HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Mediocritatea Distruge RomĀnia!
Ovidiu Bufnila
mesaj 25 Feb 2009, 07:37 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Cod ROŞU!

Mediocritatea distruge ROMĀNIA!

Mediocritatea este chestiune de Siguranţă Naţională. Ca să fim mari īn Istorie ar trebui să fim mai războinici!

Marii oameni de afaceri romāni nu vor, din raţiuni evidente, să recunoască un adevăr simplu al vieţii: angajatul mediocru distruge īncet dar sigur firmele din Romānia. Este unul dintre pericolele cele mai nasoale. Nu criza ci angajatul şmecher, pervers, mediocru, sucit, cumetrit şi īncuscrit e marele pericol. Eu n-am fost dus niciodată de nas. Am şcoala vieţii, Slavă Domnului! Nu m-au dus de nas nici aşa-zişii moguli ai momentului de la individul ăla care se vedea preşedinte al patriei noastre pānă la aşa-zisul strateg al aceleiaşi patrii şi nici cohortele de angajaţi mediocri, fuduli, īncrezuţi, leneşi, puturoşi şi şmecheri. Mediocrii te lasă baltă la greu sau cānd ţi-e lumea mai dragă. Oamenii ăştia, īn mediocritatea lor stupidă, au reuşit să-şi facă de cap īntr-o ţară īn care mediocritatea a fost ridicată la rang de virtute de-a lungul a cātorva sute de ani buni. Dacă mediocritatea ar fi fost īnfierată aşa cum se cuvine īn această frumoasă şi tristă patrie a oamenilor frumoşi şi trişti, sau ar fi pālpāit măcar la cote mici, mici, indivizi ca cei sus menţionaţi nu ar fi avut succes īn nici un fel şi Romānia ar fi fost o ţară zdravănă, de temut, hotărātă, cu un destin istoric bărbătesc nu muieresc. Ba, mai mult, nici n-am fi auzit vreodată despre ei şi despre isprăvile lor ridicole, despre averile fără de margini care nu produc modernizarea Romāniei ci doar īnavuţirea halucinantă a mediocrităţii care nu face decāt să consume la nesfārşit fără să ridice, fără să clădească, fără să producă Valoare Naţională īn nici un fel. Mediocrul ridicat īn rang este bombă cu napalm pentru o ţară, pentru un popor. Mediocrul nu clădeşte nimic. Trage pentru sine. Poporanii ce să facă īn atari condiţii? Trag şi ei pe unde pot. Trag folosul cel mic. Folosul cel mare e tras de mediocrul ridicat īn rang vremelnic, pervers, periculos.

Ceea ce nu spune nimeni e următorul lucru: forţe piezişe Romāniei, ridică īn rang tot felul de mediocri, prin diverse influenţe doar, doar o slăbi īn sfārşit ţara asta minunată şi ştirbă şi, prin ea, debila coeziune europeană. Ăsta e jocul, nu altul.

Ce să zic, uite care era secretul zvārcolirilor politicianiste din Romānia tuturor timpurilor. Că noi om fi proşti-proştilor şi nu am lua seama la o asemenea tevatură.

Mediocritatea este chestiune de Siguranţă Naţională. Ca să fim mari īn Istorie ar trebui să fim mai războinici!

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 26 Feb 2009, 05:36 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Mediocritatea NU EXISTĂ!
Alarmă FALSĂ! wink.gif


Maestrul ne īnvăluie iarăşi ca să ne pună la īncercare unsure.gif . Există multe dar mediocritate nu. E doar un concept, un perete după care se ascund gunoaiele, dar nu e ea mizeria. Mizerii sunt de exemplu NEPĂSAREA, NEOMENIA, NESIMŢIREA, EGOISMUL, etc..
NEPĂSAREA - să vezi răul, murdăria şi să nu īţi pese, să le integrezi īn cotidian, să le accepţi şi să le laşi răul să roadă puţin cīte puţin toată viaţa ta.
NEOMENIA - să vezi omul ca pe o fiinţă izolată, să nu empatizezi cu el, să te īnchizi īn tine şi pe toţi să īi pui īn categoria CELĂLALT.Să nu īnţelegi ce īnseamnă TU, să nu respecţi subiectul, să tratezi omul ca pe un mijloc, nu ca pe un scop īn sine. Să nu dansezi cu ceilalţi īn dansul desăvārşirii, să te izolezi şi să nu ai scopurimai tari ca timpul. Să fii un fulg care nu a găsit ancorele care īl ţin pe loc cānd bate vīntul, să flecăreşti şi să īţi īngropi viaţa īn banalităţi...
NESIMŢIREA - să fii atīta de īncuiat īncīt să nu eziţi a face altora rău, chiar dacă īnţelegi acestea. Să găseşti īn orice moment justificări ca să furi, să minţi, să dispreţuieşti. Să fii mort, īngheţat īntr-un adevăr relativ şi să nu simţi īncremenirea. Să te dezintegrezi īn individualism şi să te crezi grozav, un monument de deşteptăciune. Să ai māndria īntemeiată pe EU şi să dispreţuieşti pe TU şi pe NOI.
EGOISMUL - Să parchezi definitiv īn EU, pentru MINE, al MEU, acestea să fie mari cīt casa iar TU, şi TIE, NOI - toţi, nu Gaşca mea, să dispară de la orizont... Să fii narcisistul toxic care aduce īn relaţii numai sānge şi durere. Să fi durul care trece totul prin sabie căci atentează la tronul tău. Să īţi īntemeiezi şi să īţi odihneşti fiinţa īn bunuri materiale punāndu-le mai presus ca oamenii, să calci totul īn picioare pentru ele. Să īţi mărgineşti autoevaluarea, autocritica la privitul īn oglindă, să confunzi iubirea cu puterea. Să nu vezi binele şi dreptatea decīt īn legătură cu propria persoană.

Nu mor de frica mediocrităţii, dar cel puţin de cele menţionate īmi este frică grozavă. Cīnd mă cuprind simt răsuflarea rece a MORŢII ! unsure.gif

Acest topic a fost editat de IoanV: 26 Feb 2009, 05:38 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 26 Feb 2009, 10:52 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



IoanV ,oare ce a facut ca aceste trasaturi sa ..infloreasca ,daca nu mediocritatea omului care traieste doar prin simturi ,preocupat de ..poleiala stridenta dar orbitoare a superficialului! cand nonvaloarea tinde la rangul de ..model si ,din pacate, chiar reuseste sa cucereasca din ce in ce mai multe teritorii , nu poti nega ca acest succes se datoreaza unei ..galerii ignorante! cum explici succesul unor emisiuni tv de genul celor otv-iste altfel decat prin existenta unei mase manevrabile,rezistente la cultura?
-dom'le Bufnila,ce vrurati sa ziceti aici??
QUOTE
destin istoric bărbătesc nu muieresc
mad.gif





--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Feb 2009, 10:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 27 Feb 2009, 08:56 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(fiatlux)
IoanV ,oare ce a facut ca aceste trasaturi sa ..infloreasca ,daca nu mediocritatea omului care traieste doar prin simturi ,preocupat de ..poleiala stridenta dar orbitoare a superficialului!
Opinia mea este ca mediocritatea este o denumire larga, dar fara o masura exacta. Si nu ea genereaza rezultate ci ea este eventual consecinta masurilor scazute in alte parti.
Pe de alta parte, din ce studiez, ma vad tot mai aproape de o medie rezonabila decit de virfuri. In privinta omului sunt altii care stiu mult mai multe ca mine, dar si multi care stiu mai putine, in privinta stiintelor, informatica, etc. la fel. Deci nu ma pot socoti nici intre elite, performeri, dar nici ignorant. Asadar sunt cumva mediocru, dar asta nu ma deranjeaza. Perfectiunea este un ideal si cu cit stii mai multe cu atit vezi ca sunt multe si cele pe care nu le stii.

Deci accept ca sunt mediocru in multe privinte, dar asta nu ma impiedica sa nu imi placa anumite lucruri pe care le cred rele. Chiar si in mediocritate iti poti da seama cind esti egoist, cind faci rau altora, cind esti inghetat intr-o stare caldicica si nu prea ii mai "auzi" pe altii.
Macar din ignoranta si subumanitate sa iesim si tot ar fi mai bine decit sa nu miscam deloc. Idealul renascentist al omului perfect cred ca este o iluzie..


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 28 Feb 2009, 12:34 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



eu vad mediocritatea ca pe limitare pe care ti-o accepti de facto ,o zona calduta ,care nu-ti da batai de cap, nu te-mpinge la mai sus ,o acceptare a conditiei si lipsa unui ..ideal ,nu neaparat al ..perfectiunii dar macar al ..cresterii ! mediocrul vede doar in jur aceste tare fara a si le si asuma! depasirea acestei conditii presupune tocmai un exercitiu de toleranta, simtire, bunatate etc perpetuu! nu poti iesi din marasm neridicind stacheta ,dar pentru asta trebuie ,pe langa propria vointa si sa fii ajutat ,sa accepti sa fii ajutat prin ..educatie,de ex !din pacate .."mentorii educatiei" momentului prefera mediocritatea pe care o cultiva (cu nerusinare pot zice!). etc etc


--------------------
"Cānd crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate īntrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:00 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman