HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Vrajitori Si Magi
Clopotel
mesaj 19 Dec 2003, 12:55 PM
Mesaj #1


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Am auzit vorbindu-se mult despre vrajitoare si vrajitori...
Sunt doar povesti sau chiar exista?
Dar magii? Mag este sinonim cu vrajitor??
Exista feminin de la mag, sau magii nu pot fi femei ?? smile.gif
Daca ei exista atunci sunt de partea Domnului sau a necuratului? (i-am pus litera mica sa vada cat il dispretuiesc rofl.gif )
Personal...am auzit ca vrajitorii nu ar fi chiar pe placul lui Dumnezeu. Pe de alta parte vestea nasterii lui Isus a fost data de catre magi. Prin urmare vrajitorii si magii nu sunt aceiasi... dar care e diferenta dintre ei?

Sa aveti har si voie buna !

Clopotel


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 19 Dec 2003, 02:29 PM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



era un thread pe acelasi subiect pe aici, dar nu il mai gasesc... cry.gif

pe scurt: magia este condamnata atat de Biblie, cat si de orice confesiune - sau Biserica - crestina.

au fost multi care i-au adus omagii - sau care chiar I s-au inchinat - lui Isus. pana si demonii se plecau in fata sa.

asta nu inseamna ca erau si acceptabili, nu? wink.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 19 Dec 2003, 03:18 PM
Mesaj #3


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



1,61 a scris:
pe scurt: magia este condamnata atat de Biblie, cat si de orice confesiune - sau Biserica - crestina.

au fost multi care i-au adus omagii - sau care chiar I s-au inchinat - lui Isus. pana si demonii se plecau in fata sa.

asta nu inseamna ca erau si acceptabili, nu?


Pai tocmai de asta ma miram si eu, ca magia e facuta de magi, si ca astia l-au vestit pe Isus (cei 3 magi de la rasarit) si iau adus daruri, si de ei se spuneau lucruri bune...

Sa aveti har si voie buna !
Clopotel


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Dec 2003, 03:18 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Copernic
mesaj 21 Dec 2003, 01:05 AM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Magia este nu numai mentionata de Biblie, ci isi gaseste un temei destul de important daca analizam din punct de vedere esoteric. Biblia este o carte a cartilor, insa inainte de a apartine maselor a apartinut marilor initiati, a marilor preoti, a clerului special incunostiintat asupra misterelor cuprinse de Biblie. Sa nu uitam faptul ca venirea lui Iisus, Fiul Omului, a fost prorocita de catre 3 magi de la rasarit. Cifra 3 nu este accidental utilizata, iar rasaritul de asemeni, simbolistica prezentand amprenta esotericului. Astfel, magii s-au aratat la nasterea Mantuitorului nostru Iisus Christos, avand drept ghid o stea care stralucea tot mai puternic odata cu apropierea acestora de destinatie, indrumandu-i, pe tot parcursul drumului, catre locul ales. Acestia au adus daruri alaturi de uleiuri si mir, nu orgie si rea credinta. Deuteronomul imi sta drept sursa argumentatiei fata de cele rostite.
In fond, Iisus, acest mare lider spiritual, nu a afirmat, precum insinua Inchizitia malitios, "crede si nu cerceta" ci El a spus "cauta si vei gasi". Si eu fac acelasi indemn universal valabil de a cauta a vorbi adevarul si nu interpretari subiective ale acestuia (in atentia membrului 1,6).

Toate cele bune si Sarbatori Fericite!
---------
Heilige!
---------
F.'.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arus
mesaj 21 Dec 2003, 08:55 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 16
Inscris: 25 March 03
Forumist Nr.: 128



Cred ca aceasta problema este bine explicata in cartea Sf. Ioan Gura de Aur , "Omilii la Matei" la Omilia VI .

Sf. spune ca nu era vorba de o stea ci de un inger .

a ) Mai intai spune ca aceasta stea nu mergea de la rasarit spre apus , cum se deplaseaza astrele pe cer ci de la miazanoapte spre miazazi , ca asa se afla Palestina fata de Persia .
b ) Apoi spune ca steaua nu se vedea noaptea ci chiar ziua , cand stelele nu se vad .
c ) Steaua aparea si disparea. Pe drumul spre Palestina steaua i-a condus pe magi iar cand au ajuns in Ierusalim s-a ascuns . Apoi cand magii au plecat de la Irod steaua iar s-a aratat .

Sfantul Ioan Hrisostom spune ca aceasta nu poate fi miscarea unei stele ci a unei puterii inzestrate cu o ratiune deosebita .

Apoi steaua nu a aratat locul unde era pruncul stand sus pe cer ( e imposibil sa spui , numai privind , deasupra carui loc de pe pamant se afla o stea aflata la o inaltime foarte mare ) ci coborand . Daca ne gandim la luna , care e vazuta ca fiind mult mai mare , oamenii de pe o mare suprafata ar putea spune ca se afla deasupra lor , si cu atat mai greu ar fi ca o stea sa indice locul unde se afla o coliba cu un prunc .

QUOTE
Si iata steaua mergea inaintea lor , pana a venit si a stat deasuprea unde era Pruncul ( Matei 2,9 )


De ce s-a aratat steaua ? Ca sa mustre nesimtirea iudeilor si sa deschida neamurilor usa . Pentru ca iudeii n-au tinut seama de profetii lor , care le-au vorbit de venirea lui , Dumnezeu a facut sa vina niste pagani , dintr-un loc indepartat , sa caute pe Imparatul nascut printre ei , si astfel sa afle iudeii din gura persilor ceea ce nu voisera sa afle de la profeti . Ce cuvant de dezvinovatire ar mai putea gasi iudeii ca n-au primit pe Hristos dupa ce au avut marturiile ator profeti , dupa ce au vazut ca magii l-au primit numai prin aratarea unei stele si ca s-au inchinat Celui nascut ?

De ce Dumnezeu i-a adus pe magi prin aratarea stelei ?
Magii n-ar fi primit marturia profetilor , nici glas din cer si nici un inger . Dumnezeu face pogoramant si ii cheama pe o cale obisnuita lor .




P.S.
Explicatia este pe mai multe pagini . Am scris aici doar un rezumat .

Acest topic a fost editat de arus: 21 Dec 2003, 08:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 22 Dec 2003, 10:18 AM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



arus, mai exista o explicatie. nu a Sf. Ioan Gura de Aur, ce-i drept, ci chiar una bazata pe textul Bibliei - iar nu pe traditii umane.

se pune intrebarea: de ce i-ar fi ghidat Dumnezeu pe magi mai intai la Irod, iar abia apoi la Isus (asa cum s-a si intamplat)...

ca sa afle Irod, dusmanul de moarte al lui Isus, ca s-a nascut un posibil pretendent la tron?
ca sa trimita Irod apoi ostile sale si sa masacreze zeci de copii nevinovati? (zeci, iar nu patruzeci de mii, cum afirma traditia, caci pe vremea aia nu existau 40.000 de copii mici in tot Israelul... daramite in trei sate amarate din jurul Ierusalimului:P )

oare asta a urmarit Dumnezeu prin trimiterea acelei stele (in mod clar - si aici suntem de acord - nu o stea normala, ci un "inger")?

si toate acele vieti pierdute, pentru trei magi?... blink.gif

va invit sa cititi in propriile Biblii Matei capitolul 2 si Luca capitolul 2.
si veti remarca niste chestii teribil de interesante.

in primul rand, magii nu au venit la nasterea lui Isus, ci cu aproximativ un an mai tarziu, dupa cum clar o spun evangheliile, care nu se mai refera la "prunc" ci la "copil" (cuvinte diferite si in greaca), si arata ca acesta era in casa, iar nu in iesle. dar mai ales, Matei da in mod clar varsta copiiilor ucisi, "dupa timpul exact dat de magi": de la doi ani in jos... de ce sa fi ucis copiii de doi ani, daca Isus era un nou-nascut?

si inca: Iosif si Maria au fugit imediat dupa plecarea magilor, in Egipt, afirma Matei. dar tot evanghelistii arata ca Iosif si Maria s-au dus la templu in a opta zi, dupa obicei, pentru a-l circumcide pe Isus.
pai daca Irod cauta sa-l omoare, ce cautau Iosif si Maria acolo?
nu plecasera ei in Egipt?


toate cele de mai sus nu au sens - pentru mine cel putin - decat daca magii au venit la un an mai tarziu (caci le-a luat ceva timp pe drum, in cei "doi ani" de care vorbeau ei), au fost condusi direct la dusmanul de moarte al lui Isus - dar NU de Dumnezeu, caci ar fi un nonsens - apoi la Isus, pe care l-au gasit alaturi de familia sa intr-o casa, cu mult dupa ce Iosif si Maria fusesera in Ierusalim sa-l circumcida.


nu pot sa nu ma intreb: oare cine avea interesul sa trimita niste magi (persoane detestabile in Biblie) direct la Irod, si apoi la copilul Isus? rolleyes.gif

Dumnezeu? nu cred.


ps. si biserica ortodoxa, si cea catolica considera magia si vrajitoria drept pacate grave. foarte bine - si foarte normal. in nici o confesiune crestina magia nu este aprobata, cu atat mai putin permisa. si asta ar trebui sa dea de gandit celor care vad in astrologii de pe timpul lui Isus un exemplu pozitiv.


ps. expresia "trei magi" nu apare in Biblie. de fapt, evangheliile nici nu dau numarul acestora, ci spun doar "niste astrologi". asadar, explicatia cu cifra "3" nu are nici un temei istoric. a fost inventata mai tarziu, ca raspuns nefundamentat la intrebarea "da' cati magi au venit la Isus?"


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Dec 2003, 10:28 AM
Mesaj #7


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Pina la urma eu tot nu inteleg. De ce au venit magii la Iisus? De ce i-au adus cadouri? Cu ce scop? De ce le-a zimbit Iisus? Sau asta nu e in Biblie... nu mai stiu.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 22 Dec 2003, 10:35 AM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



nu se scrie nicaieri reactia lui Isus (si ce facea Isus la un an jumate e chiar irelevant) si a familiei sale.

magii erau, fara indoiala, bine intentionati.
parerea mea este ca ei au fost folositi de exact cel care avea tot interesul sa-l omoare pe Isus.

cat despre stea... tongue.gif (2 Corinteni 11:14)


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Dec 2003, 01:16 PM
Mesaj #9


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Multumesc tuturor pentru raspunsuri, dar eu tot nu ma declar multumit sad.gif
Eu intrebam despre magie si vrajitorie in general... ca auzisem numai vorbe de ocara la adresa lor, si de aceea am dat exemplul cu acei magi. Ca sa arat ca totusi au fost de partea binelui. Aici mi s-a parut o neconcordanta. Dar nu ce au facut cei 3 magi ma intereseaza pe mine...
Sa revenim:
1. Exista deosebire intre magie si vrajitorie sau nu?

2. De ce nu este magia agreata de biserica? Sa admitem ca exista magie neagra (care e usor de inteles ca vine din partea necuratului) dar am inteles ca este si magie alba, care nu vine din partea incornoratului, si ca unii spun ca vine de la Dumnezeu, iar popii spun ca nu....atunci de unde vine? da... de ce magia alba, daca face bine, nu este agreata de biserica?

3. Pentru cei care stiu exact... am auzit ca exista popi care apeleaza la magie alba pentru a rezolva anumite probleme ale oamenilor... voi credeti ca este adevarat?

4. este putin off topic, dar daca tot am ajuns aici... am intalnit oameni care declarau ca nu cred in existenta lui Dumnezeu, dar mergeau la vrajitoare si credeau in vraji cu tarie. Este oare vrajitoria ceva aparte, rupta si de Dumenzeu, dar si de diavol?? undeva la mijloc...sau pe coltul al treilea al unui triunghi...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arus
mesaj 22 Dec 2003, 01:51 PM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 16
Inscris: 25 March 03
Forumist Nr.: 128



Voi incerca sa-ti raspund pe cat ma pricep :

QUOTE
1. Exista deosebire intre magie si vrajitorie sau nu?

Nu stiu huh.gif . Cred ca nu . ( ca sa nu existe vreo confuzie , specific ca nu ne referim aici la acei show-men care fac prestidigitatie )
In Biblie scrie despre magi care erau un fel de astrologi . Cred ca ei incercau sa citeasca in stele destinul oamenilor .


QUOTE
2. De ce nu este magia agreata de biserica? Sa admitem ca exista magie neagra (care e usor de inteles ca vine din partea necuratului) dar am inteles ca este si magie alba, care nu vine din partea incornoratului, si ca unii spun ca vine de la Dumnezeu, iar popii spun ca nu....atunci de unde vine? da... de ce magia alba, daca face bine, nu este agreata de biserica?


Diavolul nu poate face bine . Intotdeuna iti cere ceva in schimb . El iti face bine doar daca ti-ai pierdut sufletul si de obicei asta este pretul pe care-l cere pentru orice bine facut . Magia alba este tot de origine demonica .


QUOTE
3. Pentru cei care stiu exact... am auzit ca exista popi care apeleaza la magie alba pentru a rezolva anumite probleme ale oamenilor... voi credeti ca este adevarat?


Nu stiu daca este adevarat sau nu , am auzit ca sunt unii care "deschid biblia" . Aceasta practica e condamnata de Biserica Ortodoxa .


QUOTE
4. este putin off topic, dar daca tot am ajuns aici... am intalnit oameni care declarau ca nu cred in existenta lui Dumnezeu, dar mergeau la vrajitoare  si credeau in vraji cu tarie. Este oare vrajitoria ceva aparte, rupta si de Dumenzeu, dar si de diavol?? undeva la mijloc...sau pe coltul al treilea al unui triunghi...


Eu am auzit si despre Elena Ceausescu ca mergea la Mama Omida . Nu stiu daca este adevarat .

Dar a treia cale nu exista .



P.S.
Aici http://paginiortodoxe.tripod.com/vsoct/10-...si_iustina.html e viata Sf Ciprian , care a fost vrajitor si apoi a devenit crestin . Poate gasesti cateva raspunsuri la intrebarile care te preocupa .



Acest topic a fost editat de arus: 22 Dec 2003, 02:05 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 22 Dec 2003, 02:14 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



De-acord cu Arus.

Totusi de deschisul cartii, multi preoti ortodocsi practica, de ce? Chiar la Catedrala Ortodoxa se face asaceva...eu nu vad ca pe ceva bun aceste lucruri, iar episcopii ar trebui sa ia atitudine.
Inca ceva: cine ma lamureste despre acatiste? am auzit ca se citeste ca blestem, este acest lucru crestinesc? sa te rogi la Dumnezeu sa blesteme pe cineva? o matusa ortodoxa a fost si mi-a povestit ce lucruri cumplite ii spunea preotul lui Dumnezeu sa faca persoanei in cauza, icat matusa mea s-a ingrozit si i-a spus sa nu mai citeasca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arus
mesaj 22 Dec 2003, 02:50 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 16
Inscris: 25 March 03
Forumist Nr.: 128



QUOTE
Totusi de deschisul cartii, multi preoti ortodocsi practica, de ce?
Chiar la Catedrala Ortodoxa se face asaceva...eu nu vad ca pe ceva bun aceste lucruri, iar episcopii ar trebui sa ia atitudine.


Eu merg la Patriarhie de obicei si n-am vazut asa ceva si nici nu e posibil sa se intample la vreo episcopie/mitropolie . Am auzit , ca exemplu negativ , ca se inampla asa ceva in unele sate unde preotul deschide Biblia la intamplare si citeste de acolo incercand sa ghiceasca viitorul . E o ratacire .

QUOTE
Inca ceva: cine ma lamureste despre acatiste? am auzit ca se citeste ca blestem, este acest lucru crestinesc? sa te rogi la Dumnezeu sa blesteme pe cineva? o matusa ortodoxa a fost si mi-a povestit ce lucruri cumplite ii spunea preotul lui Dumnezeu sa faca persoanei in cauza, icat matusa mea s-a ingrozit si i-a spus sa nu mai citeasca.


Acatistul este folosit cu doua intelesuri . Mai intai este o rugaciune de cinstire dedicata unui sfant . Apoi mai sunt niste hartii cu numele persoanelor apropiate care se dau spre pomenire in biserica cu diferite cereri : sanatate , iertarea greselilor etc.
E posibil ca unii au cerut razbunarea fata de vrajmasi in astfel de pomeniri . E un fapt necrestinesc .


Eu personal n-am intalnit nici unul din aceste cazuri . Stiti cum se spune : "Mare e gradina Domnului" .
Faptul ca esti crestin nu insemna automat un certificat de buna purtare . Sa nu uitam ca si Mantuitorul a avut un ucenic , care , desi vazuse multe minuni si poate cu puterea data chiar si facuse minuni , era cleptoman si pana la urma L-a si vandut .

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 22 Dec 2003, 03:05 PM
Mesaj #13


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



@TriRegnum

QUOTE
am auzit ca se citeste ca blestem, este acest lucru crestinesc? sa te rogi la Dumnezeu sa blesteme pe cineva?


la ortodocsi se practica...chiar eu am avut un profesor turbat: una dintre studentele lui era sotie de preot ortodox si l-a pus pe barba'su sa puna blestem pe prof', ca o tot pica la examene...Da' profu' n-o avut nici pe dreaq...el era insusi devil.gif spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Dec 2003, 03:12 PM
Mesaj #14


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Nu am prea inteles ce inseamna deschisul Bibliei?? Cum adica?

Da asa este TriRegnum, si eu am auzit de acatiste... despre care nu stiu prea bine ce inseamna...
Odata, cu vreo 7 ani in urma, mergeam prin zona Clujului, si eram la o ocazie, ca sa ajung la Arad, a oprit un tir si m-a luat, dupa un timp, soferul a oprit si a mai luat si o maicuta de la o manastire. Aceasta la un moment dat ne-a rugat, daca avem, sa-i dam un telefon mobil sa vorbeasca cu staretul manastirii ei, soferul nu a vrut sa-i dea, i-am dat eu, si a vorbit de mai multe ori pe drum, nu mi-a parut rau, dar la plecare mi-a cerut numele si a spus ca 1 an de zile o sa dea acatiste pentru mine. Banuiesc ca de bine smile.gif
Mda... pot fi aceste practici un fel de "magie legalizata"?

QUOTE
Arus a scris:
Diavolul nu poate face bine . Intotdeuna iti cere ceva in schimb . El iti face bine doar daca ti-ai pierdut sufletul si de obicei asta este pretul pe care-l cere pentru orice bine facut . Magia alba este tot de origine demonica .

Eu iau de buna ce ai spus tu, dar am auzit pe cineva spunad ca merge la o vrajitoare care sa-l vindece de nu stiu ce boala, la care medicii nici nu au gasit diagnosticul si nici nu l-au ajutat, si care, zicea el, a fost trimisa de cineva prin intermediul altei vrajitoare. Din cate am inteles, el in afara de bani nu a mai dat nimic si nici nu a promis nimic. Totusi se pare ca dupa un timp a scapat de problema aceea... nu stiu daca a fost ceva sau doar autosugestia....

La fel se vorbeste mult si de argintul viu, despre care eu am aflat ca de fapt ar fi mercur... si ca acesta poate fi trimis unei persoane care il poate ucide. Dar se stie ca mercurul este toxic si ca doar cateva grave pot fi fatale... ramane mister, sau poate ca nu, cum ajunge el sa fie inghitit de catre cineva....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 22 Dec 2003, 03:16 PM
Mesaj #15


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE
soferul a oprit si a mai luat si o maicuta de la o manastire. Aceasta la un moment dat ne-a rugat, daca avem, sa-i dam un telefon mobil sa vorbeasca cu staretul manastirii ei,


...auzi soro, ce s-or mai occidentalizat si modernizat si maicutele astea...te pomeni c-au si cuptor cu microunde, laptop, etc... devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
arus
mesaj 22 Dec 2003, 03:32 PM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 16
Inscris: 25 March 03
Forumist Nr.: 128



Sunt manastiri unde calugarii au acces si la computer si internet . Particip la un forum ortodox unde din cand in cand scrie mesaje si un calugar fara sa mai spun ca sunt si multi preoti de mir care participa . Ba chiar exista o manastire la Iasi care are un server pentru lista de discutii pe tematica religioasa . Sunt multe biserici care au site internet si chiar Patriarhia are un site . Care ar fi problema ? Materia si tehnica nu sunt rele , ci doar intrebuintarea lor intr-un scop rau este negativa .
Daca n-ar folosi telefoane mobile si comp. s-ar spune ca exagereaza , iar daca folosesc sunt ironizati ca se folosesc de tehnica moderna . Bineinteles , ca este necesar sa nu abuzeze . Cred ca acea calugarita a vorbit in interesul manastirii poate cerand mai multe lamuriri pentru treaba pe care o avea de facut si nu a stat la povestit telenovele .

Chestia cu acatistele cu cereri de razbunare nu e vorba de nici un fel de "magie" ci doar de rautatea unora . Dumnezeu nu primeste rugaciunile necrestinesti , prin care se cere necazul altuia sau o imbogatire rapida sau succes la femei etc. Cine scrie asa ceva in acatist mai degraba isi face pacate decat reuseste sa obtina ceva , iar preotul nu le citeste .

Acest topic a fost editat de arus: 22 Dec 2003, 03:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 22 Dec 2003, 04:48 PM
Mesaj #17


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Nicodim...nu inteleg unde vrei sa bati cu chestia asta, dar nu e corect ce faci... 50.gif
Daca chiar esti curios pot sa-ti pun, si imi amintesc perfect chiar daca au trecut atatia ani, ca a vorbit cu staretul care se afla intr-o masina, in drum spre Bucuresti, deci tot la un mobil, deoarece ea intarziase acolo unde trebuia sa ajunga si il ruga sa vorbeasca el si sa fie asteptata... dar eu consider ca nu acest amanunt este important si ceea ce se dezbate...
Si cu riscul de a continua off topic, pot sa confirm ce spune Arus, ca am vazut calugari cu laptop in masini scumpe. Chiar zilele trecute am vazut un calugar intr-un Renault Megane. De mobile nu mai vorbesc. Treaba lor... nu am nimic de comentat aici...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 22 Dec 2003, 06:57 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Mi-a sters cineva un mesaj de aici? Parca lipseste ceva...ce am scris.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 22 Dec 2003, 08:03 PM
Mesaj #19


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



...ssssst...e Big Brother!

PS: vezi sa nu ti-l stearga si pe ala de sus rofl.gif , ca esti off-topic, ca si mine de altfel... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 23 Dec 2003, 09:48 AM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



eu unul nu am sters nimic. uneori se mai pierd si ele... sad.gif


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 23 Dec 2003, 10:09 AM
Mesaj #21


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Poate a intervenit o fiinta atotputernica nemultumita de calitatea mesajului! rofl.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 23 Dec 2003, 10:34 AM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Magii care au venit la Iisus nu erau vrajitori , ci preoti (magus) persani. Magii (cf cu Herodot) sunt casta sacra a Mezilor, similar cu Levitii la evrei. Nu se spune in evanghelie numarul lor, dar s-a dedus ca ar fi fost 3 dupa numarul darurilor pe care le-au adus. In tradititie ei apar nu ca vrajitori, ci ca intelepti (numiti in Europa Caspar, Melchior si Balthasar, sau in Siria Larvandad, Hormisdas si Gushnasaph).
Magia, ca stiinta ezoterica, legata de alchimie, de calea spre sferele superioare si spre esenta divina, a fost contaminata recent (in ultimele secole), devenind pentru multi sinonima cu ritualurile vrajitoresti comune, "populare" ale babelor si vracilor, a caror practica coboara din traditia ancestrala, precrestina, a samanilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 29 Dec 2003, 01:37 AM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Ce bine ar fi daca la intrebarea asta cu existenta vrajitoriilor s-ar putea raspunde cu nu,dar din pacate raspunsul este da exista,exista practicanti-mai mult femei-si mai ales exista victime.Va spun asta pentru ca am aflat-o pe pielea mea.Printre multe lucruri absolut inofensive,pacaleli sau jucari,sunt si forte cu adevarat malefice si cea mai buna scapare e sa nu ai contact, sa nu ajungi sa te marcheze ca prada pentru ca din pacate aproape nu este leac.De fapt ar fi unu,anume mana unui om cu putere mare de Sus,un "vindecator" autentic,dar acestia in toate timpurile au fost asa de putini,poate ca la unu intr-o generatie pe o arie de cateva ori cat tara noastra,deci sansa sa-l intalnesti e foarte mica.Paziti-va voi insiva sufletele si trupurile curate, daca ajungeti undeva unde nu e ceva curat lasati legatura si plecati chiar daca pare o slabiciune sau o pierdere,pentru ca a fi capabil sa faci fata unui atac e ... tare greu.Aveti grija si nu mergeti prea departe dupa curiozitati! geriA3e@portal.ro


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Jan 2004, 02:39 PM
Mesaj #24


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Carpatic
Si eu m-am gandit ca magia si vrajitoaria nu sunt sinonime, dar nu am vazut in ce ar consta diferenta dintre ele. Tu ai spus ca magii folosesc alchimia,... dar vrajitoarele nu??!! Pai am vazut ca si ele amesteca tot felul de fierturi si alte alea... nu e tot o alchimie???
QUOTE

geriA3e
Paziti-va voi insiva sufletele si trupurile curate, daca ajungeti undeva unde nu e ceva curat lasati legatura si plecati chiar daca pare o slabiciune sau o pierdere,pentru ca a fi capabil sa faci fata unui atac e ... tare greu.Aveti grija si nu mergeti prea departe dupa curiozitati!


Nu prea inteleg ce vrei sa spui? Despre ce atacuri si curiozitati e vorba?
Si poate, daca vrei ne povestesti si noua ce ai aflat pe "pielea ta" cum ai zis.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 4 Jan 2004, 09:54 PM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



Din cate stiu un acatist e un imn de lauda si rugaciune (adus Maicii Domnului, unui sfant si char unui eveniment etc). El se rosteste stand in picioare. Unele acatiste descriu si modul in care a patimit un sfant (asta o fi ce a auzit acea matusa). Fiecare vers ar trebui sa ne apropie sufleteste de subiectul acatistului.

Exemplu:

QUOTE
Acatistul Bunei Vestiri (o mica parte)

Bucură-te, prin care răsare bucuria;
Bucură-te, prin care piere blestemul;
Bucură-te, chemarea lui Adam celui căzut;
Bucură-te, izbăvirea lacrimilor Evei;
Bucură-te, înălţime, întru care cu anevoie se suie gândurile omeneşti;
Bucură-te, adâncime, care nu te poţi lesne vedea nici cu ochii ingereşti;
Bucură-te, că eşti scaun Împăratului;
Bucură-te, că porţi pe Cela ce poartă toate.
Bucură-te, steaua care arăţi Soarele;
Bucură-te, pântecele dumnezeieştii întrupări;
Bucură-te, prin care se înnoieşte făptura;
Bucură-te, prin care prunc Se face Făcătorul;
Bucură-te, Mireasă, pururea Fecioară!"



Acatistele se citesc in biserica sau se pot citi si acasa.

Preferatul meu, daca pot sa zic asa, este Imn Acatist la Rugul aprins al Nascatoarei de Dumnezeu


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 4 Jan 2004, 10:03 PM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



Multe vrajitoare isi zic ca sunt de magie alba ceea e o mare minciuna atat timp cat omoara ca sa foloseasca sangele sau sufletul animalului omorat pentru vraji.

Biblia sta in biserica nu pentru a-ti "citi" viitorul ci pentru a citi din Biblie. De obicei semnul de carte e pus la tema saptamanii, tema folosita in liturghia de duminica. Ei, da, multi se duc acolo si deschid Biblia si citesc pe ce le pica ochii incercand sa gaseasca "semne" - si asta face parte din slabiciunile umane. Macar folosesc Biblia ca sa isi astampere o neliniste (nu toti au credinta atat de mare incat sa umble cu incredere nestirbita prin Lumea mancatoare de suflete) si nu merg la vrajitoare.




--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 4 Jan 2004, 10:12 PM
Mesaj #27


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



Multe vrajitoare se folosesc de slujbele ortodoxe ca sa "aduca" tarie vrajilor lor. Sunt oameni care merg la vrajitoare apoi la slujbele bisericesti ortodoxe ca sa faca ceea ce le-a indicat vrajitoarea. Sunt usor de recunoscut dupa comportament... unii se feresc de ei, se indeparteaza. Eu consider ca puterea lui Dumnezeu e mai mare decat ceea ce face un om invatat de o vrajitoare... Ma rog, chestia asta e o propaganda a vrajitoarelor ca sa demonstreze ca ele lucreaza magie alba. Dar oricate cruci, sculpturi, icoane si Biblii ar folosi, odata ce omoara in ritualul lor e clar ca e vorba de altceva.

user posted image

Acest topic a fost editat de RamonaV: 4 Jan 2004, 10:13 PM


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Jan 2004, 11:58 AM
Mesaj #28


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Odata, acum cativa ani, am intrebat pe cineva... cu pretentii... daca crede in Dumnezeu si a zis ca da, l-am intrebat si daca crede in existenta ozn-urilor si a zis ca nu, l-am intrebat si daca crede in vrajitoare (daca are efect ceea ce fac ele) si a zis ca nu. Personal, consider logic ca daca raspunzi cu da la prima intrebare, trebuie sa fie da si la celelalte doua.
Si acum sa revin un pic la ce a spus Ramona, cum ca vrajitoarele fac jertfe de animale in ritualurile lor si ca acest lucru nu este crestin. Asa cum am spus trebuie sa fie ceva efecte in urma acestor ritualuri. In schimb nu imi este clar daca aceste jertfe si alte lucruri din ritualuri chiar trebuie facute sau sunt doar pentru a impresiona si a lua banii. Incerc sa inteleg acest fenomen... vorbesc de magia alba, care se zice ca face bine. Bun, deci daca cineva are o problema, are doua variante sa mearga la preot sau la vrajitoare si amandoi rezolva problema dar pe cai diferite. Totusi calea corecta este cea a preotului. Atunci, daca este asa, de ce oamenii se duc la vrajitoare??? pacatuind in acelasi timp... Aici eu nu am inteles...
Si mai e ceva... sa admitem ca vrajitoarele, care sunt tiganci, in marea majoritate, fac ceea ce fac pentru bani... atunci de ce nu folosesc metode ortodoxe care nu le duce in pacat???
Sau poate ca imi scapa mie ceva in acest rationament... poate ca popii nu pot sa faca ceea ce fac vrajitoarele... dar si acest lucru pare de necrezut avand in vedere ca ei au de partea lor pe insusi Dumnezeu, si deci nu poate sa fie nimic deasupra lor in aceasta lume. Sa fie o abureala toata chestia asta????
Si ca o paranteza: daca o vrajitoare taie un animal intr-un ritual ca sa faca impresie, este oare acesta un mai mare pacat decat daca acel animal este taiat intr-un abator sau in gospodaria unui om?? Acum eu nu stiu daca vrajitoarea chiar mananca animalul ala sau il da clientului rofl.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 5 Jan 2004, 01:24 PM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (Clopotel @ Jan 5 2004, 12:00 PM)
Si ca o paranteza: daca o vrajitoare taie un animal intr-un ritual ca sa faca impresie, este oare acesta un mai mare pacat decat daca acel animal este taiat intr-un abator sau in gospodaria unui om?? Acum eu nu stiu daca vrajitoarea chiar mananca animalul ala sau il da clientului rofl.gif

Vrajitoarele folosesc animalele pentru ca acestea sa "raspunda" cu sufletul lor pentru boala/necazul/pacatul aluia pentru care vrajesc. Deci, aparent, nu le taie ca sa le manance ci le folosesc in ritualuri care implica sufletul... animal si uman.
Eu nu inteleg cum pot sa creada unii ca un animal poate lua pacatul/boala asupra lui??? de la un om??? Pentru mine e ilogic dar unora li se pare ca asa trebuie ca doar omul e superior animalelor rolleyes.gif .
Dar chiar ca nu stiu ce fac vrajitoarele cu gainile taiate in ritualuri. Cred ca o supa buna ... adica nu le vad facandu-si griji mai departe pentru omul caruia i-au facut magia "alba"... In schimb aluia vrajit i s-au insurubat multe in creier si in suflet...

In plus, pe langa faptul ca cer bani, unele ajung la amenintari cand ala, caruia ii vrajeste, da inapoi in fata sumelor mari. A fost un reportaj cu MARTORII - aia care filmau cu camera ascunsa - plus ceea ce am mai auzit in jurul meu.



--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 5 Jan 2004, 01:30 PM
Mesaj #30


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (Clopotel @ Jan 5 2004, 12:00 PM)
de ce oamenii se duc la vrajitoare???

Pentru ca e mai comod. Relatia cu biserica implica mult mai multe decat o relatie cu o vrajitoare, unde conteaza mult sumele pe care le poti depune.
La biserica, ma rog vorbesc de cea ortodoxa, pe langa banii pe care ii dai (asa cum se dau la toate cultele), mai trebuie mers la slujbe, la spovedit, la impartasit etc etc. Pentru unii "oboseala" mare adicatelea, asa ca e mai comod sa mearga la "fiica adevarata a nu stiu cui" ca sa taie un animal si sa rezolve niste chestii... nu stiu pentru cat timp ...


--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 5 Jan 2004, 01:43 PM
Mesaj #31


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (Clopotel @ Jan 5 2004, 12:00 PM)
poate ca popii nu pot sa faca ceea ce fac vrajitoarele... dar si acest lucru pare de necrezut avand in vedere ca ei au de partea lor pe insusi Dumnezeu, si deci nu poate sa fie nimic deasupra lor in aceasta lume.

Eu am vazut/ascultat o discutie in care erau implicati un popa (e undeva prof prin Bucuresti, la teologie) si o vrajitoare. Cam pe tot parcusul discutiei am avut senzatia ca preotul o avea pe vrajitoare la degetul mic. O trata ca pe un fel de mizilic ... nu stiu cum sa zic ... mie mi se parea hilar pentru ca vrajitoarea (cat timp a tacut preotul care a ascultat-o o vreme cu ceva interes) a spus multe. Cand a inceput sa vorbeasca preotul am simtit-o facandu-se mica, cumva era depasita (sufleteste vorbind) de preot.
Vrajitoarea zicea uneia care cerea ajutor pentru un fiu bolnav: Vino la mine, ii scot argintu viu, tai gaina, fac cutare etc etc
Preotul a dat usor din mana si i-a zis femeii: Mergeti la biserica si cu slujbe rugaciuni, daca aveti credinta in Dumnezeu, baiatul o sa se faca bine.
M-au frapat lucruri:
1. vrajitoarea "uitase" ceva cu care tocmai se laudase (cu magia alba): il uitase pe Dumnezeu, EA era aia care putea.
2. preotul NU il uitase pe Dumnezeu, nu uitase ca si omul TREBUIE sa isi doresca vindecarea, ca trebuie sa participe la vindecarea lui.
3. tot comportamentul preotului sugera ca TOATA "puterea" vrajitoarei nu e decat o joaca pe langa cea a unui preot...



--------------------
"Un om al credinţei creştine trebuie să fie neapărat un om al bucuriei"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RamonaV
mesaj 5 Jan 2004, 02:54 PM
Mesaj #32


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 186
Inscris: 15 May 03
Forumist Nr.: 307



QUOTE (Clopotel @ Jan 5 2004, 12:00 PM)
Si mai e ceva... sa admitem ca vrajitoarele, care sunt tiganci, in marea majoritate, fac ceea ce fac pentru bani... atunci de ce nu folosesc metode ortodoxe care nu le duce in pacat???

rofl.gif

Pentru ca ar trebui sa fie ... preoti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 6 Jan 2004, 11:23 PM
Mesaj #33


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Si nu uitati ca majoritatea clientilor,respectiv victimele,"tigancilor" sunt tot femeile.Care e oare legatura fara numai incercarea de multe ori desperata de a-si depasi slabiciunea si vulnerabilitatea,de a rezolva neortodox-deci pe orice cale-o problema care poate nu poate fi rezolvata defel decat de la sine. geriA3e@portal.ro


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 9 Jan 2004, 12:41 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE (geriA3e @ Jan 6 2004, 11:25 PM)
Care e oare legatura (...) de a-si depasi slabiciunea si vulnerabilitatea,de a rezolva neortodox (...) o problema care   poate nu poate fi rezolvata defel decat  de la sine.

legatura sta in doamna Prostie si agapa Ignorantei fara de sfarsit. in fapt, majoritatea superstitiilor genereaza mediocritate, asadar nu consider ca este vreun motiv de uimire ori ingrijorare. prostia este vesnica, inteligenta e cea care trebuie, din nefericire, a fi descoperita. zic din nefericire tinand cont de faptul ca prostia e cea vizibila mai peste tot si in toate.

servus

Acest topic a fost editat de Minerval: 9 Jan 2004, 12:43 AM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 9 Jan 2004, 10:23 AM
Mesaj #35


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Da ... asa este Minerval ... poate fi numita si prostie ...
Depinde totusi ... uite sa dau un exemplu ... oarecum fortat ... este adevarat ca este o prostie sa te apuci de droguri, dar tot la fel de adevarat este si faptul ca acestea au efect... la fel este si cu vrajile: este o prostie sa te duci la vrajitoare cand poti sa te duci la preot, dar la fel de adevarat este si ca vrajile au efect (depinde de specialist).
La fel ca in cazul drogurilor ... greseala consta in alegerea caii de a rezolva problema...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 June 2024 - 01:46 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman