HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Katana & Dj Shortez - Miscare De Protest, - piesa hip hop, manifest -
menthoru'
mesaj 21 Oct 2004, 12:52 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Va supun atentiei piesa urmatoare:
KaTaNa & DJ Shortez- Miscare de protest

Este vorba despre o piesa hip-hop, ce nu poate fi clasificata nicidecum comerciala. Piesa se doreste a fi un protest impotriva sitemului, situatiei romanesti actuale.
Am creat aceasta piesa special acum, in apropierea campaniei electorale si implicit a alegerilor generale.
Ordinea MC-ilor pe piesa este:
strofa 1 - menthoru'
strofa 2 - DZA
strofa 3 - No Mo'

Asteptam cu mare interes reactiile voastre si comentariile asupra textului piesei.

10x prieteni.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
georgeones
mesaj 22 Oct 2004, 01:57 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 234
Inscris: 17 December 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.533



Piesa e ok in ansablu spoton.gif , versuri destul de bine alese , tare de tot refrenul imi place , un minus la flow sau mai bine zis cred ca nu e procesata vocea klumea sa intre mai bine pe negativ , piesa nu este ca un tot pare a fi o bariera intre negativ si voce , insa versurile sunt ok , bafta in continuare si sper ca in curand sa apara in peisajul hh autohton un nou nume thumb_yello.gif


--------------------
Nu voi fi un om obisnuit,pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

FC Bachus

EU beuuu , putin cate putin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 22 Oct 2004, 07:33 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



mwah1.gif unde umbli sefu'?
Versurile sunt ok, poate ca primul segment are nevoie de o rupere de ritm din cand in cand, asemenea partii cu "revolution", dar ceva mai scurt, mai punctual- exact: un fel de punctare. Eh, stii ca nu ma pricep... Momentul e perfect ales. Succes si sa nu ne uiti!

Acest topic a fost editat de denise_d: 22 Oct 2004, 07:36 PM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Oct 2004, 07:33 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
GExGE
mesaj 25 Oct 2004, 10:49 AM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 148
Inscris: 31 July 03
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 525



Misto ... !!!!


--------------------
GExGE Design - www.gexge.com
Sex Shop - (18+) - www.sexstuff.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 25 Oct 2004, 12:47 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



multumesc frumos de comentarii. mai astept. da momentul a fost special ales. tinta piesei e clara. eu unul sunt super satul de partidul bunicutzei si al lui bombonel. cine vrea sa inteleaga ceva din piesa asta, poate sa traga concluziile singur.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vexx
mesaj 30 Oct 2004, 08:41 AM
Mesaj #6


Paharnic oPsedat
****

Grup: Membri
Mesaje: 353
Inscris: 15 March 03
Din: In the mist of ignorance...
Forumist Nr.: 87



Frumoasa piesa, menthore, flow-ul e bun si versurile sunt reusite, singurul lucru cu care m-as razboi putin e negativul, care ar fi trebuit ( parerea mea, nu te supara tongue.gif ) sa fie mai agresiv.

No Mo' seamana putin la stil cu Rimaru biggrin.gif

Multa bafta in continuare si la mai multe piese! spoton.gif


--------------------
I drink to drown my sorrows, but the damned things have learned to swim.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 31 Oct 2004, 12:18 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



he he ... 10x Vexx ... stii ce e funny ... ca intre mine si No Mo', eu sunt cel crescut cu imaginea lu' Rimaru iar el crescut cu Vexx smile.gif) mie mi se pare tare ...
mai urmeaza piese. Joi a fost in clubul Griffins din Bucuresti un mic concert si am cantat 4 piese. Reactia publicului a fost mult mai buna decat ne asteptam.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vexx
mesaj 3 Nov 2004, 12:47 AM
Mesaj #8


Paharnic oPsedat
****

Grup: Membri
Mesaje: 353
Inscris: 15 March 03
Din: In the mist of ignorance...
Forumist Nr.: 87



Menthore, mai trimite-mi cateva piese inainte sa incepi sa le dai pe bani. biggrin.gif

Chiar as vrea sa mai ascult ceva materiale de-a voastre, Miscarea de protest mi-a placut foarte mult.


--------------------
I drink to drown my sorrows, but the damned things have learned to swim.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 5 Nov 2004, 11:35 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



well, asta a fost prima piesa trasa. curand mai avem 3 piese de tras. stai linistit ca o sa le dam si pe alea la auditie.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
halcyon_lll
mesaj 5 Nov 2004, 11:46 AM
Mesaj #10


Hypnotic
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.145
Inscris: 21 November 03
Forumist Nr.: 1.263



sad.gif Nimic nou, nimic senzational ... acelasi ritm, aceleasi versuri, gen Parazitii, Bitza, etc. Daca vrei cu adevarat sa te faci remarcat, trebuie sa vii cu ceva nou. unsure.gif


--------------------
When we are forgotten, we cease to exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 5 Nov 2004, 01:09 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Cat ai ascultat Parazitii sau Bitza? Te intreb intrucat esti primul care spune ca avem ceva de-a face cu ei. Ca ne asemanam.
Pe bune, trebuie sa mai asculti putin inainte sa spui Ca versurile astea sunt gen Parazitii. Putem intra daca vrei intr-o analiza pe text si iti voi demonstra. Totusi, trebuie sa iti mai spun ceva. In Romania nu se mai face de mult hiphop politic. Dupa multi ani, asta a fost prima piesa 100% hiphop politic. Tinta clara. Nu e nimic nou? True, deja multe sau spus prin ziare. Halcyon, e realitatea care te inconjoara. Piesa nu a vrut sa aduca un suflu nou in hiphop. Nu-s absurd sa vreau sa reinventez roata. In alta ordine de idei suntem si abia la inceput. Piesa a vrut sa fie un element care sa-i "ajute" pe cei ce vor pune mana pe stampile la viitoarele alegeri, sa voteze corect ( sau cel putin corect in opinia mea si a celorlalti membri ). Este aportul adus de noi in lupta impotriva coruptiei si hotiei la nivel inalt din Romania.
Este clar ca ori n-ai perceput mesajul piesei, ori l-ai ignorat intentionat, intrucat era mult mai putin importanta comparatia cu Parazitii decat acest mesaj.
Cam atat ...

Ah, btw, Bitza nu face hiphop asa ca ai ales gresit elementul de comparatie. El face UrbanSoul sau cel putin asa isi descrie stilul abordat.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 6 Nov 2004, 02:57 PM
Mesaj #12


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



In primul rand, raspund aici, pentru ca n-am stat sa caut subiectul pe celalalt forum... tongue.gif

Deci... am ascultat de 3 ori piesa, ca sa imi intre bine in cap si minusurile si plusurile. Este clar ca-i o piesa buna, asa ca voi insista mai mult pe minusuri.

Bucata lui menthoru - fara nici un pic de subiectivism, mi-a placut cel mai mult. Are cele mai misto texte. Insa... parca mi-a placut mai mult "vocea" ta pe bucatile alea in engleza. Si, de asemenea, mai ai putin de lucrat la dictie - e un p sau un b acolo care "pocneste". Ma rog... poate si microfonul e de vina. De asemenea, sa mai exersezi putin si respiratia, parerea mea. Parca mai ramai "fara aer" spre niste finaluri de versuri.

Bucata lui DZA - felul in care da seamana foarte mult cu felul in care a dat pe "Destin". Desi piesa aia mi s-a parut cea mai tare de pe compilatie, aici, nu stiu de ce (deci nu pot sa dau un motiv clar) parca nu mi-a placut.

Bucata lui No Mo - in primul rand, mi se pare ca seamana la voce cu tine, si tocmai de aceea parerea mea sa dai cum ai dat pe bucata in engleza tongue.gif Versurile mi s-au parut bune, insa si el mai are de lucrat la dictie (un alcool abia zis, un sacrificati care se aude sacricati) si, de asemenea, la respiratie.

Refrenul imi place, Shortez face treaba buna, si imi place cum dai pe refren wink.gif

Deci, per total, o piesa care imi place, este de nota 10 ca idee si mesaj (sa nu mai zic de gramada de multies...) insa la "sound" ar mai fi putin de lucrat. Si un lucru e clar - nu are nimic in comun cu Parazitii sau Bitza. biggrin.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 7 Nov 2004, 11:36 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



Da ... n'are nici o treba cu parazitu sau bitza. Clar!

Mesaj - foarte clar si la obiect. De calitate. Original.

Flow - mai aveti putin de lucru. Dar, hei! N-are nimic baieti. Asta se invata. Important este sa aveti "sclipirea". Si pe aceea o aveti. Credeti-ma! thumb_yello.gif

Negativ - este bun ... dar nu prea se potriveste cu mesajul in sine.


Menthore ... sper sa nu te deranjeze. Oricum ai cerut parerea noastra.
Per total sunteti mai mult decat ok si aveti potential. La mai mare ... si sa dea Domnu' sa nu uitati de unde ati plecat atunci cand veti ajunge sus ... pentru ca o sa ajungeti acolo, daca o tineti in ritmul asta smile.gif

Multa bafta baieti. Si ... tineti miscarea sus!!!


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
menthoru'
mesaj 11 Nov 2004, 10:23 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.033
Inscris: 3 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 706



Multam frumos.

genicon, in raspuns la treaba cu vocea: am evoluat, mi-am schimbat stilul, flow-ul. incerc ceva mai natural, mai original. vechea voce avea prea multe influente de la Rimaru.
In engleza dau in alt stil acum, cu alta tehnica, cu alta voce. e vorba doar de evolutie.

YOo! La flow si dictie lucram mereu. Zilnic cantam ... la job, acasa, la repetitie, la masa, la dus smile.gif E ca un virus pentru noi.

Anyway ... iata o piesa mai noua: KaTaNa - Ronin

Auditie placuta.


--------------------
I have given it much thought / It seems, disaster must come / At best, only postponed / Shaolin Kung-Fu to survive / Must now be taught to more young men / We must expand, get more pupils / So that the knowledge will spread
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vexx
mesaj 20 Nov 2004, 11:08 AM
Mesaj #15


Paharnic oPsedat
****

Grup: Membri
Mesaje: 353
Inscris: 15 March 03
Din: In the mist of ignorance...
Forumist Nr.: 87



Menthore, imi place piesa, e placuta, chiar am adaugat-o playlist-ului zilnic spoton.gif, doar ca, mi se pare cam "comerciala" fata de miscarea de protest. Astept ceva hardcore de la voi. biggrin.gif Oricum potential aveti, eu va doresc succes, poate reusiti sa readuceti calitatea in hip-hop-ul romanesc. (stii cat de conservator sunt tongue.gif )


--------------------
I drink to drown my sorrows, but the damned things have learned to swim.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 20 Nov 2004, 09:48 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



Am ascultat-o menthore ... e mai bine. Mult mai bine biggrin.gif Acum se leaga mai multe. Si flow-ul si negativul si versul.
Keep up da good work spoton.gif

PS
QUOTE (omu')
poate reusiti sa readuceti calitatea in hip-hop-ul romanesc. (stii cat de conservator sunt  )

Mah tu ce vrei sa spui aici? Cum adik conservator?

Acest topic a fost editat de YOo: 20 Nov 2004, 09:49 PM


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 05:51 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman