HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Indienii, Muzica indiana... noul val?
genicon
mesaj 16 Jul 2003, 06:07 PM
Mesaj #1


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Nu cred ca filmele indiene de pe Antena 1 au dat nastere acestui fenomen... biggrin.gif
Insa, dupa aparitia lui Punjabi MC si a mega-hitului sau "Mundian to bach ke", care am aflat ca inseamna "Fereste-te de baieti" s-a produs un fel de explozie. Muzica indiana isi face loc pe piata, si nume mari ale muzicii internationale colaboreaza cu interpretii indieni. Jay-z a facut o piesa cu Punjabi, pe "Mundian", Snap si-a reeditat succesul prin "The power (of bhangra)", noii lansati Big Brovaz au remixat "Mundian to bach ke" si... pe Kazaa apar din ce in ce mai multe piese indiene laugh.gif
Credeti ca a aparut un nou val in muzica? Muzica indiana? Va prinde? Va continua? Sau este doar un foc de paie? Si... mai in gluma, mai in serios... vor aparea manele "Mundian..." ? blink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elle_G
mesaj 18 Jul 2003, 10:08 PM
Mesaj #2


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 27
Inscris: 3 June 03
Forumist Nr.: 357



pai, intr-un fel, tinand cont de faptul ca asiaticii nu prea au iesit in fata cu nimic d.p.d.v. muzical, e destul de bine... pe de alta parte, muzica asta [apropo, n-are alt nume in afara de "indiana"?] e in sine un fel de manea, da' nu o luati intr-un sens peiorativ. asa cum e muzica latino pt sud americani sau spanioli, manelele veritabile pt turci sau greci, de ce nu? muzica etno pt romani, asa cred ca e si muzica asta indiana pt ei..ceva national. DAR, asa cum romanii canta latino si manele, bineinteles ca vor adopta de urgenta si stilul asta, ca nu se poate altfel, mai ales ca noi romanii avem predilectie pt toate turcismele si chinezismele posibile. no bine, si indianisme, na!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 22 Jul 2003, 11:52 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Deja cei de la cassa loco au satirizat asta cu noul lor hit
E rindul meu!
Am si clipul e bestial!


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Jul 2003, 11:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
GExGE
mesaj 31 Jul 2003, 10:23 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 148
Inscris: 31 July 03
Din: Drobeta Turnu Severin
Forumist Nr.: 525



melodia celor de la Cassa Loco e super ... si videoclipu nu`i rau ... numai ca ma enerveaza secventa cand canta indianu` ala ... parca melodia devine prea indiana nu ?

apropo de manele si melodiile celor de la Punjabi MC ... este deja o manea facta pe negativul Mundian to bach ke ... gr (NU SUNT MANELIST >. dar se aud din toate partile ... n`am ce face)...

cat despre melodiile indiene in general .. imi plac .. atat timp cat bpm`ul e relativ mare .. adika REMIX CLUBBIN` wink.gif !

bafta !


--------------------
GExGE Design - www.gexge.com
Sex Shop - (18+) - www.sexstuff.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cynthia`
mesaj 13 Aug 2003, 10:57 PM
Mesaj #5


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 57
Inscris: 11 April 03
Forumist Nr.: 182



Dah... wink.gif Am auzit si eu maneaua facuta pe negativul de la "Mundian to bach ke" , nu-mi aduc aminte cum se numea sau ce "mesaj" transmitea (URASC manelele) dar mi s-a parut o porcarie totala.
Cat despre muzica indiana... imi place, atata timp cat este originala si nu preluata dupa alte genuri/melodii/stiluri. dry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 29 Jan 2004, 12:42 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Muzica indiana... hmmm... draguta uneori, dar acum m-au asasinat astia. Nu-i mai suport. Gata! Nu mai vreau muzica indiana! 6.gif


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Black_lady
mesaj 30 Jan 2004, 07:43 PM
Mesaj #7


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 125
Inscris: 5 October 03
Forumist Nr.: 912



Ar cam trebui sa lasam "nationalismele" altora in pace. Adica, in legatura cu manelele, erau muzica nationala a turcilor, "cantece de dragoste", dar noi le-am preluat si stim cu totii ce a iesit... hh.gif Sper doar sa nu se intample acelasi lucru si cu muzica indienilor. hh.gif Ar iesi ceva odios.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:47 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman