HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Biserica Si Finante
Figaro
mesaj 20 May 2003, 09:06 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Orice activitate umana comuna care se desfasoara intr-un anumit cadru presupune o cheltuiala financiara. Fie ca e vorba de scoli, biserici, moschei, cinematografe, spitale etc. exista costuri de intretinere ori costuri salariale pentru personal.

Din punct de vedere religios, orice biserica, moschee sau Casa de Rugaciune (in cazul Bisericilor protestante) se intretine din contribuitia credinciosilor.

Biserica ortodoxa

Cheltuielile bisericesti (intretinere, lumina, incalzire, lumanari etc.) se scot din serviciile aduse de catre Biserica enoriasilor. Sumele sunt stabilite de comun acord de catre Consiliul Parohial, format din reprezentatii credinciosilor din parohia respectiva. Pentru sumele respective Biserica elibereaza chitante fiscale, certificate de casatorie sau de botez etc.

Organele de control ale Bisericii ortodoxe sunt Protopopiatul, asemanator directiilor financiare, si Controlul Fiscal Intern, care tine de Ministerul Finantelor.

Biserica romano-catolica

Cunosc foarte putin despre organizarea financiara a Bisericii Catolice. In afara de serviciile obisnuite Biserica percepe si o taxa parohiala obligatorie.

Bisericile protestante

Practica fie donatiile, fie zeciuala (a zecea parte din venitul persoanei).

Metehne romanesti

Cum suntem o tara bogata in imaginatie si plina de resurse, ortodoxia romaneasca are ca specific financiar shpaga. Si nu doar ea. Si profesorii iau shpaga (vezi "taxele" de trecut corijente sau meditatiile neimpozitate), medicii, controlorii de bilete etc. Acest lucru s-a extins din pacate si asupra ortodoxiei romanesti. Problema tine de mentalitatea romneasca.

Multi din cei care reclama astfel de practici ar trebui sa se gandeasca mai intai la propria persoana, la usurinta cu care cauta castigul imediat. Cred ca totul incepe cu banalul tichet de tramvai; cand vom incepe sa-l depunem civilizat in cosul de gunoi vom incepe sa constatam si disparitia shpagii. Dar pana atunci va mai trece destul timp.

Acest topic a fost editat de Figaro: 20 May 2003, 09:09 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 20 May 2003, 09:10 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Spaga va dainui si nu cred ca va diparea vreodata,este in firea omului sa dea si sa ia spaga...asa ca...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 20 May 2003, 09:16 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Va dainui unde? In Romania? Nu-mi amintesc de spaga in Japonia. Din cate stiu Biserica ortodoxa sora din Japonia e foarte corecta.

Atentie la generalizari!


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 May 2003, 09:16 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
marky
mesaj 20 May 2003, 09:55 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



stiu ca s-ar putea sa fiu iar acuzat de anumite lucruri.. dar totusi am o neclaritate..
Cand dai shpaga la doctor ii dai ca sa aiba mai multa grija de tine sa-ti acorde mai multe atentie.. cand dai shpaga la un functionar acesta iti da in schimb o facilitate ( o adeverinta.. etc) , cand dai shpaga la profesor ii dai ca sa te treaca clasa sau la examen, la controlor ca sa nu-ti dea amenda.. etc.. deci dai shpaga pt un serviciu real sau ceva palpabil.... la preot nu prea inteleg rostul shpagii.. sau bacsishului... Este un lucru imoral mai ales ca multi dintre preoti se bazeaza pe naivitatea credinciosilor ( ex: cei care vindeau locuri in rai).

Parca se spunea pe undeva ca banul este unealta diavolului.... eu cred ca un preot care crede cu adevarat in menirea lui de preot nu-ti va cere niciodata bani sau nu va accepta sa primeasca. De ce acesti preoti care primesc bani (ca shpaga) nu sunt eliminati din cadrul bisericii ? Oare pt ca este un fenomen care tinde sa fie general ?


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 20 May 2003, 10:00 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Se prea poate ca in Japonia spaga sa nu fie la moda,dar cred ca este imposibil sa nu existe...dupa cum nu cred ca este imposibil sa nu vorbim de spaga oriunde si oricand...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 20 May 2003, 11:20 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Cred ca nu m-am exprimat bine, imi cer scuze. E vorba de proportia fenomenului. De pilda exista criminalitate si in Japonia, dar in nici un caz nu e sat fara caini, ca in Romania. In Japonia shpaga nu e perceputa ca o problema la nivel national. N-am pus problema din punct de vedere uman, ci la nivel social.

Deci, Romania e bolnava de shpaga. Japonia nu este. In concluzie ortodoxia romaneasca sufera de shpaga, in timp ce ortodoxia japoneza nu sufera de shpaga.



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 20 May 2003, 02:30 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



din pacate nu numai ortodoxia sufera de spaga. dar din fericire, biserica ortodoxa romana sufera in principal de spaga, si nu de altceva.

cele mai mari scandaluri financiare s-au produs in America protestanta - zeci de milioane de dolari furati pur si simplu de la enoriasi...
si aproape ca nu exista bisericuta protestanta in care sa nu se intinda tavita de argint in care trebuie sa pui banii. nu-i pui, nu te da nimeni afara din biserica, insa se uita toti la tine de parca te-ai duce direct in iad.

mai este si 'bunul obicei' al zecuielii, propagat la multe dintre bisericile protestante, si legiferat in anumite zone (chiar daca acolo nu reprezinta 10%).

obiceiul spagii s-ar putea rezolva ceva mai usor decat s-ar crede.

in Italia, de exemplu, fiecare cetatean trebuie sa plateasca o taxa (de cca 2% daca tin bine minte), pe care ALEGE el cui anume sa o plateasca: bisericii catolice, budistilor sau altei religii recunoscute de lege. iar daca e ateu, sa fie trimisa spre un fond special de sustinere a culturii/orfanilor.

astfel se realizeaza un flow financiar frumusel.

si mai e o problema: oamenii in Romania se duc la biserica ca si cand s-ar duce la primarie. adica pentru servicii prestate, si atat. si, cum la primarie platesc spaga pentru serviciile prestate, si la biserica considera ca e normal sa dea spaga (sau sa li se ceara).

in momentul in care o comunitate este apropiata de biserica sa, se implica in actiunile ei, fenomenul dispare de la sine.

deci problema poate fi si lipsa de implicare reala a enoriasilor in viata acelei biserici (privita ca o comunitate locala).

stiu eu...

just my 2c

Acest topic a fost editat de 1,618033: 20 May 2003, 02:31 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 20 May 2003, 02:57 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ('1 @ 618033')

si mai e o problema: oamenii in Romania se duc la biserica ca si cand s-ar duce la primarie. adica pentru servicii prestate, si atat. si, cum la primarie platesc spaga pentru serviciile prestate, si la biserica considera ca e normal sa dea spaga (sau sa li se ceara).


Super corect! Excelenta observatie! Parerea mea este ca Dumnezeu nu doarme. Iata ca genul acesta de oameni primesc exact ceea ce merita. Iar insolenta cu care se plang e semnul lipsei de carater.

La sate oamenii se intrec in... shpagi catre preot. Credinta? In nici un caz! Mandrie mai bine zis.

Cred ca mecanimsul principal e mandria. Banul e si semn ca o duci bine si ca esti important.

QUOTE ('1 @ 618033')

nu-i pui, nu te da nimeni afara din biserica, insa se uita toti la tine de parca te-ai duce direct in iad.


Depinde si de taria de caracter a fiecaruia.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 14 Dec 2003, 11:54 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Figaro
Am dat cam tarziu de acest thread, dar voi raspunde acum:

QUOTE
Cunosc foarte putin despre organizarea financiara a Bisericii Catolice. In afara de serviciile obisnuite Biserica percepe si o taxa parohiala obligatorie.


In Biserica Catolica taxa se da o data pe an si reprezinta 1%*salarul pe o luna al unei persoane adulte si care lucreaza. Daca este un om somer sau nu lucreaza din cine stie ce motiv sau pensionar mai sarac, nu se va cere taxa.
Taxe nu se iau nici pe serviciile prestate: inmormantari, sfintirea caselor(de Boboteaza sau in timpul anului)... Doar la Liturghie daca se doreste una, aceasta se programeaza, iar atunci persoana respectiva face o donatie(cam 50.000 lei), daca nu are bani nu e obligatoriu sa dea....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ASD
mesaj 15 Dec 2003, 09:05 AM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 222
Inscris: 14 November 03
Forumist Nr.: 1.201



Problema cu religiile astea este ca sunt cuprinse de un zel maret pt a face bani. Cred ca oamenii sunt foarte naivi si de aceea mai sprijinesc asa zisele biserici.
Nu stiu de unde au atata tupeu sa ceara oamenilor taxe pt serviciile pe care ei le fac in slujba domnului(ma abtin care domn). In primul rand ei ar trebui sa imparta din adevarul lui Dumnezeu(care este in Biblie) oamenilor sinceri, dornici de a invata si practica legea lui Dumnezeu. Dar aceasta ei au primit pe gratis si pe gratis ar trebuii sa dea, dupa vorbele lui Isus.
Preotii ar trebuii sa fieca si Pavel si restul credinciosilor de atunci. Ei lucrau ca sa se intretina si apoi imparteau Adevarul lui Dumnezeu peste tot unde apucau. N-ar trebui sa accepte sa fie intretinuti de popor.

Aceasta se intampla din cauza ca ei au indepartat pe oameni de Biblie, si astfel ei nu mai au de unde sa stie ca nu e bine ce se intampla in jurul lor. Practic le-a luat singura sursa, prin care ei pot ajunge la cunostinta adevarului.

Mare este mirarea mea sa stiu ca si la inmormantare au tupeu(fara pic de rusine) sa ceara bani pt serviciul lor. Mi se pare anormal ca oamenii, dupa ce ca sunt indurerati sa le mai plateasca si lor. Daca nu ai platite taxele pt cimitir, nici nu lasa sa fie inmormantata persoana respectiva acolo.


Deci tot serviciul lor este pt bani. Sunt iubitori de bani. Ceea ce Dumnezeu nu permite.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 15 Dec 2003, 12:23 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Noi nu percepem bani, nu avem voie, este simonie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 05:16 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman