HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Sa Moara Capra Vecinului Nostru Chinez
gio19ro
mesaj 20 Jul 2003, 04:35 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Romanii nu-si dezmint unul din defectele lor, invidia.

" La mai putin de 15 kilometri de Bucuresti, la iesirea din comuna Voluntari, spre Afumati, in partea stinga a soselei se intinde un cimp napadit de buruieni. Pe partea dreapta se afla citeva cladiri mari, metalice. La oarecare distanta, un panou pe care scrie “Consiliul Local al judetului Ilfov va ureaza “La multi ani””. Chiar in dreptul panoului, pe un hectar de pamint, sint citeva sere taranesti. Pamintul acela este sapat de cultivatori veniti de la peste 9.000 de kilometri. Iar in sere nu cresc morcovi, ceapa, cartofi sau varza, ci verdeturi sau legume care dau savoarea mincarurilor preparate in restaurantele chinezesti.

In urma cu patru ani, sotii Yin Pansche si Yu Yanmiao si-au lasat in China familia si prietenii si au plecat spre o tara necunoscuta, dar despre care auzisera ca le-ar putea oferi sanse mai bune in viata. Pentru cei doi, trecuti de 40 de ani, nu a fost usor sa ia o astfel de hotarire. Insa, o prima vizita in Romania si ocazia oferita de un conational de a incepe o mica afacere
i-au determinat sa se indragosteasca de aceasta tara. Patronul complexului “Orient”, din Voluntari, cumparase un teren situat intre Voluntari si Afumati, dar nu il folosise niciodata, asa ca a acceptat, fara sa stea prea mult pe ginduri, propunerea lui Yin - horticultor de meserie - de a i-l “imprumuta” pentru agricultura. Zis si facut. Prin diferiti conationali care se duceau si se intorceau din China, cei doi soti au facut rost de lemn de bambus si, cel mai important, de seminte pentru legumele pe care urmau sa le cultive. S-au apucat de treaba. Au construit chiar pe marginea soselei, dar la un nivel mai jos, o sera lunga de citiva zeci de metri. Un perete era chiar pamintul traversat de conducte prin care trecea apa calda menajera de la complexul “Doraly”, iar acoperisul era construit din lemn de bambus. Caldura din sera era determinata de temperatura conductelor. “Asta e metoda pe care o foloseam in China. Nu stiam daca va merge si aici. Nu stiam nici daca legumele noastre vor creste pe pamint romanesc. Dar am reusit”, povesteste Yin. Timp de doi ani, cei doi chinezi, ajutati si de citiva conationali, au cultivat aici salata, dovlecei, fasole sau ridichi specifice tarii lor.

Legumele, in restaurante chinezesti

La nici trei luni de la amenajarea serei, oficialitatile judetului Ilfov au trimis inspectorii sa darime constructia si sa-i alunge pe chinezi de pe cimp. “Terenul e privat si n-au ce sa ne faca. Dar ne-au zis ca ce-am ridicat noi nu e estetic si nu respecta toate normele de mediu. Pina la urma ne-au dat trei milioane de lei amenda, ne-a spus Yin. Nenorocul nu s-a oprit insa aici. Timp de doi ani, agricultorii asiatici si-au vazut de treaba, iar produsele lor au inceput sa aiba tot mai mult succes. E drept ca majoritatea clientilor sint de aceeasi nationalitate cu ei. “Cel mai mult vindem in complexul “Europa”. Au mai venit si patroni de la restaurante cu profil chinezesc din Bucuresti sa ne comande legume specifice. Am mai vindut si la taraba, in piata, dar romanii se uita ciudat la legumele noastre, cred ca sint asa pentru ca au ingrasaminte sau chimicale, dar noi nu folosim nimic pentru a le forta cresterea”, mai spune Yin. Anul trecut insa, nu se stie din ce cauza, sera a luat foc. In citeva minute au pierdut toata recolta. Dar cei doi nu au renuntat. Pe acelasi teren au construit alte sase solarii, de dimensiuni mai mici. Si au continuat sa cultive legume.

La un pas de a fi alungati din Romania

In toamna anului trecut, viata lor in Romania a luat o intorsatura dramatica. Viza de sedere le-a expirat. Cei doi soti s-au adresat Oficiului de Emigrari al judetului Ilfov pentru indrumare si sprijin in prelungirea vizei. “In loc sa ne ajute, ne-au dus la Centrul de primire si triere Otopeni. Nu stiu exact ce voiau de la noi, ca vorbeau numai in romana. N-am acceptat sa lasam amprente digitale. Noi nu sintem infractori. Vrem sa muncim cinstit”, spune Yin, cu lacrimi in ochi. Dupa citeva zile, un reprezentant al autoritatilor judetului Ilfov i-a sfatuit sa ceara protectia statului roman. Asa a inceput procesul pentru azil politic, care s-a incheiat in primavara acestui an. Intre timp, chinezii si-au continuat afacerea. Celor doi soti nu le-a fost insa acceptata cererea. Si problemele au reaparut. In urma cu citeva zile, sotia lui Yin, plecata la piata sa vinda legume, a fost prinsa fara viza in timpul unui control de rutina. A fost ridicata pe loc si dusa in centrul de la Otopeni, unde se afla si in prezent. “Noi vrem sa raminem in Romania si sa continuam sa cultivam, ne-a mai spus Yin”.
Barbatul este constient ca articolul nostru i-ar putea pricinui si mai multe necazuri, ca ar putea fi alungati amindoi din tara, dar spera ca, in acelasi timp, autoritatile romane vor realiza ca prezenta lor in tara nu dauneaza nimanui, dimpotriva. "

http://www.evenimentulzilei.ro/investigati...?news_id=125736

Acest topic a fost editat de gio19ro: 20 Jul 2003, 04:36 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 20 Jul 2003, 01:08 PM
Mesaj #2


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Mda, ce sa mai poti zice ? Sila, scarba, dispret? Compasiune pentru niste oameni care nu aflasera inca modul de gandire nationala ... Am sa ma rezum cam la aceleasi lucruri pe care le aminteam saptamina trecuta la "toba" . Habar nu avem, cat rau putem sa ne facem noi insine , oferind aceasta imagine jalnica in exterior. Ce pretentii si ce vise mai putem avea, legate de viitorul Romaniei ? De cate ori este nevoie sa ni se spuna ca , a fi parsiv , nu e o calitate in ochii lumii civilizate. O fi in Romania, dar vom ramane vesnic izolati ! Din pacate, cei care ar trebui sa "vada", au treburi mult mai importante...
Mai mult, se pare ca sunt dispusi chiar sa dea o mana de ajutor la decapitarea "caprei", pentru un blid de... "lapte dulce".
Rusine, noua!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 Jul 2003, 01:41 PM
Mesaj #3


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Paice naiba fratilor, sa vina yuan huan sa ne invete agricultura? Pe noi care am facut rascoala de la 1907? Adica ala sa faca bani si noi nu? Nu mai conteaza ca noi stam in fata portii si bem si el munceste zi lumina, da ala sa prospere si noi nu? Cam greu de inghitit sarmaua asta pt mioriticul/levanticul spirit de initiativa romanesc.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Jul 2003, 01:41 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mistinguett
mesaj 20 Jul 2003, 08:39 PM
Mesaj #4


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Pe cuvant ca nici nu stiu ce sa zic la faza asta, inafara de "mare rusine, frati romani".
Si cel mai trist este ca nu vad nici o rezolvare curand. Mentalitatea romanului este atat de stramba...


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
escu
mesaj 21 Jul 2003, 07:13 AM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 13
Inscris: 5 May 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 261



Hm, inainte de a va fi asa de rusine de ce fac romanii cu bietii chinezi faceti un mic exercitiu de imaginatie. Luati aceeasi familie de chinezi si plasati-o in alta tara europeana. Hai sa zicem Germania. Sau Franta. Suedia. Si punet-ii sa faca acolo agricultura cinstita ca oameni harnici ce sunt si plini de buna intentie. Credeti ca vor apuca sa dea mai mult de cateva lopeti inainte de a fi somati oficial sa inceteze? Credeti ca s-ar sfii vre-o autoritate sa-i opreasca din pasnica lor activitate? Sa le demoleze constructiile daca sunt pe domeniu public sau sa someze proprietarul sa le demoleze daca sunt pe domeniu privat? De ce domnule, dar de ce sa nu-i lase pe saracii chinezi. Ca si noi romani, fiind, daca mergem in Germania, iar Germania ca asta mi-a venit acum si ne apucam de agricultura nu ne zice nimeni nimic. Doar ne suie in avion si ne trimite acasa cu interdictie de a mai intra pe teritoriul lor. De ce sa le faca treaba asta chinezilor. D-aia! Sau pentru ca:
- sunt veniti cu viza de tursim, nu au drept de munca (motiv de expulzare)
- au viza de sedere expirata (motiv de expulzare)
- desfasoara o activitate pentru care NU AU NICI UN FEL DE AUTORIZARE
- au ridicat constructii fara nici un fel de autorizare
- produsele pe care le obtin le vand la piata sau la restaurantele chinezesti fara a avea vreo licenta sau autorizatie si fara a plati vreun impozit statului roman
- pentru ca au adus din China tot felul de seminte si legea noastra ( ca legile multor altor tari) pun mari restrictii pe astfel de importuri. In alte tari sunt interzise intrucat nu se poate analiza suficient de serios ce consecinta poate avea o cultura noua asupra echilibrului biologic dintr-o zona anume (poate suna cretin dar asa am citit si eu pe undeva).
Altfel dragii mei carora una doua va e asa de scarba ca sunteti romani, altfel spuneam, chinezii aia sunt niste oameni de treaba, harnici si bine intentionati.
Dar ar fi dati afara din mai toate tarile pentru ceea ce au facut aici.
Ahhhh, si sa nu uit, in Franta ar fi fost si ciomagiti de fermierii francezi pe motivul ca "aici, doar noi cultivam pamantul". Dar aia sunt francezi si nu am auzit pana acum vreunul spunand ca-i e rusine ca e francez doar pentru ca fermierii sai au rasturnat tiruri cu portocale spaniole sau, doamne fereste, au intrerupt activitatea unei harnice familii de chinezi.
escu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 21 Jul 2003, 04:12 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Pt. Escu 40.gif 40.gif 40.gif 40.gif 40.gif

Sorin.

PS...eu as " zbura " si turcii, libanezii, palestinienii, libienii, irakienii, sirienii si tot toti " marii afaceristi " straini cu fonduri proprii de cateva mii de $. Dar nu ei sant de vina...prostia noastra e.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 21 Jul 2003, 09:12 PM
Mesaj #7


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Tocmai tu , Sorine? Tu care credeam ca ai inteles ceva , colindand lumea-n lung si-n lat , te-am apreciat si invidiat poate in aceeasi masura, tocmai tu, Sorine? Pacat!
Escu, imi pare rau, dragule, dar tu vorbesti din ceea ce crezi tu despre nemti si francezi sau mai stiu eu cine... NICI UNA , dintre toate tarile care - vrem noi sau nu - sunt considerate civilizate, nu joaca la cacialma!!! Ai inteles, draga Escule? Cum poti sa lasi un om sa incheie un contract, sa-l lasi sa-si aduca toata agoniseala neamului lui, pentru o investitie, la care tie iti curg balele! (pardon de expresie, dar m-am incins rau ) Ce legatura are asta cu francezii? "Aici numai noi cultivam!" Perfect! Dar in nici un caz, "Fa tu sera, pune tu banii, ca ... mai vedem noi mai pe la anu'..." . Daca tu escule, sau Sorine, ati inteles ca eu tin cu chinezii, inseamna ca probabil m-am exprimat in chineza... Dar a accentuat bdl imediat dupa mine, lenea si rautatea... Macar sa-i fi spus omului: du-te , ba piticanie in p...da ma-ti la tine si fa si pe ma-ta... Aici noi suntem stapani, iar tu n-ai ce cauta... (desi daca ne-ar face noua englezii, francezii, nemtii sau cine vreti voi, asa, cred ca am urla de s-ar auzi la cer!). Ce stii tu, escule de francezi? Stii tu ca incalca contracte semnate? Stii tu ca se bucura de truda altora, dandu-le cu sutu-n fund la prima statie? Doamne, nu-i adevarat ce aud... Am venit intr-o tara care nu ne ofera dreptul de munca...(noua, est-europenilor, ca chinezii au facut de mult averi prin munca lor!).
Si totusi , oamenii acestia mi-au oferit dreptul de a arata ce pot, si mi-au dat banii lor pentru investitii,intr-un timp ridicol de scurt, mie, X--ulescu din Romania... Iar voi spuneti ca altii sunt rai? Bine , oameni buni... Ma bucur nespus sa va aud vorbind asa... Fiecare tara isi are oamenii pe care si-i merita!...


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 21 Jul 2003, 11:02 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Regret de impresia falasa lasata din Reply-ul meu de mai sus. Om Bun...tocmai ca am colindat, si am vazut am avut tangenta cu tot felul de oameni, ma face sa-i dau dreptate lui Escu. Articolul original pune intr-o anumita " lumina " cazul celor doi chinezi reflectand doar opinia autorului si asta in asa fel ca multi sa cada in capcana.

Tin sa mentionez ca de fiecare data cand vin in tara, ma deranjeaza din ce in ce mai mult, toleranta Romanilor fata de strainii care-si fac de cap in haosul situatiei din tara fara sa intervina cineva....Israelienii in cazinouri si turism, arabii cu angrouri si pieti de desfacere, turcii cu restaurantele si transportul, iar de lumea interlopa nu mai vorbesc..toti sant bagati.

Totul e o mafie, totul e posibil la noi in tara si noi romanii nu avem voie sa ciripim. Am ajuns paradisul fraierilor din lume, locul unde cu o mica spaga faci ce vrei, locul unde cu niste bani cumperi ce vrei ( absolut tot ) si locul unde toleranta populatiei e condusa din burta si nu din cap.

Vreau si eu sa vad un Roman sa faca o afacere asemanatoare in conditii asemanatoare in China...ce zici Om Bun??
Sigur nu v-a fi pus pe avion ci v-a fi aruncat intru-n beci din, fiind dat disparut oficial de autoritati.

Inca o date scuze Om Bun...acuze ca sant cu ambele picioare pe pamant !!!

Sorin.

ps. ca sa vezi ca nu-s asa de rau...pot sa-ti dau cateva adrese din tara la care sa telefonezi, sa intrebi de mine si ai sa te connvingi singur cine sant...doar un PM.

In alta ordine de idei...de ce tara noastra a devenit locul ideal unde toti pot sa faca ce vor si mai ales, tot ce nu pot face in statele lor natale???

Pt. ca doar la noi mai sant sufletisti, fraieri si corupti cum nu mai exista in multe locuri in lume.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 22 Jul 2003, 01:57 AM
Mesaj #9


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Sorine, din tot ce-ai scris tu acum , eu trag o singura concluzie: am avut dreptate! Afara cu toti mafiotii! Sunt de acord? Dar cine sa omoare gaina care face oua de aur? De ce nu-s pusi sub semnul intrebarii, pungasii care vin sa faca afaceri murdare? De ce unul care incearca sa scoata prin multa munca cinstita, un biet profit, fiindca in tara lui nu poate, cum nici noi nu putem mare lucru ca de-aia au plecat toti in toate partile... atunci se gaseste un istet sa-i spuna: Multumesc pt participare!Acu' sterge-o! Ce credem noi despre China, nu suna foarte diferit de cum cred altii de noi, iar tu stii asta... De-aia ne ocolesc cei seriosi... Fiindca la noi doar se mulge, nu se pune osu' la treaba... Fiecare gandeste prin spate , cum ar putea sa profite mai bine doar el...Tara? Cui pasa de tara, Sorine? Mie? Tie? Catorva bieti naivi pe care-i numeri pe degete? Pana la proba contrarie, putem sa ne imbatam cu cate impresii dorim? Realitatea e doar una singura : nu suntem prea iubiti acasa la noi. Ca in lume, vad ca nu se fac deloc diferente. Chiar ma bucur ca nu sunt albanez, sau irlandez... Sa-i vezi pe astia cam cum sunt tratati pe-aici, si-ai sa zici ca noi suntem cu patru...oo... Acolo , nu-i bine, Sorine. N-ai cum sa ascunzi ceea ce toti recunosc! Nu ne place sa ni se spuna? Bietule Escu, poti sa "bati toba" cat vrei ! Am vazut romani care urasc tara aceea, si cu care numai cat nu m-am luat la bataie Eu n-o sa-mi trambitez sentimentele. Oricand pot sa-mi aduc familia aici... Dar nu aici vad eu "casa mea". Doar ca... mi-e ciuda ca nu "trezim"... Daca spun "bravo Romania !" suna mai bine, nu-i asa? Spune-o tu, draga Escule, dar sper sa nu te astepti sa fii si crezut! Macar daca tu, crezi in asta...Dar eu stiuca nu crezi! E doar un orgoliu ca "cel plecat" isi permite sa spuna cuvinte grele intr-un anume context... Asa gandeam toti pe timpul raposatului... Acum au mai ramas putini...Din ce in ce mai putini...Patrioti fara nici un temei!...

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 22 Jul 2003, 02:02 AM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 22 Jul 2003, 03:03 AM
Mesaj #10


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Mda, desi sunt de acord in parte cu punctul de vedere al lui Sorin si escu, asta am si eu de zis, cam tot ce-a zis Omu' Bun:
Parte rusinoasa este ca lasam toti turcii si arabii si ce natie or mai fi sa vina si sa faca afaceri "smenoase", sa insele si sa se imbogateasca pe marfa de 2 bani, si nu facem distinctia intre ei si cei care vin sa munceasca cu adevarat si sa-si faca un trai mai bun decat acolo de unde vin. E o mare diferenta intre cele 2 cazuri. Si daca pune osul la munca adevarata, din partea mea poate sa fie si arab si martian, nu-mi pasa, tot om muncitor e.

Vezi tu escu, ar fi fost ciomagiti de fermierii francezi pentru ca "aici, doar noi cultivam pamantul" - dar problema e ca romanii nu pot spune asta - putini mai cultiva. Daca nu stiai, agricultura e la pamant in Romania. Importam grane. Cand romanii vor avea sistemul de agricultura si rezultatele francezilor iti voi da dreptate - dar poate nici atunci. Intotdeauna va fi loc sa manance si altul o paine muncita cu sudoare. Hai sa nu intram in legalitati, ca sunt zeci de mii de romani care traiesc ilegal in alte tari si isi castiga o paine, unii mai cinstit si altii mai putin cinstit. Aia care-s pusi pe avion si trimisi acasa au facut vreo belea de nesuportat, de cele mai multe ori.

A, si nu mi-e scarba ca sunt romanca. Iubesc tara aia, n-am plecat de-acolo scuipand pe ea, si prima destinatie de concediu este tot Romania. Dar ma intristeaza ca dupa atatia ani de cand exista posibilitatea de a face ceva constructiv inca mai auzi povesti de-astea. Povestea asta este tipic romanism: daca eu nu fac, de ce sa faca un chinez? sa vada lumea ca se poate? cine ma mai crede pe mine ca eu n-am recolta pentru ca a fost seceta/ploi (de la an la an)?
Scuze, dar... astia suntem si n-ar trebui sa ne fie jena sa ne uitam in oglinda sau sa ne vedem doar unele rele si altele nu.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 22 Jul 2003, 03:18 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
david
mesaj 22 Jul 2003, 05:39 AM
Mesaj #11


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 74
Inscris: 21 April 03
Din: Athens, Greece
Forumist Nr.: 212



QUOTE (SORIN @ Jul 21 2003, 05:12 PM)
Pt. Escu 40.gif 40.gif 40.gif 40.gif 40.gif

Sorin.

PS...eu as " zbura " si turcii, libanezii, palestinienii, libienii, irakienii, sirienii si tot toti " marii afaceristi " straini cu fonduri proprii de cateva mii de $. Dar nu ei sant de vina...prostia noastra e.

Poate o sa fiu considerat rasist, dar te-as ajuta si eu Sorine sa-i zburam impreuna! Doar mizerie, mancare infecta...bleah.. nimic altceva de la turcalani si libani...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 22 Jul 2003, 06:13 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Chinezul nostru se afla in situatia data pt ca nu a miscat din urechi in Tara lu' Spaga. El saracu' munceste pamantul. Agricultorii nu au prea bine dezvoltata notiunea asta, a spagii.

Recent o prietena s-a intors din Romania dupa o luna petrecuta in tara. A cercetata si oportunitatile de a face afaceri cu tara-mama.
Concluzia ei a fost: "Nu ma mai duc niciodata in Romania".
O alta prietena a avut aceeasi experienta anul trecut. Concluzia a fost identica.

Escu ne vorbeste despre echilibru biologic. Totusi se poate bucura de faptul ca stramosii lui n-au avut aceasta notiune si astazi poate manca si altceva decat secara, mei, grau, napi, stevie, varza, ceapa si usturoi (daca am uitat ceva imi cer scuze).

Oare ce caut eu aici? Poate ar trebui sa urmez sfatul lui Mihai si sa intru mai rar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
escu
mesaj 22 Jul 2003, 07:35 AM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 13
Inscris: 5 May 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 261



Discutia devine aprinsa si atinge limite patetice. De la xenofobie la toleranta fara limite. Si nu e vorba de asa ceva. Mesajul nu era « afara cu strainii din tara » ci
era vorba de lege. De unde si pana unde apelurile la toleranta excesiva pentru bietii chinezi cinstiti ? Pentru ca se fura si se distruge in tara asta hai sa inchidem ochii ? Pentru ca se distruge agricultura sa-i lasam sa faca ce vor ? Au dat spagi peste spagi ca sa ridice serele alea, bietii de ei ? RAU !!!! Pentru ca a da spaga este tot ilegal. Cel care a dat o spaga pentru o facilitate si ramane cu buza umflata nu e un om cinstit tras pe foara. Este un infractor tras pe sfoara. Si apoi imaginea saracului chinez harnic extinsa la toti chinezii care vin aici si uite ce patesc. Nici voi nu credeti in aceasta imagine. Chinezul ala cinstit, sarac si harnic poate ca in alte conditii ar beneficia de prezumtia de nevinovatie dar aici nu suntem la tribunal. Eu nu-i acord acest drept. Logica nu-mi permite. Logica aia imi spune ca un biet chinez sarac cinstit si harnic nu are bani sa mearga nici pana la Beijing. Si el a ajuns in Romania, a gasit un teren, si-a ridicat niste sere, s-a apucat de agricultura si are si piata de desfacere acolo unde taranul roman nu reuseste sa obtina un loc la taraba pana nu contribuie serios la mafia pietelor. Mafie care, uite ce toleranta e cu acest chinez. Logica aia ma face pe mine sa banuiesc ca bietul chinez face parte dintr-o retea care devine tot mai bine pusa la punct, o retea din care se iese doar in valiza. Si care mie nu o sa-mi starneasca nici macar o lacrima. Nu pentru bietul taran chinez. Pentru bietul taran roman, da. Ca el nici nu viseaza sa mearga sa cultive ceva in alta tara. Visul lui de aur a devenit un loc la cules capsuni in Spania, in nici un caz la cultivat ceva pe acolo.
Si inca ceva, hai dati urechea mai aproape. Eu stiu cat costa publicarea unui asemenea articol intr-un ziar central. Chinezul vad ca-si permite. Sau cei care sunt in spatele lui.
escu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 22 Jul 2003, 07:53 AM
Mesaj #14


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Draga escule, in fata inversunarii tale nu mai spun nimic, desi as avea ce.
Probabil ca ai motivele tale, sau poate nici tu nu crezi tot ce ai scris aici. Oricum, nu te enerva, n-are rost.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 22 Jul 2003, 05:22 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Dragi prieteni...pt. ca v-am suparat cu pozitia mea ( nu-s singur tongue.gif ) am sa va dau cateva date dupa care judecati singuri.

Un muncitor Roman care vrea sa plece legal din tara la munca in strainatate, plateste o spaga de 1500-3000 de dolari ( in verzi de obicei )smecherasilor ce se ocupa cu plasarea fortei de munca in strainatate. Nu trebuie sa va explic ca acesti bani intra de obicei in buzunarul smecherului si a asociatilor lui ( la negru ). Dupa ce a parasit hotarele tarii, muncitorul nu mai are nici o obligatie fata de cel prin care a iesit si e liber sa-si faca de cap cum vrea, unde vrea si in ce fel vrea daca-i convine.

In China nu poti iesi oficial din tara...acolo trebuie sa faci un contract cu statul prin care muncitorul se obliga sa restituie o suma de 8.000-10.000 de dolari. Deci primii doi ani saracul Chinez lucreaza pt. a restituii dotaria.

Daca un Chinez vrea sa plece clandestin, suma ce trebuie platita, e de obicei de doua ori mai mare fata de cei cu statut oficial. Dupa cate stiu eu in Romania nu lipsesc forte de munca si sigur nu e nevoie de muncitori straini. Asa ca un Chinez ce ar vrea sa lucreze oficial in Romania, dupa salariul mediu pe economie din tara, ar trebuii sa lucreze cam 15 ani inainte sa inceapa sa stranga ceva.

Sigur pot spune: nu numai un Chinez, chiar si un Roman ce ar avea la dispozitie 20.000$ sa plateasca spaga chas, nu ar mai pleca nicaieri.

Asa ca desteptati-va prieteni!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 23 Jul 2003, 12:15 AM
Mesaj #16


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Escule,
In articol se spune ca patronul nu stiu carui complex a CUMPARAT (deci e propietar) acel teren si a fost de acord sa-l dea alora sa-l munceasca. Un fel de arendasie. Care e ilegalitatea aici? Citi tarani vrednici s-au dus cu jalba-n protap la el sa-i propuna o treaba asemanatoare? De acord ca familia de chinezi are un atu , sint contarani, dar... la mine la tara ,in Olt, familiile care nu au pamint se duc si le propun celor care au sa-i lase sa-l munceasca "in parte".


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 23 Jul 2003, 12:23 AM
Mesaj #17


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Oare de ce se vorbeste atata de spaga, atat timp cat suntem o tara de oameni cinstiti, muncitori si corecti? Ce inseamna spaga fratilor, ca eu nu inteleg? A dat chinezul spaga, draga escule? Cui, francezilor, nemtilor, englezilor ?... Incercati cu "spaga" si pe-aici, c-o sa vedeti reactia acestor oameni... De ce se vorbeste de spaga atunci cand e vorba de o afacere? Cui foloseste? Tarii? Mie mi-e inca rusine de cuvantul asta neaos romanesc... Cui nu-i este, inseamna ca stie el ce stie...


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 29 Jul 2003, 07:11 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (escu @ Jul 21 2003, 07:13 AM)
Ca si noi romani, fiind, daca mergem in Germania, iar Germania ca asta mi-a venit acum si ne apucam de agricultura nu ne zice nimeni nimic. Doar ne suie in avion si ne trimite acasa cu interdictie de a mai intra pe teritoriul lor.


"Din ce in ce mai multi romani descopera ca Europa este si altceva decit angro-ul omonim de la marginea Bucurestiului......Fireste ca vilegiaturistii din “Noua Europa” nu au plecat sa se plimbe prin labirintul gradinilor Schonbrun, sa descopere armonia muzicii psihedelice cu vitraliile abatiei de pe Mont St. Michel, sa admire Pieta, nici sa inteleaga de ce altii se tot incapatineaza sa ridice catedrale de mii de ani, in timp ce-n tara lor casele sint tot de paianta. Intelesurile astea au fost deslusite de multi alti conationali pentru care Europa nu a fost si nu este doar un Paradis acceptat.
Practic, nu exista cifre oficiale care sa ateste citi dintre ai nostri sint plecati la munca sau in plimbare. Doar Banca Nationala ne-a comunicat, prin primavara, o cifra impresionanta: 670 de milioane de dolari care ar fi intrat in tara in primele luni. O suma-record, semn ca majoritatea romanilor au plecat la treaba “pe dincolo”. Daca ar fi sa ne luam dupa statisticile Ministerului Muncii, nu ne aflam in fata unui exod al fortei de munca. Urmarind reactiile oficialilor din tarile membre UE, constatam ca romanii lucreaza mai mult “la negru.” "

http://www.evenimentulzilei.ro/foisor/?news_id=127182

Apropo, datoria publica externa a Romaniei a ajuns la vreo 12 miliarde de euro. Fara banii acestor romanii, ce traiesc in conditii doar de ei stiute, cred ca datoria publica ar fi fost tripla. Si mai cred ca bolnavul ala de Vadim ar fi avut cam 60% din optiunea de vot a populatiei. Pt ca la asa o tara bolnava cum e Romania e si normal sa apara la conducere astfel de oameni bolnavi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 15 Aug 2003, 03:30 AM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE (escu @ Jul 21 2003, 08:13 AM)
Hm, inainte de a va fi asa de rusine de ce fac romanii cu bietii chinezi faceti un mic exercitiu de imaginatie. Luati aceeasi familie de chinezi si plasati-o in alta tara europeana. Hai sa zicem Germania. Sau Franta. Suedia. Si punet-ii sa faca acolo agricultura cinstita ca oameni harnici ce sunt si plini de buna intentie. Credeti ca vor apuca sa dea mai mult de cateva lopeti inainte de a fi somati oficial sa inceteze? Credeti ca s-ar sfii vre-o autoritate sa-i opreasca din pasnica lor activitate? Sa le demoleze constructiile daca sunt pe domeniu public sau sa someze proprietarul sa le demoleze daca sunt pe domeniu privat? De ce domnule, dar de ce sa nu-i lase pe saracii chinezi. Ca si noi romani, fiind, daca mergem in Germania, iar Germania ca asta mi-a venit acum si ne apucam de agricultura nu ne zice nimeni nimic. Doar ne suie in avion si ne trimite acasa cu interdictie de a mai intra pe teritoriul lor. De ce sa le faca treaba asta chinezilor. D-aia! Sau pentru ca:
- sunt veniti cu viza de tursim, nu au drept de munca (motiv de expulzare)
- au viza de sedere expirata (motiv de expulzare)
- desfasoara o activitate pentru care NU AU NICI UN FEL DE AUTORIZARE
- au ridicat constructii fara nici un fel de autorizare
- produsele pe care le obtin le vand la piata sau la restaurantele chinezesti fara a avea vreo licenta sau autorizatie si fara a plati vreun impozit statului roman
- pentru ca au adus din China tot felul de seminte si legea noastra ( ca legile multor altor tari) pun mari restrictii pe astfel de importuri. In alte tari sunt interzise intrucat nu se poate analiza suficient de serios ce consecinta poate avea o cultura noua asupra echilibrului biologic dintr-o zona anume (poate suna cretin dar asa am citit si eu pe undeva).
Altfel dragii mei carora una doua va e asa de scarba ca sunteti romani, altfel spuneam, chinezii aia sunt niste oameni de treaba, harnici si bine intentionati.
Dar ar fi dati afara din mai toate tarile pentru ceea ce au facut aici.
Ahhhh, si sa nu uit, in Franta ar fi fost si ciomagiti de fermierii francezi pe motivul ca "aici, doar noi cultivam pamantul". Dar aia sunt francezi si nu am auzit pana acum vreunul spunand ca-i e rusine ca e francez doar pentru ca fermierii sai au rasturnat tiruri cu portocale spaniole sau, doamne fereste, au intrerupt activitatea unei harnice familii de chinezi.

Escu a pus punctul pe I. Una sunt sentimentele si alta e legea. Desigur cei doi chinezi merita respectul, compasiunea si eventual ajutorati, dar în limitele legii, care trebuie sa fie aceeasi pentru toti, fara exceptie. Insa cei doi chinezi nu prea se încadrau în lege, oricum ai privi, începând de la statutul lor de cetatean pe un teritoriu strain si terminând cu fiscul. Bdl, spuneai "Un fel de arendasie. Care e ilegalitatea aici?" Pai ilegalitatea e ca viza lor nu le da dreptul de a munci, iar arendasia e munca. Odata ce ai semnat pentru primirea pasaportului te obligi sa respecti legile tarilor pe care lei vizita, sau accepti sa suporti consecintele. Cât despre "e loc pentru toti", muncitorii din agricultura la noi reprezinta 40% din populatie, iar în vest între 5 si 10%. Desigur, cauzele sunt cele care genereaza lipsa de productivitate (si aia manânca la fel ca noi, nu de 4-8 ori mai putin). Legea protejeaza forta de munca autohtona si e normal si e în interesul tau. Si dupa ce ca aceasta forta e jalnica si neproductiva, tu vrei sa importam chinezi harnici sa luam biata pâne de la gura taranilor nostri? Joke: Pai atunci luam un milion de chinezi, un milion de nemti si un milion de evrei si ne folosim de ei!

Desigur ca acest caz al celor doi chinezi inspira destula simpatie. Daca e real, probabil ca sub betele în roate (absolut normale si legale) s-a ascuns si o mica invidie. Probabil.

A, si ca sa nu uit, asa cum în Franta sau Germania poti foarte bine sa emigrezi si sa muncesti daca îndeplinesti niste criterii, si în România un chinez poate ajunge sa munceasca legal cu viza de long sejur, daca îndeplineste niste criterii asemanatoare. In rest nu cred ca ne permitem statutul de Mama Ranitilor de pe Glob.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 15 Aug 2003, 03:58 AM
Mesaj #20


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mi,
Ai mare dreptate, da nu stiu cum sa zic, problema e ca i-au lasat sa puna ceva pe roate si pe urma le taie macaroana. E corect sau nu? Si nu sint unul din cei care injura romania, sa fim bine intelesi. Pai atunci sa aplice legea de la inceput asa cum trebuie. Si egal pt toata lumea.Noi ne grabim sa sarim cu legea pe amaritii astia sau altii asemenea, dar la marile sforarii nu se baga nimeni.
Pacat ca nu mai traieste Caragiale.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 15 Aug 2003, 04:52 AM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Pai asa s-ar apuca rromii nostri clandestini din Germania sau Franta sa faca scandal la usa charter-ului, ca de ce i-au lasat sa munceasca la negru si sa fure atâta timp si pe urma le-au taiat macaroana?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 05:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman