HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Fumatul, opinii despre obiceiul de a fuma
Sunteti fumatori?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 67
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
abis
mesaj 12 Nov 2004, 03:48 PM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Va propun aici o dezbatere pe tema fumatului. De ce fumeaza unii dintre noi? Statistica demonstreaza foarte limpede ca fumatul este daunator sanatatii... Are cumva si avantaje pe care eu, ca nefumator, nu le stiu?

Consecintele fumatului:

1. Boli provocate de fumat:

Halena - mirosul neplacut al respiratiei celui care fumeaza
Carii - fumatorii au de trei ori mai multe carii decāt nefumatorii datorita placii dentare care duce la dezvoltarea bacteriilor si apoi la carierea dintilor
Gingivita - fumatorii pierd dinti de trei ori mai frecvent decat nefumatorii
Riduri - fumatul duce la īmbatrānirea prematura a pielii si la aparitia ridurilor din cauza formaldehiei continuta in fum
Bronsita - cu tuse cronica, dispnee (respiratie dificila), expectoratie de flegma si mucus, si in cele din urma emfizem (cu insuficienta respiratorie)
Emfizem pulmonar - intinderea si spargerea micilor saci pulmonari
Fragilitate imunitara realizata prin:
- Leucocitoza (creste numarul globulelor albe)
- Limfocitoza (creste numarul limfocitelor)
- Scaderea numarului celulelor Natural Killer (NK) care au un rol important in apararea organismului impotriva cancerului
Gripa - fumatorii sufera de gripa de trei ori mai mult decat nefumatorii din cauza fragilitatii imunitare prezentata mai sus
Arteroscleroza - nicotina si monoxidul de carbon provoaca ingrosarea si rigidizarea peretelui arterelor, si are drept consecinte:
- Hipertensiunea arteriala
- Anevrismul aortei (fumatorii de un pachet/zi fac anevrisme fatale de 4-5 ori mai frecvente decat nefumatorii)
- Deficite circulatorii: boala Buerger si Raznaud
- Accidentul vascular cerebral (apoplexia) - fumatorii au cu 50% mai multe accidente vasculare cerebrale decat nefumatorii
Infarct - o treime dintre decesele prin infarct miocardic au drept cauza fumatul
Cancer - 30% din toate decesele prin cancer sunt atribuite fumatului
Declinul inteligentei - Institutul de Psihiatrie din Londra a efectuat un studiu prin care a relevat ca la peste 65 de ani fumatorii au probleme mai mari decat nefumatorii (probabil din cauza ca arteroscleroza reduce alimentarea cu sange a creierului)
Infertilitate
Impotenta - studii realizate de Action on Smoking and Health si British Medical Association (BMA) arata ca fumatul creste riscul impotentei cu 50%
Sindrom tabagic fetal - scaderea lungimii corpului la nou-nascuti, a circumferintei toracelui si a capului, impiedicarea dezvoltarii normale intelectuale, emotionale si comportamentale; nou-nascutii proveniti din mame fumatoare au in medie cu 200 g mai putin decat cei ai mamelor nefumatoare; daca mama continua sa fumeze si dupa nasterea copilului, acesta are un risc mai mare de a prezenta "sindromul mortii subite a sugarului"

Fumatorii isi folosesc la un nivel mai scazut plamanii decāt cei care nu au fumat niciodata. In consecinta, practicarea sportului sau a altor activitati care presupun efort fizic (de exemplu drumetia montana) sunt mult ingreunate.

2. Fumatul pasiv

Doar 15 % din fumul de tigara este inhalat de cel care fumeaza, restul de 85% este destinat celor din jur! Fumatul pasiv are consecinte:
- Creste riscul de deces prin boli cardiace cu 30%
- Creste riscul de cancer pulmonar si provoaca circa 40.000 de decese/an numai in SUA
- Agraveaza astmul alergic si alergiile respiratorii

3. Consecinte financiare

Un individ care fumeaza un pachet pe zi cheltuieste:

30.000 lei x 30 zile x 12 luni = 10.800.000 lei/an - daca intr-o familie fumeaza amandoi sotii suma se dubleaza

Timpul alocat fumarii unei tigari = 5 minute x 20 tigari = 1h 40 min/zi x 30 zile = 50h/luna = 25 zile/an

Scurtarea vietii: o tigara = 7 minute x 20 tigari x 30 zile x 12 luni = 70h/luna = 35 zile/an

Costurile medicamentelor, detergentilor suplimentari, vizitarea stomatologului pentru īnalbirea dintilor, cosmetice pentru atenuarea ridurilor, timpul suplimentar afectat spalarii scrumierelor, a perdelelor, a mobilierului, zugravirea apartamentului mult mai des, costurile medicamentelor pentru atenuarea durerilor in cazul unui cancer, costul unei vieti sunt alte costuri care trebuie luate in calcul atunci cand cumperi un pachet de tigari

Concluzie:

Pe langa aceste "avantaje" ce argumente exista pentru fumat?

Acest topic a fost editat de abis: 12 Nov 2004, 03:50 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 12 Nov 2004, 04:27 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Eu n-am fumat niciodata, dar de curand mi-a spus o persoana fumatoare ca s-a gandit la faptul ca, daca n-ar fuma, ar avea incredibil de mult timp liber... Banuiesc ca, pe langa faptul ca pentru unii este un mijloc de reducere a stresului, sau o simpla obisnuinta, oamenii mai fumeaza si din acelasi motiv care-i face sa-si petreaca serile in fata televizorului: ca modalitate de a-ti omori timpul cu care n-ai idee ce ai putea sa faci. blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 12 Nov 2004, 05:06 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Imi place. Mult. (pot sa fumez si sa fac si altceva in acelasi timp).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Nov 2004, 05:06 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Serenity
mesaj 12 Nov 2004, 09:00 PM
Mesaj #4


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE
E adevarat ca e un sondaj la obiect si daca am (sau avem) chef de off-topic-arit n-am (n-avem) decat sa deschidem alt thread.
Totusi...
Serenity, fumatul este o alegere, nu o nevoie. Nu neg dependenta fizica, nu am cum s-o fac, dar cu un efort de vointa te poti si lasa. Multi in situatia ta ( anturajul fumeaza si uneori te simti exclusa) s-ar apuca de fumat, de altfel multi s-au apucat tocmai din motivul asta. Acum cativa ani, sa zicem vreo 4, majoritatea prietenilor mei fumau, intre timp unii au plecat (din tara), altii s-au dat la fund iar altii... s-au lasat. Asa ca ma gasesc destul de frecvent in situatia de a fi singurul fumator intr-un anumit grup. Totusi fumez si in acele situatii, desi imi trag scrumiera catre mine sau pe "partea fara vant" si suflu fumul cu grija ca sa nu-i derajez.
"Hai la o tigara" e un gest social, un pretext pentru o nevoie de schimbare sau pentru o pauza care altfel nu se poate justifica. Sa zicem intr-un birou, unul iese afara, vine sefu si intreaba - Unde-i X ? Daca i s-ar raspunde :Nu stiu, a iesit sa se plimbe ! ar fi aiurea (desi n-ar trebui) pe cand "A iesit la o tigara !" e o justificare, in afara de cazul in care pauzele de tigara se aduna nepermis de mult.


Corect, fumatul e o alegere.. Eu ma refeream strict la cazul unui fumator de 10 - 20 de ani (dependent fizic, cum spuneai si tu) caruia ii este interzis fumatul intr-un anumit loc, fara a i se asigura un loc special.
In legatura cu situatia de care spuneam, asa e.. multi s-au apucat din cauza asta, desi mie personal nu mi se pare o motivatie suficient de buna (altfel, as fi fost fumatoare de mult tongue.gif). Si pentru ca nu am putut gasi nici pana in ziua de astazi - nici la cei din jur, nici in mine insami - un raspuns satisfacator la intrebarea "De ce sa ma apuc de fumat?" am ales sa nu ma imprietenesc cu nicotina laugh.gif Nu am gasit nimic placut in a fuma, ba din contra.. Si majoritatea celor care s-au apucat de fumat au marturisit ca la inceput le era chiar rau de la tigari.. Pot spune ca inteleg intr-o oarecare masura de ce fumeaza unii oameni, ceea ce nu inteleg e tocmai asta: de ce se apuca de fumat? ohyeah.gif Am auzit sumedenii de raspunsuri care totusi nu au reusit sa ma lamureasca.. unsure.gif

Edit:
QUOTE
Are cumva si avantaje pe care eu, ca nefumator, nu le stiu?


O sa-mi dau si eu cu presupusul, desi nu am fumat mai mult de 3 tigari la viata mea..
Cred ca tigara este un mijloc foarte bun de-a lega relatii, de a aduna oamenii, a-i uni.. Si toate astea incep din scoala (generala, liceu) cand adolescentul revoltat gaseste in tigare un mod de protest si razbunare. Stie toata lumea ce se intampla in liceu.. Cum tigarea e pretextul pentru a intra in vorba (a cere un foc) cu tipul cu 2 ani mai mare pe care ai pus ochii, pentru a iesi cu restul lumii in fata scolii sau a te ascunde in baie, etc. Si ma indoiesc ca la acea varsta sta cineva sa se gandeasca la efectele negative asupra sanatatii, efecte care oricum apar in timp indelungat.
Cineva mi-a spus odata ca simte ca se elibereaza de energia negativa atunci cand da fumul afara.. Ma gandesc ca exista probabil beneficii de ordin psihologic, dar astea doar pana in momentul dependentei. Atunci tigara e necesara pentru ca toate sa functioneze asa cum ar trebui. Habar nu am daca e corect sau nu ce spun, nu am de unde sa stiu si nici nu am citit prea multe legate de asta.. Astept raspunsurile fumatorilor.. tongue.gif

Acest topic a fost editat de Serenity: 12 Nov 2004, 09:19 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Nov 2004, 03:29 PM
Mesaj #5


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



multi s-au apucat de fumat in adolescenta sau in facultate... ca semn de fronda, de teribilism, de aia, sau... pur si simplu au vrut sa vada cum e si nu s-au mai oprit

eu nu sunt cine stie ce fumator, dar mai fumez din cind in cind...
ca fumatul omoara... pai sa spunem ca o face foarte lent, iar restul sunt statistici... bunicii mei fumatori au trait peste 80 de ani

costa? da, si? daca iti face placere asta e...

imi place ce a scris serenity... e un mod de a lega relatii
asa e. eram intr-un club cu un amic. astalalt a vazut o fata frumoasa si nu stia cum sa faca sa se bage in seama. fata fuma, asa ca i-am cerut un foc. dupa aia... am aflat cum o cheama, i-am prezentat-o amicului... etc.
ce chestie... nu m-am gindit niciodata ca de fapt m-am apucat de fumat ca sa pot agata fete in cluburi...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 13 Nov 2004, 03:42 PM
Mesaj #6


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



eu fumez pentru ca n-am nici un chef sa mor la 125 de ani ...sanatoasa rofl.gif
macar sa stiu de ce-am murit wink.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 13 Nov 2004, 06:54 PM
Mesaj #7


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Eu n-am fumat niciodata. Nici n-am avut curiozitatea sa incerc. Cred ca este un lucru extrem de inutil, nu-mi place mirosul si nu-mi place sa stau in locuri unde se fumeaza, langa oameni care miros a tutun. Asta e o mare tragedie pentru mine pentru ca mare parte din prietenii mei si mare parte din familia mea e fumatoare... sad.gif As face orice pentru mama sa se lase de fumat dar la ea e anturajul si plictiseala. Ca sa nu mai vorbesc de dependenta... rolleyes.gif

Ma face sa zambesc cand aud "pai tre' sa mor de ceva". De ce nu de fumat? Well, daca ar fi atat de simplu... Nu trebuie sa uitam ca intre momentul cand aflam ca e o boala aparuta in urma fumatului si momentul cand se intampla e muuuulta suferinta pentru ei, cei care fumeaza, si cei dragi din jurul lor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crazy Horse
mesaj 13 Nov 2004, 11:29 PM
Mesaj #8


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 52
Inscris: 16 October 04
Din: Cliffwood Beach,New Jersey/USA
Forumist Nr.: 4.689



Am fumat de la 14 ani...Am 48 acum si de 7 luni m-am lasat complet de tigari.In tinerete in Ro.fiind,deci fumam inca din scoala generala cu baietii mai mari si n-am fost usa de biserica,inhaitat cu golani si hoti,destule am facut ,dar e o alta poveste.
Fumezi sa te dai mare la inceput,sau sa copiezi pe cei mari sau fumind,sa faci parte dintr-o gasca,ori sa ...impresionezi fetele,multe alte pretexte ar fi ,in final,duce la a deveni addicted.
In USA am fumat numai tigari tari si uneori cu tutun adevarat 100% neprelucrat...in tigari se pun sute de substante ce n-au legatura cu tutunul curat.Acestea te distrug.
Am fumat 4 pachete pe zi....si desigur si alcohol in prostie...si mai apoi de la tigari am intrat pe marijuana ce a dus la hashish,opium,mushrooms,peyote,cocaine,crack/cocaine,free base heroin=drug addiction,dar de tigari tot ma tineam.sa zic citi bani am aruncat aiurea n-are sens...as fi putut face ceva mai bun cu ei,dar niciodata nu-i prea tirziu si m-am lasat de toate cu lupte mari dar si multa vointa,fara ea,nu faci nimic,esti weak,te pierzi si intr-o zi dispari.
Expresia"cold turkey"aici inseamna sa te lasi de ceva nociv adictiv imediat si singur fara ajutor medical sau farmaceutic,pur si simplu,te scoli
intr-o dimineata si-ti zici:"din acest moment NU mai fumez!Asa am facut si uite au trecut 7 luni si nu am chef sa mai fumez,dar nici sa mai beau,eram alcoolic.Tot singur imediat m-am lasat de bautura.Mai greu a fost cu drogurile...e f.f.f greu dar nu imposibil!!!Ai nevoie de ajutor medical insa.

Ma simt mult mai bine si treptat plamanii se refac,simt asta deja,si la fel si ficatul.In adevar costa astfel de adictii,tigarile cred ca au ajuns azi aici la 6$pachetul.....eu cumparam insa de la indienii americani,deoarece ei sint scutiti de taxe la tutun si vind pachetul cu 2-3$.
Pt. voi toti ce cititi astea,nu luati in sens gresit ce am scris,in sensul ca fac un fel de cruciada impotriva fumatului.Nicidecum.Fiecare are dreptul sa duca viata ce vrea si doreste si sa faca cu sanatatea lui/ei ce vrea.
Am scris doar experienta vietii mele,ficare si-o are pe a lui/ei,eu nu sint printre voi sa dau sfaturi cum sa va traiti viata.Daca nu as fi fost la totala extrema,poate as mai fi fumator acum ori sa si beau dar mereu am depasit orice masura.Pt. mine asa a fost sa fie:ori e alba ori e neagra.Daca eram putin mai destept poate as fi vazut ca exista si ceva gri in viata.

LOVE&PEACE,
Crazy Horse

May I not judge my brother,untill I have walked a mile in his moccasins.

Sitting Bull(Tatanka Yotanka/teton-lakota)















Go to the top of the page
 
+Quote Post
loredaria
mesaj 16 Nov 2004, 12:57 AM
Mesaj #9


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 180
Inscris: 21 April 04
Din: Petrosani
Forumist Nr.: 3.193



Fumez si imi place sa fumez. O fac din 94. La inceput fumam tare putin, imi ajungea un pachet 2 saptamani. Dupa vreo 5 ani insa am inceput sa fumez mai mult. Am facut o pauza vreun an dar m-am apucat din nou. Imi place, asta e.


--------------------
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 16 Nov 2004, 10:46 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Am fumat prin clasa a 5-a si m-am apucat ca sa ma solidarizez cu colegii de clasa. Din fericire m-am lasat dupa cateva luni (ne-a prins profa si ne-a zis la parinti) si nu regret. Viata e prea scurta ca sa o mai scurtez si eu...

Banc pe topic:
Stiati ca fumatorii nu imbatranesc?










....mor de tineri. rolleyes.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Nov 2004, 06:18 PM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (loredaria @ 16 Nov 2004, 12:57 AM)
Am facut o pauza vreun an dar m-am apucat din nou.

De ce ai facut o pauza? A fost cumva "pauza de bebe"?
QUOTE
Imi place, asta e.

Murphy spunea ca tot ce-i bun in lumea asta este imoral, ilegal sau ingrasa...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 23 Nov 2004, 12:05 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



Nu sunt fumator desi am fumat cateva tigari la viata mea. De curiozitate. A fost un efort as putea spune...

Cred ca fumatul (ca si alte ocupatii de care unii dintre noi sunt mai mult sau mai putin dependenti) este o modalitate de distragere a atentiei de la un anumit stres. Ca atunci cand esti la doctor si el te intreaba de una de alta si intre timp iti baga si acul in fund rofl.gif . Insa stresul nu dispare doar prin faptul ca nu il mai privesti.....Din contra, devine si mai puternic...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 23 Nov 2004, 12:50 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



@gypsyhart
din cate stiu eu, nicotina (sper sa nu gresesc) are efecte calmante, deci nu e numai placebo.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 24 Nov 2004, 12:05 PM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Zorro
Eu nu neg efectul calmant al actulului de a fuma sau al nicotinei. Ce am vrut sa spun este ca e vorba doar o solutie de moment. Ca sa reaiu exemplul cu doctorul si pacientul, o solutie reala ar fi ca data viitoare cand te duci sa te intepe sa nu mai fie nevoie sa ti se distraga atentia, ci pur pur si simplu sa fii treaz, sa simti si totusi sa nu te temi.....(sa nu fii "stresat")
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 24 Nov 2004, 01:19 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (gypsyhart)
Ce am vrut sa spun este ca e vorba doar o solutie de moment.

Binenteles!


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 24 Nov 2004, 02:35 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Si eu sunt fumator, fumez de la 17 ani. La inceput si pe mine ma tinea un pachet doua saptamani, cu timpul a ajuns sa fie ziua si pachetul, acum am rarit si un pachet ma tine doua zile (sau una jumate).
Cand e Post ma abtin, desi la inceput e mai greu, dupa vreo 2-3 zile nu mai simti nimic, dupa ce trece Postul mai incep sa iau cate una, doua, teri (mai toti cunoscutii mei fumeaza si ca sa nu "fumez" din fumul celorlalti, intru si eu in hora cu Marlboro rosu[macar sa simti ca fumezi ceva...am incercat si trabuc si lacom cum am fost am tras fumurile in piept si mi-a fost rau de numa', m-am spovedit ca mi-ai pus sanatatea in pericol a doua zi...patru zile nu mi-a mai trebuit miros de tutun in casa])...si ajung iar sa fumez, apoi vine celalalt Post si tot asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Nov 2004, 02:55 PM
Mesaj #17


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



TriRegnum,
As fi putut sa jur ca tu nu fumezi! Uite cum se inseala omul...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 24 Nov 2004, 04:09 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Eu fumez de la 18-19 ani.
Mie imi place sa fumez, o fac cu o reala placere, insotind gestul cu o cafea amara pute3rnic mirositoare sau cu o ciocolata amara langa o cafea dulce. Merge si cu anumite bauturi, dar si fara.

Nu fumez cand sunt nervos sau cand merg pe strada. Fumul mult nu imi place, la fel nu imi place sa fumeze cineva cand mananc sau cand dorm (in facultate am stat la camin...).

M-am lasat acum cativa ani o perioada de 9-10 luni (nu a coincis cu nici o perioada anume, am pus un pariu doar). Primele 2 saptamani am fost foarte nervos, apoi nu mai puteam suporta sa stau langa fumatori...
Dupa 6 luni de nefumat, imi placea sa stau langa fumatori...
Bunicul a trait 93, eu sper sa traiesc aia 125 de ani pomeniti mai devreme de C, dar cu tot cu fum!

Cred insa ca ceva din fum iti creeaza dependenta... cu toate astea:

Mie imi place sa fumez.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 24 Nov 2004, 10:29 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
TriRegnum,
As fi putut sa jur ca tu nu fumezi! Uite cum se inseala omul...

laugh.gif
Imi place dimineata dupa toate cele, inainte de micul dejun, stand imbracat in halatul meu de catifea verde inchis cu guler maron inchis(de zici ca-s un baron, lipseste pipa, dar e inlocuita de tigara), la o cafea (frape sau cappucino facute de mine, asa cum se face la mama lor, dupa reteta originala...alea de la plic nu-s bune, credeti-ma) si cu un ziar in fata, mai sunt si ceva fursecuri pe o mica farfurie...si e asa de fain, te simti excelent.

QUOTE
Nu fumez cand sunt nervos sau cand merg pe strada. Fumul mult nu imi place, la fel nu imi place sa fumeze cineva cand mananc sau cand dorm (in facultate am stat la camin...).


Nici eu nu suport sa fumeze cineva cand sunt la masa; parintii mei nu au fumat niciodata si de multe ori mai veneau musafiri la ore nepotrivite, tocmai cand eu mancam, si se apucau sa fumeze, desi erau in sufragerie, totusi fumul se simtea si nu-mi placea deloc.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
47462
mesaj 19 Dec 2004, 02:06 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 4 January 04
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 1.689



Fumez continuu de mai putin de un an, si nici nu vreau sa ma las....deocamdata....cred ca e mai mult o umplere a lipsei de ocupatie...decat o placere.


--------------------
E trist sa ajungi sa regreti lucuri pe care ti-ai fi dorit sa le faci, dar ai fost prea comod sau nu ai avut curaj!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 2 Jan 2005, 01:41 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Cati dintre voi s-au lasat de fumat in 2005?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 2 Jan 2005, 02:08 AM
Mesaj #22


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



toxic, nu cred ca am de gand... as fi vrut dar cred ca-s prea incapatanat ca sa renunt... sad.gif
Auzi, o intamplare... un cunoscut de-al meu si-a luat un catel, ala a furat de pe masa o portie de shit, era gaaaata drunk.gif
Si-a botezat catelul TOXO rofl.gif rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 2 Jan 2005, 02:47 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Cunoscutul tau manaca shit ? yikes.gif biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 2 Jan 2005, 03:55 AM
Mesaj #24


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



El a vrut sa-l fumeze smoke.gif , catelul l-a mancat rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Jan 2005, 01:47 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Ma distreaza chestia asta cu "nu am fumat niciodata" parol! laugh.gif Hai sa fim seriosi. Oricare dintre noi am tras cel putin pasiv fum de tigara in plamani. Deci treaba cu niciodata e trasa de par.

Eu nu sunt fumator dar am fumat. Cred ca prima data am tras dintr-o tigara pe la 8 ani rolleyes.gif era Carpati fara filtru. Verii mei de la tara m-au corupt si am tras un fum si dupa aia am tusit de ma inrosisem la fata.
Apoi am tot testat. Am sustras vreo 3 tigari de la tata (care e fumator) si le-am "incercat" dar asta in vreo 2 ani. Cand mai mergeam pe la tara, faceam rost de bani si cumparam Marasesti care erau cele mai ieftine tigari. Le faceam posta. Cred ca aveam vreo 10-12 ani pe atunci. Am uitat sa spun, verii mei sunt fumatori amandoi.

O vreme nu am mai pus gura pe tigara dar nu am fost ferit de fumatul pasiv.

In studentie am mai pufait cate o tigara sau 2 pe la petreceri sau la discoteca, mai ales ca veneau gagici dragute care faceau promotie la Assos sau la L&M sau la Marlboro si te serveau cu cate o tigara (daca te declarai fumator), iar pe vremea aia gustam cam tot ce era moka, student fiind biggrin.gif

Dupa ce am terminat facultatea cred ca nu am mai pus mai mult de 6-7 tigari in gura si au trecut de atunci cam 6 ani si jumatate.

Cred ca in total pāna in prezent am fumat cam 2 sau cel mult 3 pachete de tigari fara sa pun la socoteala fumul pe care l-am inhalat ca fumator pasiv.

Sunt impotriva fumatului. Nu suport ca intr-o incapere neaerisita sa se fumeze non-stop. De aceea prefer terasele in locul barurilor (iarna nu prea ies la bar). Din cauza ca se fuma in sedinta sau in birou am parasit 2 locuri de munca.

Nu am nimic impotriva fumatorilor atata timp cat nu ma imbaxesc de fum. Cred ca si anturajul este un factor care te determina sa adopti un anumit obicei. Totusi desi multe cunostinte de-ale mele fumeaza eu am scapat neatins de acest obicei. Mi-am cautat prieteni care sa nu fumeze.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 12 Jan 2005, 01:19 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



ma deranjeaza fumul de tigara ... dar si mai mult ma deranjeaza ignoranta

spunea cineva ca fumatul ii ocupa un timp... biggrin.gif lasatul de fumat ocupa si mai mult timp!


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andraa
mesaj 14 Jan 2005, 09:30 PM
Mesaj #27


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 133
Inscris: 24 March 04
Forumist Nr.: 2.721



eu fumez de la 15 ani.M-am apucat dintr-un motiv foarte absurd.Multi prieteni de-ai mei care fumau se plangeau ca nu se pot lasa.MI se parea asa de aiurea, cum sa nu te poti lasa?Nu-i intelegeam ce pot gasi ei in tigara aia, asa ca m-am decis(o decizie proasta, dar astae ) ma apuc si eu de fumat sa-mi arat ca eu ma pot lasa oricand hh.gif
Am auzit pe multi dintre voi ca un motiv ar fi sa fii ca ceilalti, sa te integrezi...In cazul meu nu a fost asa, in primele luni nu am spus decat colegei mele ca fumam...nu-mi placea sa ma vada ceilalti fumand...nu suportam ca o fata sa fumeze...si aveam de gand sa renunt....dar acu pot spune ca fi=umez de 5 ani si-mi place....
Ca la Cio Darwin: .....si sunt fumator rofl.gif
Lucrurile negative le constientizam cu totii, este decizia noastra daca vom continua sau nu...cat despre lucrurile pozitive, si ele sunt multe, dar numai fumatorii le cunosc, si le pastreaza secret pentru a nu mai atrage si pe altii rofl.gif


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CopaculCunoaster...
mesaj 18 Jan 2005, 01:41 AM
Mesaj #28


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 100
Inscris: 14 January 05
Forumist Nr.: 5.443



FUmatul este alegerea omului de a se autodistruge incet, dar fiind alegerea lui este opozabila tuturor si trebuie respectata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 18 Jan 2005, 02:07 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



saldora, cred ca ai avea ce invata de la Copacul Cunoasterii. Daca un om judeca altfel decat tine nu inseamna ca e ignorant. Ignorant e cel care habar n-are de riscurile fumatului, dar fumeaza. Un fumator care stie la ce se expune nu e ignorant, pentru ca a luat o decizie dupa ce a cantarit argumentele pro si contra. Ca decizia lui difera de a ta e o alta mancare de peste. wink.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 18 Jan 2005, 10:13 AM
Mesaj #30


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Apropo de decizie spun şi eu ce cred:

Se spune īndeobşte că un om care a sădit un pom, a făcut un copil, a construit o casă ş.a. nu a trăit degeaba; a realizat ceva īn viaţă.

Acum, eu spun aşa: fumătorul (prin "fumător" īnţeleg cineva care a trebăluit min. 5 ani īn branşă, cu o doză zilnică de min. 5 ţigări) care la un moment dat se lasă de acest obicei numai şi numai că aşa "vrea muşchii lui" şi care nu se mai apucă ulterior (că dacă se apucă din nou degeaba s-a lăsat!) de "tabiet" se cheamă că a realizat şi el ceva īn viaţa lui!
thumb_yello.gif

Asta-i părerea mea, ce vă hliziţi aşa?... 6.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jan 2005, 10:24 AM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Eu nu am fumat niciodata. Inteleg ca unii vor sa fumeze, in ciuda riscurilor, si este treaba lor. Insa ma enerveaza cumplit cand eu, ca nefumator, sunt obligat sa inghit fumul altora... Asa cum ei au dreptul de a alege cred ca si eu am dreptul sa respir aer fara fum, fara a fi obligat pentru asta sa nu mai ies din casa.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 17 Feb 2005, 07:55 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



nu-mi place fumul de tigara(...de fapt intrebarea..cui ii place? sad.gif )..dar trebuie sa recunosc ca am fumat; nu mi-a placut dar atunci cand sunt foarte agitata;nervoasa(rar e adevarat) fumez; pot sa depasesc si 4 tigari intr-o ora; sunt ca o locomotiva in mers continuu si de neoprit mad.gif ; este ceva care ma calmeaza(cunosc pers care ii agita fumul unsure.gif ); eu fumez si voi fuma in continuare;
poate este doar o fita care va trece; daca e adevarat sau nu un lucru stiu sigur; ca o viata am si oricum te imbolnavesti de la te miri ce........nu are rost; e stupid pe de-o parte si.....adevarat pe alta sad.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipdecip
mesaj 17 Feb 2005, 08:19 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.276
Inscris: 29 August 04
Din: Ph
Forumist Nr.: 4.358



Si eu fumez cry.gif
O sa mor mai repede, asta e unsure.gif


--------------------
Intre fericire si vis , melancolie si taina , infinit si singuratate exista raul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 18 Feb 2005, 06:09 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Eu am fumat, din 1989 pana in 2004. Deci, cam 15 ani m-am "afumat"... cu o perioada de "relas" de vreo trei ani (in timpul sarcinii si alaptarii). Acum sunt hotarata: FARA FUM! Nu eram o fumatoare inraita, totusi, au fost perioade cand fumam mult, in special in noptile albe, terminam un pachet pana dimineata. cry.gif E mai bine fara... yeah.gif Fiecare cum isi asterne asa doarme. Nu am nimic cu fumatorii. Cu o singura conditie: sa nu fumeze in prezenta copiilor!!
Din luna august 2004 n-am mai fumat!

NU REUSITI SA VA LASATI DE FUMAT?
1.Aplicati cel putin o reducere in ratia zilnica ! Ce parere ati avea de 25% sau chiar 50%?
2.Aruncati tigara cand ati ajuns la mijloc. A doua jumatate este mult mai nesanatoasa decat prima.
3.Nu tineti prea mult tigara in gura !
4.Nu trageti prea des si prea mult din tigara; fumul aspirat in astfel de conditii este mult mai toxic.
5.Preferati tigara uscata ; evitati tigarile umede !
6.Nu fumati noaptea; dati un ragaz organismului sa se dezintoxice dupa portia absorbita in timpul zilei.
7.Suprimati neaparat prima tigara, fumata dimineata pe stomacul gol ! Aceasta tigara, ea singura dauneaza cat zece.
8.Daca aveti tot mai des dureri de cap, greata, sughit si transpiratii reci, mai ales seara, inseamna ca tolerati din ce in ce mai rau tutunul. Acestea sunt semnele tipice de intoxicatie. Astfel, sunteti anuntati ca trebuie sa reduceti,in mod substantial ratia de tigari sau sa renuntati la fumat.

Acest topic a fost editat de ^mami^: 18 Feb 2005, 06:17 PM


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 11 Dec 2005, 05:06 PM
Mesaj #35


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Nu fumez ,a fumat tatal meu de la 10 ani si pana la varsta de 40 anii . A fost influentat de prietnii , anturaj .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:28 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman