HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Avem Nevoie De Ceasul Desteptator?
icarus
mesaj 22 Jun 2004, 03:17 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 347
Inscris: 12 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.206



As vrea sa deschid un subiect care tine mai mult de partea misterioasa a corpului uman.
Mi s-a intamplat de mai multe ori sa ma trezesc la o ora la care imi fixasem desteptatorul, exact inainte ca acesta sa sune. Acest lucru pare sa se intample daca inainte sa ma culc consider sincer ca este extrem de important sa ma trezesc la ora respectiva. De aceea exclud posibilitatea sa fie vorba despre o simpla coincidenta.

Se poate da o explicatie a acestui fenomen? Il putem controla?
Am auzit de ipoteza unui asa numit ceas intern. O alta ipoteza interesanta mi se pare aceea ca avem capacitatea de a prevedea viitorul pe termen scurt, in special evenimentele neplacute (si ce poate fi mai neplacut decat sa fii trezit cu noaptea in cap de un desteptator zgomotos? laugh.gif).


--------------------
Blessed are we who can laugh at ourselves for we shall never cease to be amused.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 22 Jun 2004, 08:21 AM
Mesaj #2


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Şi eu păţesc la fel cu ceasul deşteptător dimineaţa. Īl fixez la ora la care mă trezesc de obicei doar aşa, pentru orice eventualitate. Dar eu nu am o explicaţie ocultă pt. acest fenomen. Pur şi simplu organismul meu s-a obişnuit cu acea oră datorită practicii īndelungate şi... reacţionează. Admit totuşi că există o "repulsie" faţă de zgomotul ceasului şi, probabil, corpul "şi-a luat măsuri de autoapărare", eu trezindu-mă mereu īnainte ca ceasul să sune.

Cīt despre prevederea unor elemente plăcute sau nu, eu cred că, tot datorită unei anumite experienţe, corpul capătă un fel de acuitate, de "sensibilitate" şi subconştientul, punīnd "cap la cap" anumite elemente care scapă raţiunii "reuşeşte" de multe ori să anticipeze ceea ce va urma, īntr-un context dat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 22 Jun 2004, 09:44 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



La fel mi se intampla si mie, dar numai in cazurile importante. Ca daca e sa ma trezesc sa vin la lucru... hh.gif
In cazurile in care te trezesti fara ceas, desi dormim, cred totusi ca stam intr-o oarecare alerta ceea ce ar fi imposibil de facut zile la rand.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jun 2004, 09:44 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
colectionara
mesaj 22 Jun 2004, 10:05 AM
Mesaj #4


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



Raspunsul la intrebarea din titlu este simplu: Sigur ca avem nevoie de ceasul desteptator, fara el nu ne-am mai speria ca o sa ne tiuie in cap cand ne e lumea mai draga si nu ne-am mai trezi singuri.

Fenomenul mi-e foarte familiar, totusi in ultima vreme la mine nu mai functioneaza. Nu am mai gasit de mult ceva care sa merite cu adevarat sa ma trezesc cu noaptea-n cap laugh.gif. In schimb mi se tot intampla sa uit sa pun alarma, sa iasa ceasul din priza sau sa se reseteze din cauza curentului in timpul noptii, sa pun butonul pe radio in loc de alarma si sa nu aud nimic... Subconstientul asta... actioneaza pe multe cai laugh.gif.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 22 Jun 2004, 10:43 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Mi s-a intamplat in liceu, in clasa a XI-a sa ma trezesc timp de 2 saptamani la ora 6:37. Fara nici un motiv, deschideam ochii si era ora 6:37, dupa care ma culcam la loc. Ceasul nu era pus sa sune.

Ama juns sa ma scol inainte sa ma scoale ceasul, cred ca se datoreaza faptului ca stim de fapt cam cat e ceasul (ceasul intern) si de aceea ne trezim inainte de termen.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 5 Jul 2004, 04:08 PM
Mesaj #6


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Este vorba de ceasul biologic, sau ceasul intern.
Eu nu am ceas - decat la mobil - in stare de functionare. Ma folosesc doar de comenzi de genul "ma scol la...", termin la...
Depinde de organism si de dezvoltarea acestor abilitati.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 5 Jul 2004, 04:46 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Există un ceas biologic care nu se rezumă doar la trezirea omului de dimineaţă. Ba chiar funcţia asta este adaugată īn mod inconştient pe parcursul vieţii de către fiecare dintre noi. Fiecare dintre noi ne naştem cu ceasul biologic gata programat. Rolul ceasului biologic este acela de a regla funcţionarea anumitor organe ale corpului uman (creşterea, dezvoltarea, unor organe, emisii de hormoni sau enzime, menstruaţia la femei etc.) nu intru pre mult īn detalii că nu prea ştiu. Ideea că noi oamenii, fiinţe raţionale, "īnvăţăm" (subconştient) să ne programăm acest ceas. De exemplu ne programam momentul cand trebuie să mergem la baie dimineaţa pentru treba mică sorry.gif . Sau orele la care ne trezim şi orele la care ne culcăm, orlele la care mancăm, zilele īn care avem chef să facem dragoste sorry.gif s.a.m.d.
Īn general obişnuinţa este unul din factorii care conduc la programarea acestui ceas. Un alt factor este emoţia (chiar şi frica de sunetul ceasului), iar un alt factor este concentrarea pe o anumită problemă (de exemplu trebuie să te trezeşti de dimineaţă ca să pleci la mare, unde īţi doreşti foarte mult să ajungi).


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Jul 2004, 06:42 AM
Mesaj #8


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



In reglarea acestui ceas biologic un rol important in joaca lumina zilei. Am calatorit peste 5-6 fuse orare. In prima zi a fos tun dezastru pt ca m-am trezit si am functionat dupa vechile setari ale ceasului biologic, dar m-a invata un amic sa nu trag perdeaua cind dorm, ci sa las lumina sa ma avertizeze cind e dimineata, in ideea ca acomodarea la noul fus orar se face mai usor. La mine functioneaza foarte bine...

La fel de adevarat este ca sunt unii dintre noi care prefera sa traiasca noaptea, sau dimineata. Nu le vom putea regla niciodata ceasul biologic altfel tongue.gif


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 20 Aug 2004, 10:03 PM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



Atunci cand pun ceasul desteptator tot timpul ma trezesc inaintea sa sune... tragic este cand uit sa-l setez ...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 20 Aug 2004, 10:10 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Eu ma scol (cu rare exceptii, cand sunt obosit-mort) cu cateva minute inainte ca ceasul sa sune, indiferent sau aproape de ora dorita...
Nu imi explic asta de loc, oricum ceasul desteptator este pus pentru "backup"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 10 Nov 2004, 01:28 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Amanuntul cel mai adevarat este acela spus de mutulica cu fusele orare. Acolo se poate vedea cel mai bine cum si ce e cu ceasul asta biologic. Daca zbori pana in Amrica ai toate sansele sa fii cu c***l in sus cateva zile si sa nu fii in stare sa faci nimic... sa te simti teleghidat si rupt de oboseala indiferent cat ai dormi wink.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
47462
mesaj 10 Nov 2004, 11:37 AM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 4 January 04
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 1.689



Ceasul desteptator pentur mine e doar de idee pus sa sune. De cele mai multe ori ma trezesc cu 5 minute inainte sa sune ceasul...problema e ca de lene mai stau pana suna ceasul...il inchid si adorm la loc. Sper sa ma dezobisnuiesc sa mai adorm, nu de alta dar intarzii la intalnirea de dimineata cu colegii pentru a merge la scoala si ma injura....


--------------------
E trist sa ajungi sa regreti lucuri pe care ti-ai fi dorit sa le faci, dar ai fost prea comod sau nu ai avut curaj!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 3 Dec 2004, 12:00 AM
Mesaj #13


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



La mine functioneaza ceasul biologic si sambata si duminica. ohno.gif
Trebuie sa ma resetez. ohyeah.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
muffin
mesaj 16 Dec 2004, 06:18 PM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 27 September 04
Forumist Nr.: 4.572



Dupa ce am citit experientele voastre, am ajuns (din nou) la concluzia ca sunt o weirdo ohyeah.gif Eu de ani de zile trebuie sa ma trezesc la aceeasi ora si nu reusesc! Ceasul meu intern cred ca ori e stricat ori nu mai are baterie! Cu toate ca 5 zile la rand ma trezesc la aceeasi ora (cu ajutorul ceasului desteptator), in weekend nu am nici o jena sa dorm cate 10-12 ore.
Si totusi, cred ca ceasul meu intern nu e stricat in intregime, unele parti mai functioneaza. Pentru ca, daca a doua zi am ceva important de facut (shopping rofl.gif , examen etc) ma trezesc de una singura. Sper ca ceasurile voastre sa functioneze la fel de bine in continuare... pana atunci: somn usor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucifer
mesaj 19 Apr 2005, 02:02 AM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 253
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.492



QUOTE (icarus @ 22 Jun 2004, 04:17 AM)
Mi s-a intamplat de mai multe ori sa ma trezesc la o ora la care imi fixasem desteptatorul, exact inainte ca acesta sa sune. Acest lucru pare sa se intample daca inainte sa ma culc consider sincer ca este extrem de important sa ma trezesc la ora respectiva. De aceea exclud posibilitatea sa fie vorba despre o simpla coincidenta.


Hai sa iti explic eu ce se intimpla: de fapt nu te trezesti tu singur desi ai impresia asta ci tot ceasul te desteapta ! Atita tot ca tu cit timp esti inca in somn nu ii auzi sunetul si deci crezi ca inca nu a sunat. (ma refer crezi asta la analiza ulterioara, fiind treaz) Datorita sunetului ceasului se induce un vis care dureaza doar citeva clipe atita timp cit este necesar sunetului ceasului sa te trezeasca. Insa pentru ca in timpul visului viteza de functionare a creierului este de citeva zeci de ori mai rapida tu ai impresia ca visul a durat mult (1-2 minute). De aceea ai impresia ca te-ai trezit inainte pentru ca acesta este un vis semi-constient. In legatura cu posibila obiectie ca asta se intimpla numai cind chiar esti preocupat sa te trezesti la acea ora datorita unui eveniment important pot sa iti spun ca acea grija de a te trezi face doar scoarta cerebrala mai receptiva la stimulul "sunetul ceasului" si implicit sa genereze acel vis fiind deja intr-o stare excitata.
Si daca ti se pare incredibil ce zic fa urmatorul experiment: pui o persoana din familie sa iti potriveasca ceasul la ore diverse in apropierea orei de trezire fara ca tu sa stii care este acea ora. Fac pariu ca te vei trezi "fix" cu 1-2 minute inainte de ora 6.37 in prima zi, 6.42 in a doua zi, 6.32 in a treia zi ...etc ca un exemplu. Pentru acuratetea experimentului bineinteles ca e de dorit un ceas digital ce are aceasta precizie.
Mai complicat este cu ce a zis 47462. Ea a zis ca se trezeste cu 5 minute inainte de a suna ceasul. De aceea as intreba-o ce inseamna 5 minute. Chiar in acest timp se da jos din pat sau este intr-o stare de semi-trezie ce i s-a parut ca a durat 5 minute ca atunci o incadram tot la visul de citeva secunde (mai mult decit la ceilalti in cazul ei).

Acest topic a fost editat de Lucifer: 19 Apr 2005, 02:10 AM


--------------------
Toate ale mele le port cu mine.

Nu cunosc alte merite, decit cele personale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Apr 2005, 02:25 AM
Mesaj #16


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hai serios ca n-avem nevoie de desteptator, nu ne face mai destepti...
Dar cāndva mi-am propus sa ma trezesc la ora 6 si zau ca am reusit... Īnainte de ce sa adorm mi-am imaginat cum arata ceasul la 6 dimineata... si punct la 6 am fost treaz... ciudat... dunno.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 20 Sep 2006, 05:08 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



eu am nevoie, e mai sigur.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 4 Nov 2006, 03:45 AM
Mesaj #18


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



How to Become an Early Riser


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 June 2024 - 02:45 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman