doi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 28 Dec 2004, 01:42 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Nu opti sa evacuezi milioane de oameni in doua ore. (pentru ca au fost afectate zone foarte lungi de coasta, asa ca nu stii unde loveste).


Loveste tarmul. Trebuie sa te adapostesti pe inaltimi de 10-15m deasupra nivelului marii. In unele locuri asta inseamna 200 de m distanta de la plaja.

QUOTE
Haosul provocat de alerta s-ar fi soldat cu si mai multe victime.


Ma fac ca nu am auzit.

QUOTE
Un tsunami in larg este foarte greu de detectat: in larg inaltimea valului nu depaseste un metru, doi.


Da, e adevarat, in larg, tsunami-ul nu se poate detecta decat cu senzori speciali. Dar posibilitatea ca sa se produca un val ucigas la un cutremur de asemenea magnitudine este de 99%.

Acest topic a fost editat de Inorog: 28 Dec 2004, 01:44 PM


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Dec 2004, 01:50 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
In unele locuri asta inseamna 200 de m distanta de la plaja.


Insulele Maldive nu au locuri la inaltimi, valul le-a maturat cu totul.

In unele locuri. In altele distanta sigura poate sa fie 2km.

Acest topic a fost editat de Blakut: 28 Dec 2004, 01:51 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 28 Dec 2004, 03:56 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Insulele Maldive nu au locuri la inaltimi, valul le-a maturat cu totul.

In unele locuri. In altele distanta sigura poate sa fie 2km.


Bun, am inteles ideea ta. Dar dupa mine, important este sa incerci sa faci ceva. Si ma refer atat la a te salva pe tine, cat si la a salva pe cei din jur.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Dec 2004, 05:37 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mai oameni buni,
Legat de dezastrul asta din Oceanul Indian, l-ati auzit pe Istrati ala ce debita aseara la OTV ? Mai puteti dormi linistiti dupa ce afirma ca va fi unul si la noi in 2005 cu vreo 20 de mii de morti ? Diaconescu sustinea ca a fost sunat si avertizat de Istrati cum ca in cateva ore va avea loc un cutremur f.f. puternic undeva in lume ! Si iata ca s-a intamplat in Asia !

Istrati spune de niste vibratii pe care le primeste si le decodifica . Sau ca "cineva" sau "ceva" ii sopteste la ureche vestile ?! Voi ce spuneti despre acest individ ?

Brrr... tie se zbarleste parul pe sira spinarii !

Acest topic a fost editat de March: 28 Dec 2004, 05:45 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Dec 2004, 05:39 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Mai omule, daca te uiti la OTV visezi urat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 28 Dec 2004, 06:47 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Blakut @ 28 Dec 2004, 08:01 AM)


O dovada clara a interventiei divine, nu? Moartea a zeci de mii de nevinovati... biggrin.gif  Sa le spui lor sa creada.

O dovada clara a interventiei divine este ca au fost si multi salvati din furia naturii... dar cind ne gindim la numarul celor morti de furia omului la Hirosima in lagare fasciste etc...constatam ca natura este mult mai blinda cu noi decit noi insine...si poate uneori natura are dreptate...cite nu face omul impotriva naturii?!!!

Acest topic a fost editat de flori: 28 Dec 2004, 09:53 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Dec 2004, 07:03 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



La ora asta sunt 50 de mii morti si alti 30 de mii disparuti ! sad.gif Un geofizician american a afirmat ca aceasta miscare seismica a produs axei Pamintului unele vibratii !! Iar cateva insule din Oceanul Indian au fost mutate din loc cu cativa zeci de kilometri S-ar putea ca acest dezastru sa fie unul din cele mai mari din istoria moderna .

Acest topic a fost editat de March: 28 Dec 2004, 07:37 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Dec 2004, 09:19 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Un geofizician american a afirmat ca aceasta miscare seismica a produs axei Pamintului unele vibratii !! Iar cateva insule din Oceanul Indian au fost mutate din loc cu cativa zeci de kilometri

tot respectul pentru ingrijorarea ta, dar io as vrea sa vad, daca diploma acelui geofizician nu provine cumva de pe urma unei licitatii pe ebay smile.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 28 Dec 2004, 10:15 PM
Mesaj #23


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Acele cateva insule de mici dimensiuni au fost 'mutate' cu maxim 20-30 de metri.

Acest topic a fost editat de black ice: 28 Dec 2004, 10:15 PM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 28 Dec 2004, 10:43 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



e greu sa explic pe romaneste, dar o sa incerc...

de ce nu a fost evacuat regiunea? mai intai, cutremuri la oceanul indian sunt rar. nu exista tehnologia acolo pt a stie inainte, pt ca nu prea des au, mai des sunt la alte regiuni... pt asta si reactiunea oamenilor. o prietena mi-a spus ca in alta parti oamenii stii ca daca se retrage apa trebuie sa fugi. dar in aceste regiuni nu stiau, i se parea interesant si au vrut sa vada ce sa intampla acolo...

si cu adevarat: nu se stie inainte cum va fi... am citit ca la jamaica o data a fost un tsunami si au evacuat tot, dar in sfirsit tsunami-ul avea o inaltime de 15 cm. dupa asta oameni nu mai sa lasau evacuat acolo...

alta problema e infrastructura... din tarile astia eu cunosc doar tailandia, si de acolo doar bangkok, dar cunosc oameni care au fost in india, indonesia etc., sau care sunt de acolo - tarile astia sunt sarace, si nu exista multe infrastructura pt a spune oamenilor ce se va intampla. si doua ore sunt foarte foarte putin daca e vorba de un spatiu atat de mare, si de atatea oameni...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 29 Dec 2004, 08:14 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Iar cateva insule din Oceanul Indian au fost mutate din loc cu cativa zeci de kilometri


Este vorba de mutarea unor insulite in medie cu 10 m. Fenomenul este vizibil numai din satelit cu instrumente de masura performante.

QUOTE
S-ar putea ca acest dezastru sa fie unul din cele mai mari din istoria moderna .


Da, in general cutremure de 9 grade pe scara Richter sau mai mari, inseamna reconfigurari de relief.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Dec 2004, 01:12 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Inorog @ 29 Dec 2004, 09:14 AM)
QUOTE
Iar cateva insule din Oceanul Indian au fost mutate din loc cu cativa zeci de kilometri


Este vorba de mutarea unor insulite in medie cu 10 m. Fenomenul este vizibil numai din satelit cu instrumente de masura performante.


Si daca o insula a fost mutata chiar si numai cu 10 metri trebuie sa fie un motiv de calmare ? ( unele posturi tv au mentionat deplasari de 10-20 km, dar ce mai conteaza !)


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Dec 2004, 01:16 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (dead-cat @ 28 Dec 2004, 10:19 PM)
QUOTE

Un geofizician american a afirmat ca aceasta miscare seismica a produs axei Pamintului unele vibratii !! Iar cateva insule din Oceanul Indian au fost mutate din loc cu cativa zeci de kilometri

tot respectul pentru ingrijorarea ta, dar io as vrea sa vad, daca diploma acelui geofizician nu provine cumva de pe urma unei licitatii pe ebay smile.gif

Informatia asta nu am preluat-o de la TV" Ghiolbanul din vale" ci de la TVR si Realitatea care citeaza posturile CNN si Fox. Si nu am auzit opinii contrare nici chiar de la vreun academician roman. ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 29 Dec 2004, 02:41 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Informatia asta nu am preluat-o de la TV" Ghiolbanul din vale" ci de la TVR si Realitatea care citeaza posturile CNN si Fox. Si nu am auzit opinii contrare nici chiar de la vreun academician roman. !  tongue.gif


Mai gresesc si ei la unitati de masura. Nu stiti povestea cu avionul canadian care a ramas fara carburant pe motiv ca americanii nu au stiut sa faca conversia din unitati ale SI (sistemul international) ?

Intre timp a fost anuntata ultima numaratoare a decedatilor - 70.000 Groaznic ce tragedie s-a petrecut acolo ! Imi pare tare rau pentru bietii oameni ! sad.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 29 Dec 2004, 09:54 PM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



Numarul persoanelor decedate continua sa creasca dupa ce Ministerul Sanatatii din Indonezia a raportat 45.000 de decese : peste 80.000 . cry.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 29 Dec 2004, 10:36 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



pe bbc-ul acum scrie de 77.000 de persoane, dar scrie ca e probabil ca vor fi pana 100.000, si ca acest numar poate sa fie si dublu din cauza bolilor care incepe acum...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Dec 2004, 01:57 AM
Mesaj #31


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.102
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Eu ma tem ca aceste 100.000 vor fi pana la capat doar 10%... cry.gif
Am trimis bani... nu pt turisti ca sa vina acasa, ci pt amaratii de-acolo... fara un adapost, fara nimic...
Dupa cum am vazut, in India functioneaza ajutoarele super, din partea statului. Nici nu cer ajutoare. Ma rog, a fost vorba de Bangalore... dar restul?
Bunica-mea a zis odata ceva ce nu uit: De foc poti sa fugi cumva, dar de apa nu... si ea avea "doar" o inundatie din cauza Begai... e minimal in comparatie, dar sa nu radeti...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 30 Dec 2004, 12:47 PM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



Teribil! cry.gif
Am vazut aseara cum un tip filmase cu putin timp înainte de catastrofa cum apa inundase putin plaja si spre norocul lui si a familiei nu schimbase nimic din ceea ce planuisera si au iesit în larg la pescuit cu o barca de închiriat. La întoarcere totul era de nerecunoscut ... sad.gif
Teribil.
O chestie interesanta pe care am citit-o pe situl de la TF1 e ca apele au patruns pâna la trei kilometrii în Parcul national din Yala dar se pare fara sa ucida elefantii si leoparzii din rezerva ... se pare ca fugisera înainte ca apele sa atinga tarmul ... al 6-lea simt.
Pentru cei interesati, puteti viziona aici un pdf interesant despre Tsunami si chiar sfaturi de urmat în acest caz ... nu se stie niciodata unsure.gif
user posted image
Dumnezeu sa-i ierte pe toti .... sad.gif

Acest topic a fost editat de Puss In Boots: 30 Dec 2004, 12:50 PM


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Când omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, când va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, îsi va da seama ca banii nu-s buni de mâncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 30 Dec 2004, 02:07 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Se pot trimite ajutoare , cred ca fiecare poate trimite cate ceva , chiar daca este o suma mica , se poate renunta anul acesta la "foc de artificii" de anul nou , banii aceia sunt ma folositori acolo thumb_yello.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Dec 2004, 04:24 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Am vazut niste imagini. Se pare ca majoritatea au murit loviti de pietre si alte obiecte aduse de apa sau striviti de cladiri sau de masini. Multi nu si-au dat seama decat in ultimul moment de pericol. Unii chiar radeau si se minunau cat de interesant e valul ala. Abia cand era la cativa metri de ei si-au dat seama de pericol. Unii au scapat cu mult noroc.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 30 Dec 2004, 11:24 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



unde donati bani? vreau si eu, dar pana acum n-am facut asta... ma imaginez la red cross ar fi cel mai bine? sau ce spuneti?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Dec 2004, 11:40 PM
Mesaj #36


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.102
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Riky, Crucea Rosie sau Unicef, dar sunt si altele...
Oricat de tampit suna, fiecare 5 Euro sunt bineveniti... din Germania tel. 0900 100 2005, fiecare legatura face 5 Euro pt donatii smile.gif
Sau vezi aici, e o lista lunga thumb_yello.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 31 Dec 2004, 12:37 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



mersi...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 1 Jan 2005, 05:36 PM
Mesaj #38


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



QUOTE (March @ 29 Dec 2004, 01:12 PM)
Si daca o insula a fost mutata chiar si numai cu 10 metri trebuie sa fie un motiv de calmare ? ( unele posturi tv au mentionat deplasari de 10-20 km, dar ce mai conteaza !)

Pentru inceput, trebuie facute noi harti, pentru ca cele vechi nu mai corespund. Cu asa cutremure, in curand (peste cateva zeci de ani), nu m-ar surprinde ca Romania sa se invecineze cu Germania. hh.gif


--------------------
* * * Nu lãsa visele sã piarã, pentru cã dacã visele mor, viaþa nu este decât o pasãre cu aripi rupte care nu mai poate sã zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Jan 2005, 09:16 PM
Mesaj #39


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.102
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Wow!! yeah.gif pot sa sar gardu' si-s acasa... clapping.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Jan 2005, 03:05 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



nu erau kilometrii. erau metrii. chestia cu unitatiile de masura si milioane/milliarde sunt lucruri pe care multi reporteri de la Fox/CNN se mai straduie sa le inteleaga.
sa vezi tu date in articole pe teme de astronomie...

otoh, asemenea reconfigurari de relief sunt normale pentru cutremure de asemenea magnitudine.

QUOTE

The shift of mass and the massive release of energy very slightly altered the Earth's rotation. The exact amount is yet undetermined, but theoretical models suggest the earthquake may have shortened the length of a day by as much as three microseconds (3 µs) and caused the Earth to minutely "wobble" on its axis by up to 2.5 cm (1 inch) (http://slate.msn.com/id/2111443/), (http://www.cnn.com/2004/TECH/science/12/29/quake.wobble.reut/index.html). However, due to tidal effects of the Moon, the length of a day increases by 15 µs every year, so any rotational speedup due to the earthquake will be quickly lost. Similarly, the natural Chandler wobble of the Earth can be up to 15 m (50 ft).

Based on one seismic model, some of the smaller islands southwest of Sumatra may have moved southwest up to 20 m (66 ft). The northern tip of Sumatra, which is on the Burma Plate (the southern regions are on the Sunda Plate), may also have moved southwest up to 36 m (118 ft). However, other models suggest that most of the movement would have been vertical rather than lateral. Onsite measurements using GPS will be used to determine the extent and nature of actual geophysical movement.


from here.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 2 Jan 2005, 09:11 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



discutem aici despre metrii si kilometrii ca si cum asta ar fi cel mai important... cred ca milioanele care si-au pierdut casa si sutele de mii care si-au pierdut viata nu dau importanta la asta...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Jan 2005, 10:52 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Rikita @ 2 Jan 2005, 09:11 PM)
discutem aici despre metrii si kilometrii ca si cum asta ar fi cel mai important... cred ca milioanele care si-au pierdut casa si sutele de mii care si-au pierdut viata nu dau importanta la asta...

Rikita ai dreptate. Pentru acei oameni sinistrati prioritatile acum sunt altele. Dar nu vad de ce pentru noi ar fi mai important cate milioane de oameni au ramas fara locuinta decat cum s-a modificat scoarta terestra. Stii, problemele cu locuinta si cu hrana sunt trecatoare insa cunostintele acumulate despre acest fenoment s-ar putea dovedi util pe viitor daca vreodata vreo nenorocire asemanatoare ar putea sa dea si peste noi.

Cred ca ieste interesant sa stim cum se comporta planeta pe care traim. Ma intrebam zilele trecute daca nu cumva acel cutremur din Asia a influentat clima din Romania. Foarte ciudat, a doua zi dupa cutremur era extrem de cald in Bucuresti. Pur si simplu era o zi de primavara, la orele 19:00 puteai sa mergi pe strada lejer in tricou si o geaca de blugi descheiata. E adevarat ca a fost doar o zi cu asa o temperatura mare dar pana azi nu a nins decat o data foarte slab in Bucuresti.

Undeva pe acest forum, mai precis aici vorbeam cu Blakut despre o anumita teorie (a lui Einstein) conform careia, crusta (scoarta) Pamantului s-ar putea deplasa, ar putea aluneca astfel incat oricand Africa ar putea ajunge la polul Nord. Poate parea o teorie exagerata. Nici eu nu am crezut-o, dar cand am aflat de cutremurul din Asia mi-am amintit de aceasta discutie. Pana una alta cutremurul a provocat doar deplasarea unor insule asu ale unor peninsule cu cateva zeci de metri. Si era normal tinand cont ca in general un cutremur de 8-9 grade provoaca modificari ale reliefului.

Modificari ale reliefului inseamna inclusiv scufundarea unor portiuni de pamant sau elevarea altora. Se pot forma munti sau canioane.

Se mai spune de asemenea ca unii cercetatori americani au ajuns la concluzia ca axa Pamantului ar fi oscilat fata de perpendiculara pe orbita din cauza degajarii unei mari cantitati de energie in urma cutremurului.

In urma acestei informatii, ma intreb, oare un cutremur asa puternic, ar fi capabil sa schimbe pozitia scoartei terestre si sa ne trezim a doua zi ca Europa se afla la Ecuator?

Si atunci, cum sa nu fie important ca relieful s-a modificat? Este foarte important. Pentru ca este posibil sa ne afecteze si pe noi.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 3 Jan 2005, 10:52 AM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 3 Jan 2005, 02:52 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Pai e foarte simplu. La 22 mai 1960 a avut loc in Chile o catastrofa asemanatoare. Cutremur initial +9 gradeR, tsunami, zeci se cutremure-replica, modificari de relief, etc. In ce masura a influentat cutremurul din Chile diversele aspecte climatice si/sau geofizice ulterioare ?

p.s : in noiembrie 2002 in aceeasi zona (NV de Banda Aceh, Sumatra) a avut loc un seism cu magnitudinea de 7.5 R. S-a soldat cu 71 de victime, si nu se mentioneaza nicaieri nimic despre vreun tsunami. Cum se poate interpreta acest aspect ?

Acest topic a fost editat de Achernar: 3 Jan 2005, 02:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 3 Jan 2005, 02:55 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Ce inseamna sa fii atent la scoala si apoi sa te implici, ajutand si pe altii cu cunostintele tale:

"O fetita britanica a salvat 100 de turisti in Thailanda"/ev.zilei03.01.2005: http://www.expres.ro/externe/?news_id=175431


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Jan 2005, 04:18 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Se mai spune de asemenea ca unii cercetatori americani au ajuns la concluzia ca axa Pamantului ar fi oscilat fata de perpendiculara pe orbita din cauza degajarii unei mari cantitati de energie in urma cutremurului.

asta mai degraba pe urma unei coliziuni cu un asteroid.
lucru intimplat in trecut, ceea ce se presupune ca ar fi generat un tsnuami nu de 10m inaltime ci de 1000-1200 m.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 5 Jan 2005, 10:18 AM
Mesaj #46


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



am un prieten care lucreaza in Sri Lanka. mi-a trimis poze de dupa...
el nu a fost afectat pt ca era la lucru in timpul catastrofei (departe de tarm), dar ce am vazut e nasolut

am vorbit apoi cu el la tel si mi-a spus ca cei mai multi au murit din aceeasi prostie ca de obicei, nu au invatat din lectiile trecutului!

de aia e bine sa faci Craciunul la zapada...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mickydutza
mesaj 5 Jan 2005, 10:51 AM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 337
Inscris: 11 December 04
Din: Targul Iesilor
Forumist Nr.: 5.149



Sincera sa fiu de mult nu prea ma mai uit la stiri si stam despre cutremur mai mult din auzite. aseara mi-a trimis o prietena pozele astea si am simtit cum mi se taie picioarele.

Before:
user posted image

After:
user posted image

Dumnezeu sa ii odihneasca in pace!


--------------------
user posted imageDaca o pasarica ti-a soptit ceva ... atunci inseamna ca ai inebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

"The limits of my language are the limits of my world." (Ludwig Wittgenstein)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 5 Jan 2005, 02:34 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pune si tu link la poza, nu toata poza, ca-i mai mare ca fereastra IE la majoritatea.
plus ca te vor injura aia de la digitalglobe pentru trafficul generat.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Jan 2005, 03:48 PM
Mesaj #49


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Oare se mai poate scapa din asa ceva...?! Numai printr-o minune Dumnezeiasca...
Tsunami Indonezia


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 5 Jan 2005, 03:58 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



cry.gif

1

2

3

4

5

6

7

8

9


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Jan 2005, 04:03 PM
Mesaj #51


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Brrr... nu as fi vrut sa fiu pe acolo...

Cineva mi-a zis ca s-a dat o stire prin care se spune ca nu a murit nici un animal... doar oamenii.
Poate cineva sa o confirme?
Hmmm... in acest caz, daca e adevarat,... ce concluzii putem trage...?!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 6 Jan 2005, 12:26 AM
Mesaj #52


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE
Cineva mi-a zis ca s-a dat o stire prin care se spune ca nu a murit nici un animal... doar oamenii.
Poate cineva sa o confirme?


Ai dreptate, Reuters vorbeste despre faptul ca nu au fost gasite deloc animale moarte (elefanti, iepuri, etc.) UITE AICI

QUOTE
Hmmm... in acest caz, daca e adevarat,... ce concluzii putem trage...?!


Probabil este vorba de un al 6-lea simt ... thumb_yello.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 6 Jan 2005, 01:17 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



da, am citit niste articole despre un park national si cum au fugit animalele cu cateva ore mai inainte. si ceva despre un vulcan undeva (altcandva, si pe alt continent) si un taran care si-a dat seama de comportament ciudat al animalelor, si a fugit si el si a supravietuit...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Jan 2005, 01:09 PM
Mesaj #54


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dani,
QUOTE
Probabil este vorba de un al 6-lea simt ...

Incontestabil animalele au fost avertizate cumva de unul din simturile lor, dar mie mi se pare un lucru interesant faptul ca au putut sa se fereasca de apa... Cutremurul a fost cauza tsunami-ului, fara doar si poate, si asta de regula animalele simt, dar faptul ca o sa vina apa pe uscat, cu valuri de 10 m... hmmm... e cam greu sa realizezi... De aceea eu consider ca nimic nu e intamplator pe lumea asta....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 6 Jan 2005, 11:24 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



dar tsunami nu este doar apa dar si energie care se deplaseze si cauza tsunami-ul... adica, nu apa calatoreste, ci energia... si asta posibil ca animalele simt...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 7 Jan 2005, 07:31 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Ce parere aveti de articolul asta...
"Dupa tsunami, masina de zvonuri agita apele
Cei mai sceptici locuitori ai planetei nu se lasa deloc convinsi de explicatiile oficiale cu privire la producerea devastatoarelor valuri seismice in Asia de sud-est si, ca in cazul fiecarei mari tragedii, teoriile conspiratiei infloresc ca ciupercile dupa ploaie. In baruri, pe strazi, in birouri sau pe forumurile de Internet, scepticii comenteaza fara incetare cauzele producerii uriasului seism din Oceanul Indian, dar si lentoarea cu care guvernele din intreaga lume au reactionat in minutele si orele care au urmat cutremurului, inainte ca valurile seismice sa loveasca zonele de coasta si sa omoare 150.000 de oameni.

“De ce au trimis Statele Unite o nava de razboi? De ce un inalt responsabil militar aflat in Irak s-a deplasat la fata locului?”. Intr-un bar din cartierul Wan Chai din Hong Kong, americanul Mark Tyler isi pune toate aceste intrebari in fata unei sticle de bere. “Asta s-a intimplat la exact un an de la cutremurul din Iran”, seismul care a facut 30.000 de morti in a doua zi de Craciun din 2003. “Este o simpla coincidenta?”, se intreaba el retoric.
Prin dimensiunile sale apocaliptice, catastrofa din Asia inspira nenumarate teorii ale conspiratiei, ca si in cazul altor evenimente zguduitoare din trecut, precum atacul de la Pearl Harbour ori atentatele de la 11 septembrie 2001. De aceasta data sint aratate cu degetul armatele americana si indiana, sau guvernele unor tari precum Australia sau Thailanda, acuzate ca au reactionat cu mare intirziere.

“Arme ecologice”

Una dintre cele mai vehiculate teorii ale conspiratiei afirma ca in Oceanul Indian au fost testate arme ecologice, capabile sa provoace seisme si eruptii vulcanice prin propagarea undelor electromagnetice. Altele avanseaza o idee referitoare la dorinta extraterestrilor de a corecta miscarea de rotatie a Pamintului. Cum era de asteptat, oamenii de stiinta resping aceste teorii fanteziste. “Este o catastrofa naturala”, afirma Bart Bautisda, de la Institutul de vulcanologie si seismologie din Filipine.

Tacerea criminala

Este nevoie insa de multi oameni de stiinta pentru a convinge “spiritele nelinistite” care lasa friu liber imaginatiei pe Internet. Free Internet Press, o agentie de “informatii necenzurate pentru oameni adevarati”, publica un articol in care se afirma ca armata americana si Departamentul de Stat al SUA au stiut de tsunami, dar ca nu au avertizat tarile asiatice. Autorul articolului se intreaba de ce baza americana Diego Garcia, din Oceanul Indian, a fost informata si nu a suferit pierderi, in timp ce “pescarii indieni, sri-lankezi si thailandezi nu au avut dreptul sa fie avertizati”. Site-ul “India Daily” nu ramine mai prejos: “Este oare posibil ca toate agentiile guvernamentale sa fi stiut ce se intimpla, dar sa fi primit ordinul sa nu faca nimic? Si daca da, cine le-a cerut acest lucru?”, scrie Sudhir Chadda, un corespondent care se declara convins ca regiunea dezastrului a fost survolata recent de OZN-uri. “Pe insula Nicobar, unele persoane afirma ca a fost efectuat un experiment de catre extraterestri pentru a corija rotatia Pamintului. Si cercetatorii indieni au constatat ca miscarea de rotatie a fost modificata dupa cutremurul de pamint si aparitia valurilor seismice”, adauga el in final.

http://www.evenimentulzilei.ro/externe/?news_id=175761


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Jan 2005, 10:19 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Am confirmarea "oficiala" (martori de la fata locului) ca teoria mea conform careia au existat 2 ore intre producerea cutremurului si valul tsunami pe tarmul Thailandei. Daca se puteau anunta sau nu persoanele aflate in zonele periculoase ramane o intrebare pertinenta. Eu imi mentin parerea ca anuntarea si salvarea a unei mari parti din populatia periclitata era posibila.

Un articol extraordinar, mi se pare din Jurnalul National (pacat ca nu am gasit legatura pe net ca sa vi-l arat si voua) spune ca a fost inregistrata aparitia unui cataclism planetar cu 20 de ore inainte de producerea cutremurului din 26 decembrie 2004, cu ajutorul proiectului de Constiinta Globala. Acest proiect este compus din mai multi senzori asezati in diferite zone de pe Terra (unul dintre ei fiind si in tara noastra la Cluj). Alarmele senzorilor sunt centralizate in SUA la o prestigioasa universitate. Din pacate senzorii nu sunt destul de precisi inca pentru a indica si zona unde va avea loc cataclismul. Un senzor este un fel de generator aleator de biti. Cand exista tulburari grave in probabilistica generatoarelor este semn ca se apropie un eveniment la scara planetara.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 7 Jan 2005, 10:29 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (Inorog @ 7 Jan 2005, 10:19 AM)
Am confirmarea "oficiala" (martori de la fata locului) ca teoria mea conform careia au existat 2 ore intre producerea cutremurului si valul tsunami pe tarmul Thailandei. Daca se puteau anunta sau nu persoanele aflate in zonele periculoase ramane o intrebare pertinenta. Eu imi mentin parerea ca anuntarea si salvarea a unei mari parti din populatia periclitata era posibila.

Un articol extraordinar, mi se pare din Jurnalul National (pacat ca nu am gasit legatura pe net ca sa vi-l arat si voua) spune ca a fost inregistrata aparitia unui cataclism planetar cu 20 de ore inainte de producerea cutremurului din 26 decembrie 2004, cu ajutorul proiectului de Constiinta Globala. Acest proiect este compus din mai multi senzori asezati in diferite zone de pe Terra (unul dintre ei fiind si in tara noastra la Cluj). Alarmele senzorilor sunt centralizate in SUA la o prestigioasa universitate. Din pacate senzorii nu sunt destul de precisi inca pentru a indica si zona unde va avea loc cataclismul. Un senzor este un fel de generator aleator de biti. Cand exista tulburari grave in probabilistica generatoarelor este semn ca se apropie un eveniment la scara planetara.

Din ce data e Jurnalul National - poate il gasesc eu...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Jan 2005, 11:30 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



cactus, articolul era sigur dintr-un ziar de ieri 06.01.2005. Ceea ce nu tin minte 100% este daca era din Jurnal National, caci colegii au luat mai multe ziare (parca mai era pe masa Ev. Zilei si Cotidianul).

Daca gasesti articolul pe net, da te rog o legatura si pentru ceilalti. Eu zic ca merita !

Proiectul despre care am amintit a prevazut atacul din 11 sept 2001, eruptii vulcanice, cutremure, etc.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 7 Jan 2005, 12:09 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (Inorog @ 7 Jan 2005, 11:30 AM)
cactus, articolul era sigur dintr-un ziar de ieri 06.01.2005. Ceea ce nu tin minte 100% este daca era din Jurnal National, caci colegii au luat mai multe ziare (parca mai era pe masa Ev. Zilei si Cotidianul).

Daca gasesti articolul pe net, da te rog o legatura si pentru ceilalti. Eu zic ca merita !

Proiectul despre care am amintit a prevazut atacul din 11 sept 2001, eruptii vulcanice, cutremure, etc.

Jurnalul National:
All articles for 06th Ianuarie, 2005 Action Views Published

--------------------------------------------------------------------------------

1. ECONOMIC: [Articole de prima pagina] "Dobanda zero", ascunsa sub pres 22 2005-01-06 22:18:47
2. PARTIEEE !: [Articole de prima pagina] Zapada de un metru la Arieseni 18 2005-01-06 22:18:14
3. UTILE: [Articole de prima pagina] Zilele de primavara continua 18 2005-01-06 22:17:42
4. SPECIAL: [Articole de prima pagina] Stema PCR a fost data jos de doi necunoscuti 23 2005-01-06 22:17:16
5. OBSERVATOR: [Articole de prima pagina] Disputa - Revendicare de un milion de dolari 21 2005-01-06 22:16:50
6. REPORTAJ: [Articole de prima pagina] De Boboteaza - Hazii din Chintelnic 14 2005-01-06 22:16:22
7. SUFLETUL COMERTULUI: [Articole de prima pagina] Publicitate politica sau campanie electorala? 19 2005-01-06 22:15:47
8. CULTURA: [Articole de prima pagina] Decameronul politic romanesc 19 2005-01-06 22:15:09
9. OBSERVATOR: [Articole de prima pagina] Lichidator in lichidare 17 2005-01-06 22:14:36
10. SUPLIMENT TV: Supliment TV / saptamana 07 – 13 ianuarie 2005 10 2005-01-06 22:14:20
11. SCOALA: [Articole de prima pagina] Bani insuficienti pentru programele sociale 18 2005-01-06 22:14:09
12. REPORTAJ: [Articole de prima pagina] Manual de luat tepe, suveniruri din Egipt 21 2005-01-06 22:13:44
13. [Articole de prima pagina] Salvati Opereta! 9 2005-01-06 22:13:14
14. POLITIC: [Articol de main] Basescu face o noua gafa 24 2005-01-06 22:09:04
15. SPORT: [Stiri din Sport] Aproape de Bosfor 17 2005-01-06 22:08:13
16. POLITIC: Traian Basescu reia tema intoarcerii la popor atacand PUR - "Sunt un adept al un 16 2005-01-06 22:05:06
17. POLITIC: Declaratiile lui Basescu bulverseaza politicienii 16 2005-01-06 22:05:06
18. MONDEN: Un tanar roman regizeaza primul serial vietnamez 7 2005-01-06 22:05:06
19. MONDEN: A invatat meserie de la Naomi Campbell 9 2005-01-06 22:05:06
20. MONDEN: Patru intrebari pentru - DAN FINTESCU 8 2005-01-06 22:05:06
21. MONDEN: Avantgarde are club 8 2005-01-06 22:05:06
22. MONDEN: Maria Dragomiroiu, "Shakira" lui Tociu 11 2005-01-06 22:05:06
23. CULTURA: Ispita la superoferta 8 2005-01-06 22:05:06
24. CULTURA: Therion vine in Romania 5 2005-01-06 22:05:06
25. CULTURA: Premiile Cuvantul pe 2004 5 2005-01-06 22:05:06
26. SPORT: SPORT/Info 4 2005-01-06 22:05:06
27. BUSINESS: BUSINESS/INFO 6 2005-01-06 22:05:06
28. BUSINESS: Privatizari - Zece societati pentru 3,6 milioane de euro 6 2005-01-06 22:05:06
29. BUSINESS: China si India ne ieftinesc blugii 10 2005-01-06 22:05:06
30. IT: IT/Stirile zilei 6 2005-01-06 22:05:06
31. IT: [Tehnologia Informatiei] Virusul saptamanii: Downloader. GK 16 2005-01-06 22:05:06
32. IT: [Tehnologia Informatiei] Parteneriat - Microsoft intra in divertisment 16 2005-01-06 22:05:06
33. IT: [Tehnologia Informatiei] Topul cautarilor pe Internet in 2004 17 2005-01-06 22:05:06
34. SCOALA: SCOALA/Posta 8 2005-01-06 22:05:06
35. SCOALA: SCOALA/Info 10 2005-01-06 22:05:06
36. SUPLIMENT TV: Adultii jucausi isi fac daruri pe masura 8 2005-01-06 22:05:06
37. POLITIC: Pro si contra pe tema alegerilor anticipate 15 2005-01-06 22:05:06
38. Scriitorul de la pagina 3: Filme pe paine 14 2005-01-06 22:05:06
39. OPINII: Emil Hurezeanu: [Editoriale] Nu a Incalcat prevederile Constitutiei 17 2005-01-06 22:05:06
40. OPINII: Ion Cristoiu: [Opinii] Basescu poate provoca doar anticipate prezidentiale 10 2005-01-06 22:05:06
41. OBSERVATOR: OBSERVATOR/Stirile zilei 7 2005-01-06 22:05:06
42. OBSERVATOR: Actiune umanitara - "Un tsunami pe care il putem opri" 4 2005-01-06 22:05:06
43. OBSERVATOR: Vama Baneasa - Captura de 4 kilograme de opium 5 2005-01-06 22:05:06
44. OBSERVATOR: Primaria Maneciu, cooperativa a baronului local Marian Stelian 7 2005-01-06 22:05:06
45. OBSERVATOR: Romania in 5 minute 8 2005-01-06 22:05:06
46. OPINII: Dorin Tudoran: [Opinii] Turturica muta-ti cuibu‘ si te du... 12 2005-01-06 22:05:06
47. INTEGRARE: Marocul nu renunta la ambitiile europene 7 2005-01-06 22:05:06
48. INTEGRARE: INTEGRARE/Inedit 6 2005-01-06 22:05:06
49. INTEGRARE: Atentie la concurenta! 8 2005-01-06 22:05:06
50. INTEGRARE: INTEGRARE/Info 5 2005-01-06 22:05:06
51. INTEGRARE: INTEGRARE/D-ale Uniunii 6 2005-01-06 22:05:06
52. SUPLIMENT TV: Disparitii misterioase 7 2005-01-06 22:05:06
53. SUPLIMENT TV: Sanatate si familie pentru anul 2005 9 2005-01-06 22:05:06
54. ECONOMIC: Un sfert din romani dorm la serviciu 5 2005-01-06 22:05:06
55. ECONOMIC: ECONOMIC/Stirile zilei 8 2005-01-06 22:05:06
56. ECONOMIC: Tendinta - Dolarul revine 8 2005-01-06 22:05:06
57. EXTERNE: Inca un miliard de dolari pentru Asia 7 2005-01-06 22:05:06
58. ECONOMIA: Gabriela Firea: [Economia] Mainile sus, dobanda la vedere 10 2005-01-06 22:05:06
59. EXTERNE: EXTERNE/Info 7 2005-01-06 22:05:06
60. MONDEN: Gyorfi e "barbat in casa" 9 2005-01-06 22:05:06
61. CALENDAR: Omul zilei - Romeo Dunca 5 2005-01-06 22:05:06
62. SPORT: [Stiri din Sport] "Titluri furate" 14 2005-01-06 22:05:06
63. SPORT: Romanii se lupta in Antalya 5 2005-01-06 22:05:06
64. SPORT: Domocos, o alta achizitie marca Gigi Netoiu 6 2005-01-06 22:05:06
65. SPORT: Sapte ani fara Lia Manoliu 5 2005-01-06 22:05:06
66. CALENDAR: "Astazi e ziua ta..." - Ioana Bulca 5 2005-01-06 22:05:06
67. SPORT: [Stiri din Sport] "Mos" pentru Vastag 13 2005-01-06 22:05:06
68. CALENDAR: Vineri 7 ianuarie 2005 6 2005-01-06 22:05:06
69. SPORT: SPORT/Stirile zilei 7 2005-01-06 22:05:06
70. MONDEN: MONDEN/Declaratia zilei 9 2005-01-06 22:05:06
71. MONDEN: MONDEN/Suete 10 2005-01-06 22:05:06
72. GASTRONOMIE: O noua sansa pentru grasii din SUA 7 2005-01-06 22:05:06
73. GASTRONOMIE: Bucate astronomice 7 2005-01-06 22:05:06
74. VIATA SANATOASA: VIATA SANATOASA/Info 7 2005-01-06 22:05:06
75. VIATA SANATOASA: [Viata sanatoasa] Tumoarea si talentul muzical 17 2005-01-06 22:05:06
76. VIATA SANATOASA: [Viata sanatoasa] Servicii medicale europene 15 2005-01-06 22:05:06
77. VIATA SANATOASA: [Viata sanatoasa] Lasa-te de fumat dintr-o data! 18 2005-01-06 22:05:06
78. SUPLIMENT TV: Audiobook Coelho 8 2005-01-06 22:05:06
79. SUPLIMENT TV: Relaxare binemeritata 8 2005-01-06 22:05:06
80. SUPLIMENT TV: Filme bune anul are 8 2005-01-06 22:05:06
81. SUPLIMENT TV: Familia olimpica in vacanta la Poiana Brasov 8 2005-01-06 22:05:06
82. SCRISORI: Scrisori 7 2005-01-06 22:05:06
83. VIATA MEA E UN ROMAN: [Articol de submain] Unchiul lui Pacepa inca-si asteapta nepotul in vizita 18 2005-01-06 22:05:06
84. TURISM: Arieseni sau "mica Elvetie" a Apusenilor 13 2005-01-06 22:05:06
85. PARTIEEE !: INFORMATII UTILE - STATIUNI MONTANE 15 2005-01-06 19:05:26
86. POLITIC: [Articol de main] Traian Basescu deschide usa crizei politice 43 2005-01-06 01:28:23
87. ECONOMIC: [Articol de submain] ARO, inapoi la stat 34 2005-01-06 01:06:45
88. SPECIAL: [Articole de prima pagina] Libienii, pe frecventa revolutiei, la Timisoara 45 2005-01-06 01:06:01
89. OBSERVATOR: [Articole de prima pagina] Pacepa este din nou general 34 2005-01-06 01:05:14
90. OBSERVATOR: [Articole de prima pagina] Cercetari - Stenograme la PNA 38 2005-01-06 01:04:38
91. UTILE: [Articole de prima pagina] Week-end cu 14°C 31 2005-01-06 01:03:38
92. PARTIEEE !: [Articole de prima pagina] Snowpark - pentru cei mici 31 2005-01-06 01:02:52
93. ECONOMIC: [Articole de prima pagina] Avantaj - Reduceri de 10 procente la plata taxelor in avans 31 2005-01-06 01:01:36
94. ISTORIA COMUNISMULUI ROMANESC: [Articole de prima pagina] Pauker – Koblos, in lupta pentru putere 31 2005-01-06 01:00:46
95. OBSERVATOR: [Articole de prima pagina] Salvati Opereta! 23 2005-01-06 00:59:57
96. ENGLISH VERSION: Cross Lander Buy of the ARO All-Road Vehicle Company Reversed 11 2005-01-06 00:35:34
97. ENGLISH VERSION: Prices Drop at Winter Resorts and International Destinations 7 2005-01-06 00:34:54

http://www.jurnalul.ro/index.php?module=da...&month=01&day=6



--------------------------------------------------------------------------------

Total articles for 06th Ianuarie, 2005 - 97
--------------------------------------------------------------------------------


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 7 Jan 2005, 12:19 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Evenimentul zilei 06.01.2005
http://www.expres.ro/arhiva/?PHPSESSID=011...year=2005&area=

Joi, 6 Ianuarie 2005

Basescu vrea anticipate! (Cristian Oprea)
Presedintele Traian Basescu a acordat ziarului “Adevarul” un interviu in care admite ca nu este un adversar al ideii alegerilor anticipate

Coada spre Rai (de Florian Bichir)
Avem un zel aparte de a fi crestini mai ales cu ocazia marilor sarbatori. De Boboteaza, ne calcam in picioare, ne dam coate si suduim printre dintii inclestati pentru a lua agheasma, de parca apa sfintita ar avea o putere speciala numai in aceasta zi.

Pacepa e din nou general roman (Cristian Oprea)
Fostul sef al spionajului romanesc, Ion Mihai Pacepa, a primit inapoi gradul de general (in rezerva), dupa cum ne-au declarat oficiali ai Serviciului de Informatii Externe. Directorul SIE, Gheorghe Fulga, i-a reacordat lui Pacepa gradul de general in ultimele zile de mandat la Cotroceni ale lui Ion Iliescu

Finul presedintelui vrea sa fie prefect de Arges (M.P.)


Prefecturile - marul discordiei intre PNL si PD (Irina Dumitriu)


Stenogramele PSD au ajuns la PNA (A.M.)


Scurt pe doi (EvZ)


Alegeri anticipate in Poiana Mare (Ramona Olaru)


Sindicalistii din PRM isi cer rasplata pentru sustinerea guvernului (Raluca Crisan)


Scindarea generatiei de aur (Daniel Contescu
Matei Udrea
Laurentiu Ciornei)
Generatia de aur s-a fracturat. Interese si idealuri diferite au facut ca grupul de jucatori care a scris istorie in fotbalul romanesc in urma cu un deceniu sa se scindeze acum, cind eroii retrasi din scena privesc altfel lucrurile. Multa vreme sesizabila doar de catre cei din anturaj, ruptura s-a acutizat

"Ma simt ca o pustoaica de 18 ani" (Marius Chican)


Pavel, complexat de elvetieni (L.G.)


Ariana Moldovan, diva din NFL (Luminita Grigore)


Ping pong (EvZ)


Doar patru amicale pentru tricolori in 2005 (M.U.)


Rapid n-are bani de transferuri (L.C.)


Disparuti fara urma in "Canalul Mortii" (Dan Sofronia)
Doua familii din Savinesti, judetul Neamt, traiesc clipe de cosmar in urma disparitiei misterioase a sotilor. Acestia au plecat de acasa in seara de 23 decembrie si nu au revenit pina acum. Cautarile efectuate de politisti si de rudele celor doi nu au avut nici un rezultat, dar se banuieste ca

Americanul e de vina (A.M.)


Judecatorii suceveni se razboiesc de citiva ani cu Ministerul Justitiei (Sergiu Rusu)


Primim la redactie


"Pe strada erau pesti vii amestecati cu cadavre" (Cristian Hubali)
Printre turistii romani care au supravietuit valurilor ucigase din Asia de sud s-a aflat si bucuresteanul Stefan Cristofor. Presedinte al unei firme de transporturi maritime, afaceristul in virsta de 56 de ani obisnuieste sa-si petreaca vacantele in Thailanda

A reinceput calvarul cozilor la medicamente (Adrian Bidilici)


Obiceiuri de Boboteaza (Sergiu Rusu
Stefan Ciocan)


Traversarea Europei cu 15 euro in buzunar (Florin Baltaretu)


Piine belgiana pentru doljeni (Petre Cojocaru
Florin Baltaretu)


Caricatura zilei


Telegrefice (EvZ)


Ploiestenii au stat la rind la impozite (M.N.)


Animale stresate din cauza petardelor (M.N.)


SMS (EvZ)


Minerii amaneteaza aurul pentru mincare (Marius Mitrache)


Telefonul cititorului (EvZ)


Tirg erotic international la Cluj (Madalina Prundea)


Bila alba: Comisia de etica a TVR
Bila neagra: Ovidiu Musetescu (EvZ)


"Boala sarutului" a trimis la pat peste 40 de tineri ieseni (M.P.)


"RAFO e un test pentru seriozitatea guvernului" (Lidia Moise)
Graeme Justice, reprezentantul Fondului Monetar International la Bucuresti, considera ca autoritatile de la Bucuresti trebuie sa actioneze cu seriozitate in chestiunea recuperarii banilor de la marii datornici fata de bugetul de stat si crede ca un prim test in acest sens este clarificarea situatiei de la RAFO Onesti

“Rablele" in ceata (Mihaela Balea
Lidia Truica)


ARO spre lichidare (Mihaela Balea)


La bani marunti (EvZ)


Sindicatul soferilor refuza plata rovinietei (L.F.)


Fetele ticalosiei (Livia Cimpoeru
Constantin Vlad)
In intreaga Europa, drapelele au fost coborite in berna ieri si s-au tinut momente de reculegere in memoria celor peste 150.000 de oameni ucisi de valurile seismice care au devastat sud-estul Asiei acum 11 zile. Intre timp, din toate colturile lumii, sosesc noi promisiuni de ajutor pentru sutele de mii de

2005 aduce razboaie, catastrofe si impotenta (Nadia Calin)


Trasnaile anului 2004 (Livia Cimpoeru)


Ajutor de la stele (Sabina Nicolae)


Din loc in loc (EvZ)


Scurt circuit (EvZ)


S-a confirmat cenzura din TVR (Vlad Iorga)
Luni a avut loc prima sedinta a Consiliului de Administratie al TVR pe anul acesta. Scopul intilnirii a fost luarea unor decizii pe baza raportului redactat de comisia de etica in care s-a analizat “scandalul” declansat de Alexandru Costache si de colegii care l-au sprijinit. Spre surprinderea unor sefi din TVR, acest raport nu a pus intr-o lumina prea buna activitatea departamentului Stiri, intarind o parte din acuzatiile exprimate.

Constantin Vinatoru, director interimar al TNB (V.I.)


Lumea digitala (Pagini realizate de revistele CHIP si LEVEL)


Media flash (EvZ)


"Organizatia" face legea in Tirgu-Mures (Dragos Bardosi)
In ultimii doi ani, Tirgu-Muresul a devenit teatrul unor acte de violenta nemaiintilnite in acest oras. Indignarea societatii civile este indreptatita, mai ales ca autorii acestor fapte de violenta sint aceiasi. Mai nou, in Tirgu-Mures se spune ca aceasta gasca s-a autointitulat "Organizatia".

Chestiunea transilvana: Romania in viteza Basescu (de Al. Cistelecan)
Daca lui Traian Basescu lucrurile vor continua sa-i iasa la fel ca pina acum, inseamna ca

Militari romani in Afganistan (M.S.)


Boc promite, presa ramine cu vorbele (Raluca Crisan)


Parlamentar sindicalist ameninta cu greva (Madalina Prundea)


Din Transilvania (EvZ)


Boboteaza, sarbatoarea purificarii sufletelor (Stefan Ciocan)


Criza de lapte praf in Alba Iulia (Andi Laslau)


Directorul Finantelor Timis, in vizorul PNA (Sergiu Miat)
Seful Finantelor Publice din judetul Timis, Iulius Jichici, se pregateste sa paraseasca functia, dar nu inainte de a face un drum pe la PNA. El a mai fost audiat de procurorii anti-coruptie in toamna anului trecut, in dosarul Klarei Piroska, fosta lui subalterna trimisa recent in judecata pentru luare de mita si alte infractiuni

Editorial: Prefecti cu fructe, sau cu frisca? (de Radu Ciobotea)
Povestea numirii prefectilor se lungeste, iar aceasta lungire e cu doua taisuri

Cazul Lobonea se apropie de final (Radu Dogaru)


Jos Iliescu la PSD Timis! (Ino Ardelean)


Hoti cu carucior (S.T.)


Un oltean original (S.T.)


Nici medicii nu mai dau compensate (Georgeta Petrovici)


Patrona evazionista (L.U.)


Mesaj pe zidurile vestiarului: Dobos „transferat” la Steaua (Stefan Both)


Demitere politica la Directia de Sport (Stefan Both)


Aparate de marcat pe taxi (G.P.)


Reculegere la Prefectura (G.P.)


Scurtcircuit la radiocomunicatii (Sergiu Miat)


Primul prefect liberal dupa ‘89 (Ino Ardelean)


Batalie de culise pentru Prefectura Aradului (Sorin Trocan)


Comentarii intre forumisti (Evenimentul zilei Online)
Stimati forumisti, datorita faptului ca in ultima vreme s-au inmultit comentariile care nu au legatura cu articolele aparute in ziar, am hotarit infiintarea unei rubrici permanente unde fiecare isi poate exprima opinia.

Iarna nu e inghesuiala la permise auto (Felicia Traistariu)
Zilnic, aproximativ 250 de bucuresteni isi depun dosarele pentru a sustine examenul de conducere auto. Numarul este relativ mic comparativ cu anul trecut, cind cozile din strada gen. Candiano Popescu devenisera deja celebre. Politistii examineaza insa zilnic 500 de candidati, unii fiind inscrisi in cursa pentru obtinerea permisului de conducere inca din noiembrie anul trecut.

Amenzi prea mici pentru blatistii de la metrou (EvZ)


Peste 23.000 de someri in Capitala (Luminita Valcea)


Din Bucuresti (EvZ)


Amenzi rutiere platite si online (EvZ)


Program de audienta (EvZ)


The queue to Heaven (by Florian Bichir)
We have a special zeal when it comes to being Christian mainly during great holidays. On the Epiphany, we step on each other's toes, we jostle each other and curse through our teeth in our strive to get some holy water, as if it had a special power only on that day. We hope for redemption, but we mistake it for a queue outside a butcher's shop, where the smart and lucky ones catch God by the foot. We call God, we boast of being the only Christian people, but we forget about the homeless people freezing to death at street corners while nobody bothers to even look at them. Our Christian solidarity is almost null

Business


Financial


Miscellaneous


Politics





Selecteaza data:

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Ian Feb Mar Apr Mai Iun Iul Aug Sep Oct Nov Dec 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996
toate domeniile stirea zileieditorialpoliticasportinvestigatiisocialafaceristiri externedivertismenteditia de transilvaniaeditia de vestping-pong onlineeditia de bucurestienglish version


PESei : Cotidianul nu da acces la arhiva.


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 7 Jan 2005, 12:20 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Este tot ce am reusit sa fac; sorry

mai vezi si asta:

http://hiddengifts.org/we_are_one/

Acest topic a fost editat de cactus: 7 Jan 2005, 12:26 PM


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Jan 2005, 12:39 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



cactus, scuze, articolul era in cel de-al treilea ziar biggrin.gif , in Cotidianul 06.01.2005:

Proiectul constiintei globale

.....

Cutremurul a fost anticipat cu aproape o zi

În cazul cutremurului şi valurilor uriaşe din Asia, deviaţiile au fost anticipate cu peste 20 de ore înaintea producerii tragicului eveniment. „Este prematur să discutăm despre o aplicaţie practică a acestui fenomen. Din păcate, chiar dacă ştim că ceva grav se va întîmpla, nu ştim ce anume se va întîmpla, unde şi cînd. Probabil că după ce vor fi instalate mai multe sisteme, în jur de 100, vom putea identifica şi zona expusă. Vom analiza înregistrările din cazurile precedente, inclusiv cele din Asia, pentru a vedea cum s-a propagat unda emoţională“, ne-a mai spus Adrian Pătruţ, cel care supraveghează singura unitate din România.

....

http://www.cotidianul.ro/index.php?arhiva=...are%7Caleatoare


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 7 Jan 2005, 12:56 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (Inorog @ 7 Jan 2005, 12:39 PM)
cactus, scuze, articolul era in cel de-al treilea ziar biggrin.gif , in Cotidianul 06.01.2005:

Proiectul constiintei globale

.....

Cutremurul a fost anticipat cu aproape o zi

În cazul cutremurului şi valurilor uriaşe din Asia, deviaţiile au fost anticipate cu peste 20 de ore înaintea producerii tragicului eveniment. „Este prematur să discutăm despre o aplicaţie practică a acestui fenomen. Din păcate, chiar dacă ştim că ceva grav se va întîmpla, nu ştim ce anume se va întîmpla, unde şi cînd. Probabil că după ce vor fi instalate mai multe sisteme, în jur de 100, vom putea identifica şi zona expusă. Vom analiza înregistrările din cazurile precedente, inclusiv cele din Asia, pentru a vedea cum s-a propagat unda emoţională“, ne-a mai spus Adrian Pătruţ, cel care supraveghează singura unitate din România.

....

http://www.cotidianul.ro/index.php?arhiva=...are%7Caleatoare

nobody´s perfect; not even cactus...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 8 Jan 2005, 08:57 AM
Mesaj #65


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mai da... Hincu al nostru, va amintiti de el?
ce le-a mai dormit omul, ca nu l-a simtit pe asta de 9 pe Richter, sau o fi ca a fost prea departe?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 8 Jan 2005, 11:53 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Sincer sa fiu, mi-ar fi placut sa se afle chiar acolo. Ironic, nu ? laugh.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 9 Jan 2005, 11:48 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (mutulica @ 8 Jan 2005, 08:57 AM)
mai da... Hincu al nostru, va amintiti de el?
ce le-a mai dormit omul, ca nu l-a simtit pe asta de 9 pe Richter, sau o fi ca a fost prea departe?

te-ai referit la cactus ? ranting.gif ranting.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rikita
mesaj 9 Jan 2005, 06:03 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.344
Inscris: 16 June 04
Din: berlin
Forumist Nr.: 3.860



QUOTE (cactus @ 9 Jan 2005, 11:48 AM)
QUOTE (mutulica @ 8 Jan 2005, 08:57 AM)
mai da... Hincu al nostru, va amintiti de el?
ce le-a mai dormit omul, ca nu l-a simtit pe asta de 9 pe Richter, sau o fi ca a fost prea departe?

te-ai referit la cactus ? ranting.gif ranting.gif

nu inteleg nimic... blink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jan 2005, 06:25 PM
Mesaj #69


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.102
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nici el (cactusuu)... rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 9 Jan 2005, 06:28 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Jan 2005, 08:45 AM
Mesaj #70


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



cica a mai fost o replica de vreo 6 pe richter de curind, si tot acolo

pt cine nu il stie pe Hincu, celebru seismologist roman, amator de aparitii la Circotasi, rog ignore postarile mele referitoare la persoana


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 10 Jan 2005, 10:37 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Profesorul Lorin Fortuna a fost invitat pe OTV saptamana trecuta. A indicat data aparitiei unui cutremur mare in Romania 10-11 ianuarie 2005.

Aveti grija de voi wink.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 10 Jan 2005, 10:54 AM
Mesaj #72


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Pe otv?Hm, de la aia nici cursul valutar nu il cred!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 13 Jan 2005, 12:16 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (mutulica @ 8 Jan 2005, 08:57 AM)
mai da... Hincu al nostru, va amintiti de el?
ce le-a mai dormit omul, ca nu l-a simtit pe asta de 9 pe Richter, sau o fi ca a fost prea departe?

Tsunami provocat de arma nucleara ?

Cercetatorul militar colonel dr. Emil Strainu sustine ca omenirea dispune
de tehnologiile necesare pentru a produce distrugeri zonale punctuale prin
catastrofe naturale dirijate, de tipul furtunilor violente, inundatiilor
sau cutremurelor. Strainu spune ca din punct de vedere militar ceea ce s-a
petrecut in Oceanul Indian poate fi descris ca un seism artificial scapat
de sub control. 26.12.2004, ora 7.58. Un cutremur de 9 grade pe scara
Richter, cel mai puternic din ultimii 40 de ani, zguduie fundul Oceanului
Indian. Epicentrul seismului a fost situat la nord-vest de Sumatra, la 40
de kilometri sub fundul oceanului. Ulterior seismologii au explicat ca a
fost vorba despre o uriasa alunecare de falie tectonica. Miscarea telurica
zguduie cladirile aflate la mii de kilometri distanta. Insa nenorocirea
abia dupa doua ore urma sa vina. Puternicul seism a pus in miscare valuri
uriase de apa, de inaltimea unei cladiri cu trei etaje, care au lovit Sri
Lanka, India, Thailanda, Indonezia, Bangladesh, Maldive si Malaiezia.
"Tsunami", cum e cunoscut acest fenomen in Asia, a omorat peste 155.000 de
persoane. Cutremurul a fost atat de puternic, incat a produs o vibratie a
axei Pamantului, a micsorat viteza de rotatie a planetei in jurul axei sale
(ceea ce inseamna ca ziua a devenit mai scurta - n. r.), harta Asiei s-a
modificat prin deplasarea mai multor insule cu zeci de metri de la pozitia
initiala si e de asteptat o modificare a climei terestre in viitorul
apropiat. In zilele care au urmat cutremurului a aparut o informatie
bizara: serviciile secrete occidentale avertizasera din timp Indonezia ca
in preajma Craciunului in Asia de Sud ar putea avea loc... acte de
terorism. Semnele de intrebare si ipotezele "conspirationiste" inunda
mediile de informare: americanii stiau de tsunami, dar nu au avertizat
statele din zona; fara o motivatie clara o nava militara a SUA a vizitat
zonele sinistrate; s-a testat o arma neconventionala de mare putere etc.
Seismologii au negat oficial posibilitatea unui fenomen provocat artificial
in Oceanul Indian, pe motiv ca nu exista capacitatea tehnologica de a
produce asa ceva. Totusi... In anul 2003 aparea la Editura de Inalte Studii
Militare o carte ciudata: "Razboiul geofizic - tehnici de modificare a
mediului inconjurator in scopuri militare" sub semnatura cercetatorului
militar colonel dr. Emil Strainu. In cartea mentionata, razboiul geofizic e
prezentat ca un nou tip de conflict militar bazat pe tehnici de modificare
a mediului inconjurator in scopul agresiunii militare, metode care produc
pe cale artificiala dezastre naturale diverse, de la ploi torentiale si
inundatii la... cutremure. Marile puteri studiaza asemenea tehnici de pe
vremea Razboiului Rece Intr-una din sectiunile volumului autorul scrie ca
"producerea valurilor de suprafata este posibila prin provocarea pe
platforma continentala cu ajutorul exploziilor nucleare la marginea
acesteia a unor cutremure de pamant. Forta exploziilor si energia seismelor
ar produce asemenea valuri care sa inece mari suprafete de uscat, afectand
grav centrele locuite, porturile, terenurile agricole", spunea in 2003 Emil
Strainu. E uluitoare asemanarea dintre descrierea acestei "arme" de catre
militarul roman si ceea ce s-a intamplat in sudul Asiei la sfarsitul lunii
decembrie 2004. La intrebarea daca seismul devastator urmat de "tsunami" ar
fi putut fi provocate de om, expertul militar Strainu a spus: "Nu numai ca
este posibil, dar este si foarte probabil. Omenirea are la aceasta ora
puterea tehnologica de a produce ploi, uragane si cutremure. Marile puteri
studiaza asemenea tehnici de pe vremea Razboiului Rece. In mediile militare
se stie ca bomba nucleara nu mai e studiata ca o arma in sine.
Incarcaturile nucleare detonate in anumite puncte de imbinare a placilor
tectonice pot produce cutremure la comanda in zone stabilite cu exactitate.
In opinia mea, ceea ce s-a intamplat in Asia poate avea patru cauze. Prima
ipoteza este testarea, in ideea razboiului geofizic, a unei arme nucleare
foarte puternice scapate de sub control din cauza unor greseli de calcul al
calitatii sau cantitatii materialului detonat. A doua ipoteza este testarea
unei arme cu particule de energie ultrainalta asupra scoartei terestre. A
treia ipoteza e un experiment militar necunoscut. Ar mai exista o
posibilitate, cea mai grava, a scaparii de sub control a unei arme
geofizice, in ideea ca aceasta a intrat in posesia cui nu trebuie. In acest
caz am putea vorbi despre un atac terorist. A patra ipoteza e cea a unui
scandal provocat pentru a masca altceva mult mai grav", ne-a explicat Emil
Strainu. Si la cutremurul din 1977 axa Terrei s-a balansat "Din punct de
vedere stiintific se bajbaie, nu se stie ce a provocat cutremurul din
Indonezia. Cele doua placi tectonice care s-au deplasat sunt numite
crustale de mare adancime si nu le e cunoscut prea bine mecanismul
deplasarii. A fost insa un cataclism asemanator celor care au zguduit
planeta la nasterea formelor de relief. Cat despre deplasarea axei de
rotatie a Pamantului, trebuie spus ca nu e o noutate, in timpul
cutremurului din Romania, in 1977, seismologii au detectat zdruncinaturi
ale axei asemanatoare. Si la un experiment nuclear se vad asemenea
perturbatii. Partea neplacuta e ca sunt de asteptat replici in diferite
zone ale globului, deoarece Pamantul este elastic si pentru a reveni la
echilibru mai trebuie sa se miste", ne-a declarat Harald Alexandrescu,
directorul Observatorului Astronomic "Amiral Vasile Urseanu" din Bucuresti.

informatie preluata din ziarul "Libertatea"

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 13 Jan 2005, 02:37 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



si inca o data se dovedeste ca termenul "military intelligence" e un oxymoron. laugh.gif

as fi crezut ca armata cheltuie banii pe NATO-izare (si evtl. pe modernizarea MiG-urilor ca sa nu mai provoace o eroziune artificiala a solului in jurul localitatiilor ca Balotesti), dar uite...

nu-i frumos sa-ti vezi contributia prin impozite la lucru? te face sa te simti mai mandru.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 13 Jan 2005, 02:59 PM
Mesaj #75


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



@dead-cat
La Balotesti a fost Airbus, nu mig.

Nu trebuie sa excludem nici astfel de teorii. Chiar daca par desprinse din filme SF. Ce ar fi spus stra-bunicii nostri daca apareai intr-un bmw de ultima serie pe la inceputul anilor 1900?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 13 Jan 2005, 03:29 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



una e sa vii cu ceva netras de cai la cotu vaii unde nu s-a auzit nici de curent electric si iluminatul public e lucrul satanei si alta-i sa sustii ca iaca-asa putem provoca un cutremur de 9 grade.

nici cea mai mare bomba construita vreodata ("Czar Bomba") n-a avut vreun efect seismic notabil, iar utilitatea acelei bombe (nominal 50MT) este din pdv. militar indoielnica.

ca si in cazul zborurilor apollo, diversi indivizi alimenteaza dorinta de senzational, deoarece se poate cistiga o spinare de bani cu asta. eu mi-as fi dorit ceva mai multa seriozitate din partea unui aspirant NATO, dar ce sa-i faci...astia sunt, cu astia defilam.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 13 Jan 2005, 04:10 PM
Mesaj #77


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



No, bine ca nu avem vre-o epizootie, ca sa fi vazut atunci eficacitatea armatei romane, dotata cu o multimne de Teci ramase din 44 pe functii.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 13 Jan 2005, 04:21 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai io ce zic? in loc sa se ocupe de eficientizarea institutiei, diversi angajati se ocupa de cultivarea conspirationismului.

apoi
QUOTE

Forta exploziilor si energia seismelor
ar produce asemenea valuri care sa inece mari suprafete de uscat, afectand
grav centrele locuite, porturile, terenurile agricole", spunea in 2003 Emil
Strainu. E uluitoare asemanarea dintre descrierea acestei "arme" de catre
militarul roman si ceea ce s-a intamplat in sudul Asiei la sfarsitul lunii
decembrie 2004.

pe draci. exploziile submarine din anii '50 n-au provocat nici un tsunami notabil si nici orice cutremur submarin nu provoaca un tsunamii.

si mai apare si in "editura militara" hh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 13 Jan 2005, 08:08 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Pai probabil pt a produce un cutremur nu se poate da cu bombardeau oriunde si oricum ci in anumite locuri si conditii. Plus ca nu e neaparat nevoie se pare sa se dea cu bombardeaua.
Io despre arma tectonica am auzit primele zvonuri dupa cutremurul din Georgia din '88. Pe seama acestei arme ciudate si a unui experiment esuat s-a pus si cutremurul din Mexic de prin '60.
Acu' vreo 10 ani am vazut un documentar intitulat ceva in genul "A 5-a forta" si acolo se vorbeste despre bazele din Antartica unde se faceau astfel de experimente. Ghici unde a fost ultimul mare cutremur inaintea astuia ce face obiectul topicului? In Antartica!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 13 Jan 2005, 08:22 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



click
QUOTE

Geoscience Australia said the epicentre of the quake, which struck at 1:59 am (1459 GMT), was 400 kilometres (250 miles) off Macquarie Island and 800 kilometres (500 miles) off the coast of Tasmania, about halfway between Australia and Antarctica.


daca te uiti pe harta asta, fix pe acolo se intilnesc 2 placi tectonice mari una din ele fiind cea implicata si in ultimul cutremur.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 Jan 2005, 08:44 AM
Mesaj #81


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



am citit si eu prostiile lui strainu si mi se par desene animate.
iar argumentele cu nava de razboi americana sunt si puerile si idioate. americanii aveau vaporul in zona si l-au trimis. ce altceva era sa trimita guvernul american? un iaht prezidential?

pe de alta parte nu il condamn pe domn emil, prostiile astea sunt cumparate si citite, face si omul un ban cinstit. si avem si opinii demne de un jules verne bastinas


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 14 Jan 2005, 11:12 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232




http://www.tsunamicandles.tk/


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 15 Jan 2005, 10:34 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Tsunami: Fenomen natural sau razboi climateric?
Imensa tragedie care a lovit, pe 26 decembrie, mai multe state din spatiul Oceanului Indian - facand pana acum peste 200.000 de morti si lasand peste un milion de oameni fara adapost - ridica doua chestiuni fundamentale. Prima: desi US Army si Departamentul de Stat al SUA au fost avertizate din timp - baza navala americana de pe Insula Diego Garcia din Oceanul Indian a primit imediat o notificare - intervalul de doua ore intre cutremurul de gradul 9 si devastatorul tsunami care a lovit sudul Asiei nu a fost folosit pentru a avertiza populatia din India, Sri Lanka sau Thailanda despre apropierea dezastrului. A doua chestiune: distrugatorul tsunami a fost manifestarea unui cataclism natural sau consecinta razboiului climateric (Proiectul HAARP - High Frequency Active Auroral Research Program) derulat de "US Strategic Defence Initiative" (SDI)? Faptul ca Departamentul american al Apararii si Departamentul de Stat au ramas "mute" mai bine de doua ore, a costat viata a sute de mii de nevinovati, si a distrus peste un milion de existente. Fara a mai pune la socoteala pagubele materiale, care acum necesita un vast program de "reconstructie" a intregii zone. Mai mult, Charles McCreery de la Pacific Warning Center (Centrul de Avertizare din Pacific), cu sediul in Hawaii - si director al lui NOAA (National Oceanic and Atmosferic Administration) din Honolulu - afirma: "Am avertizat (asupra tsunami) atat Centrul de Operatiuni al Departamentului de Stat, cat si US Army".

Buletinele de avertizare sustineau, insa, intr-o maniera birocratica: "Nu exista pericol de tsunami, in fapt", pentru Oceanul Pacific. Dar taceau, in chip misterios, asupra valului ucigator format in Oceanul Indian. Si care era monitorizat inca de la formare, prin sateliti si sistemul GPS (Global Position System). Cum se explica atunci lipsa de avertizare? US Navy se afla pe lista beneficiarilor avertismentelor lui Pacific Warning Center. In plus, US Navy poseda un sistem sofisticat de imagini prin satelit, care i-au permis monitorizarea valului seismic, pas cu pas. Totusi, in mod straniu, US Army a ramas "muta", desi printr-un simplu telefon in Sri Lanka, Thailanda sau India - cu doua ore inaintea catastrofei - ar fi putut sa evite hecatomba umana care s-a produs. Congresul american a deschis o ancheta pe tema celor doua ore de absenta a avertismentelor. Congresul incearca sa stabileasca de ce Guvenul SUA a avertizat doar doua tari aliate, Australia si Indonezia, dar nu si tari din Lumea a Treia, ca India, Thailanda, Sri Lanka. Ori pe cele de pe coasta de sud-est a Africii, lovite dupa opt ore si afectate grav de imensul val seismic. Congresul SUA considera ca Guvernul american avea datoria sa anunte, din timp, toate tarile din regiunea Oceanului Indian, care erau amenintate de tsunami. Intr-un raport al Congresului american se precizeaza: "Numai doua tari din regiunea afectata de tsunami - Indonezia si Australia (aliatele SUA in razboiul antiterorism, n.n.) - au fost avertizate. Totusi, tsunami a lovit in rastimp de doua ore si alte tari, iar potrivit criticilor NOAA, era suficient timp pentru a avertiza populatia de pe coastele acestor tari, ca sa se puna la adapost. Senatoarea de Maine, Olimpia Snowe, a declarat in "Boston Globe", din 29 decembrie 2004, urmatoarele: "Este necesara o analiza a NOAA, pentru a vedea de ce nu a transmis aceasta informatie, vitala pentru vietile a sute de mii de oameni, din 11 tari care au fost afectate".


Un general implicat in invazia din Irak comanda fortele militare americane "de ajutorare" din Oceanul Indian
Cateva intrebari sunt puse, cu insistenta de mass-media. 1) De ce nu au fost informate guvernele statelor din regiunea Oceanului Indian despre iminenta dezastrului? A existat o evidenta "selectivitate" in alegerea tarilor avertizate de SUA. 2) Au monitorizat americanii activitatile seismice, anterioare cutremurului din 26 decembrie 2004? Se presupune ca un seism de gradul 9 este precedat de o serie de fenomene care anunta cutremurul de mare intensitate. US Global Survey a confirmat ca seismul din 26 decembrie 2004 - care a generat ulterior uriasul tsunami - este al patrulea ca intensitate de la 1900 incoace. In toate cazurile s-au semnalat activitati seismice anormale, premergatoare marelui seism. 4) De ce SUA au trimis unitati militare in zona calamitata, si nu au solicitat numeroasele organizatii umanitare americane pentru a organiza ajutorul? In fapt, US Pacific Command a fost insarcinata sa conduca operatiunile de ajutorare, iar general-locotenentul Rusty Balckman - comandantul lui "3rd Marine Expeditionary Force", cu baza in Okinawa (Japonia) - raspunde personal de operatiuni. Un fapt retine insa atentia! Anterior, generalul Blackman a fost cel raspunzator de actiunile puscasilor marini americani din Bagdad, din cadrul Operatiunii "Iraqi Freedom" (2003). Trei echipe militare au fost trimise in Thailanda, Sri Lanka si Indonezia.

Aviatia militara americana "supravegheaza" actiunile lor. Intreaga operatiune este coordonata de la marea baza navala americana de pe Insula Diego Garcia, din Oceanul Indian.

Portavionul "USS Abraham Lincoln" - aflat la Hong Kong in momentul cutremurului - a primit ordin si s-a deplasat imediat in Golful Thailandei. Un al doilea port-avion, "USS Bonhomme Richard", s-a deplasat din Guam in Golful Bengal din India. Alte sapte vase militare, cu 2.100 de puscasi marini si 1400 de marinari au fost trimise in zona. De ce, oare, este necesara o asemenea desfasurare de forte militare, pentru niste operatiuni pur umanitare? De ce un general, implicat in invazia din Irak, comanda un program de "ajutorare" in regiunea Oceanului Indian, chiar de la marea baza navala militara de pe Insula Diego Garcia, si nu organizatiile umanitare americane?


Programul HAARP si manipularea fenomenelor naturale in scop militar
Razboiul climateric este astazi - din nefericire - o trista realitate. Avansate in acest extrem de periculos domeniu militar sunt Statele Unite, Rusia (mostenire de la fosta URSS), China, India si alte cateva state. Deoarece insa experientele in domeniul razboiului climateric lovesc, in prezent, zone intinse ale planetei, si afecteaza in mod direct viata si sanatatea a milioane de locuitori ai Terrei - aceste experiente sunt tinute departe de mass-media si de opinia publica. Mai mult poate decat orice alte experinte. Agentia "Eco News" definea recent domeniul: "Razboiul mediului este definit ca modificarea intentionata sau manipularea naturii - cum ar fi climatul si vremea - a sistemelor planetei - ca ionosfera, magnetosfera etc. - a sistemului tectonic si evenimentelor seismice (cutremure) pentru a cauza modificari geografice, economice si psiho-sociale, precum si distrugere fizica a unui obiectiv geofizic sau regiune populata, ca parte a razboiului strategic sau tactic".

Sa retinem din definitia data de "Eco News" ca modificarea sistemului tectonic al planetei si "manipularea" evenimentelor seismice (cutremurele) fac parte integranta din formele razboiului climateric. In ultimii ani, uragane devastatoare si furtuni tropicale s-au manifestat frecvent in Caraibe. Asia Centrala si Orientul Mijlociu au cunoscut o seceta prelungita. In Africa de Vest, uriase roiuri de lacuste au bantuit in ultimii zece ani. Cel putin patru uragane, de o forta fara precedent (Alex, Ivan, Frances si Charly), precum si Jeanne s-au succedat intr-o perioada scurta de timp. In urma unui asemenea uragan, Insula Grenada a fost devastata: 37 de oameni au murit, iar 2/3 din cei 100.000 de locuitori ai insulei au ramas fara adapost. In Haiti, peste 2000 de oameni au decedat si zeci de mii au ramas fara locuinta. Republica Dominicana, Jamaica, Cuba, Bahamas au fost, de asemenea, devastate de uragane si furtuni tropicale fara precedent ca intensitate. In ultimii ani, Departamentul american al Apararii a investit sume considerabile in experiente, pe care le-a caracterizat astfel: "Modificarea climaterica va deveni o parte a securitatii interne si internationale, si aceasta poate fi facuta in mod unilateral. Capacitatea de a genera ploi, ceata, uragane si de a modifica sau produce anumite conditii meteorologice sunt parte a aceluiasi set de tehnologii care pot slabi adversarul si pot permite accesul la dominatie, bogatie si putere" (US Air Force, Air University of the US Air Force, AF 2025 Final Report).

Sa mentionam ca, in martie 2004, in Brazilia s-a declansat primul uragan devastator din istorie, care a facut zeci de morti. In China, in august 2004, taifunul Rananim - cel mai cumplit din istoria tarii - a ucis 164 de oameni si a ranit peste 1800 in provincia Jejiang. Au ramas fara adapost circa 13 milioane de persoane. Toate acestea au primit explicatii asa-zis "stiintifice", fiind prompt caracterizate de autoritati drept "fenomene naturale".

Erau, oare, aceste forte ale naturii "fenomene naturale"? In 1992, la Gokona (Alaska), a demarat unul din programele cele mai secrete ale SUA: Programul HAARP - High Frequency Active Auroral Research Program. HAARP reprezinta o parte a armamentului hi-tech, ultrasofisticat, din cadrul lui US Strategic Defence Initiative (Initiativa de Aparare Strategica a SUA). In mod concret, programul HAARP este condus de Air Force Research Laboratory's Space Vehicles Directorate", si consta intr-un sistem de antene speciale, de mare putere, prin care se realizeaza "controlul modificarilor din ionosfera", care afecteaza ulterior grav atmosfera si scoarta terestra. "HAARP este conceput ca sa induca modificari mici de temperatura in ionosfera, ale caror rezultate si influenta pe Terra, sunt apoi analizate cu ajutorul instrumentelor HAARP" (HAARP website). Nicholas Becich - un adversar activ al programului HAARP de incalzire a ionosferei explica: "HAARP este, in realitate, un bombardament al ionosferei cu unde radio extrem de puternice, care afecteaza diverse zone ale planetei. Undele electro-magnetice revin pe pamant din ionosfera, si penetreaza totul pe scoarta - viu sau mort - generand fenomene absolut devastatoare si putin controlabile.

Dr. Rosalie Bertell descrie HAARP drept "un gigantic centru de incalzire a ionosferei, care creeaza nu doar gauri, ci incizii foarte mari ale stratului protector al Terrei".

Richard Williams de la Laboratorul Davis Sarnoff, din Princeton, este mult mai categoric: "HAARP constituie un act iresponsabil de vandalism global" (citat din Scott Gilbert in cartea "Environmental Warfare and US Foreign Policy"). Chiar documentele Pentagonului sugereaza ca scopul HAARP este "exploatarea ionosferei in scopurile Departamentului Apararii". In acest scop, pe langa experimente de modificari climaterice, HAARP a experimentat, chiar in SUA, "pene totale de curent" (blackouts) intreruperea curentului pe regiuni intregi, suspendarea comunicatiilor etc, fara sa fie tras la raspundere, datorita secretizarii totale a operatiunilor militare. Practic, din 1992, prin programul HAARP, Statele Unite experimenteaza manipularea acoperita a schimbarilor climaterice, uriase explozii in scoarta terestra declansatoare de miscari tectonice, utilizarea sistemelor de comunicatii si de energie electrica drept arme strategice, care vor permite Statelor Unite si Noii Ordini Mondiale sa domine regiuni intinse ale Terrei.

Sa reamintim ca - intamplator sau nu - Administratia Bush a refuzat permanent sa semneze "Acordul de la Kyoto", privind combaterea incalzirii generale a temperaturii pe Terra.


Manipularea fortelor naturale si grupul "C-14"
In 1992, tehnologia HAARP a fost asigurata de "Advanced Power Technology Inc." (APTI), o sucursala a lui "Atlantic Ritchfield Corporation" (ARCO). Ulterior, ARCO si-a vandut sucursala APTI lui "E-Systems", specializata in echipament militar electronic, de recunoastere si navigatie inclusiv "dispozitive de spionaj super-sofisticate". "E-Systems" era una din firmele cu care lucra, in mod curent, CIA. Cu vanzari anuale de 1,8 miliarde de dolari, din care 800 de milioane pentru proiecte atat de secrete, incat nici macar Congresul SUA nu avea voie sa cunoasca detalii. Printre patentele achizitionate de "E-Systems" a fost si "Patentul nr. 4.686.605" - intitulat "Method and Apparatus for Altering a Region in the Earth's Atmosphere, Ionosphere and/or Magnetosphere" - bazat pe cercetarile marelui Nicola Tesla, un iugoslav emigrat in SUA, deschizator de drumuri in multe domenii de varf ale stiintei moderne. Proprietarul "Patentului", Bernard J. Eastlund, l-a descris ca "provocand intreruperea comunicatiilor pe o foarte intinsa portiune a Terrei, distrugerea in consecinta a rachetelor si avioanelor, si modificarea conditiilor climaterice, dar si a scoartei terestre". Semnificativ, Guvernul SUA a achizitionat "Patentul" printr-un ordin strict secret. Ulterior, "E-Systems" a fost cumparata de "Raytheon Polar Services", care a devenit astfel cea mai mare firma de electronica militara din lume.

In aprilie 2004, a fost lansata faza finala a programului HAARP: 180 de antene cu transmitatoare extrem de puternice, au inceput sa functioneze. Se preconizeaza ca, in iulie 2006, instalatiile HAARP sa inceapa sa dea rezultate. Ele vor servi la un program de "manipulare a fenomenelor naturale, prin modificari provocate ionosferei, conform cerintelor Pentagonului". Intregul program, care va lipsi o buna parte a planetei de ionosfera - stratul protector contra radiatiilor cosmice - va fi dirijat de la Centrul Gokona (Alaska) de un grup de "comanda, control, comunicatii, computere si informatii secrete", grup secretizat sub indicativul "C-14".


Un raport din "Duma" rusa consemneaza experientele HAARP
"BBC Monitoring", din 8 august 2002, consemna un raport din Duma (Parlamentul) Rusiei, unde se descriau tehnicile de modificare a climatului in trei locuri distincte de experimentare: "Comitetul a raportat ca Statele Unite planuiesc sa testeze in trei locuri de pe glob, tehnicile de modificare a fenomenelor naturale. Unul dintre aceste locuri este Alaska, unde testele sunt programate sa demareze la inceputul lui 2003. Al doilea loc pentru testare, este Groenlanda, iar al treilea se gaseste in Norvegia". In continuare, raportul rusesc citat de "BBC Monitoring", din 8 august 2002, consemneaza: "Statele Unite au un program de experiente pe scara larga, in cadrul sistemului HAARP, experiente care nu pot fi monitorizate de comunitatea stiintifica. Experientele urmaresc testarea unor arme care sa scoata din functiune sistemele de comunicatie radio, instalatiile de acelasi timp de pe navete spatiale si rachete, provocand crize in retelele de electricitate, in conductele pentru petrol si gaze naturale, miscari ale scoartei, si avand un impact negativ asupra sanatatii unor intregi populatii, din diferite zone ale lumii." Fie ca raportul rusesc este corect sau nu, de la inceputul lui 2003, se observa in lume o grava disfunctionalitate la nivelul fenomenelor naturale.

Intr-un alt raport al lui "Air University" (US Air Force) se precizeaza ca "modificarile climaterice ofera militarului o larga gama de optiuni posibile, pentru a infrange sau supune adversarul". Documentul lui "Air University" declara ca: "In SUA, modificarile fenomenelor naturale vor deveni curand parte integranta a sistemului national de securitate, cu aplicatii interne si internationale. Guvernul american urmeaza aceasta politica, in functie de interesele SUA, la diferite niveluri. (US Air Force, Air University of the US Air Force, AF 2025, Final Report).


Razboiul climateric (HAARP) contra tarilor de pe "axa raului"
Ceea ce mass-media a trecut sub tacere sunt schimbarile - dramatice si neobisnuite - din ultimii ani, care au intervenit in tari considerate de Administratia Bush ca apartinand axei raului. Asadar, state care sunt posibile "tinte" ale "razboiului preventiv", ideea centrala a strategiei actualei administratii. In Coreea de Nord, s-au consemnat o succesiune de stari de seceta, urmate de mari inundatii. Rezultatul: intregul sistem agricol al tarii a fost distrus, iar Coreea de Nord a fost nevoita sa recurga la masive importuri de alimente, pentru a preveni foametea. In Cuba, modelul a fost similar - secete cumplite, urmate apoi de inundatii devastatoare - cu aceleasi rezultate: importul de alimente sau foametea. In Iran, Irak si Siria am asistat la o seceta prelungita, incepand din 1999. In Afganistan, patru ani de seceta au premers invazia americana din 2001, distrugand total economia rurala si aducand o foamete cumplita.

Manipularea fenomenelor naturale reprezinta o "arma preventiva prin excelenta, chiar daca ea nu este cunoscuta prea bine de opinia publica. "Phillips Geographycs Lab" - partener HAARP - a sustinut de curand un curs secret la baza Hanscom Air Force din Maryland, curs intitulat "Tehnici de modificare a fenomenelor naturale".

Manipularea tehnicilor de modificare a fenomenelor naturale poate fi dirijata atat contra unor state-inamice, cat si contra unor state-aliate, in functie de imprejurari. Aceste tehnici pot destabiliza, ani la rand, economia unor tari, le pot afecta grav ecosistemul si pot produce maladii in masa.

Finalmente, aceste state vor fi astfel silite sa solicite "ajutor international". Cum este, de pilda, cel acordat actualmente, de US Army, in zona Oceanului Indian. Permitand astfel americanilor sa ocupe zone strategice in vederea razboiului cu Iranul fundamentalist, sub pretexte "umanitare".

Exista tehnici foarte bine puse la punct de a destabiliza institutiile unei tari. Exista, de asemenea, tehnici pentru a provoca conflicte psiho-sociale interne grave. Tehnicile de modificare a fenomenelor naturale sunt insa mai noi si tinute departe de mass-media si opinia publica. Dupa ce Administratia Bush a amenintat Rusia si China cu lovituri nucleare "preventive", politica manipularii fenomenelor naturale se poate dovedi mult mai persuasiva. Distrugerea in acest scop a ionosferei - pe mari portiuni la Polul Nord - a invelisului protector contra radiatiilor cosmice ii afecteaza insa pe toti locuitorii planetei. Inclusiv pe cei din Statele Unite. Unde exista grupari care se opun experientelor planetare ale HAARP.

http://www.ziua.net/display.php?id=1200&da...05-01-15&kword=
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 15 Jan 2005, 10:42 PM
Mesaj #84


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



si masoni ai uitat de ei?
unde-s masoni, numai ei mai lipsesc rofl.gif rofl.gif rofl.gif

da, foarte interesanta si pertinenta parerea ta ohmy.gif

Acest topic a fost editat de cociuba: 15 Jan 2005, 10:43 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 June 2024 - 11:20 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman