HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Fenomenul Stratan, moldovenii si muzica lor
AIWA
mesaj 12 Oct 2004, 05:45 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



De la o vreme...a inceput ca muzica de dincolo de prut sa faca furori in Romania. La inceput a fost ION SURUCEANU (asta pentru aia mai batrini ce au copilarit cu Azur,Generic ,Albatros si gasca) sau Ozone (pentru astia mai tinerei) . Mai nou au aparut anumite trupe ce folosind dialectul moldav incearca sa scoata capul in multime. Peste toti as putea spune ca se detaseaza (cel putin dupa gustul meu si a celor din jurul meu) acest PAVEL STRATAN.
Cine e el...un indivit nascut in 70 mai exact pe 11 noiembrie la Niscani, raionul Calarasi ce la7 ani deja stia sa ciupesca corzile si sa compuna versuri pentru cantecelele lui! Din 2000 este student la Academia de Muzica Teatru si Arte plastice. Anul 2002 aduce si primul album intitulat AMINTIRI DIN COPILARIE iar de curind pe piatza a aparut si AMINTIRI DIN COPILARIE 2.
Sincer am ascultat prima data din curiozitate albumul 1 mai mult sa vad daca in afara de "eu beau" mai sint si alte piese interesante si am sfarsit a ma "indragosti" de muzica sa. Inprezent ambele albume stau obligatoriu in playlistul zilnic alaturi de Theo si Hara band(de asta vom vorbi alta data) Ce e interesant e ca semnatura sa "NUMAI CE-I CANTAT DIN SUFLET IN SUFLET PATRUNDE" te ajuta sa intelegi cu adevarat muzica sa!


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 12 Oct 2004, 06:00 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Amintiri din copilarie 1
1- Eu beu
2- Luluta
3- Asa-i ca dese ori..
4- Tata
5- Liliecii
6- Vinul de primae
7- Eu beu - rmx
8- Cucu o murit
9- La City
10- In seara asta
11- Tigara
12- In satul nostru
13- S-o-nsurat baietii
14- Cand eram mitel
15- Eu beu - rmx DJ Tiganas

Cum suna albumul BDL-ule ? spoton.gif



--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 12 Oct 2004, 06:10 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Amintiri din copilarie 2

1. Seca
2. Inca nu-nvatam
3. Pestisorul de aur
4. Primul sarut
5. Viata moldovana
6. Peste ani cincizeci
7. La tanti Nina
8. Sanatate
9. M-am nascut de ziua mea
10. Copilaria
11. Foc la ghete
12. Visul



Acest topic a fost editat de AIWA: 12 Oct 2004, 07:56 PM


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Oct 2004, 06:10 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cactus
mesaj 12 Oct 2004, 06:48 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



hiya.gif Povestea-i cam asa...intr-o camera intunecoasa si prafuita in mijlocul ei, este o masa si in jurul mesei niste scaune si toata camera-i luminata de o lampa cu petrol si afara ploua si in prag sta un pisic micutz, zgribulit si trist....
Si in odaia aia intunecoasa si mohorata , deasupra mesei este un ceas vechi, vechi precum timpul si durerea , ceas care bate, bate...
Dar ceasul are un cuc intr-ansul si atunci, deodata, cand stai la masa si stai....ceasul se opreste, chiat la ora aia fix. Ceasul nu mai bate...Dar DOAMNE - oare ce inseamna semnu ista IX ?
E semnul opririi ? E semnul FIX ? Cu totii obosim; si cucul moare chiar daca-i de lut..Dar noi ???? cry.gif
DECI chestia-i cam asa
MIHAI - iti multumesc pentru gazduire - hanul a fost in tot acest timp familia mea; alta n-am. Si pentru asta iti multumesc
Minerval, Hampu, - mi-ati aratat ca printr-o use intredeschisa se deschide CEVA
Mutulica - iti multumesc pentru putinele momente cand m-am simtit aproape de tine
Liutza - dulce copil - vesela ca un cantec cloud9.gif
Clarence, Pisicu Dead - va multumesc pentru tot
Carrad - esti alaturi de prieteni de mare valoare....
Voua tutor - dragi mie hiya.gif flowers.gif cry.gif cry.gif cry.gif


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 15 Oct 2004, 07:50 PM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



nu exista nici un fenomen stratan.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 15 Oct 2004, 11:53 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Nu exista?


Il ascultam pe Stratan si ne amuza thumb_yello.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 16 Oct 2004, 04:45 AM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



QUOTE (NoMemory @ 15 Oct 2004, 09:03 PM)
nu exista nici un fenomen stratan.

Imi pare rau ca o sa-ti stric visul dar chiar exista!
acum 2 seri eram intr-un bar de noapte unde cam 85% din muzica este acaparata de manele si muzica romaneasca...surpriza a venit din partea a 2 mese(2x8persoane) ce au facut un chef(mai pe romaneste au stiut sa se distreze) cu muzica lui Stratan! Nu spun ca DJul a fost super "saftelit" pentru dedicatii!

Am prins si eu gustul si mai ales daca esti undeva cu bunii tai amici...merge de rupe alaturi de o papica buna si un vin vechi!


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rossi
mesaj 16 Oct 2004, 01:01 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 539
Inscris: 3 January 04
Din: Ibiza
Forumist Nr.: 1.681



QUOTE (Crisse @ 16 Oct 2004, 02:06 AM)
Nu exista?


Il ascultam pe Stratan si ne amuza thumb_yello.gif

Pe mine de ce nu ma amuza? ph34r.gif


--------------------
It's All Gone Pete Tong
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 16 Oct 2004, 04:59 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



E destul de greu ca sa gasesc eu motivul asta. Tu trebuie sa analizezi si sa intelegi de ce nu-ti place. Iti plac manelele?

Am sa-ti spun ce m-a amuzat pe mine cand am auzit Copilarie. Fazele cu matza mi-s atat de apropiate de copilaria mea, incat ador melodia. E drept ca trebuie s-o ascult de mai multe ori ptr ca ma buseste rasul ..si nu aud nimic laugh.gif . Nu asociez toate melodiile cu viata mea, dar sunt atat de aproape de viata, incat e cam greu sa nu-ti placa.

Muzica lui Stratan este gluma spusa pe muzica ..si intr-o moldoveneasca superba mwah1.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 17 Oct 2004, 02:45 PM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



stratan este popular. cred ca mai este mult pana sa ajunga "fenomen".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 18 Oct 2004, 09:49 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Nici eu nu cred ca Stratan e un fenomen. Sunt unii care il asculta la nebunie pt ca se identifica cu el fiind betivi rofl.gif Nu e fenomen! Fenomen sunt manelele.

Stratan spunea intr-un interviu ca in satul romanesc totul se invarte in jurul bauturii - ceea ce mie unul mi se pare o mare tampenie si nici de poanta nu o pot lua... biggrin.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 19 Oct 2004, 08:12 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



Mie imi place Stratan, sper sa nu se piarda ca atati altii wink.gif

Yoyo Man- chiar daca a exagerat un pic, are dreptate. Pe langa vite si grine, mandria
taranului e sa aiba bautura buna in casa facuta de el( pentru unii e un adevarat ritual pregatirea
tuicii si a vinului).
Ca unii mai calca si in craci si traiesc numa pentru a bea, e altceva.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 19 Oct 2004, 01:19 PM
Mesaj #13


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



In afara de Eu Beu am ascultat intreg albumul "Amintiri din copilarie vol.2". Eu Beu imi place, mi-a placut - ce sa zic? Chiar ma distreaza. spoton.gif In schimb, nimic de pe vol.2 nu mi-a placut. E drept, nu am ascultat cu atentie, insa prima impresie nu a fost tocmai buna. De asemenea, nici eu nu cred ca Stratan este un fenomen. Sunt foarte, foarte multi care nu gusta de nici un fel muzica lui.

In alta ordine de idei, a fost dimineata o emisiune pe Antena1, parca, in care invitatul era Stratan. Mi-a lasat o impresie foarte proasta. Nu a vorbit de loc, abia smulgeau prezentatorii vorbele de la el iar raspunsurile erau, in general, monosilabice. Slabut, din pacate.


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
doice
mesaj 19 Oct 2004, 02:24 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 368
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.294



Nu cred ca se poate vorbi de un fenomen.
Are cativa fani dar pana la nivelul de fenomen mai este. Este evident ca la noi in tara nu poate sa ia nastere un fenomen de amploarea celui Spice Girls.
Piata muzicala romaneasca nu are puterea necesara pt asemenea 'fenomene'.
Pana si genul manelelor a trait sa zicem 'underground' mult timp pana a acumulat suficienta forta (mai ales materiala) pentru a se putea impune.
vanzarile la noi in tara nu sunt suficient de mari pt ca declansa astfel de fenomene.
Cred ca la anul pe vremea asta abia o sa ne mai amintim de Pavel Stratan.


--------------------
"Have no fear of perfection -- you'll never reach it."

Salvador Dalķ

The pure and simple truth is rarely pure and never simple.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 22 Oct 2004, 10:46 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (mogaldeatza @ 19 Oct 2004, 09:25 AM)
Mie imi place Stratan, sper sa nu se piarda ca atati altii wink.gif

Yoyo Man- chiar daca a exagerat un pic, are dreptate. Pe langa vite si grine, mandria
taranului e sa aiba bautura buna in casa facuta de el( pentru unii e un adevarat ritual pregatirea
tuicii si a vinului).
Ca unii mai calca si in craci si traiesc numa pentru a bea, e altceva.

Da - ai dreptate Mogaldeatza... cam asa pare uneori a fi. Insa eu NU VREAU sa ma gandesc ca poate fi asa. Adica unde e folclorul romanesc si tot ce face satul romanesc sa fie "traditional"? Mie mi se pare ca viata satului ar trebui sa se invarta in jurul placerii de a trai, in jurul sarbatorilor crestinesti si a sarbatorilor campului, a casatoriei, a nasterii si mortii samd. Cum sa spui ca "ocupatiunea mintala" a taranului roman e tot timpul la bautura?

Poate e asa - nu stiu; din cat am stat eu in total la sat (vreo 2 luni de zile in total de cand ma stiu) nu-mi pot da seama. Dar daca e asa inseamna ca e tragic.... Da tragic! nu exagerez. ohmy.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 8 Dec 2004, 10:02 AM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



He, he, ce inseamna "marketingul" in ziua de azi ! laugh.gif

Cand am deschis, in luna aprilie a anului 2004, subiectul Pavel Stratan, poate si pentru ca Pavel nu ajunsese inca sa fie considerat un "fenomen", doar un membru al Hanului (gragulea) a reactionat.

Dar la cu un titlu ca ... "Fenomenul Stratan" (am auzit si de "Revelatia Stratan") ... nu se putea sa nu fie reactii.

Cand a inceput sa fie popularizat de "Carcotasi" in primavara, putina lume vorbea de Stratan. Acum, cu 2 CD-uri in cateva luni, si altul in pregatire, e deja ... confirmat.

E un fenomen.

Un fenomen bun, dupa parerea mea, pentru ca promoveaza muzica ... pe versuri care au un sens, o profunzime.

In plus, noi nu prea aveam muzica a caror versuri sa fie o ... naratiune, sa aiba o actiune. Mai mult versuri descriptive, epitete ... in muzica romaneasca de pana acum.

Acest topic a fost editat de calfa: 8 Dec 2004, 10:03 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rebel
mesaj 8 Dec 2004, 10:34 AM
Mesaj #17


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape īn aproape
Forumist Nr.: 2.225



Ce pot să zic .. a concertat la balul bobocilor al liceului meu, unde l-am īntālnit acolo şi mi s-a părut un om cumsecade, la locul lui şi extrem de civilizat ...

Pe plan muzical, aparatura nu era pregătita pentru el la momentul cānd a sosit la bairam, fiind astfel nevoit să renunţe la chitară, īnsă asta n-a scăzut cu nimic din spectaculozitatea momentului. A cāntat īntreg primul album, iar publicul l-a iubit pe aici.

După spectacol am ieşit la un suc, īnainte de plecarea sa īnapoi la Iaşi şi-am aflat mai multe despre el. De aveţi bairamuri de făcut, el e omul ideal smile.gif


--------------------
Dragostea, precum un rāu, īşi va găsi un nou curs de fiecare dată cānd va īntālni īn cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 8 Dec 2004, 02:13 PM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268



sa fim seriosi si obiectivi ... stratan este, poate fara sa vrea, un oportunist ...
speculeaza ceea ce romanii iubesc cel mai mult: circul suburban coroborat cu anti-umorul gen "vacanta mare" ...
sint poate sute de tineri cu chitara care cinta mai bine si mai adinc decat stratan, numai ca nu-i scoate nimeni in fatza ...
una peste alta, pentru mine nu exista ...


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rebel
mesaj 8 Dec 2004, 05:38 PM
Mesaj #19


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape īn aproape
Forumist Nr.: 2.225



Parerea ta este respectata, insa priveste de unde a plecat si Pavel Stratan - una peste alta - si vei vedea ca esenta lui Pavel Stratan consta-n voce si nu in chitara. De nu stiai, il timpul spectacolelor face si acte de iluzionism.

E un personaj de apreciat printre ceilalti wanna-be in domeniu.


--------------------
Dragostea, precum un rāu, īşi va găsi un nou curs de fiecare dată cānd va īntālni īn cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 9 Dec 2004, 12:40 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Oaaaai - ati auzit ce zice tolstoievski? Si eu sper ca parerea ta este respectata biggrin.gif
Ce vreau eu sa spun e ca Stratan nu cred daca este un fenomen, insa stiu ca a reusit sa scoata un album foarte bun - ma refer la primul sau al bum. Pe al doilea nu l-am auzit inca. Ceea ce e mai important e ca e altfel. E nou. Si de aceea a prins si e ascultat - nu pentru ca a fost promovat. Eu tin minte ca hitul sau "Eu beu" a fost difuzat la Atomic demult - si a trecut mult timp pana Stratan a ajuns unde este. Apoi nu i s-a facut o promovare mai serioasa decat altor nou veniti pe scena muzicala de la noi. A iesit singur in evidenta pentru ca e bun. Daca era circ suburban cum spune tolstoievski nu ar fi trecut de perceptia de muzica de gen mahala sau manele.


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 9 Dec 2004, 08:38 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



Pentru cei interesati - Pavel Stratan va sustine un recital in cadrul
Festivalului National - Concurs de muzica folk "Om Bun" miercuri 15 decembrie.


--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 9 Dec 2004, 10:35 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Eu cred ca daca cineva isi da cu parerea aici despre Pavel Stratan ar fi trebuit sa asculte cel putin 3-4 melodii ale sale si sa le asculte atent, sa asculte atat melodia cat si versurile.
Abia atunci sa vina cu calificative de "oportunist" sau "muzica pentru betivi" sau alte asemenea caracterizari semidocte.

Stratan nu inseamna doar "Eu Beu" care a fost intradevar melodia sa de debut.

Stratan canta despre multe vicii ale oamenilor, si despre femei, si despre bani, si despre bautura, si despre fumat. Stratan canta despre viata si canta frumos, in dulsili grai moldoviniesc. Ascultati intai muzica si dupa aia dati-va cu parerea.

Mai mult decat "Eu Beu" mie imi place "S-o'nsurat baietii" sau "Foc la ghete".

Acest topic a fost editat de actionmedia: 9 Dec 2004, 10:35 AM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 9 Dec 2004, 01:04 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Good point there actionmedia! thumb_yello.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tolstoievski
mesaj 14 Dec 2004, 03:24 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 27 April 04
Forumist Nr.: 3.268



ioiomane, incerc de multa vreme sa te conving de faptul ca muzica inseamna cu totul altceva decat definitia pe care ai sintetizat-o tu ... in fine .. . faptul ca te uiti la atomic e relevant ... sa fii sanatos!


--------------------
" A-ti rata viata inseamna sa ajungi la poezie fara ajutorul talentului" Emil Cioran
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 15 Dec 2004, 10:37 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



La asemenea perle de gandire "umana" nu are rost sa imi pierd vremea sa raspund biggrin.gif Cred ca tu ar trebui sa infiintezi un forum separat dedicat muzicii si acolo sa va strangeti toti aia 5 ciudati ca si tine care nu asculta decat muzica din aia care nu se aude niciodata la radio sau TV ca "aia ie muzica adevarata nu ce zice prostii astia" rofl.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Dec 2004, 11:46 AM
Mesaj #26


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dupa umila mea parere, si fara a avea pretentia de expert in muzica eu zic totusi ca in sfera muzicii romanesti PAVEL STRATAN este cu adevarat un fenomen. De ce? El este un fenomen in comparatie cu ceilalti care au aparut de vreo 15 ani incoace... El se deosebeste de restul "lumii" prin aceea ca face muzica buna pe versuri bune. Adica versurile, greutatea lor, au valoare foarte mare. Cineva spunea ca sunt "suburbane", ehe... asa se poate spune despre orice ca este suburban, dar sa nu uitam ca ce spune el este ceea ce vede un tanar de 6 ani sau un adolescent. Mi-a placut comparatia cu Amintirile din Copilarie ale lui Creanga, pentru ca, chiar astea sunt. Este Creanga suburban?!
Aaaa.... pentru cei care nu au trait la tara... da... poate parea o aberatie.... dar el nu li se adreseaza lor in special. Eu nu sunt din Moldova, ci am copilarit intr-un sat din Oltenia, si pot sa spun ca m-am regasit in multe din trairile lui de copil la 6 ani. E adevarat ca eu nu am fumat, dar su siguranta nu era masa ca sa nu beau un paharel de vin negru. Si nu m-am imbatat si nici nu am murit pana acum.
Eu pot spune ca este un muzician complet in sensull ca isi compune singur versurile si muzica si le si interpreteaza. Cati pot reusi asta la noi in tara.
La ora actuala, in afara de Tudor Gheorghe, care este cu adevarat un maestru unic, la o distanta apreciabila, dar primul sub el, pot spune ca se situiaza Stratan.... apoi, practic... nu mai e nimic cu adevarat valoros... din pacate.
Daca ma insel, va rog sa-mi dati un alt clasament, cu cateva argumente, si promit sa fiu obiectiv...

PS... am fost la concertul lui de la Sala Palatului. Sala Plina si bucuria mea a fost ca erau oameni de toate varstele, de la copii mici pana la batrani, iar tinerii ... erau in extaz.
A doua zi, parca, a fost concertl lui Tudor Gheorghe, pe care nu aveam cum sa-l ratez... Au fost doua zile de neuitat...

PS2. Rog pe cei care nu au o parere buna despre el, oricum putini la numar, si care sunt sigur, au aceasta parere din cauza ca nu inteleg ce spune, sa incerce sa traiasca putin prin versurile lui ... este imposibil sa nu-si schimbe parerea....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 16 Dec 2004, 02:56 PM
Mesaj #27


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



QUOTE (Clopotel @ 16 Dec 2004, 12:46 PM)
El se deosebeste de restul "lumii" prin aceea ca face muzica buna pe versuri bune. Adica versurile, greutatea lor, au valoare foarte mare.

Faza cu "versuri si muzica bune" este cat se poate de discutabila si tine foarte mult de subiectivism. Tin minte ca s-a incercat cu ceva timp in urma pe han sa se gaseasca definitia muzicii bune. Bine-nteles ca acest lucru nu a fost posibil. Ceea ce este bun pentru tine (faptul ca te regasesti in versurile lui) este exact ceea ce nu place altora. Eu, de exemplu, nu ma regasesc absolut deloc in acele melodii. Eu, de exemplu, le consider exagerate. Stiu ca i-am citit versurile pe coperta CD-ului (pentru ca nu intelegeam in totalitate ceea ce spune) si multe mi s-au parut de-a dreptul stupide. De asemenea, vocea lui este un alt mare dezavantaj. Toate piesele suna la fel, interpretarea sa este aceeasi. Nu urca, nu coboara, nu incearca sa schimbe nimic.
Vorbesti despre greutatea versurilor lui... Hai sa fim seriosi! Nu vad nici o greutate. "Viata la tara", mai ales asa cum o prezinta el nu are absolut nimic greu in ea. Nu sunt versuri care sa te puna pe ganduri, care sa te faca sa te gandesti la viata intr-un mod diferit, nu sunt niste versuri revolutionare. Deci, dupa parerea mea, singurul motiv pentru care Stratan ar putea fi numit fenomen ar fi dulcele sau grai, pata de culoare pe care o aduce in muzica romaneasca. Si cam asta ar fi singurul lucru diferit dintre Stratan si "restul"


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Dec 2004, 03:38 PM
Mesaj #28


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Genicon,
In primul rand eu nu sunt fan Stratan ... ca sa nu crezi cumva ca as fi oarecum subiectiv. Imi place ca multe alte lucruri sau ca multi alti oameni, fara a fi .... extaziat de ei... Aparitia lui m-a bucurat cam tot atat de mult ca si castigarea alegerilor de catre Basescu. Am zis...da, domne...s-a miscat ceva si in muzica romaneasca. Este singurul pe care il ascult cu placere si nu doar ca "zgomot de fond".
QUOTE
Faza cu "versuri si muzica bune" este cat se poate de discutabila si tine foarte mult de subiectivism. Tin minte ca s-a incercat cu ceva timp in urma pe han sa se gaseasca definitia muzicii bune.

Eu am spus ca este buna pentru ca imi place. Eu spun ca ciocolata e buna pentru ca imi place. Evident ca sunt oameni carora nu le place ciocolata, dar ca si in cazul lui Stratan acestia sunt mai putini.
Nu am incercat sa impun termenul de bun si sa spun ca este ideal sau genial.

Dar am precizat ca in comparatie cu altii este chiar foarte bun, cu exceptia lui Tudor Gheorghe, cu care sper ca toata lumea e de acord.
In mod normal, ar trebui nu sa spui ca nu e bun, ci ca nu-ti place, sau doar ca pentru tine nu e bun. Dar in acest caz ar trebui sa ai pe cineva pe care il consideri mai bun ca el. Am putea afla si noi cine este acela, ca sa intelegem de ce nu e bun in comparatie cu altul?
QUOTE
De asemenea, vocea lui este un alt mare dezavantaj.

Mie personal imi place vocea lui... e naturala, dar e adevarat ca nu e "imbunatatita" pe calculator... in momentul in care va face acest lucru, ca restul, atunci o sa dispara in banal....
QUOTE
Vorbesti despre greutatea versurilor lui... Hai sa fim seriosi! Nu vad nici o greutate. "Viata la tara", mai ales asa cum o prezinta el nu are absolut nimic greu in ea. Nu sunt versuri care sa te puna pe ganduri, care sa te faca sa te gandesti la viata intr-un mod diferit, nu sunt niste versuri revolutionare.

Pe bune?! Dar ai incercat sa le intelegi?! Aaaa...sau este posibil sa nu fi fost la tara decat pentru vreo luna la bunici si sa crezi cumva ca stii cum e viata la tara.... Daca este asa, vreau sa-ti spun ca nu ai prins nimic din viata copiilor si tinerilor de la sat... e foarte diferita de cea de la oras, si mai ales de cea din Bucuresti.
Ce inseama versuri revolutionare? Nu are nimeni pretentia ca o fi vreun Eminescu. Da-mi mie niste versuri revolutionare de la cantaretul care iti place tie, ca sa inteleg si eu ce intelegi tu prin "revolutionare". Oricum realitatea, pe care are el pretentia ca o prezinta, nu este revolutionara...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 16 Dec 2004, 07:16 PM
Mesaj #29


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



QUOTE
... ca sa nu crezi cumva ca as fi oarecum subiectiv.

QUOTE
Eu am spus ca este buna pentru ca imi place. Eu spun ca ciocolata e buna pentru ca imi place.

Despre genul asta de subiectivism vorbeam eu...
QUOTE
In mod normal, ar trebui nu sa spui ca nu e bun, ci ca nu-ti place, sau doar ca pentru tine nu e bun.

Poate la fel ar trebui sa faci si tu wink.gif
QUOTE
Am putea afla si noi cine este acela, ca sa intelegem de ce nu e bun in comparatie cu altul?

Consider ca este deja multa lume care stie raspunsul la aceasta intrebare si nu vreau sa mai dau nume pentru ca s-ar ajunge la niste polemici care pur si simplu nu isi au rostul. De ce? Am eu convingerea ca numele pe care ti le-as da ar insemna pentru tine mult mai putin decat inseamna Stratan pentru mine. Si nu ai veni decat cu argumente deja uzate pentru a-i combate. Da, numele ar veni din partea de hip hop romanesc. Si daca discutia va devia spre hip hop vs stratan sau ceva de genul asta, voi inchide subiectul.
QUOTE
Mie personal imi place vocea lui... e naturala, dar e adevarat ca nu e "imbunatatita" pe calculator...

Intr-adevar, vocea sa nu pare a fi modificata de calculator. Dar nu la asta ma refeream. Nu stiu daca ai ascultat albumul lui Bitza... si el are cam aceeasi chestie - vocea sa este aceeasi pe toate melodiile si devine chiar boring la un moment dat. Adica nu urca o octava mai sus, nu coboara una mai jos (nu am studii muzicale, deci nu stiu daca am explicat corect, dar sper ca s-a prins ideea)
QUOTE
Pe bune?! Dar ai incercat sa le intelegi?!

Asa cum si tu ai zis, nu este un Eminescu si nu consider ca-ti trebuie o capacitate intelectuala iesita din comun pentru a intelege versurile alea.
QUOTE
Aaaa...sau este posibil sa nu fi fost la tara decat pentru vreo luna la bunici si sa crezi cumva ca stii cum e viata la tara....

Nu stiu si nu ma intereseaza cum este viata la tara. Si daca m-ar interesa, l-as citi mai degraba pe Zamfirescu decat sa-l ascult pe Stratan wink.gif Si, pe deasupra, la tara a iesit Nastase rofl.gif tongue.gif
QUOTE
Da-mi mie niste versuri revolutionare de la cantaretul care iti place tie, ca sa inteleg si eu ce intelegi tu prin "revolutionare".

Initial nu voiam sa intru in acest joc, dar fie! Asculta orice melodie de la orice trupa de hip hop (excluzand de aici BUG Mafia, La Familia & Co.) care nu are videoclip si vei vedea cam ce inseamna pentru mine versuri "revolutionare".


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Dec 2004, 11:18 PM
Mesaj #30


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



ok... nu insist... fie cum zici tu ...fiecare cu ce-i place smile.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 04:47 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman