HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Spovedanie
cand m-am spovedit ultima oara?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 45
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
secunda
mesaj 5 Apr 2004, 04:48 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



topic spovedanie

acolo s-a vorbit despre spovedanie, unii care au avut pareri au spus. altii care si-au vazut punctul de vedere deja expus au tacut.

acum vin sa va intreb despre spovedanie. de v-ati spovedit vreodata.
nu va cer explicatii de ce da sau de ce nu.

doar sa spuneti cand.

cu ce scop am lansat acest sondaj? nu stiu sigur... poate ca sa vad ca exista oameni mai buni ca mine sau ca inca mai exista oameni evlaviosi sau oameni ca mine.

in fine, raspundeti dupa dorinta si sinceritatea voastra.

mwah1.gif


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 5 Apr 2004, 05:30 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Dat fiind ca ne aflam in Postul Pastilor, cand lumea se spovedeste si impartaseste, topicul e binevenit.
Eu am fost saptamana trecuta. rolleyes.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 11 Apr 2004, 01:03 PM
Mesaj #3


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Sambata, chiar inainte de impartasanie, preotul mi-a facut molifta si apoi mi-am marturisit pacatele.
Mai tarziu, preotul ne dojenea ca nu ne marturisim pacatele cu inima si ca suntem superficiali. Mi-a parut rau sa aud asta...


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Apr 2004, 01:03 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
OMU'BUN
mesaj 11 Apr 2004, 02:22 PM
Mesaj #4


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Desi am votat initial altceva, intre timp am mers vineri la Prohod, si cu acea ocazie m-am si spovedit , m-am si impartasit (ca tot nu mancasem nimic toata ziua!) Asta parca imi aduce un plus de liniste si pace in suflet. Parca am fost ratacit un timp!... sad.gif


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 11 Apr 2004, 02:47 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Cred ca cel mai bun raspuns a fost dat de forumistul Bubu:
QUOTE
...parerea mea este ca spovedania(poate ca suna ciudat numele asta  ), o faci numai daca o simti...simti nevoia sa vorbesti cu Dumnezeu, sa marturisesti greselile tale stiute sau nestiute de tine.Mi se pare mie , dar multi o fac de dragul de a o face, pentru ca asa e bine pt. sufletul lor?Hai sa mai merg pe la preot ca prea imi merge rau...!
Eu zic ca la fel de bine poti vorbi cu Dumnezeu de acasa, depinde de cit de mare este credinta, cit de aproape esti de Dumnezeu...El te asculta, nu cred ca spune"treci pe la preot daca vrei sa te aud"....El ne aude, deci nu trebuie decit sa gindesti si deja ai un raspuns...cel putin asa e la mine, primesc mereu cite un raspuns la ce ma framinta.


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 11 Apr 2004, 03:47 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Leon
Spovada nu e chiar ce are impresia Bubu. Nu e numai conversatie cu Dumnezeu, ci e modul in care Dumnezeu ne iarta pacatele si ne reda harul sfintitor pentru a primi Sfintele Sacramente (in special Sf. Euharistie). Poti vonversa si acasa prin rugaciune si meditatie cu Dumnezeu, dar acestea nu-ti aduc decat o indulgenta partiala prin care se iarta pacatele facute fara de voie, dar prin Sfantul Sacrament al Spovezii se iarta toate pacatele de moarte (facute cu voia) si astfel fiind iertate omul primeste si harul sfintitor pe care l-a pierdut prin pacatele savarsite si poate primi in mod valid, curat cu sufletul, Sfanta Impartasanie. Daca am lua Sf. Euharistie nespovediti si avand pacate de moarte pe suflet atunci facem ca Iuda.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fargakos
mesaj 11 Apr 2004, 06:35 PM
Mesaj #7


Autorul celui mai interesant Editorial din 2004
*****

Grup: Membri
Mesaje: 740
Inscris: 19 February 04
Din: in centrul salii
Forumist Nr.: 2.276



Si eu initial votasem altfel. Am reusit totusi sa ma duc in Vinerea Mare. Mi-a fost greu sa ma duc. Stim cu totii cum se zice: cel rau ne indeamna sa facem rele iar mai apoi, ca sa evitam sa mergem la spovedit, ne da si rusinea. Cred c-a fost primul an in care dupa impartasire m-am simtit altfel. M-a cuprins asa o bucurie in suflet..o bucurie ce mi-a adus in acele momente linistea de care aveam nevoie (asta dupa o saptamana in care pur si simplu nu-mi gaseam locul)
Sper ca si voi v-ati gasit linistea cu ocazia acestei Sfinte Sarbatori!
Hristos A Inviat!


--------------------
"Daruind vei dobandi!"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 11 Apr 2004, 06:46 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Acum vreo 2 saptamani m-am spovedit ultima oara. Nu mi-a fost frica, de fapt chiar asteptam cu nerabdare momentul cand voi fi fata in fata cu duhovnicul meu, aveam nevoie de asa ceva smile.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 11 Apr 2004, 08:32 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Drag TriRegnum!

Fara sa te superi....dar decand am intalnit satana intre patru ochi, linia mea spre Dumnezeu este on-line tot timpul!

Multe rele am facut in viata sad.gif dar mai multe fapte bune..iar la judecata de apoi Domnu le v-a pune pe cantar indiferent de faptul ca m-am spovedit sau nu. Sunt sigur ca el le vede pe toate si nu are nevoie de trecerea lor in condica de mine.

Odata a fost vandut Domnul si inca pe 30 de arginti, de un nenorocit numit Iuda omul din Craoit sad.gif de atunci nu cred sa mai aiba incredre in cineva, doar in fapte!!

Mult mai sigur ca n-am inteles mesajul tau si probabil nici tu nu ai sa fii de acord cu mine...conteaza doar sa fim oameni!

Atat am avut de spus si nimeni nu o sa ma convinga ca n-am dreptate.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 11 Apr 2004, 08:52 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Sorine, toti facem in aceasta viata si rele si bune si asta fara exceptie (singura exceptie a facut-o Sfanta Fecioara Maria) care a facut numai lucruri bune.

Spuneam ca numai prin Spovada omul poate ajunge sa primeasca in suflet pe Isus sub chipul umil al Painii si a Vinului. Bineinteles ca Dumnezeu ne iarta daca ne caim de pacatele noastre, daca avem o cainta desavarsita (ne pare rau ca L-am suparat prin nelegiuirile noastre), dar Spovada are ceva in plus: da dreptul la Sfanta Comuniune cu Dumnezeu.

Sa nu crezi ca Dumnezeu Isus nu mai are incredere in oameni; El a stiut de la bun inceput ca Iuda avea sa-L tradeze si pentru asta nu si-a pierdut increderea in ceilalti Apostoli sau mai mult sa nu crezi ca l-a iubit pe Petru mai putin pentru ca s-a lepadat de El de trei ori. Mantuitorul a stiut ce se va intampla si pentru ca ne iubeste atat de mult cu siguranta ca are incredere in noi si in slujitorii sai pe care El i-a chemat pentru a purta Crucea.
Faptele vin din credinta si credinta vine sin suflet, iar Dumnezeu are incredere in om chiar daca acesta din urma mai calca stramb cateodata.

QUOTE
Mult mai sigur ca n-am inteles mesajul tau si probabil nici tu nu ai sa fii de acord cu mine...conteaza doar sa fim oameni!
Atat am avut de spus si nimeni nu o sa ma convinga ca n-am dreptate.


Sunt de-acord cu tine ca omul poate dialoga cu Dumnezeu si fara a merge la popa, dar Spovada are un avantaj care nu trebuie ignorat total; si sunt de-acord cu tine "conteaza doar sa fim oameni".

Nici nu incerc sa-ti schimb punctul de vedere deoarece nu cred ca e necesar (ai mare dreptate "conteaza sa fim oameni" si nici nu vreau sa-ti schimb aceasta viziune).

PS: nu m-am suparat deloc si nici nu ma supar cand cineva nu e de-acord cu mine (sper ca nu sunt eu satana wink.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 14 Apr 2004, 01:22 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



Nici anul asta nu m-as spovedit si impartasit. De ce? Din cauza preotilor...caci daca le spun "sunt necasatorita dar traiesc cu un baiat" atunci sigur imi dau canoane de facut, de impartasit nu ma impartaseste si mai plec si dojenita si cu ochii tuturor atintiti spre mine ca de ce nu ma duc si la impartasanie...si atunci cum? Domnului meu i-am spus tot dar nu prin preoti....


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 14 Apr 2004, 01:39 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Nu m-am mai spovedit de cand aveam 13-14 ani. Pentru ca atunci preotul m-a intrebat daca am precurvit. Eram un copil!!! Stiu ca ar fi momentul sa depasesc asta, dar pur si simplu nu pot. Plus ca, la fel ca si Blanca, si eu locuiesc cu viitorul meu sot. Incerc sa-mi duc viata conform legilor Domnului si stiu cand gresesc. Doar ca, atunci cand o fac, prefer sa fie intre mine si Dumnezeu. Atat.


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 14 Apr 2004, 01:49 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
daca le spun "sunt necasatorita dar traiesc cu un baiat" atunci sigur imi dau canoane de facut, de impartasit nu ma impartaseste

Da, cunosc cazul... Exista insa si preoti care accepta o relatie premaritala daca este bazata pe iubire. De fapt, asta este si parerea mea, ca acolo unde se manifesta supraconceptul divin de "iubire", nu poate exista pacatul...
Ceea ce-mi scapa este de ce unora dintre barbati li se trece cu vederea o astfel de relatie la Spovedanie, in timp ce femeile sunt tratate cu mult mai multa asprime. Sa nu se inteleaga ca as fi un adept al feminismului - sunt un adept al rosturilor, si din acest punct de vedere nu vad cum biata femeie este pacatoasa in timp ce barbatul scapa basma curata. Repet, daca este manifestata de ambele parti, iubirea (ca parte componenta a lui Dumnezeu Tatal) face imposibila comiterea pacatului... wink.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 14 Apr 2004, 01:57 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



QUOTE (RZA @ 14 Apr 2004, 03:51 PM)
Exista insa si preoti care accepta o relatie premaritala daca este bazata pe iubire.

nu am eu norocul sa il gasesc pe preotul acela...asa ca astept sa "intru in legalitate" sa ma pot spovedi


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 14 Apr 2004, 02:01 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Blanca, din cate stiu, trebuie sa te spovedesti INAINTE sa te mariti. rolleyes.gif Asa ca nu cred ca scapam de canoane. laugh.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BLANCA
mesaj 14 Apr 2004, 02:28 PM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 282
Inscris: 21 January 04
Forumist Nr.: 1.914



offfff sa mergem impreuna atunci.... pash.gif


--------------------
Tot ce se intampla are un scop.
Multumesc Dumnezeului meu ca exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena Z
mesaj 14 Apr 2004, 05:21 PM
Mesaj #17


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



Hm, desi am "numai" 20 de ani (in toamna ohyeah.gif ), nici nu mai stiu de cate ori m-am spovedit pana acu... cand eram mai mica si mergeam vara la bunicii imi aduc aminte ca ma puneau sa ma spovedesc de fiecare data... cand am crescut mai mare, si am inceput si eu sa "preacurvesc", nu am mai vrut sa ma duc la spovedanie ca na ma simteam "murdara" si imi era rusine, dar cum nu puteam sa nu am duc ca intrau bunicii la banuieli am mers... si uite asa am inceput de pe la 18 ani cu canonurile si posturile si de atunci tot asa o tin... pe undeva e funny devil.gif


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 14 Apr 2004, 05:31 PM
Mesaj #18


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Smarandita, spune imediat de trei ori Tatal Nostru pentru avatarul ala! ohyeah.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena Z
mesaj 14 Apr 2004, 06:11 PM
Mesaj #19


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



QUOTE (Catalin @ 14 Apr 2004, 07:33 PM)
Smarandita, spune imediat de trei ori Tatal Nostru pentru avatarul ala! ohyeah.gif

Eh, hai sa nu exageram acu' rofl.gif


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 14 Apr 2004, 07:15 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Preacurvie cred ce e mult spus.
Acum no! fiecare om laic si nu numai, dar laicul e mai liber si cade mai usor, are anumite nevoi fiziologice si cade in pacate...un preot nu trebuie sa fie prea aspru cu penitentul deoarece unele pacate nu tin numai de om, ci sunt cauza a unor ispite externe (care nu sunt numai de la trup): de la lume si diavol.
Intr-adevar pentru a scapa de aceste pacate definitiv e necesar mult post si rugaciune, dar nu poti obliga omul sa tina post sa sa faca matanii, asa ca o penitenta de vreo 10 Ave Maria si 1 Tatal nostru + 1 Crez erau suficiente.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena Z
mesaj 14 Apr 2004, 09:26 PM
Mesaj #21


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



Tri, pi mine nu ma obligat nime sa tin post... eu fusai la parinte si ii zisai ce facui si dupa ce mersai la el de n ori tot cu acelasi pacat devil.gif mi-a zis ca macar daca tot nu ma lecuiesc sa ma apuc sa tin post, ca asta face bine ohyeah.gif
Vezi, cum is si io... familia mi credincioasa, de mica am fost carata prin bisericii, imi aduc aminte ce ma opuneam cand eram mica sa ma duc la biserica ca na ca mic copil te plictisesti 3 ore acolo, chiar si plangeam, dar tot ce auzeam era: "Trebuie sa vii cu noi ca asa e bine!" Si na daca mi-a intrat asta in sange asa am ramas... numai ca vezi, am muscat si io din marul cel pacatos, si acu' nu mai am leac... intrebare e daca vreau sa ma lecuiesc? blink.gif Am avut o perioada in care am zis "Gata", am tinut si post negru, am mers, m-am spovedit si eram ferm convinsa ca am sa fiu o "sfanta" dar pi urma am ajuns la intrebarea: "Pentru ce? Ca oricum daca tin post si fac canoane mi se iarta pacatele." Io zis ca se combina una cu alta destul de bine wink.gif

Acest topic a fost editat de Smarandita: 14 Apr 2004, 09:29 PM


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 6 Jul 2004, 04:01 PM
Mesaj #22


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Mă aşez şi eu puţin la o masă, într-o cameră pustie a hanului. Mă uit pe pereţi la sondaj şi remarc că 1 din 5 forumişti care au votat se supun(e) poruncii bisericeşti care spune că trebuie să te spovedeşti măcar o dată pe an, obligatoriu în postul Paştelui. Mă rog, e bine şi aşa...

Remarc, de asemenea, pe mesajele îngălbenite de vreme, că aproape toţi cei ce au lăsat un semn pe aici şi pe la... duhovnic au în vedere foarte mult persoana lor şi pe cea a preotului în faţa căruia se spovedesc. Isus (Dumnezeu) e menţionat mai răruţ, deşi El este "actorul" principal la spovedanie. Măi, măi, zic şi eu, scărpinîndu-mă încurcat...

OK, mi-am tras puţin sufletul. Să vedem ce... mai vedem prin alte încăperi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 6 Jul 2004, 10:07 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435




Unii au observat linistea sufleteasca ce te cuprinde dupa spovedanie. Eu as mai adauga ceva:
Cred ca mergand periodic sa te spovedesti (hai sa zicem la 1-2-3 luni), chiar marturisind
pacate mici, parca primesti o infranare pentru mai departe. Iti vine mai usor sa te tii de calea
dreapta.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 6 Jul 2004, 10:39 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Eu as mai adauga ceva:
Cred ca mergand periodic sa te spovedesti (hai sa zicem la 1-2-3 luni), chiar marturisind
pacate mici, parca primesti o infranare pentru mai departe. Iti vine mai usor sa te tii de calea
dreapta.


Prin Spovada se redobandeste harul sfintitor pierdut prin pacate de moarte, daca insa esti in stare de har si marturisesti si pacatele veniale, atunci harul sporeste si intareste penitentul astfel acesta nu va mai cadea in pacate. (alaturi de Spovada trebuie sa fie si Impartasania deasa - cititi eventual cartea de pe Ecclesia "Pentru ce trebuie sa ne impartasim des?")
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gothic witch
mesaj 6 Jul 2004, 10:58 PM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 12 March 04
Forumist Nr.: 2.560



Observ că,deşi cei mai multi au ales niciodată in sondaj,nici unul dintre ei nu a postat.O sa fiu eu prima nespovedita de pe aici.Am avut norocul sa nu-mi bage nimeni religia pe gât,nici măcar când eram mică.Ai mei nu m-au dus niciodată la spovedanie,nu stiu sigur nici daca ei au fost,exceptand copilaria cand ii duceau bunicii.Asta cu toate ca sunt oameni credinciosi,dar au felul lor de credinta,fara sa bata drumurile bisericii.Este interesant cum percep unii spovedania,si se duc doar de ochii lumii sau ca să-şi spele păcatele,pentru ca a II a zi să le ia de la capăt.Si este si mai interesant cum altii se duc să le fie iertate unele păcate despre care nu cred că sunt păcate.Să luăm drept exemplu relatiile sexuale inainte de căsătorie.Aş vrea şi eu să ştiu câţi dintre cei care se duc şi-şi mărturisesc aceste 'păcate' le regretă cu adevărat? smile.gif Nu văd nici o mână ridicată,aşa că mai bine răman nespovedită.


--------------------
Out in my dreamworld there's a better place to be
Cause all this world is full of lies
Breaking chains that hold me down I fly up to the sun
Another place, another life...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 6 Jul 2004, 11:06 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Să luăm drept exemplu relatiile sexuale inainte de căsătorie.Aş vrea şi eu să ştiu câţi dintre cei care se duc şi-şi mărturisesc aceste 'păcate' le regretă cu adevărat?  Nu văd nici o mână ridicată,aşa că mai bine răman nespovedită.


Nu incerc sa fac catehizare aici desi faptul ca omul nu s-a spovedit niciodata constituie un pacat de moarte. In fond e alegerea ta daca ramai sau nu nespovedita, e responsabilitatea ta fata de Dumnezeu si fata de sufletul tau si mantuirea ta.

Iti spun eu ca toti cei care se spovedesc si au asemenea pacate le marturisesc si toti sau aproape toti se straduiesc sa se indrepte; daca penitentul nu regreta cu adevarat pacatele savarsite Spovada e nula si pe deasupra mai comite un pacat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gothic witch
mesaj 6 Jul 2004, 11:38 PM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 12 March 04
Forumist Nr.: 2.560



OK. smile.gif Iţi spun si eu că am sufletul mai curat şi conştiinţa mai liniştită decât multi care se spovedesc săptămanal.Cât despre ce ai citat tu,pot spune că nu m-ai inţeles.A regreta inseamna a conştientiza că ceea ce ai făcut este păcat,este rău şi a-ţi lua angajamentul că nu vei mai face.Şi atunci de ce oamenii mărturisesc mereu aceleaşi păcate?Şi părerea mea e că relaţiile sexuele inainte de căsătorie nu sunt păcate.Să mă pici cu ceară şi nu inţeleg de ce a face dragoste cu persoana iubită este păcat dacă nu ai o relaţie legală.


--------------------
Out in my dreamworld there's a better place to be
Cause all this world is full of lies
Breaking chains that hold me down I fly up to the sun
Another place, another life...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 7 Jul 2004, 10:02 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



OK, hai sa reluam cateva idei.
Daca relatiile sexuale inainte de casatorie devin un sport, atunci e pacat. Daca se consuma cu persoana iubita, nu e pacat. Pentru ca acolo unde exista si se manifesta iubirea, pacatul nu poate exista, mai mult chiar, prin iubirea daruita se iarta anumite pacate.

Cei care se spovedesc cu scopul de a li se ierta pacatele si ca apoi sa le repete se fac vinovati de pacat impotriva Sfantului Duh - care nu se iarta. Pacatele impotriva Sfantului Duh nu se iarta deoarece aceste pacate afecteaza legatura omului cu Tatal Ceresc, Sfantul Duh fiind comun omului (de la Facerea sa) si lui Dumnezeu. Trebuie sa existe o anumita stare de mutilare a constiintei pentru a se comite acest tip de pacat.

Intr-adevar prin Sfanta Taina a Spovedaniei se primeste un sprijin pentru ca cel care a pacatuit sa nu repete fapta. Daca totusi o va repeta, risca o pedeapsa dubla. Spovedania trebuie facuta cat de des, pentru ca pacatele savarsite "se uita". Se stie ca Michiduta Senior intai te ispiteste s-o comiti, apoi te acopera ca sa mergi pana la capat fara sa fii prins/oprit, apoi are grija ca sa fii dat in vileag pentru a deznadajdui (btw: acesta e scopul lui real, da' nu intru in amanunte), iar in final te "ajuta" sa uiti sa spovedesti pacatul respectiv ca sa ramai cu el (pacatu') si cu un Michiduta Junior aferent in structuri. Easy.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 7 Jul 2004, 04:16 PM
Mesaj #29


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



gothic witch a spus destul de răspicat şi de clar ce gîndeşte în această problemă a spovedaniei. Acest lucru nu este de ici-colea. Mi-a plăcut curajul afirmaţiilor, deşi ca şi concepţii sînt în partea... cealaltă!

Oricum, religia e destul de greu să mi-o bag eu însumi pe gît, darămite să vină alţii s-o facă! laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara04
mesaj 1 Sep 2004, 09:11 PM
Mesaj #30


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 28 August 04
Din: Iasi
Forumist Nr.: 4.357



Sper sa nu fiu criticata din nou de a discuta off-topic... Sa-mi spun parerea insa.

Mai intai... Nu am reusit sa votez (din neindemanare, cred), dar m-am spovedit ultima data cu vreo 3 sapt in urma si deja simt ca se impune sa ma spovedesc din nou.

Obisnuiesc sa ma spovedesc de cateva ori pe an (m-as spovedi si in fiecare luna, dar... e mai greu). Nu spun asta decat ca sa justific ca deja am o experienta in privinta asta la cei douazeci si... de ani ai mei.

As zice ca ma bucur cel mai mult de o spovedanie atunci cand ma framant mai mult in sinea mea, cand caut sa scormonesc cat mai adanc in mine, sa gasesc acele riduri de pe fata sufletului meu pe care le trec de obicei cu vederea. Sunt enorm de multe, doar ca graba din viata cotidiana te fac sa treci cu mai multa usurinta cu vederea lucrurile.

Si nu am ajuns sa fiu mai atenta la mine, la ce fac, la ce gandesc, decat atunci cand am inceput sa mai zic, in unele momente de liniste, rugaciunea lui Iisus: Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa! Chiar daca nu duc rugaciunea in inima, chiar daca de multe ori dupa doua-trei rostiri o zic doar cu gura si mintea o mai ia aiurea, efectele s-au simtit, pentru ca am inceput sa-mi cunosc gandurile... Si atunci sa vezi tu material pentru spovedanie!


Am citit undeva ca Sf. Spovedanie ne aduce iertarea lui Dumnezeu pentru pacatele pentru care ne caim, dar nu elimina din sufletul nostru si acea inclinatie spre pacat (obisnuinta). Sf. Impartasanie este cea care ne intareste. Iar canonul... Sa ma ierte cei care il blameaza atat, dar canonul nu face decat sa ne antreneze pentru ca mai incolo sa nu mai pacatuim, sau daca o facem, sa fie tot mai putin, pana scapam de patimi. Ne ajuta sa ne dezobisnuim de a pacatui.

Va propun sa va ganditi si de pe pozitia duhovnicului... Cum poate veni in ajutorul nostru? In fond in rugaciunea de dezlegare se spune 'luati seama, de vreme de ati venit la doctor sa nu va intoarceti nevindecati!' Cum sa ne vindece el daca nu ne pare rau? Si ce doctorie ne poate da? Ni se poate prescrie post -da -, dar daca e doar post de mancare si nu de fapte rele, cat folos ai? Ni se poate prescrie un numar de rugaciuni - dar daca le spunem mecanic, fara nici macar sa le gandim (ce sa mai zic de simtit), ce folos? Atunci?

Deci una din conditiile esentiale ca o spovedanie sa fie eficienta e sa fie facuta cu sinceritate si cu cea mai mare dorinta posibila de a nu mai face pacatele marturisite.

Ca stii sigur ca o sa mai pacatuiesti... Asta nu cred ca trebuie sa ne preocupe, pentru ca altfel ajungem la delasare. Dumnezeu poate ierta, insa numai daca vede si din parte noastra un efort. Si cred ca asta trebuie sa ne preocupe in primul rand, efortul, straduinta, asta pretuieste Dumnezeu (si mai putin rezultatele efective).


Era o istorisire intr-un Pateric... Ma iertati ca va scriu atat de mult, dar mi-a venit in minte si imi place sa povestesc asemenea istorioare cand imi vin in minte, parca mi le da cineva in dar.

Deci... era odata o femeie cuvioasa, care ajuta de multe ori saracii si pelerinii, in special calugarii dintr-o manastire care treceau pe acolo pe unde locuia. Insa din cauza saraciei in care a ajuns la un moment dat, si-a dat casa sa fie hotel pentru desfrau si ea insasi devenise o femeie usoara. Auzind fratii de la manastire, cei pe care ii ajuta demult, despre viata ei, s-au intristat foarte mult si au hotarat pe unul dintre batrani sa se duca la ea. Ea l-a primit, fara sa-l recunoasca, iar cand au ramas doar ei in camera si ea se pregatea pentru fapta ei necurata, batranul i-a descoperit cine era si a inceput sa ii aminteasca de faptele bune pe care le facea si atunci femeia aceea atat de mult s-a cait de viata ei si de zadarnicia in care traia, incat l-a intrebat pe parintele: 'parinte, este pocainta?' Si parintele i-a zis: 'este'. Atunci ea nu s-a mai uitat in urma si a plecat cu parintele acela spre manastire. Nici haina pe ea nu stiu daca si-a mai luat. Facandu-se seara, au facut niste rugaciuni si s-au asezat undeva sa doarma. A doua zi, parintele a gasit-o pe femeia aceea moarta.

Si s-a rugat parintele sa-i arate Dumnezeu unde a ajuns femeia dupa moartea ei, si i-a aratat-o Dumnezeu intr-un loc luminos, dovada ca Dumnezeu i-a primit cainta ei cea de cateva ore (si nu a fost nevoie de ani si zile de post si rugaciune).

Dar cine poate spune ca are atata cainta pentru faptele lui?



In alta ordine de idei, nu sunt de acord ca daca traiesti cu persoana iubita nu e pacat, indiferent cat de mult o iubesti - dar cat de multa e iubire aici pana la urma?. Ma rog, aici e o intreaga discutie si pentru asta ma temeam sa nu fiu off-topic.

... M-am razgandit sa scriu insa. Astept o permisiune (sau macar o non-permisiune) - vreau sa fiu sigura ca n-am sa fiu sanctionata pentru a fi scris off-topic. Sa nu ma lasati sa astept, ca sa nu-mi uit ideile. smile.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipdecip
mesaj 1 Sep 2004, 09:35 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.276
Inscris: 29 August 04
Din: Ph
Forumist Nr.: 4.358



Parerea mea este ca odata spovediti ne face sa ne simtim mai bine , si ca pacatele nu se iarta daca noi nu credem cu adevarat ca se poate . Eu nu m-am mai spovedit de aproximativ 5 ani si asta din cauza parintilor care ma forta sa ma duc . Eu cred ca printr-o fapta buna savarsita mai scade din vina faptelor rele Si ca se aloca prea multi bani de la stat pentru biserici yikes.gif


--------------------
Intre fericire si vis , melancolie si taina , infinit si singuratate exista raul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 1 Sep 2004, 09:57 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



clara 04 draga... ce paradox! Sunt de acord cu tot ce ai scris, mai putin cu partea in care ai zis ca nu esti de acord cu ce am scris eu. tongue.gif

Reluam: a trai cu cineva in afara casatoriei nu este un pacat, daca acel cuplu manifesta si sacralizeaza iubirea din cadrul lui.

Exemplu: daca un cuplu traieste pe o insula pustie unde nu exista deci un preot care sa-i uneasca pe cei doi prin Sfanta Taina a Cununiei, insa cuplul respectiv traieste in iubire si in armonie si in credinta, iubirea fizica a celor 2 nu constituie un pacat. La fel stau lucrurile si cu cuplurile prea tinere sau (chiar daca sunt casatoriti) lipsite de posibilitatile materiale de a intretine copii. Pentru ca este considerat pacat chiar sexul intre cei 2 casatoriti, daca nu are ca finalitate - macar intentionata - conceperea.

Vibratia iubirii este cea mai inalta din Univers. Acolo unde se manifesta iubirea, se manifesta Dumnezeu ("Cel de e cu Dumnezeu e cu iubire si cel de e cu iubire e cu Dumnezeu"). Iar acolo unde se manifesta Dumnezeu, nu exista pacat.

PS: Cand scrii atat de frumos, nu te mai impacienta in halu' asta pentru eventuale sanctiuni in urma unor inexistente offtopice... ca te bat. ohyeah.gif mwah1.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara04
mesaj 5 Sep 2004, 11:14 PM
Mesaj #33


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 28 August 04
Din: Iasi
Forumist Nr.: 4.357



Scuze pentru intarzierea cu care raspund.

Vroiam sa adaug ca nici o binecuvantare nu este mai mare decat cea primita prin preot de la Dumnezeu. Daca intre cei doi tineri, el si ea, e atat de mare iubirea incat nu mai incape Dumnezeu... Ironic o spun. Deci daca vrei sa Ii dai lui Dumnezeu cinstirea care se cuvine, atunci iei si binecuvantarea Lui. Daca nu-Ti pasa de ce porunca ti-a lasat El... Atunci sigur, esti liber sa o faci, insa ma tem ca nu prea ai sa mai fii liber dupa aia.

Spunea cineva: daca faci voia lui Dumnezeu esti liber, daca faci pacat si deci nu voia lui Dumnezeu, atunci nu mai esti liber. Pare un paradox, insa ideea e ca atunci cand pacatuiesti devii rob pacatului - el te stapaneste, devine tot mai greu sa te lasi de dansul, el te conduce.

Spuneam de porunca. Da, Dumnezeu spune sa nu curvesti sau sa preacurvesti. N-a spus 'cu exceptia celor care se iubesc de la 10 grade in sus'. E tot ironic spus, dar vroiam sa subliniez ca Dumnezeu nu a lasat exceptii de la regula.

Aha, ai sa zici, Dumnezeu e tiranic, pentru ca ne lasa porunci care ne fac sa suferim. Aici te contrazic. Dumnezeu face totul din iubire de oameni. Aici se include si porunca legata de pastrarea curatiei - El stie ca asta e cel mai bine pentru noi, pentru sufletul nostru (sigur, daca nu ai preocupari duhovniscesti nu prea o sa conteze asta pentru tine, dar eu vad ca ai preocupari), ca trebuie sa existe o randuiala in viata noastra si o cumpatare. Bine, ai sa zici, dar e greu, e imposibil de tinut porunca asta. Nu, nu este imposibil, si am exemple concrete de cupluri pe care le cunosc si care asa au trait si sunt fericiti. Si chiar daca intr-adevar e greu, nu noi trebuie sa ducem greul, ci sa apelam la ajutorul lui Dumnezeu, la cate toate sunt cu putinta. Lui sa-I incredintam greutatea.

Spui ca Dumnezeu este Iubire, si ai dreptate. Dar tocmai asta ar trebui sa-ti dea de gandit: daca Dumnezeu este Iubirea absoluta, ceea ce este in afara lui Dumnezeu ce iubire mai este?

Iar motivele cu insula pustie sau cu tinerii fara resurse materiale sunt cam copilaresti, iarta-ma. O cununie religioasa nu presupune mare consum material. A, ca vrei fast si petrecere... Asta o poti face mai incolo. Dar cununia religioasa, daca esti sigur ca ti-ai gasit perechea, trebuie facuta intai de a incepe viata impreuna. A, nu esti sigur ca ti-ai gasit perechea si totusi vrei sa traiesti asa... Cu atat mai mult e gresit asta, inseamna ca faci asta pentru placerea trupeasca si atunci stii si tu ca asta e un pacat.

Deci gandeste-te bine daca vrei sa traiesti langa ea pentru toata viata, si apoi faci pasul. E simplu, nu? wink.gif Petrecerea si restul se pot face dupa aia.

Ce inseamna lipsa binecuvantarii lui Dumnezeu... E ca si cum i-ai spune lui Dumnezeu 'nu am nevoie de Tine!' Si efectele nu se vad acum poate, dar pot aparea sub forma de tot soiul de necazuri in viitor (de ex. copilul care sa poate naste sa fie bolnavicios sau handicapat, sau chiar cuplul sa nu poata avea copii, sau sa existe certuri si neintelegeri cu familia - si lista poate continua). Ideea e ca nu trebuie sa te bazezi doar pe iubirea dintre voi doi, ca oameni sunteti si nu puteti trai fara ajutorul lui Dumnezeu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 09:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman