HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Biserica Noastră!
Ovidiu Bufnila
mesaj 25 Feb 2009, 08:57 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Hai, măi, ăştia care faceţi gargară politică la căldurică, pe Net! Să vă văd! Veniţi mă cu identităţile voastre să daţi piept cu bazbuzucii căcănii, cu bermuzaloşii agitatorici, cu komiterniştii expresioniştici, cu gambebelorii ageamii, cu dadaişticii măslinii, cu futuriştii căpăţānoşi, mă! Bărbaţii neamului! Ce gogoriţă, nu-i aşa! Flecăreală digitală, nu?! Să vă treacă duminica la computer! Veniţi la războială pe viu, fratele meu, n-o mai ardeţi cu rahaturi digitale! Unde sunt şobolanii roşii, rozalii, roccoco, baroci, năpārstoci, viorii sau zambilii, ei? Pe unde s-au ascuns? Unde sunt kominterniştii, futuriştii, cubiştii, nasoliştii, staliniştii, mexicatoriştii, filozofiştii, māncaleam guriţa?! Au cam băgat-o pe mānecă, nu? Ştiţi, voi, marii bărbaţi ai neamului ascunşi după avataruri copilăreşti, īn bloguri copilăreşti cu tot felul de rahaturi de grădiniţă! Păi să vă văd pe front, curajoşilor! Vai, vai, mare tevatură de capu vostru! Pe Net, pe la tembelizor, prin gazete şi mazete, peste tot, foşgăiesc trădătorii de ţară. Haioşi, īncrāncenaţi, ticăloşiţi şi năimiţi. Da-i ştim pe toţi, īn ordine alfabetică. O să ne caftim cu ei pānă la capăt! Le luăm urma. Nu-i lăsăm să răsufle. Nu ne păcălesc ei pe noi. Poate pe alţii, da nu pe NOI! Nu vor avea linişte nici īn mormānt. Aşa să ne ajute Dumnezeu! De ce vor taklamanezii, liliputanii, marşafonezii, ruşii, americanii, zevzecii, chinezii, brahmaputriştii, zimabuienii, extratereştrii să controleze Biserica Noastră? Un om de-al lor, se răhăţea la tembelizor īn capu naţiunii mai zilele trecute cu savantlācuri de doi lei şi nici un romān vajnic nu i-o dădea la moacă meserie. Asta pentru că suntem nişte fricoşi cu toţii, ce să mai vorbim. Javra asta, bastokoneză, bimbireză, gurbulaneză sau arămie, gălbejie-roşie pānă īn vārfu urechilor e un personaj amestecat foarte īn istoria noastră apropiată. Asta e. Jigodia cea roşie băga fitile despre bunii noştri preoţi dar se vedea de la o poştă de ce bătea mārţoaga naţională cu vīrf şi īndesat. Iar fi plăcut zevzecului să se urineze pe odoarele Bisericii Noastre, mama lui de matracuc. Să-şi pună pofta-n cui că NOI īl cunoaştem, paştelemamilui de vāndut! Dar americanii? Dar extratereştrii? Toţi vor să pună māna pe biata noastră ţărişoară, nu-i aşa, looool? Iar noi ne bocim īn păpuşoi şi ne dăm viteji foarte pe Net dar pe realitate furăm de jefuim, ne īnţolim la mişto, ne tragem maşinuţe bengoase şi ne dăm artiştii lu peşte prăjit, manelişti, intelectualişti şi rătăciţi-sadea. Mai mare răsu, nu-i aşa!?


rofl.gif ohyeah.gif mad.gif jamie.gif blink.gif rofl.gif mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 26 Feb 2009, 03:36 AM
Mesaj #2


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Aha, asa e...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 26 Feb 2009, 06:01 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Īmi place provocarea, dar e nedreaptă. Ce poate EU īn faţa lui NOI? Cine nu vede că biserica este Noi-ul cel mai profund care există, nu şi-a depăşit egoismul, mīndria diabolică ce refuză comuniunea. E „unic” şi de compătimit īn singurătatea lui. Singura lui plăcere este īnfruntarea şi īl bucură doar numărul victimelor. Īncă se mai joacă acele jocuri īn care nu poţi trăi decīt dacă adversarii, ceilalţi, sunt morţi, iar el trăieşte, plin de sānge, rānjund machiavelic, cu mult armament īn dotare şi gata de luptă, nu de cooperare. Nu vede că īn realiate avem o singură viaţă. E un Colţ Alb īnainte de a īntīlni pe stăpānul cel bun, omoară tot ce mişcă prin cuşca lui.
Ce poate unul ca acesta īmpotriva lui NOI? Nu poate nici măcar pe unul din comuniune să vatăme căci fiecare e susţinut īn viaţă de toţi ceilalţi. Nu poate vedea pe nimeni secătuit de sānge căci pri el nu circulă sāngele unui singur individ. Oricāt ar curge, tot mai este... Nu poate cāştiga nicio bătălie căci are toate resursele limitate, iar īn NOI totul este cu prisosinţă, nesfārşit, de la viaţă pīnă la īnţelepciune şi putere.

Să-i lăsăm īnsă să creadă că sunt mari şi tari de unul singur, ca să vedem cine se repede să īnfigă colţii īn zid şi să saliveze zadarnic sperānd că la orizont a mai apătut o victimă.... Să īi lăsăm să creadă că „minunea” deştăptăciunii izolate poate bate īnţelepciunea īmpărtăşită. Altfel declanşăm noi războiul smile.gif wink.gif . Dar NOI doar se apără, teritoriul de care au nevoie e īnăuntru lui NOI, nu afară.

Acest topic a fost editat de IoanV: 26 Feb 2009, 06:07 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:09 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman