HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Bunul Român
Ovidiu Bufnila
mesaj 25 Feb 2009, 12:17 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Bunul român e pretutindeni prin lume. Bunul român e românul acela nu blajin de prost, istoriceşte vorbind, ci românul care, iubindu-şi patria simplu, fără surle şi tobe, îşi dăruieşte viaţa celorlalţi români care fie merită dăruirea asta, fie nu merită dăruirea asta.

Bunul român e pretutindeni prin lume, prin forumuri, prin bloguri, prin blocuri, pe la partide, în fabrici, la bancă, pe scara blocului, în excursie, la bibliotecă, la primărie, la casa de sănătate, în război, când vin inundaţiile, prin strîinătăţuri, prin peşteri şi cafenele, prin malluri, prin parlament, prin guverne, prin gări, prin poezii şi romane şi filme, prin văi şi vâlcele, la grătar, la cozi, la carnaval, la bal ori la spital, când ai nevoie de o mână de ajutor.

E plină lumea de astfel de buni români. Trebuie doar să ai norocul să dai peste ei. Sunt români şi români aşa cum sunt ruşi şi ruşi, portughezi şi portughezi, evrei şi evrei. Nu-s românii ăia buni mai prejos sau mai presus decât ruşii cei buni, evreii cei buni, irakienii cei buni, cecenii cei buni.

A fi bun român astăzi înseamnă înainte de toate să nu-ţi baţi joc de alţi români. Dacă vine un român să-l ajuţi, să nu-l amâni, să nu-l duci cu vorba, să nu-l iei la mişto. Dacă poţi să-l ajuţi, să-l ajuţi. Dacă nu, să dai un telefon, să pui o vorbă bună, să răspunzi la telefon celui care ţi-a cerut ajutorul nu să-l sictireşti, să-l iei la mişto, să-l iei în zeflemea. Vremurile sunt grele, mulţi români au nevoie de ajutor.

Cum n-avem înainte-mergători providenţiali care să ne scoată din rahat printr-un Miracol, trebuie să ne ajutăm singuri.

România se împarte astăzi între bogaţi şi sărăcai, între avuţi şi nevoiaşi, între ăia care au cu ce şi ăia care nu mai au cu ce. Aşa-s vremurile, asta e Istoria.

Bun român e acela care nu înfulecă durându-l în cur de nevoiaşi şi care pune umărul să se deblocheze cumva Criza, cu adevărat. Bun român e acela care nu fitilează guverne la nesfârşit şi care bagă viteză să nu moară pensionarii de foame.

Bun român e acela care ştie cu adevărat ce fel de popor sunt românii ăştia iubiţi. Bun român a acel român care ştie să-şi ţină capul pe umeri.

Bun român e acela care înţelege rostul românilor: anume că nu suntem viteji vitejilor, că ne place un şpriţ, o bere şi-un mic, că suntem lăudăroşi nevoie mare, că ne-am lua de pipet cu Rusia da ştim că n-am putea să ţinem război nasol că ne halesc ruşii cu pene cu tot, că le-am da cu tifla americanilor dacă am putea da nu ne mai transmit ăia Oscaru la televizie şi nu mai putem căsca gura la sclipiciul lor americănesc, că ne-am lua de piept cu Europa Occidentală să le arătăm noi ce deştepţi suntem da ne taie ăştia de la porţie şi rămân ministerele fără posturi şi nu mai au unde lucra pe ruptelea verişorii, cumnaţii, finii, cumetrii noştri dragii de ei.

Poate că rostul bunului român, ăla adevărat, e să înţeleagă cu adevărat ce fel de român e el însuşi şi dacă poate aşa, din bunătatea lui, să dea un pic şi la alţi români, fie că merită, fie că nu merită. Poate că rostul bunului român e să-şi vadă de viaţa lui, să se îmbogăţească şi el ca românii ăia fără de suflet şi, din când în când să facă un bine, să-l ia în seamă Dumnezeu.

Poate că rostul bunului român e să fie naiv şi frumos şi melancolic şi băiat de treabă şi bun, tare bun la suflet să nu zică alte popoare că n-avem şi noi simţire, adică acest bun român să fie scos la expoziţii şi târguri internaţionale, să vadă lumea largă că şi noi avem poeţii, naivii, romanticii, evlavioşii, bunii noştri la suflet.

Poate că rostul bunului român e doar să-l slujească de-adevăratelea pe Dumnezeu, nu să fure de la biserică, de la enoriaşi, de la stat, cine mai ştie?

Sau, şi mai şi, poate că rostul Bunului Român e să-l găzduiască din când în când pe Dumnezeu în trupul lui şi, atunci când îl întâlneşti pe Bunul Român care te ajută cu adevărat, să ştii aşa, în secret, că de fapt e tocmai Dumnezeu ce-l care te ajută la greu. E şi ăsta un rol, e o misiune, e un rost.

rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de Ovidiu Bufnila: 25 Feb 2009, 12:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Feb 2009, 05:53 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



clapping.gif clapping.gif clapping.gif king.gif jamie.gif Felicitari maestre!

Acum cineva cu spirit de reporter ar trebui sa il urmareasca pe bunul român, sa se uite in sufletul lui ca sa vada jertfelnicia sa zilnica, la citi trebuie sa ierte zilnic un comportament toxic si rautati nemeritate. Ca altfel nu poate rămâne bun... sad.gif Poate că aşa trebuie să fie, oamenii puternici se nasc în condiţii grele, care îi solicită. Acuma de noi depinde, vrem să crească oameni puternici (si atunci cu rautatea noastra ii intarim pe cei buni) sau o comunitate puternică (cu bunatatea noastra inmultim numarul celor buni).

Române ALEGE! wink.gif


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 26 Feb 2009, 06:56 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Ar fi interesant de evaluat un neam dupa numarul celor care au luptat, au devenit eroi pentru o cauza dreapta.
Sa-l punem in balanta cu numarul celor pe care conducatorii sai i-au jerfit pt o cauza nedreapta, razboaie de cotropire a altora, etc.. Poate acesta ar fi un criteriu mai obiectiv de evaluare decit, sa zicem, curatenia din WC (nici asta nu e neglijabila, dar nu la fel de importanta).

Chiar sunt curios cum ar iesi un raport de tipul: Nr. eroi pt. cauza dreapta, autoaparare neam, cei dragi /Nr. victime nevinovate ucise sau atrase in razboi de subjugare si ucidere a fratelui, a altor neamuri. Nu exclud dintre victime pe cele in numele religiei... Catolici care ucid protestanti si invers, musulmani care omoara crestini si invers, etc.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Feb 2009, 06:56 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 26 Feb 2009, 01:03 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ar fi cam greu de definit ce-i aceea o cauza dreapta....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 26 Feb 2009, 04:01 PM
Mesaj #5


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Eu sunt un bun roman!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 Feb 2009, 04:59 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Ar fi interesant de evaluat un neam dupa numarul celor care au luptat, au devenit eroi pentru o cauza dreapta.
Sa-l punem in balanta cu numarul celor pe care conducatorii sai i-au jerfit pt o cauza nedreapta, razboaie de cotropire a altora, etc.. Poate acesta ar fi un criteriu mai obiectiv de evaluare decit, sa zicem, curatenia din WC (nici asta nu e neglijabila, dar nu la fel de importanta).


Pai din astia nu mai avem de multa vreme. Dar daca vrei sa evaluam in prezent:

numarul de romani morti in razboi in Irak/Afganistan/Kosovo: nu mai mare de 20...

numarul de straini ucisi si violati de romani prin Italia, Spania etc: >>20.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Feb 2009, 07:57 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Ovidiu Bufnila @ 25 Feb 2009, 12:17 PM) *
Bun român e acela care înţelege rostul românilor: anume că nu suntem viteji vitejilor, că ne place un şpriţ, o bere şi-un mic, că suntem lăudăroşi nevoie mare, că ne-am lua de pipet cu Rusia da ştim că n-am putea să ţinem război nasol că ne halesc ruşii cu pene cu tot, că le-am da cu tifla americanilor dacă am putea da nu ne mai transmit ăia Oscaru la televizie şi nu mai putem căsca gura la sclipiciul lor americănesc, că ne-am lua de piept cu Europa Occidentală să le arătăm noi ce deştepţi suntem da ne taie ăştia de la porţie şi rămân ministerele fără posturi şi nu mai au unde lucra pe ruptelea verişorii, cumnaţii, finii, cumetrii noştri dragii de ei.

Pe romanii astia sincer ii recunosc, ei constitue marea masa a poporului roman. Noroc ca mai exista si exceptii care merita tot respectul. ohyeah.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 27 Feb 2009, 10:33 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(Blakut)
Pai din astia nu mai avem de multa vreme. Dar daca vrei sa evaluam in prezent:
Da, cred ca prezentul conteaza mai mult. Degeaba a avut cineva parinti destoinici daca el este puslama.
Apelul la autoritatea parintilor este unul care nu te scuza pentru nici o slabiciune.
Iar in ultima vreme, dupa tradari crase, de ex. cedarea Moldovei fara pic de lupta, ca scuipau oamenii pe armata in retragere, le rupeau epoletii, la saracii soldati si ofiteri care nu aveau nici o vina pt. ce puneau la cale Carol si Antonescu, nu prea am mai vazut barbatie la romani. Acum cred ca suntem un popor de lasi... Ne credem mari si tari, dar altii, care nu se lauda atita, stau mult mai bine la capitolul respect autentic de sine.Dupa o bere, ca noi nu-i nimeni. Dar de se uita unul urit, o luam la sanatoasa...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Feb 2009, 11:33 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Antonescu nu avea nici o functie de conducere in stat cand a fost cedata Basarabia.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 28 Feb 2009, 12:02 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Oficial nu. Dar oare cum ajunge sa fie desemnat de Carol sa formeze guvernul in toamna aceluiasi an?
Recunosc, nu stiu prea multa istorie, mai tin si eu minte cite ceva si fac legaturi... Dar nu nimeresc intotdeauna... wink.gif . Doar am recunoscut ca sunt mediocru...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 28 Feb 2009, 12:45 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



nu cred ca de eroii ..sonori vine vorba ci de cei nestiuti ,cei care nu intra in statistici !si iarasi nu cred ca intra-n obiceiul romanilor sa recunoasca si sa aprecieze un serviciu bine facut;romanul ..verde cauta ,chiar se straduieste sa nu-l gaseasca,ca sa aiba subiect de barfa cu ..vecinu' ! oare cati romani or fi discutind, la un mic si-o bere, despre un lucru bun ,un om bun?


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 5 Mar 2009, 03:39 PM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Fiatlux, daca n-ar fi albinutele-alea anononime, societatea romaneasca s-ar fi dus de rapa. "Buni romani" nestiuti sunt in toate domeniile; bogati si saraci deopotriva. Numai daca stam sa ne gandim la gesturile de-a dreptul eroice facute de jandarmi in cursul inundatiilor; fara ei, am fi avut un numar infiorator de victime omenesti.
Bineinteles, oamenii cu suflet si constiinta sunt discreti, trec nestiuti, nu se bat cu pumnul in piept si nu tin capul de afis tabloidelor.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:05 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman