HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Egoismul..
cocosel
mesaj 18 Feb 2009, 10:16 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Buna seara dragii mei!!
Revin dupa o indelunga calatorie de cautare a unui inteles...pe care inca il caut.Se pare ca in han s-a cam asternut un nor de praf...oare unde-s mesenii..?? unsure.gif


Poate cu ajutorul vostru sa reusim cu totii sa deslusim oare ce o reprezenta egoismul..al meu,al tau.. al nostru.Nu cred ca exista o persoana care sa nu fi fost afectata catusi de putin de acest efemer/trainic sentiment/trasatura..
Nu de mult spuneam ca avem nevoie de multa intelegere pentru a trece unele bariere..ca ar fi pacat sa facem din nefericirea altora fericirea noastra.Mi-ar place sa cred ca putem sa invatam atunci cand este necesar ca nu este placut sa joci pentru tine cand mult mai important este sa joci pentru echipa.Dar de fiecare data ajungem in situatia de a spune ca din echipa asta trebuie sa iasa la iveala si un erou.Sa fie vorba de acel sentiment al nostru ca noi suntem si ca echipa fara noi ar sfarsi tragic??
Se intampla la fel si cand iubim..ne gandim mai mult la ce primim decat oferim.Oare de ce nu pferim ca sa primim??
Am reusit pana acum sa inteleg doar cateva forme..Acela care se manifesta cand iti doresti ceva doar pentru tine. Aceasta dorinta te domina atat de puternic incat efectele actelor tale asupra celorlalti nu conteaza. Traiesti intr-o continua lupta cu tine si cu cei din jur. Echilibrul face loc unei tensiuni fragile.Distrugi stanci pentru a obtine dar uiti ca te poti distruge pe tine. blink.gif Apoi cel provenit din dorinta de atentie...Avem nevoie de parerile celorlalti despre noi. Indiferenta omoara. Ceilalti isi exprima o opinie vizavi de noi, de comportamentul nostru. Ceilalti te definesc, te aseaza intr-un tipar. Acum macar stii cine esti. Daca ceilalti nu-ti acorda atentia pe care o doresti cine esti TU?... Cred ca acelasi care se intreaba dar esti vanat de dorinta de a fi in prim plan..DE CE?? unsure.gif
Nu stiu daca exista o arta in a fi egoist..stiu ca nu se preda la nici o scoala,universitate ceea ce nu este nicidecum o intamplare.Motivul este ca nimeni nu-i realmente interesat sa faca din altii niste oameni independenti, care reflecteaza la ei insisi. Caci cine nu stie ce vrea sa realizeze în viata este o victima care se preteaza perfect sa fie exploatată de catre altii. Si exact asta vor cu totii de la noi..cei care submina sau tin fraiele.
De ce??... rolleyes.gif
Fiecare este egoist, dar numai putini stapanesc arta de a duce viata pe care ar dori sa o duca..Exista si reversul egoismul creeaza senzatia de betie, dar cind devenim prea egoisti, uitam de cei din jur. Uitam sa fim oameni...
mwah1.gif



--------------------
"Mă simt ca într-o barcă, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacă as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa că prefer să tac si să cred că alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 18 Feb 2009, 10:58 PM
Mesaj #2


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Iata un subiect de meditatie foarte interesant... smile.gif

Bine ai revenit cocosel! Dar ce-ar fi sa-ti mai revii putin dupa atata drum... Stim noi ce ti-ar prinde bine... poate se mai risipeste si din melancolie. wink.gif biggrin.gif



Mai sezi si nu te speria; nu cred ca ne-am schimbat prea mult. rofl.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 20 Feb 2009, 10:27 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



smile.gif, lume noua la Han!

QUOTE
Daca ceilalti nu-ti acorda atentia pe care o doresti cine esti TU?... Cred ca acelasi care se intreaba dar esti vanat de dorinta de a fi in prim plan..DE CE??


Cred ca dorinta de a fi in prim plan reprezinta altceva, nu egoismul propriu zis, desi intre ele exista o legatura.

In ceea ce priveste egoismul ar fi foarte multe de spus ... de la egoismul copilaresc la cel deosebit de periculos, care in unele cazuri poate duce la adevarate catastrofe, ... de la egoismul bine camuflat la cel vizibil, la vedere ... de la egoismul permanent la cel de moment, sau temporar, de la cel generalizat la cel axat pe un lucru anume ... de la egoismul legat de partea materiala a existentei la cel legat de partea afectiva a individului/persoanei ...



--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 06:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman