HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

> Declinul Frantei?, Ipocrizie nationala si internationala?
Mihai
mesaj 13 Oct 2003, 10:27 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Un articol din 'Observatorul' englez care citeaza parerile mai multor personalitati referitoare la declinul Frantei.
'Democratia Frantei si balanta politica sunt in pericol', spune Alain Duhamel.
Nicolas Baverez, autorul unei carti intitulate 'Declinul Frantei' afirma ca Franta este 'paralizata de imobilitatea politica, sociala, economica si intelectuala'.

Interesant este si inceputul acestui articol: "An orgy of breast-beating in print claims the French 'piss off the planet'"

Va invit sa va spuneti parerile pro si contra referitoare la acest subiect (bineinteles, intr-un cadru dictat de bun simt, fara afirmatii jignitoare).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
2 Pagini V   1 2 >  
Start new topic
Raspunsuri (1 - 34)
sorin666
mesaj 14 Oct 2003, 06:35 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Despre Franta se spune la TV ca e in declin cel putin de cind sint eu venit (91) pina la urma iti dai seama ca e de fapt un mijloc ca oricare altul de dialog social...
Cei mai vahamanti sint ultraminoritarii regalisti, nostalgicii imperiului colonial, catolicii integristi (aia cu slujba in latina...) si.... nelipsitul Le Pen (minca-larrrrr tata).
Oricum, englezii sint predispusi la orice critica, chiar demasurata si nefondata la adresa Frantei, din motive istorice evidente laugh.gif Si reciproc, desigur laugh.gif
De fapt toata lumea occidentala este atinsa de acest proces, eu i-asi spune mai curind sindromul unei societati imbatrinite decit declin wink.gif
Lasca vine el islamu' proaspat din urma sad.gif Inch'Allah ph34r.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 23 Oct 2003, 01:24 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



http://ro.altermedia.info/index.php?p=678&more=1&c=1

Stirea de mai sus e adevarata sau reprezinta din nou o "sperietoare a stangii" asupra electoratului francez?
Daca e totusi adevarat,de ce ne mai miram de "mentinerea in varf" a lui Vadim in Romania?

P.S.Pentru cei care nu pot accesa,este vorba despre posibilitatea ca Jean-Marie Le Pen sa castige alegerile regionale in Provence-Alpes-Cote-d'Azur.

Acest topic a fost editat de talusa: 23 Oct 2003, 01:43 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Oct 2003, 01:24 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
unul
mesaj 25 Oct 2003, 12:57 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



QUOTE
Pentru cei care nu pot accesa,este vorba despre posibilitatea ca Jean-Marie Le Pen sa castige alegerile regionale in Provence-Alpes-Cote-d'Azur.

Acest Le Pen este comparat cu Vadimul national doar datorita politicii ultranationaliste pe care o face, dar cred ca are mai multa consistenta in mesajul politic. Cat despre victoria sa, nu cred ca putem vorbi in termeni de "invingator".
Declinul democratiei franceze poate fi usor comparat cu cel al Americii de Norn, al Italiei si de ce nu, al Regatului Britanic.


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 25 Oct 2003, 06:47 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



De când e Franta Franta, tot în declin o duce. Si de când e francezul francez, s-a plâns ca i se prabuseste sandramaua. Chiar de Gaulle spunea "Cum naiba poti sa guvernezi o tara cu peste 300 de sortimente de brânza ?" laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 25 Oct 2003, 06:59 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Mai exista la Paris branzaria aia cu 365 de feluri de branza? ohmy.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 31 Oct 2003, 11:14 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Interesant care sunt tarile care "constituie o amenintare la securitatea Frantei":

http://www.independent-al.ro/art.phtml?id=21494&editie=736


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 31 Oct 2003, 11:49 AM
Mesaj #8


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Discutam in vara cu cineva plecat in Franta de ceva vreme si spunea ca acolo e un climat politic si social oarecum asemanator cu cel de la noi. Si, daca e sa luam in considerare birocratia de la ei, care e foarte aproape de a noastra, pe cei aflati la guvernare si altele, tind sa-i dau dreptate. Normal ca exista particularitati, ca in orice tara, dar nu mi se pare ca Franta sa fie in ascensiune. Iar Le Pen este doar un extremist ca oricare altul, care a gasit sprijin in nevoia francezilor (ca si a altora) de o oarecare stabilitate, siguranta etc., desi nu el le-o poate oferi. El doar promite si se foloseste de actuala conjunctura politica, ce ii este de mare folos. In fine, e un subiect destul de vast...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 31 Oct 2003, 02:26 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Si totusi,impotriva cui crezi ca-si vor indrepta armele nucleare?


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 31 Oct 2003, 02:39 PM
Mesaj #10


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Pai nu cred ca le vor utiliza singuri. Se vorbeste deja destul de frecvent de acea armata a Europei, ca o contrapondere la NATO. Deci...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 31 Oct 2003, 02:44 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Se VORBESTE!!
Dar se vorbeste si "de unde banii" pentru asa ceva?


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 31 Oct 2003, 02:54 PM
Mesaj #12


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Cind e vorba de armate, aliante militare etc. intotdeauna se gasesc si banii necesari. De fapt, pare sa fie singurul domeniu care a dovedit ca nu duce lipsa de fonduri.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 31 Oct 2003, 03:15 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Am rasfoit si eu niste ziare in care scria ca Europa daca doreste sa "inchida" diferenta militara fata de SUA are nevoie de niste investitii enorme.
Care pot fi luate numai din fondurile sociale.
si nu vad eu ca populatia sa fie de acord sa renunte la "comoditatea sociala" pentru o reconstructie rapida a fosrtelor militare!Mai ales ca nu vad care-i amenintarea!
Nu de mult au fost in franta niste demonstratii de toata frumusetea contra intentiei de a marii durata de cotizatie la pensii!
dar "colegii nostrii francezi" probabil ne vor lamuri mai bine despre ce se discuta acolo in legatura cu acest subiect.
Si care ar fi in opinia lor,eventualii "dusmani amenintatori" la adresa Marianei. wink.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 31 Oct 2003, 03:23 PM
Mesaj #14


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Populatia niciodata nu a fost si nu va fi intrebata daca este de acord cu asa ceva. Banii se iau, pur si simplu.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 31 Oct 2003, 04:53 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Nu cred ca in Europa e atat de simplu.
Mai ales dupa "atitudinea pacifista" din ultima vreme!


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 31 Oct 2003, 04:58 PM
Mesaj #16


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mda, e drept ca europenii nu au acea mentalitate oarecum imbecila a americanilor, de exemplu. Dar n-as paria ca ceea ce spuneam mai devreme nu se va intimpla. wink.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 31 Oct 2003, 09:23 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Orice scenariu poate fi posibil!
Dar cei care locuiesc acolo au cred o perspectiva mai clara decat noi!
Si astept si de la sorin666 o explicatie asupra "stangii franceze".


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
unul
mesaj 1 Nov 2003, 06:43 AM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 28 September 03
Forumist Nr.: 862



QUOTE
...e drept ca europenii nu au acea mentalitate oarecum imbecila a americanilor...

In constiinta americanilor, notiunea de natiune se intinde de la granita cu Mexicul pana la granita cu Canada. La europeni, natiunea se limiteaza doar la cat se intinde tara fiecaruia. Este imposibil sa schimbi mentalitatea fabricantului de carnati de pe Rihn, a cultivatorului de lalele din Amsterdam sau a alergatorului de tauri din Madrid. Evit sa dau exemple de constiinta nationala la romani, bulgari...


--------------------
1L
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 2 Nov 2003, 02:29 AM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (nefertiti @ Oct 31 2003, 10:54 AM)
Discutam in vara cu cineva plecat in Franta de ceva vreme si spunea ca acolo e un climat politic si social oarecum asemanator cu cel de la noi. Si, daca e sa luam in considerare birocratia de la ei, care e foarte aproape de a noastra, pe cei aflati la guvernare si altele, tind sa-i dau dreptate. Normal ca exista particularitati, ca in orice tara, dar nu mi se pare ca Franta sa fie in ascensiune. Iar Le Pen este doar un extremist ca oricare altul, care a gasit sprijin in nevoia francezilor (ca si a altora) de o oarecare stabilitate, siguranta etc., desi nu el le-o poate oferi. El doar promite si se foloseste de actuala conjunctura politica, ce ii este de mare folos. In fine, e un subiect destul de vast...

QUOTE
nefertiti:
Discutam in vara cu cineva plecat in Franta de ceva vreme si spunea ca acolo e un climat politic si social oarecum asemanator cu cel de la noi.
Fazele de genul "la ei e de fapt ca la noi" sunt clasice. smile.gif
QUOTE
Si, daca e sa luam in considerare birocratia de la ei, care e foarte aproape de a noastra, pe cei aflati la guvernare si altele, tind sa-i dau dreptate.
E curios cum tinzi sa dai dreptate unei idei de asemanare gratuita. Peste tot sunt oameni, e oare la fel peste tot ?

De unde stii ca "la ei" e birocratie foarte aproape de a noastra ? Te-ai lovit de ele, sa cronometrezi în doua cazuri similare de cât timp si mai ales de câta spaga ai nevoie ? Sau ti se pare ca ai fi auzit ca o cunostinta ar fi spus ca ar ... Linisteste-te, birocratie e peste tot, daca te consoleaza sau daca te face sa te simti bine te las sa crezi ca o fi "foarte aproape" de a noastra, eu îmi vad de bucuria ca din fericire NU e DELOC ca a noastra. cool.gif

Si sa compari cucuveaua cu chiracul, bomboneul cu raffarinul, auoleu ce onoare pe unii dintre ei.
QUOTE
dar nu mi se pare ca Franta sa fie in ascensiune.
Pareri în vânt, o fi sa n-o fi în ascensiune, ia sa cred o varianta. Ideea e ca Franta merge înainte (nu spun în ascensiune sau declin), cu tot cu problemele ei, si nu se uita la parerile celor de pe margine.
QUOTE
Iar Le Pen este doar un extremist ca oricare altul, care a gasit sprijin in nevoia francezilor (ca si a altora) de o oarecare stabilitate, siguranta etc., desi nu el le-o poate oferi.
Exista câte un Le Pen (sau Vadim daca preferi) peste tot. De acord ca ar fi lumea mai buna fara ei, dar ... se merge înainte si cu Le Pen, si cu Hayder, pe când cu Vadim stii si tu cum se merge.
QUOTE
Mda, e drept ca europenii nu au acea mentalitate oarecum imbecila a americanilor, de exemplu.
Cuvinte mari, fara nici un sens.
QUOTE
talusa:
Am rasfoit si eu niste ziare in care scria ca Europa daca doreste sa "inchida" diferenta militara fata de SUA are nevoie de niste investitii enorme.
Care pot fi luate numai din fondurile sociale.
Imi plac oamenii care dupa ce citesc "niste ziare" stiu totul, absolut totul despre problema respectiva, sunt experti si îsi dau cu parerea modest. smile.gif
In primul rând nimeni nu e atât de nebun încât fara a avea economia SUA sa vrea sa aiba armata de SUA. In era armelor nucleare, egalitatea de efective si echipamente nu mai e asa de importanta ca în trecut. Ajung câteva misile balistice, câteva submarine nucleare (deci armamentul deja existent), asta e baza, în rest nu se întâmpla nici o tragedie daca efectivele sunt mai mici sau armamentul mai clasic.

Si, desigur, americanul a gasit repede si sursa ipoteticilor bani alocati ipoteticei nazdravanii : fondurile sociale. LOL, cum de nu ma mira, asa cum europeanul e fascinat de salariul american, si americanul e fascinat de sistemul social european. Unii nu se pot abtine. wink.gif
QUOTE
Nu de mult au fost in franta niste demonstratii de toata frumusetea contra intentiei de a marii durata de cotizatie la pensii!
dar "colegii nostrii francezi" probabil ne vor lamuri mai bine despre ce se discuta acolo in legatura cu acest subiect.
Franta fiind o democratie, ai voie sa faci demonstratii când vrei si pentru ce vrei. Nu înseamna ca vei fi si ascultat. Te intereseaza rezultatul final sau iesirile unor diverse procente ale populatiei în strada ? Durata de cotizare pentru pensii (adica de munca activa) a fost marita, si la fel vor proceda si celelalte tari europene (vezi demonstratiile din fiecare, în prezent e Italia la rând), si cineva îmi spunea ca si în SUA tot aceleasi masuri se vor lua (sau s-au luat deja), pentru ca "Baby Boom" nu tine de tipul de sistem ci de sfârsitul razboiului.
QUOTE
Dar cei care locuiesc acolo au cred o perspectiva mai clara decat noi!
As vrea sa va ajut, dar tot n-am înteles unde e problema ? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 2 Nov 2003, 06:47 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Nu vad nici o problema decat aceea a modului in care dai raspunsuri!
Tu nu te "inspiri" din ce citesti in presa?Eu da!Inspecial cand recunosc ca nu am datele problemei si ca cei care traiesc acolo au mai multe cunostiinte decat mine.Si nu o singura data.
Dupa "aerul de superioritate" pe care ti-l dai se poate crede ca "esti unul din cei care iau hatarari in guvernul francez!
Continua pe aceasta linie si vei gasi multe persoane ce care sa dialoghezi! sad.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 2 Nov 2003, 11:43 AM
Mesaj #21


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mi_: N-am spus ca Franta nu merge inainte. E un proces firesc. Dar era vorba despre declin sau ascensiune. Ori toate tarile au asemenea perioade. Iar Franta a cunoscut destule, mai ales de declin. Sigur ca, din multe puncte de vedere, e mai bine acolo decit la noi, dar... aproape oriune e mai bine decit la noi. Asa spun multi. Partial le dau dreptate. Insa numai partial. Poate ca e vorba si despre atractia catre un lucru sau un loc la care nu poti sa ajungi. Mirajul necunoscutului. In fine, asta cred ca e alt subiect. Revenind, daca ai argumente cum ca acum Franta o duce foarte bine, economic, politic etc., astept sa le "aud".
P.S. Economia americana nu mai de demult ce a fost odata.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 2 Nov 2003, 06:44 PM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



talusa, degeaba te superi din cauza raspunsului, tu ce parere ai despre cei ce citesc în ziar despre Israel si imediat devin experti în problema Israeliano-Palestiniana ?

Daca as fi în guvernul francez e de bine sau e de rau ?


nefertiti, daca stai sa asculti lumea, vei auzi voci care vorbesc despre declinul SUA, despre declinul Angliei, despre declinul Frantei, al Germaniei, al Israelului, al Patagoniei. Stii cât valoreaza aceste voci ?

Nu-mi veni cu indici economici, excesul bugetar si recesiunea sunt mecanisme ciclice peste tot.

Deci ce doriti sa va vorbesc despre declinul Frantei ? Mai ales ca aici e declin constant (de când exista tara asta exista si voci care urla ca e în declin major), deci asa te obisnuiesti cu el ca nici nu-l mai observi.

Traiasca declinul, sunt un declinat ! ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 2 Nov 2003, 07:32 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Nu ma supar pe raspuns ci pe tonul adoptat de tine!
Si daca s-ar discuta despre Israel cat se discuta despre Franta as fi fericit!
Din pacate, despre Israel se dicuta mult mai mult (in special de catre francezi) si pe un ton de acuzare!
Eu nu subliniat tot timpul ca ce am spus sunt parerile mele si cred ca cei care locuiesc acolo sunt mult mai documentati si informati decat mine. Sau nu ai sezizat acest lucru?
De fapt nu doresc ca nici o tara sa se afle in declin si sa explice acest lucru.
Noi doar schimbam opinii!
Numai bine, Talusa.

P.S.Cred ca ma las de subiectul Franta, pe care nu-l cunosc si nu ma prea intereseaza! wink.gif
Dar sa se lase si guvernul frncez de "calcaiul" pe care incearca sa-l vare in Orientul Apropiat prin problema palestiniana. Daca ai fi in guvern, ne poti ajuta? laugh.gif


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 2 Nov 2003, 08:20 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE
talusa :
Din pacate,despre  Israel  se  dicuta  mult  mai  mult(inspecial  de  catre  francezi)  si  pe  un  ton  de  acuzare!
Eu zic ca suferi de sindromul americanului cult care peste tot în lume daca vede un merit el este datorat USA, si daca vede o problema e datorata Frantei.
QUOTE
Si  daca  sa-r  discuta  despre  Israel  cat  se  discuta  despre  Franta  asi  fi  fericit!
Ce usor poate deveni un om fericit în zilele noastre, ajunge sa raportezi diverse aspecte ale vietii la Franta si ai scapat de griji.
QUOTE
Dar  sa  se  lase  si  guvernul  frncez  de  "calcaiul"  pe  care  incearca  sa-l  vare  inn  Orientul  Apropiat  prin  problema  palestiniana.
Hi hi hi, e clar acum, ceva nu-ti convine pentru ca Franta nu sustine neconditionat si orbeste cauza israeliana. Pai atunci cred ca ai doua solutii :
1) Faci apel la evreii francezi sa faca lobby. La voi a mers.
2) Scrii la chirac@gov.fr si îi explici ca politica lui nu coincide cu interesele tale si ca sa si-o schimbe.
In rest, sa întrebi niste forumisti despre tintele arsenalului nuclear francez/american/rusesc mi se pare o copilarie, nu publicul le decide si nici cei ce le decid nu le prezinta pe liste presei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 2 Nov 2003, 08:39 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



1)Nu inteleg ce trebuia sa bagi aici "sindromul american".Nu-mi amintesc sa fi acuzat Franta de ceva!
Poate ca face anumite luccruri condusa de anumite interese proprii.Si cine nu face acest lucru?
Si paote ca "nota de pacifism" este putin "trasa de par".
2)Cine a deschis discutia despre Franta?Ca eu nu am facut-o.
3)
-Unde la "noi a mers"?Despre ce lobi de la noi vorbesti?
-Pacat de "timpul consumat" sa-im scrii lui Chirac.
-Exista si a treia posibilitate.Sa privesti in directia Frantei cu "posteriorul"
4)Nu ai sezizat ca era vorba despre un artricol in ziar care discuta despre "schimbarea strategiei de lupta franceze"?
Nici pana acum nu stiu fata de cine si nici tu nu mai lamurit.(exceptand "notele care le imparti.Si aici deranjeaza "stilul"!)
Stiu ca "publicul nu decide" dar asta nu inseamna ca nu ai voie sa ceri niste parerei personale de la niste persoane cu care dialoghezi.Consideri ca este o copilarie si ca tu ai "trecut de varsta",foarte bine.Nimeni nu te obliga sa raspunzi.Poate altii o vor face!
Numai bine,Talusa.

Acest topic a fost editat de talusa: 2 Nov 2003, 08:42 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 2 Nov 2003, 08:55 PM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Ca tot ai reamintit de articolul acela, suna la fel de inteligent ca si un reportaj despre un portavion nuclear american care pleaca din port. "Impotriva carui dusman se îndreapta ?", scrie pe prima pagina ...

Genul de articole care remarca fapte inerente (pamântul se învârte) si vinde comentarii publicului avid de informare. Ca informatie în nici un caz nu apare acolo.


PS. Vorbeam de lobby-ul evreiesc de la Washington.

PS2. Adevaratele strategii de lupta franceze, americane, panameze, le stiu oameni numarati pe degetele de la o mâna.

PS3. Nu ti se par insipizi "analistii politici" invitati la talk-show-uri la TV peste tot în lume, sa-si dea cu distinsul presupus despre o problema sau alta ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 2 Nov 2003, 09:28 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Washington "nu este la mine"!
In rest,hai sa vorbim despre altceva.Franta nu este in "fruntea prioritatilor mele".
Iar despre articol,acolo era citat un comunicat FRANCEZ(din Liberation,care poate e bazat pe niste surse-nu stiu de ce natura e acest ziar!)
Daca nu esti de acord,"scrie-le lor si fai cu ou si cu otet"(tot asa cum imi propui mie sa-i scriu lui Chirac!).
Esti mai aproape si...ai o adresa!!

Acest topic a fost editat de talusa: 2 Nov 2003, 09:29 PM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 3 Nov 2003, 06:50 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (talusa @ Oct 31 2003, 02:54 PM)
Se VORBESTE!!
Dar se vorbeste si "de unde banii" pentru asa ceva?

Cum de unde, din impozitele mele sad.gif
Lasa ca dusmani gaseste ea, Franta, asi avea si ceva idei, dar nu e "politically corr***" biggrin.gif
Mai ales de cind exploziile se "simuleaza" pe calculator, ce au de pierdut (decit ceva curent...) wink.gif sandramaua militaro-industriala are dreptul sa mearga si in Franta, nu numai peste ocean ... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 3 Nov 2003, 08:09 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



"Sandrama militaro-industriala"? In Franta?
Ca in SUA?

Acest topic a fost editat de talusa: 3 Nov 2003, 08:11 AM


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 5 Nov 2003, 06:59 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (talusa @ Nov 3 2003, 08:19 AM)
"Sandrama militaro-industriala"? In Franta?
Ca in SUA?

WHY NOT? smile.gif
Thales (sisteme de arme), SNECMA (motorist) Thomson (radare, sisteme de arme), AIRBUS (transport), EuroCopter, Dassault ("mirage"), Matra (tancuri, material militar terestru) si lista nu e exhaustiva sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 5 Nov 2003, 09:11 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Intrebarea era De ce le consideri SANDRAMA!


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 5 Nov 2003, 11:09 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (talusa @ Nov 5 2003, 09:21 AM)
Intrebarea era De ce le consideri SANDRAMA!

Simplu, pt ca atunci cind se scutura unul, toate celelalte se clatina si ele, fiind puternic interdependenti... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 15 Nov 2003, 09:46 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Cum e privita in Franta definitia "O Europa si doua occidenturi"??
==============================================

Le Monde a facut senzatie zilele trecute, publicand un documentar pe tema "uniunii franco-germane", un proiect discutat de mult timp in culise, dar niciodata adus la lumina dezbaterii publice. Aparitia subiectului in camp deschis este semn ca, cel putin, ideea s-a copt suficient incat sa fie aruncata pe piata. De ce insa acum?
O prima ipoteza ar fi esecul previzibil al negocierilor din cadrul Conferintei Interguvernamentale asupra Constitutiei Europene. Perspectiva constituirii unui nucleu dur in cadrul UE ar fi, potrivit ziarului francez, o miscare tactica de a preintampina un blocaj, cel mai serios avertisment adresat "rebelelor" Spania si Polonia ca, daca Franta nu va obtine o intelegere in termenii sai, atunci va recurge la un proiect alternativ. In cuvintele lui Raffarin, "daca Europa celor 25 esueaza, ce ii ramane Frantei de facut? Initiativa apropierii franco-germane". Afirmatia releva faptul ca Franta nu este interesata de proiectul european daca acesta nu presupune mentinerea statu quo-ului, adica a controlului francez sau franco-german asupra Uniunii Europene. Pozitia proamericana a tarilor din Europa Centrala si de Est din timpul crizei irakiene a pus pentru prima oara cele doua natiuni ale axei in inferioritate, lucru pe care nici una nu pare dispusa sa-l mai tolereze. Apoi, chiar si fara dificultatile legate de extindere, realizarea uniunii franco-germane va conduce implacabil la distrugerea Uniunii Europene, daca nu in totalitate, atunci cel putin in forma actualului proiect politic. Constituirea unui nucleu franco-german ar insemna indepartarea Marii Britanii de la marile decizii din cadrul UE. Londra ar avea atunci doua optiuni: sa abandoneze legaturile transatlantice si sa se ralieze "vechii Europe" sau sa incerce sa formeze un grup propriu impreuna cu Spania, Polonia sau Italia. Avand in vedere politica traditionala britanica de contrabalansare a puterii continentale dominante, optiunea a doua este mai plauzibila. Pe de alta parte, cu o Franta care si-ar asigura accesul privilegiat la banii nemtilor, atractivitatea UE ar scadea semnificativ.
Cea de-a doua ipoteza priveste relatiile cu America. Sustinatorii uniunii franco-germane nu fac nici un secret ca doresc constituirea unui pol care sa "echilibreze" puterea Statelor Unite, de vreme ce unificarea politicii externe si de aparare este esentiala in cadrul proiectului. Daca acest lucru se va realiza, atunci momentul constituirii uniunii va consfinti decesul oficial al Occidentului.
Ideea divizarii Occidentului a aparut dupa incheierea razboiului rece, dar a capatat cu adevarat forta dupa 11 septembrie. Cum remarca recent o cercetatoare franceza, in timpul razboiului rece am avut doua Europe si un singur Occident, dupa 11 septembrie vom avea o singura Europa si doua "Occidenturi". Ceea ce este cu adevarat ingrijorator este ca acest al doilea Occident, franco-german, este obligat sa isi defineasca identitatea in raport cu celalalt, anglo-saxon, ceea ce inseamna ca, mai devreme sau mai tarziu, o confruntare, chiar si nonviolenta, va deveni inevitabila.

Un articol de Cristian Campeanu





--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 16 Nov 2003, 05:10 PM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (talusa @ Nov 15 2003, 08:56 AM)
Cum e privita in Franta definitia "O Europa si doua occidenturi"??

Nu cred ca te intereseaza cum e privita în Franta, ci doar cum sunt scrise articolele de catre altii.

Exista deja separarea în "doua occidenturi", Anglia si restul continentului. In rest, cine se aseamana se aduna, si cine nu, nu. Ce e asa de formidabil în context ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
talusa
mesaj 16 Nov 2003, 07:33 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.427
Inscris: 4 March 03
Forumist Nr.: 15



Intersant cum stii tu "ce ma intereseaza pe mine"!Si nu pentru prima data!Esti fenomenal! ohmy.gif
In continuare,sa inteleg ca Francezii se aseamana cu nemtii si s-au "adunat"?


--------------------
Cu prostia insasi, pana si zeii lupta in zadar! Schiller

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 17 June 2024 - 11:06 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman