HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Moartea Sufletului, moare sufletul sau trupul?
alexei
mesaj 4 Jan 2006, 04:41 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



Ar fi interesant de analizat cum este vazuta moartea prin prisma diferitelor religii.


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 4 Jan 2006, 05:01 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



A mai fost de curand un subiect foarte asemanator: Sufletul - muritor sau nemuritor ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 4 Jan 2006, 05:08 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



imi cer scuze,nu am stiut wub.gif .


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Jan 2006, 05:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
alexei
mesaj 4 Jan 2006, 09:07 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



Dupa parerea mea "moartea" unei persoane nu este altceva decat iesirea sufletului din trup pentru a urca la Tatal.Deci acea persoana continua sa existe dar sub forma de spirit,intr-o alta lume,alta dimensiune unde notiunile de timp si spatiu nu exista unde lumea materiala este neinsemnata in raport cu imensitatea acestei lumi spirituale.Revenim,ajuns la Tatal,sufletul este supus judecatii si pentru binele dar si pentru raul ce la facut in lumea materiala,cand insufletea trupul.Am intalnit si o alta opinie care spunea ca o data mort, omul nu mai exista in nici o alta forma,deci, dispare fara urma pana la a II-a venire a lui Iisus cand vor invia toti cei "adormiti" dar naste o intrebare:pana la aII-a venire unde dispare acel suflet ?Astept opiniile voastre caci este un subiect complex si chiar daca a mai fost tratat ma indoiesc ca s-a spus totul pe acesta tema


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 4 Jan 2006, 09:11 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Intai trebuie sa definim termenii - ce spune Biblia ca-i sufletul si cum se "desfasoara" procesul mortii ? De asemenea trebuie sa vedem ce spune Biblia depsre compozitia omului in raport de actul creativ. Cu definitii nebiblice si premise eronate nu ajungem departe.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 4 Jan 2006, 09:50 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



... presupunand ca Biblia ar fi autoritatea absoluta si unica in ce priveste existenta sufletului dupa moarte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 4 Jan 2006, 10:15 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Adica presupunand corect. rolleyes.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 5 Jan 2006, 02:09 PM
Mesaj #8


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



Discutam oriunde doresti, alexei. Macar de ne-am inteleptii nitel.
Si daca tot suntem la tema asta, l-as ruga pe Bolt sa reposteze grupat toate pasajele din biblie referitoare la definirea locuintei mortilor, la 'soarta' sufletului dupa moarte (cele care arata ca sufletul nu poate supravietui independent de suport-corpul fizic.)
Stie el care anume, cele postate la topicul "Sufletul -muritor sau nemuritor". Multumesc anticipat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 5 Jan 2006, 03:21 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



Bolt,eu eram curios sa-ti aud argumentarea la opinia ta,nu sa-mi spui ca plec din start cu premise eronate;pentru a afirma ca sunt eronate tre' sa o demonstrezi.Ti-am pus o intrebare si ai evitat-o,nu-i nimic ti-o pun din nou:unde dispare sufletul dupa moartea trupului,moare si sufletul?Eu ma cam indoiesc,pentru ca daca ar fi asa, la aII-a Inviere ar trebui sa invie sufletul,deci a insufleti sufletul mi se pare eronat.Deci ca sa fiu bine inteles,eu zic asa:omul e compus din 2 parti,din trup si din suflet, trupul fara suflet se descompune iar sufletul fara trup nu se vede si totusi exista pentru ca asta-i singura explicatie a vietii,continua sa existe si dupa moartea trupului asa cum continua sa existe si trupul dar sub o alta forma


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 5 Jan 2006, 03:39 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Trup, suflet si spirit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 5 Jan 2006, 04:22 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



Maracine,eu am spicuit putin topicul vechi care trata problema sufletului si am vazut ca tu,si acolo faceai diferenta dintre suflet si spirit.Eu sunt de parere ca e unul si acelasi,deci nu reusesc sa le diferentiez,te-as ruga sa imi explici tu cum sta treaba.Daca te referi la spirit cu sensul de inteligenta(caracteristica ce diferentiaza omul de animal)e relativa deosebirea pentru ca as fi tentat sa argumentez cu :"si L-a creat pe om dupa chipul si asemanarea Sa" asadar eu o vad ca pe o insusire si nu ca si o parte componenta.


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 5 Jan 2006, 04:42 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Nu ma refeream la spirit in sens de inteligenta.

Uite, ca sufletul si spiritul/duhul sunt distincte, gasesti si in Biblie:

"Dumnezeul pacii sa va sfinteasca El Insusi pe deplin; si duhul vostru, sufletul vostru si trupul vostru sa fie pazite intregi, fara prihana, la venirea Domnului nostru Iisus Christos." (I Tesaloniceni V, 23)

"Caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator, mai taietor decat orice sabie cu doua taisuri; patrunde pana acolo ca desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, si judeca simturile si gandurile inimii." (Evrei IV, 12)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Jan 2006, 05:10 PM
Mesaj #13


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bishop,
QUOTE
Intr-adevar, cat vor dura cerurile, omul mort nu se mai trezeste.

Eu nu pot sa fiu de acord cu ce spui, caci realitatea te contrazice.... Mai mult, chiar si Biblia te contrazice.... Iti dai doar cateva citate, ca sa intelegem mai bine cum sta treaba (o sa subliniez locurile unde mi se par mie a fi lucruri interesante):
9. Ci precum este scris: "Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El".
10. Iar nouă ni le-a descoperit Dumnezeu prin Duhul Său, fiindcă Duhul toate le cercetează, chiar şi adâncurile lui Dumnezeu.
11. Căci cine dintre oameni ştie ale omului, decât duhul omului, care este în el? Aşa şi cele ale lui Dumnezeu, nimeni nu le-a cunoscut, decât Duhul lui Dumnezeu.
12. Iar noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul cel de la Dumnezeu, ca să cunoaştem cele dăruite nouă de Dumnezeu;
13. Pe care le şi grăim, dar nu în cuvinte învăţate din înţelepciunea omenească, ci în cuvinte învăţate de la Duhul Sfânt, lămurind lucruri duhovniceşti oamenilor duhovniceşti.
14. Omul firesc nu primeşte cele ale Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt nebunie şi nu poate să le înţeleagă, fiindcă ele se judecă duhovniceşte.
15. Dar omul duhovnicesc toate le judecă, pe el însă nu-l judecă nimeni;
16. Căci "Cine a cunoscut gândul Domnului, ca să-L înveţe pe El?" Noi însă avem gândul lui Hristos.

(I Cor. 2)

3. Căci v-am dat, întâi de toate, ceea ce şi eu am primit, că Hristos a murit pentru păcatele noastre după Scripturi;
4. Şi că a fost îngropat şi că a înviat a treia zi, după Scripturi;

5. Şi că S-a arătat lui Chefa, apoi celor doisprezece;
6. În urmă S-a arătat deodată la peste cinci sute de fraţi, dintre care cei mai mulţi trăiesc până astăzi, iar unii au şi adormit;
7. După aceea S-a arătat lui Iacov, apoi tuturor apostolilor;
8. Iar la urma tuturor, ca unui născut înainte de vreme, mi S-a arătat şi mie.
9. Căci eu sunt cel mai mic dintre apostoli, care nu sunt vrednic să mă numesc apostol, pentru că am prigonit Biserica lui Dumnezeu.
10. Dar prin harul lui Dumnezeu sunt ceea ce sunt; şi harul Lui care este în mine n-a fost în zadar, ci m-am ostenit mai mult decât ei toţi. Dar nu eu, ci harul lui Dumnezeu care este cu mine.
11. Deci ori eu, ori aceia, aşa propovăduim şi voi aşa aţi crezut.
12. Iar dacă se propovăduieşte că Hristos a înviat din morţi, cum zic unii dintre voi că nu este înviere a morţilor?
13. Dacă nu este înviere a morţilor, nici Hristos n-a înviat.
14. Şi dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este atunci propovăduirea noastră, zadarnică este şi credinţa voastră.
15. Ne aflăm încă şi martori mincinoşi ai lui Dumnezeu, pentru că am mărturisit împotriva lui Dumnezeu că a înviat pe Hristos, pe Care nu L-a înviat, dacă deci morţii nu înviază.
16. Căci dacă morţii nu înviază, nici Hristos n-a înviat.
17. Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credinţa voastră, sunteţi încă în păcatele voastre;
18. Şi atunci şi cei ce au adormit în Hristos au pierit.
19. Iar dacă nădăjduim în Hristos numai în viaţa aceasta, suntem mai de plâns decât toţi oamenii.
20. Dar acum Hristos a înviat din morţi, fiind începătură (a învierii) celor adormiţi.
21. Că de vreme ce printr-un om a venit moartea, tot printr-un om şi învierea morţilor.
22. Căci, precum în Adam toţi mor, aşa şi în Hristos toţi vor învia.
23. Dar fiecare în rândul cetei sale: Hristos începătură, apoi cei ai lui Hristos, la venirea Lui,
24. După aceea, sfârşitul, când Domnul va preda împărăţia lui Dumnezeu şi Tatălui, când va desfiinţa orice domnie şi orice stăpânire şi orice putere.
25. Căci El trebuie să împărăţească până ce va pune pe toţi vrăjmaşii Săi sub picioarele Sale.
26. Vrăjmaşul cel din urmă, care va fi nimicit, este moartea.
27. "Căci toate le-a supus sub picioarele Lui". Dar când zice: "Că toate I-au fost supuse Lui" - învederat este că afară de Cel care I-a supus Lui toate.
28. Iar când toate vor fi supuse Lui, atunci şi Fiul însuşi Se va supune Celui ce I-a supus Lui toate, ca Dumnezeu să fie toate în toţi.
29. Fiindcă ce vor face cei care se botează pentru morţi? Dacă morţii nu înviază nicidecum, pentru ce se mai botează pentru ei?
30. De ce mai suntem şi noi în primejdie în tot ceasul?
31. Mor în fiecare zi! V-o spun, fraţilor, pe lauda pe care o am pentru voi, în Hristos Iisus, Domnul nostru.
32. Dacă m-am luptat, ca om, cu fiarele în Efes, care îmi este folosul? Dacă morţii nu înviază, să bem şi să mâncăm, căci mâine vom muri!
33. Nu vă lăsaţi înşelaţi. Tovărăşiile rele strică obiceiurile bune.
34. Treziţi-vă cum se cuvine şi nu păcătuiţi. Căci unii nu au cunoştinţă de Dumnezeu; o spun spre ruşinea voastră.
35. Dar va zice cineva: Cum înviază morţii? Şi cu ce trup au să vină?
36. Nebun ce eşti! Tu ce semeni nu dă viaţă, dacă nu va fi murit.

37. Şi ceea ce semeni nu este trupul ce va să fie, ci grăunte gol, poate de grâu, sau de altceva din celelalte;
38. Iar Dumnezeu îi dă un trup, precum a voit, şi fiecărei seminţe un trup al său.
39. Nu toate trupurile sunt acelaşi trup, ci unul este trupul oamenilor şi altul este trupul dobitoacelor şi altul este trupul păsărilor şi altul este trupul peştilor.
40. Sunt şi trupuri cereşti şi trupuri pământeşti; dar alta este slava celor cereşti şi alta a celor pământeşti.

41. Alta este strălucirea soarelui şi alta strălucirea lunii şi alta strălucirea stelelor. Căci stea de stea se deosebeşte în strălucire.
42. Aşa este şi învierea morţilor: Se seamănă (trupul) întru stricăciune, înviază întru nestricăciune;
43. Se seamănă întru necinste, înviază întru slavă, se seamănă întru slăbiciune, înviază întru putere;
44. Se seamănă trup firesc, înviază trup duhovnicesc. Dacă este trup firesc, este şi trup duhovnicesc.

45. Precum şi este scris: "Făcutu-s-a omul cel dintâi, Adam, cu suflet viu; iar Adam cel de pe urmă cu duh dătător de viaţă";
46. Dar nu este întâi cel duhovnicesc, ci cel firesc, apoi cel duhovnicesc.
47. Omul cel dintâi este din pământ, pământesc; omul cel de-al doilea este din cer.
48. Cum este cel pământesc, aşa sunt şi cei pământeşti; şi cum este cel ceresc, aşa sunt şi cei cereşti.
49. Şi după cum am purtat chipul celui pământesc, să purtăm şi chipul celui ceresc.

50. Aceasta însă zic, fraţilor: Carnea şi sângele nu pot să moştenească împărăţia lui Dumnezeu, nici stricăciunea nu moşteneşte nestricăciunea.
51. Iată, taină vă spun vouă: Nu toţi vom muri, dar toţi ne vom schimba,
52. Deodată, într-o clipeală de ochi la trâmbiţa cea de apoi. Căci trâmbiţa va suna şi morţii vor învia nestricăcioşi, iar noi ne vom schimba.
53. Căci trebuie ca acest trup stricăcios să se îmbrace în nestricăciune şi acest (trup) muritor să se îmbrace în nemurire.
54. Iar când acest (trup) stricăcios se va îmbrăca în nestricăciune şi acest (trup) muritor se va îmbrăca în nemurire, atunci va fi cuvântul care este scris: "Moartea a fost înghiţită de biruinţă.
55. Unde îţi este, moarte, biruinţa ta? Unde îţi este, moarte, boldul tău?".
56. Şi boldul morţii este păcatul, iar puterea păcatului este legea.

57. Dar să dăm mulţumire lui Dumnezeu, Care ne-a dat biruinţa prin Domnul nostru Iisus Hristos!
58. Drept aceea, fraţii mei iubiţi, fiţi tari, neclintiţi, sporind totdeauna în lucrul Domnului, ştiind că osteneala voastră nu este zadarnică în Domnul.

(Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel , cap. 15)

27. Şi precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata,
(Evrei 9)
46. Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică. (Matei 25)

25. Şi Iisus i-a zis: Eu sunt învierea şi viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi.
26. Şi oricine trăieşte şi crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?
27. Zis-a Lui: Da, Doamne. Eu am crezut că Tu eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu, Care a venit în lume.
28. Şi zicând aceasta, s-a dus şi a chemat pe Maria, sora ei, zicându-i în taină: Învăţătorul este aici şi te cheamă.
29. Când a auzit aceea, s-a sculat degrabă şi a venit la El.
30. Şi Iisus nu venise încă în sat, ci era în locul unde Îl întâmpinase Marta.
31. Iar iudeii care erau cu ea în casă şi o mângâiau, văzând pe Maria că s-a sculat degrabă şi a ieşit afară, au mers după ea socotind că a plecat la mormânt, ca să plângă acolo.
32. Deci Maria, când a venit unde era Iisus, văzându-L, a căzut la picioarele Lui, zicându-I: Doamne, dacă ai fi fost aici, fratele meu n-ar fi murit.
33. Deci Iisus, când a văzut-o plângând şi pe iudeii care veniseră cu ea plângând şi ei, a suspinat cu duhul şi S-a tulburat întru Sine.
34. Şi a zis: Unde l-aţi pus? Zis-au Lui: Doamne, vino şi vezi.
35. Şi a lăcrimat Iisus.
36. Deci ziceau iudeii: Iată cât de mult îl iubea.
37. Iar unii dintre ei ziceau: Nu putea, oare, Acesta care a deschis ochii orbului să facă aşa ca şi acesta să nu moară?
38. Deci suspinând iarăşi Iisus întru Sine, a mers la mormânt. Şi era o peşteră şi o piatră era aşezată pe ea.
39. Iisus a zis: Ridicaţi piatra. Marta, sora celui răposat, I-a zis: Doamne, deja miroase, că este a patra zi.
40. Iisus i-a zis: Nu ţi-am spus că dacă vei crede, vei vedea slava lui Dumnezeu?
41. Au ridicat deci piatra, iar Iisus Şi-a ridicat ochii în sus şi a zis: Părinte, Îţi mulţumesc că M-ai ascultat.
42. Eu ştiam că întotdeauna Mă asculţi, dar pentru mulţimea care stă împrejur am zis, ca să creadă că Tu M-ai trimis.
43. Şi zicând acestea, a strigat cu glas mare: Lazăre, vino afară!
44. Şi a ieşit mortul, fiind legat la picioare şi la mâini cu fâşii de pânză şi faţa lui era înfăşurată cu mahramă. Iisus le-a zis: Dezlegaţi-l şi lăsaţi-l să meargă.
45. Deci mulţi dintre iudeii care veniseră la Maria şi văzuseră ce a făcut Iisus au crezut în El.

(Ioan 11)
Prin urmare, sa luam aminte caci "Dacă morţii nu înviază, să bem şi să mâncăm, căci mâine vom muri! ". Dar pentru ca mortii inviaza si noi vom muri maine, sa nu mai pierdem vremea cu lucrurile pamantesti care ne trag spre focul cel vesnic, ci sa credem si sa nadajduim in Dumnezeu si sa punem inceput bun intru slava Sa.
Doamne ajuta!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 5 Jan 2006, 06:28 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



Cu toate ca Maracine a incercat sa-mi exemplifice cu citate din Sf. Biblie eu tot nu am reusit sa individualizez rolul spiritului in om;deci suflet nu e ,inteligenta, intelect nu e,atunci ce e?Sincer,nu stiu,este o problema care ma depaseste,imi poate deschide cineva mintea? unsure.gif Este spiritul format de insumarea trairilor afective ale individului unsure.gif ,cred ca asta e cea mai plauzibila varianta,dar in cazul asta face parte din suflet(din constiinta)


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 5 Jan 2006, 09:05 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@bishop :
QUOTE
Si daca tot suntem la tema asta, l-as ruga pe Bolt sa reposteze grupat toate pasajele din biblie referitoare la definirea locuintei mortilor, la 'soarta' sufletului dupa moarte (cele care arata ca sufletul nu poate supravietui independent de suport-corpul fizic.) Stie el care anume, cele postate la topicul "Sufletul -muritor sau nemuritor".

Imm, greu lucru imi ceri atunci cand ma grabesc dar hai, macar sa spicuiesc unele. Problema e ca dublam topicul precedent si nu prea-i regulamentar.

1. Crearea omului :
Geneza 2.7 : "Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărîna pămîntului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu."
Concluzie : materie + suflare (nu suflet) = suflet viu (om). Deci suflare e una si suflet e altceva. Cei care cred ca D-zeu a pus un suflet in materie cred in mod eronat. Asta ar insemna ca deja preexista o fiinta spirituala unita ulterior cu materia. Asa ceva in Biblie nu scrie. De asemenea aceeasi suflare e comuna si animalelor :
Geneza 1.30 : "Iar tuturor fiarelor pămîntului, tuturor păsărilor cerului, şi tuturor vietăţilor care se mişcă pe pămînt, care au în ele o suflare de viaţă, le-am dat ca hrană toată iarba verde." Şi aşa a fost."
Geneza 7.22 "Tot ce răsufla, tot ce avea suflare de duh de viaţă în nări, tot ce era pe pămîntul uscat, a murit."
Astfel omul (sufletul) e rezultatul imbinarii a 2 elemente. Elimini unul din ele si nu mai ai rezultatul (sufletul viu, adica omul) desi elementele separat exista. Tarana in tarana si suflarea se intoarce la D-zeu.

2. Avertismentul divin :
Geneza 2.16,17 : "Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: Poţi să mănînci după plăcere din orice pom din grădină;
dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănînci, căci în ziua în care vei mînca din el, vei muri negreşit."
Romani 6.23 : "Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa vecinică în Isus Hristos, Domnul nostru."
Concluzie : incalci voia divina - dispari (mori). D-zeu nu spune ca o parte moare si una nu. Iar Pavel, dupa ce confirma consecinta pacatului fara a spune ce parte moare din om, statuteaza clar - viata vesnica e dar si nu o natura a vreunei componente umane.

3. Procesul mortii, starea mortilor si judecata :
Iov 7.9,10,16, : "Cum se risipeşte norul şi trece,aşa nu se va mai ridica celce se pogoară în Locuinţa morţilor! Nu se va mai întoarce în casa lui,şi nu-şi va mai cunoaşte locul în care locuia. Le dispreţuiesc! ... nu voi trăi în veci ...Lasă-mă, căci doar o suflare mi-i viaţa ! Pentruce nu-mi ierţi păcatul,şi pentruce nu-mi uiţi fărădelegea?Căci voi adormi în ţărînă,şi cînd mă vei căuta, nu voi mai fi!"
Psalmul 6.5 : "Căci cel ce moare nu-şi mai aduce aminte de Tine;şi cine Te va lăuda în locuinţa morţilor?"
Ecclesiastul 9.10 : "Tot ce găseşte mîna ta să facă, fă cu toată puterea ta! Căci, în locuinţa morţilor, în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuială, nici ştiinţă, nici înţelepciune!"
Luca 14.14 : "Şi va fi ferice de tine, pentrucă ei n-au cu ce să-ţi răsplătească; dar ţi se va răsplăti la învierea celor neprihăniţi."
Matei 16.27 : "Căci Fiul omului are să vină în slava Tatălui Său, cu îngerii Săi; şi atunci va răsplăti fiecăruia după faptele lui."
2Petru 2.9 : "însemnează că Domnul ştie să izbăvească din încercare pe oamenii cucernici, şi să păstreze pe cei nelegiuiţi, ca să fie pedepsiţi în ziua judecăţii:"

Numai de aici rezulta urmatoarele :
- omul merge in mod simbolic in locuinta mortilor.
- nu mai revine in vreun fel in lumea in care a trait.
- nu traieste vesnic fie in Rai fie in Iad.
- nu suporta vreo pedeapsa imediat dupa moarte ci suporta consecintele fie bune fie rele numai dupa inviere.
- viata-i doar o suflare (primordiala).
- omul dupa moarte nu mai exista nici cautat de D-zeu.
Pun doar acest text deoarece sunt foarte multe si putem discuta pe marginea tuturor dar pe parcurs. Daca mai doriti imi spuneti si voi posta.

Acest topic a fost editat de Bolt: 5 Jan 2006, 09:06 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 5 Jan 2006, 09:18 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@alexei :
QUOTE
Bolt,eu eram curios sa-ti aud argumentarea la opinia ta,nu sa-mi spui ca plec din start cu premise eronate;pentru a afirma ca sunt eronate tre' sa o demonstrezi.

Argumentatia mea era disponibila oricui si oricand pe topicul deschis chiar de mine. Iar de demonstrat trebuia s-o faci tu postandu-ti argumentele biblice.
QUOTE
Ti-am pus o intrebare si ai evitat-o,nu-i nimic ti-o pun din nou:unde dispare sufletul dupa moartea trupului,moare si sufletul?

Dragul meu, eu nu evit nimic bun, din principiu. Sulfetul este de fapt omul (conform Bibliei). De aceea ti-am scris ca discutia trebuie inceputa cu definirea termenilor pt. a avea o constructie premisala corecta. Daca eu prin suflet inteleg ceea ce spune Biblia, adica om, iar tu intelegi cu totul altceva, cum am putea discuta ? La intrebarea ta raspund tot biblic - dispare pur si simplu, nu mai exista. Asta doar pana la inviere cand suporta consecintele alegerii lui. E simplu. smile.gif
QUOTE
la aII-a Inviere ar trebui sa invie sufletul,deci a insufleti sufletul mi se pare eronat.

Ceva-ceva stii tu dar incomplet. Exista o a 2-a inviere dar aceea e pt. cei rai. Prima inviere e pt. cei buni si n-are nimic a face cu invierea doar a unei parti a omului ci a intregului sau (trup si suflet).
QUOTE
sufletul fara trup nu se vede si totusi exista pentru ca asta-i singura explicatie a vietii,continua sa existe si dupa moartea trupului asa cum continua sa existe si trupul dar sub o alta forma

Daca o spui ca necrestin intrerupem discutia, daca o spui ca si crestin, iti solicit suportul biblic al afirmatiilor tale.

@maracine :
QUOTE
Trup, suflet si spirit.

Corect.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 5 Jan 2006, 09:49 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@alexei :
QUOTE
Cu toate ca Maracine a incercat sa-mi exemplifice cu citate din Sf. Biblie eu tot nu am reusit sa individualizez rolul spiritului in om;

Incerc sa-ti fiu eu de folos. Dupa stiinta mea, cuvantul suflet din limba romana e traducerea cuvantului ebraic nefesh iar cuvantul spirit (duh) din romana e traducerea ebraicului ruah. Acesta din urma apare de cele mai multe ori ca referindu-se la scanteia energizanta a vietii (acea suflare primordiala), esentiala existentei umane. Acest cuvant poate fi inteles in limba romana ca reprezentand acea energie divina, principiul vital animatoriu. Ruah se intalneste in VT de peste 370 de ori si e tradus cand spirit, cand vant, cand suflare, dupa cum o cere contextul. Adesea e tradus printr-un sinonim al vitalitatii sau curaj, dispozitie, morala, sediul emotiilor. In sensul suflarii, ruahul oamenilor e identic cu cel al animalelor care cand moare se intoarce la D-zeu dar e tradus si ca Spirit al lui D-zeu (in Isaia parca). Dar niciodata in VT ruah cu referire la om nu denota o entitate inteligenta, emotionala si capabila de o existenta aparte de trup.
In NT echivalentul lui ruah este grecescul pneuma (de la a respira). Prin scrierile pauline si ale lui Ioan il vei gasi tradus cu dispozitie, atitudine, sediu al emotiilor sau diferite aspecte ale personalitatii. Dar la fel ca-n VT, niciodata cuvantul pneuma (spirit, duh) nu denota ca ar fi o componenta a omului capabila de o existenta constienta, aparte de corp si care s-ar confunda cu acea persoana. Daca mai sunt neclaritati si-ti pot fi de folos, imi zici. smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexei
mesaj 7 Jan 2006, 12:55 PM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 477
Inscris: 14 July 05
Din: botosani
Forumist Nr.: 6.616



Bolt,asa cum am spus,ma simt depasit de aceste probleme dar as dori sa-ti raspund prin cuvintele Parintelui Cleopa :"Omul a fost creat de Dumnezeu, dupa chipul si asemanarea Sa. El este singura faptura pe care a zidit-o Dumnezeu cu mainile Sale, iar nu numai prin cuvant, ca pe toate celelalte. L-a creat apoi cu sfatul celor trei persoane ale Prea Sfintei Treimi, ca zice la Facere : " Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra " ( Facere 1, 26 ) . Trupul omului a fost creat din pamant, iar sufletul lui a fost insuflat de Dumnezeu in chip nevazut. Omul este compus din doua parti - trup si suflet - dihotomism, asa cum ne invata Biserica noastra Ortodoxa; iar nu din trei parti - trup, suflet si duh- trihotomism, cum invatau unii scriitori bisericesti vechi. Omul are duh, adica suflet animal ca toate vietatile, din care izvorasc puterile firesti ca : puterea seminala, cea crescatoare, de hranire, de conservare, instinctele etc. Dar sufletul animal al omului apartine trupului si nu trebuie sa-l confundam cu sufletul de origine divina creat de Dumnezeu in om, care se uneste cu trupul in clipa zamislirii si se duce la cele vesnice prin moarte. Trupul se va reuni cu sufletul la judecata viitoare, insa va invia induhovnicit, iar nu cum a fost pe pamant."Mi se par destul de elocvente si cred ca aici este destul de clar ceea ce am scris si eu:omul a fost creat din trup si suflet.O invatatura din cadrul Bisericii Ortodoxe zice:"crede si nu cerceta" ma astept sa o ataci vehement ,nu ma intereseaza,am decis sa parasesc acest forum pentru ca in loc sa ma ajute sa ma inalt in desavarsire si in cunoastere nu fac altceva decat sa caut raspunsuri la ideile voastre eronate,si nu are rost,eu pierd timpul si voi ramaneti cu aceleasi idei.Si apoi formulari de genul:daca mai ai vreo nelamurire,spune-mi si te ajut,,le consider necrestine pentru ca Dumnezeu singur e CALEA ADEVARUL SI VIATA si deci raspunsurile la El trebuiesc cautate si nu intr-un forum plin de capete luminate cum e al tau.Pana cand discutam pe marginea religiei e totul ok dar cand tu te apuci sa rastalmacesti cuvintele din Biblie in favoarea ta doar pentru a mai acapara un suflet,e mai bine sa-mi vad de treburile mele.Tu insuti ai afirmat la un moment dat ca Biblia se contrazice,deci te folosesti de asta in polemicile tale si de aceea faci mereu trimiteri la versete biblice,care prin alte versete pot fi contrazise,asa cum ti-a aratat Clopotel;eu nu sunt teolog si deci inca o data ma declar prea mic pentru asemenea discutii "mari",asadar prefer sa urmez cuvintele Sfinte:" De te sminteste ochiul tău cel drept, scoate-l. Că mai bine cu un ochi să mergi în rai, decât cu amândoi în iad. De te sminteste mâna ta cea dreaptă tai-o, că mai bine cu o mână să mergi în rai, decât cu amândouă în iad."si drept urmare sa parasesc acest forum.


--------------------
prietenii sunt la fel ca umbrelele:atunci cand ploua nu gasesti nici una
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 7 Jan 2006, 01:49 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Alexei ar fi pacat sa parasesti forumul din cauza unor idei controversate. Tu ai dreptate d.p.d.v. spiritual, dar ca logica omeneasca si bolt are dreptate, exista si suflet si spirit dupa cum a explicat foarte corect cu exemple din ebraica, si intre cele trei elemente, trup, suflet si spirit este o foarte strinsa legatura si ar trebui sa existe si armonie. Atunci cind nu este armonie pierdem legatura cu Dumnezeu Cel care ne-a creat asa, chiar daca noi credem ca sintem in contact cu El prin faptul ca mergem la biserica sau respectam ritualurile religiei de care apartinem, mai mult ca sigur traim in eroare si fara sa ne dam seama gresim.
Dumnezeu ne-a creat asa cum ne-a creat si ne-a daruit pamintul cu tot ceea ce este pe el. Sintem trimisi aici si supusi la diferite incercari, ne-a dat liberul arbitru si putem decide singuri ce vrem, rau sau bine. Deci cele trei elemente in timpul trecerii noastre efemere pe acest pamant hotarasc singure unde vor sa mearga. Eu cred ca sufletul este cel care traieste vesnic si ajunge acolo unde merita sa ajunga in functie de armonia dintre cele trei elemente si actiunile lor asupra acestui pamint si a tot ce ne inconjoara si chiar a universului. Nu trebuie sa te smintesti sau sa-ti tai vre-un madular ci sa judeci singur si la rece tot ce vezi si auzi si mai important decit toate sa te rogi la Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sa te ajute sa iei deciziile corecte pentru ca sufletul tau sa ajunga la El.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 7 Jan 2006, 05:26 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@alexei :
QUOTE
Bolt,asa cum am spus,ma simt depasit de aceste probleme

De ce sa fii depasit ? Eu zic ca esti unde trebuie pt. a invata ceva nou, bun si util. De ce probleme ? Sunt discutii constructive pe baza carora de te poti edifica.
QUOTE
Trupul omului a fost creat din pamant, iar sufletul lui a fost insuflat de Dumnezeu in chip nevazut.

Biblia n-a fost scrisa in limba romana. Incearca sa intelegi. Cuvantul romanesc suflet a fost tradus fie din pneuma fie din psuche dupa cum a considerat traducatorul. Dar pe baza cartii Geneza deduci ca-n acel trup material D-zeu a insuflat SUFLARE (ruah, pneuma) si nu suflet (nefesh, psuche). Sunt lucruri diferite. Acuma, daca in prejudecata lui, Parintele Cleopa a inteles ca D-zeu a pus in materie un nefesh (ebraica) sau un psuche (greaca) e treba dumnealui, dar textul nu-i da voie sa faca asa ceva. Omul este un rezultat, adica un suflet (nefesh) viu, urmare a imbinarii celor 2 - tarana (adam) + suflare (ruah).
QUOTE
Omul este compus din doua parti - trup si suflet - dihotomism, asa cum ne invata Biserica noastra Ortodoxa; iar nu din trei parti - trup, suflet si duh- trihotomism, cum invatau unii scriitori bisericesti vechi.

Cat se poate de corect. Numai ca problema rezida-n cuvinte. Adica da, conform Bibliei omul e o fiinta dihotomica dar aici intra urmatoarele - trup si SUFLARE (ruah, pneuma), NU suflet (nefesh, psuche). Duhul sau spiritul sunt oarecum sinonime suflarii.
QUOTE
Omul are duh, adica suflet animal ca toate vietatile, din care izvorasc puterile firesti ca : puterea seminala, cea crescatoare, de hranire, de conservare, instinctele etc.

Corect.
QUOTE
Dar sufletul animal al omului apartine trupului si nu trebuie sa-l confundam cu sufletul de origine divina creat de Dumnezeu in om, care se uneste cu trupul in clipa zamislirii si se duce la cele vesnice prin moarte.

Incorect. Speculatie parabiblica de origine platonica.
QUOTE
Mi se par destul de elocvente si cred ca aici este destul de clar ceea ce am scris si eu:omul a fost creat din trup si suflet.

NU. Omul a fost creat trup si SUFLARE, nu suflet. Sufletul (adica omul ca persoana) e o rezultanta. Citeste Geneza 2.7.
QUOTE
O invatatura din cadrul Bisericii Ortodoxe zice:"crede si nu cerceta" ma astept sa o ataci vehement ,

Nu exista asa ceva. Probabil e o sintagma circumstantiala cu putin umor dar nicidecum invatatura.
QUOTE
nu ma intereseaza,

De acord, eu sunt neinteresant si ma poti ignora dar crezul tau trebuie sa ti-l verifici. Eu cred ca el este cel mai interesant (important).
QUOTE
am decis sa parasesc acest forum pentru ca in loc sa ma ajute sa ma inalt in desavarsire si in cunoastere nu fac altceva decat sa caut raspunsuri la ideile voastre eronate

Omule, intelege ca plecarea nu-i o solutie. In desavarsire nu te inalti ignorand textul clar al Scripturii. Pune-ti speranta in el si nu in oameni. Eu asa am facut. Si eu am trait paradoxuri. Nu exista cunoastere crestina ignorand textul evident al Bibliei. Eu unul, sunt fericit sa constat ca raspunsurile mele sunt considerate "eronate" daca se bazeaza pe evidente biblice usor de verificat. rolleyes.gif
QUOTE
Si apoi formulari de genul:daca mai ai vreo nelamurire,spune-mi si te ajut,,le consider necrestine

De ce ? Eu daca am o nelamurire solicit asistenta altora. Ce are ? Cine s-a nascut invatat ?
QUOTE
pentru ca Dumnezeu singur e CALEA ADEVARUL SI VIATA si deci raspunsurile la El trebuiesc cautate

Amin ! Pai vezi ce-a scris El in Carte si multumeste-I.
QUOTE
si nu intr-un forum plin de capete luminate cum e al tau.

Eu iti sunt de folos si tu ma jicnesti. Frumos. La Adevar se ajunge numai dupa lupta. Daca n-ai dus lupta asta sa nu te astepti sa ajungi vreodata la El. Alt drum nu exista.
QUOTE
Pana cand discutam pe marginea religiei e totul ok dar cand tu te apuci sa rastalmacesti cuvintele din Biblie in favoarea ta doar pentru a mai acapara un suflet,e mai bine sa-mi vad de treburile mele.

Cum "rastalmacesc" eu cuvinte biblice cand ele-s clare ca lumina zilei ? In favoarea mea ? Ca sa ce ? Am eu vreun castig ? Eu o fac dintr-o datorie morala, crezi ce vrei.
QUOTE
Tu insuti ai afirmat la un moment dat ca Biblia se contrazice,deci te folosesti de asta in polemicile tale si de aceea faci mereu trimiteri la versete biblice,care prin alte versete pot fi contrazise

Nu-i adevarat. Cu siguranta ca am fost inteles gresit. Eu am spus ca naratiunea biblica are contradictii APARENTE si nu ca este contradictorie ad literam.
QUOTE
eu nu sunt teolog si deci inca o data ma declar prea mic pentru asemenea discutii "mari"

Nici eu nu sunt teolog, mi-ar fi placut insa si de aceea imi dau silinta ca autodidact. Esti mic pt. discutii privind un Adevar care te vizeaza ? Nu cred.
QUOTE
asadar prefer sa urmez cuvintele Sfinte:" De te sminteste ochiul tău cel drept, scoate-l.

Si daca doar ti se pare ca te "sminteste" ? Textul evident al Bibliei te "sminteste" ? Atunci adevarul pt. cine este daca toti fugim de el si suntem prea "mici" ?
QUOTE
Că mai bine cu un ochi să mergi în rai, decât cu amândoi în iad.

Hai ca-ti spun eu cum e mai intelept : decat cu amandoi in Iad, mai bine cu amandoi in Rai. smile.gif
QUOTE
si drept urmare sa parasesc acest forum.

Pacat, nu e-n folosul tau acest lucru. Eu sper sa te razgandesti dupa un timp. Te inteleg dar nu te incurajez la o atitudine mai paguboasa decat orice greseala. Cele bune.

Acest topic a fost editat de Bolt: 7 Jan 2006, 05:28 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Jan 2006, 09:21 PM
Mesaj #21


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Alexei,
QUOTE
Bolt,asa cum am spus,ma simt depasit de aceste probleme

Nu este cazul sa deznadajduiesti... Toata viata invatam...In ceea ce priveste religia, nimeni, nici chiar Sfintii Apostoli nu au putut spune ca au aflat totul... Aici suntem pe un forum unde se poarta discutiil libere... Toti de aici suntem interesati in a afla mai multe si de a purta discutii folositoare... Personal m-au ajutat foarte mult aceste discutii, afland lucruri noi si sedimentandu-le mai bine pe cele deja stiute... Plus ca exista provocarea de a te documenta si mai mult...
QUOTE
O invatatura din cadrul Bisericii Ortodoxe zice:"crede si nu cerceta" ma astept sa o ataci vehement

Atentie draga Alexei, aceasta vorba nu este spre limitarea cunoasterii ci este spre protejarea credintei...
Un ortodox care nu-si cunoste bine dogma nu este ortodox... Daca nu incerci sa cercetezi cu mintea si cu sufletul mai multe, atunci in ce crezi? Dupa mine, acel "crede si nu cerceta" este pentru a nu-ti sminti mintea cu jumatati de masura, cu franturi de adevar si restul minciuna. Aceasta e lucrarea diavolului, nu e numai minciuna ci are si putin adevar ca sa o faca credibila... Am inteles ca esti ortodox... Foarte bine, cu atat mai mult trebuie sa te straduiesti sa citesti Sfintele Scripturi, Sfintii Parinti etc... ca sa te intaresti in credinta, si urmand faptele si sfaturile lor sa devii mai intelept, caci altfel, bat sectarii la usa ta si te ademenesc cu vorbe dulci, si te lepezi de dreapta credinta, cum am vazut ca au facut si altii necunoscatori ai propriei dogme...
QUOTE
,nu ma intereseaza,am decis sa parasesc acest forum pentru ca in loc sa ma ajute sa ma inalt in desavarsire si in cunoastere nu fac altceva decat sa caut raspunsuri la ideile voastre eronate,si nu are rost,eu pierd timpul si voi ramaneti cu aceleasi idei.

Ar fi regretabil daca ai parasi acest forum doar pentru ca ai avut divergente de opinii cu unul sau cu altul...
Dialogurile tale cu Bolt, de ex., desi pe alocuri au fost mai acide, au ridicat cateva subiecte interesante, folositoare pentru toti. Iar Bolt este un partener de discutie foarte serios, si porta discutii oneste, ascultand si ce zice celalalt, nu foarte multi sunt ca el... Nu stiu ce religie are, poate neoprotestant sau libercugetator, dar ideea e ca si din discutiile cu altii, de alte religii, poti sa ai de castigat in credinta si cunoasterea ta....
Prin urmare, te rog sa mai analizezi inca odata decizia ta, si... alaturandu-ma si eu celorlalti, iti spun ca plecarea, din motivele exprimate de tine, nu-i o solutie...
Stii vorba aia: ce nu te doboara te intareste... thumb_yello.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 09:58 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman