HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

39 Pagini V  « < 37 38 39  
Reply to this topicStart new topic
> Alegerile Prezidentiale Din 2009, candidati,sanse,cum va decurge batalia electorala
turbo trabant
mesaj 1 Dec 2009, 02:21 PM
Mesaj #1331


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(kumarbi @ 1 Dec 2009, 03:12 PM) *
Ca unul care nu stie economie, ma intreb pana la cat o sa isi creasca statul participatia in conditiile in care datoriile catre stat depasesc de 10 ori capitalul social. Si dupa ce isi creste cota ce se intampla? Firma e pe pierdere de aproape 20 de ani. Statul castiga mai mult din nimic. Nu e mai bine sa o privatizezi sa scapi dracului de toate problemele si sa incepi sa primesti ceva la buget?
Ah, ca privatizarea e cu cantec, ca sa nu spunem altceva? De acord. Asa cum statul roman nu a castigat nimic din simplul act al privatizarii Rompetrol.
Eu altceva vreau sa spun insa. Prin contractul de privatizare statul poate ca nu va castiga nimic, daca negocierea nu se va purta cu cap si ulterior statul nu va face tot ce trebuie pt. a forta investitorul sa respecte clauzele contractuale. Dar cel putin statul nu va mai pierde, obligat sa intretina o societate comerciala pe care o falimenteaza deliberat sau din incompetenta conducerea, ba chiar va castiga din taxele si impozitele pe care aceasta le va plati o data pusa pe picioare.
Si serios, ce e mai grav: sa o ia mogulu de Voiculescu pe nimic, sau sa ramana la stat, administrata de un mafiot ca Roibu pentru a fi folosita la sifonarea bugetului in interesul respectivului mafiot si a partidelor aflate la conducere. Adica tie iti convine ca impozitele pe care le platesti tu statului sa fie furate de partide si de baronii locali printr-o astfel de societate comerciala, decat sa ajunga in mainile lui Voiculescu?

ce te face sa crezi ca roibu va disparea cand voiculescu va pune mana pe companie? jamie.gif

raspunsul la intrebare este : statul isi poate mari participatia pana la nivelul datoriilor catre stat ( adica de 10 ori capitalul social). ce vor sa faca este de fapt o nationalizare si reducerea actionarilor minoritari la procente infime. apoi se taie datoriile la stat si se privatizeaza pe 1 euro. tipic mogulian.

de asta si tanti UE se opune manevrei, ca nu e proasta. in plus oltchimul este din cate am inteles , o societate mamut cam rara prin UE cam legat de ce face ea in sine. si apoi, nu e mai bine sa fie vanduta pe ceva mai multi banuti care vor plati cel putin imprumutul FMI? wink.gif



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 1 Dec 2009, 02:35 PM
Mesaj #1332


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



QUOTE(turbo trabant @ 1 Dec 2009, 02:21 PM) *
ce te face sa crezi ca roibu va disparea cand voiculescu va pune mana pe companie? jamie.gif

Dupa privatizare, Roibu devine problema investitorului. N-are decat sa il tina acolo, daca il crede potrivit. Pe mine nu ma deranjeaza individul in sine, ma deranjeaza ce face.

QUOTE
raspunsul la intrebare este : statul isi poate mari participatia pana la nivelul datoriilor catre stat ( adica de 10 ori capitalul social). ce vor sa faca este de fapt o nationalizare si reducerea actionarilor minoritari la procente infime. apoi se taie datoriile la stat si se privatizeaza pe 1 euro. tipic mogulian.

Tipi, netipic, eu unul nu vreau sa aflu peste 5 ani ca Oltchim e datoare 150 de milioane de euro la stat. As vrea sa aud ca s-au platit impozite. Si apoi, ideea asta i-a venit Guvernului anul asta, cand erau Pogea la finante si Videanu la economie.

QUOTE
si apoi, nu e mai bine sa fie vanduta pe ceva mai multi banuti care vor plati cel putin imprumutul FMI? wink.gif

Ar fi bine. Dar cel mai bine ar fi ca statul sa paraseasca afacerile astea paguboase rapid. Iar in conditiile in care Oltchimul e dator zeci de milioane altor firme, ma intreb cine o va cumpara pe mai mult de 1 euro. Aia pt. care o pregatesc Videanu si Pogea?

Acest topic a fost editat de kumarbi: 1 Dec 2009, 02:38 PM


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Dec 2009, 02:37 PM
Mesaj #1333


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(kumarbi @ 1 Dec 2009, 03:35 PM) *
Ar fi bine. Dar cel mai bine ar fi ca statul sa paraseasca afacerile astea paguboase rapid.

cel mai probabil asta se va intampla. insa miliardarii de carton autohtoni nu au forta de a administra cum trebuie astfel de companii , ei merg din tun in tun.

statul roman va vinde tot ce are : cfr marfa, oltchim etc etc ca sa achite imprumutul ala. ceea ce e de bine pt ca multi alde roibu vor ajunge pe faras.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 1 Dec 2009, 02:39 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Dec 2009, 02:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 1 Dec 2009, 02:45 PM
Mesaj #1334


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Cred ca tocmai am aflat pt. cine pregateau Videanu si Pogea Oltchimul: pt. Petrom. Adica Voiculescu l-ar lovi pe Base fix la geoale.
http://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/cum...entati-4661723/
Totodata reies din articol si alte chestii inspaimantatoare: ca statul ar urma sa garanteze in anii viitori si un imprumut de 300 de milioane pt. Oltchim. Roibu e incantat.

Traiasca lupta pt. tara!


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Dec 2009, 02:56 PM
Mesaj #1335


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Simpatizantii PSD s-au batut cu timisorenii in Piata Operei

http://www.newstimisoara.ro/index.php?opti...4&Itemid=66


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Dec 2009, 03:32 PM
Mesaj #1336


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ar fi fost frumos sa fie asa, dar se pare ca a fost o bataie intre simpatizantii partidelor, se pare ca timisorenii au fost doar spectatori.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Dec 2009, 04:32 PM
Mesaj #1337


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Ion Iliescu i-a catalogat drept "necivilizati" pe cei 2.000 de timisoreni care au protestat la Timisoara impotriva pactului incheiat intre primarul Gheorghe Ciuhandu si reprezentantii PSD, PNL si PNTCD, potrivit Realitatea FM.

"Acolo inteleg ca sunt si adeptii lui Basescu si ceea ce fac acesti sustinatori ai lui Basescu este necivilizat", acuza presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu.


chestia asta poate umple paharul. mai e un pic pana la huligani si golani.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Dec 2009, 04:34 PM
Mesaj #1338


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



care pahar domne? romanii au pahare fara fund biggrin.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Dec 2009, 04:37 PM
Mesaj #1339


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



bre in timisoara acolo e cu fund.
ca in rest ehei noi sa fim sanatosi si un mic si o bere la domnul alegator aicea de fata sa voteze pentru liniste.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Dec 2009, 05:21 PM
Mesaj #1340


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 1 Dec 2009, 04:32 PM) *
mai e un pic pana la huligani si golani.


totusi este un salt caltativ pentru tovarasul Ilescu de la "mai animalule" pana la "necivilizati" a parcurs o alta etapa din lupta de clasa.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 1 Dec 2009, 05:34 PM
Mesaj #1341


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



e mic copil, nescolit la scoala vietii ... sa invete ceva de la profesionisti gen "tiganca imputita" rolleyes.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Dec 2009, 05:37 PM
Mesaj #1342


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 1 Dec 2009, 06:21 PM) *
totusi este un salt caltativ pentru tovarasul Ilescu de la "mai animalule" pana la "necivilizati" a parcurs o alta etapa din lupta de clasa.

etapa zici ? ca in 20 de ani si cu domn profesor avocat european a nastase langa, ilici e un fel de melc beat care se invarte in cerc.

ps: pentru linistea noastra.

charon: tigani putea sa ii faca , ca tiganii nu au patit nimic nici de la mineri si nici de la aparatorii sistemul de pana in 1989.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 1 Dec 2009, 05:56 PM
Mesaj #1343


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Daca cineva zicea de Basescu cu a lui "tiganca imputita" ii replicam cu "animalele" lu' Iliescu, doar ca sa nu uitati ca toti politicienii vostri is de-o aceeasi plamada. smile.gif

Tiganii sunt adevaratii supravietuitori din Romania, normal sa nu pateasca nimic in valurile istoriei. Pe topicul celalalt se vorbea de asimilarea romanilor de catre europa, de globalizare, emigrare, diluare .... pana atunci vom fi asimilati de tigani. Tot pe topicul cu "dupa 20 de ani" kumarbi zice de taranul roman in postura de "integrat la oras" ... foarte bine spuse toate de acolo, dar eu cred ca alea-s apucaturi tiganesti nu musai de taran. Eu il stiu si pe taranul roman ajuns director de companie si l-as descrie prin bun simt. In fine ideea era ca pentru a fi un supravietuitor in Romania trebuie sa fii mai mult tigan decat taran. biggrin.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 1 Dec 2009, 06:05 PM
Mesaj #1344


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Doamne fereste, n-am vrut sa ii insult pe tarani. Moromete, asa lenes cum il vad eu, imi place, numai ca, daca intradevar Moromete a existat vreodata, azi el nu prea mai exista. Si in niciun caz nu s-a descurcat la oras. S-o fi tiganit? Mai degraba as spune ca e invers: avem tiganii pe care ii meritam. Taranul de la oras e insa cu siguranta un neadaptat.
La fel, nu spun ca nu exista oameni decenti. As vrea sa cred ca inclusiv eu sunt unul dintre ei. Dar sunt prea putini pt. a construi o tara, o natiune.


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Dec 2009, 06:16 PM
Mesaj #1345


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(CharonOfNyx @ 1 Dec 2009, 05:56 PM) *
Tiganii sunt adevaratii supravietuitori din Romania, normal sa nu pateasca nimic in valurile istoriei..... pana atunci vom fi asimilati de tigani.

Ai dreptate.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 1 Dec 2009, 06:40 PM
Mesaj #1346


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



QUOTE
Cred ca tocmai am aflat pt. cine pregateau Videanu si Pogea Oltchimul: pt. Petrom.


Nu stiu de ce ai inteles tu asta. Eu stiam ca Petrom a decis sa inchida Arpechim, care este principalul furnizor de materii prime al Oltchim. Din cauza asta Oltchim lucreaza sub capacitate si are pierderi foarte mari. Ideea era ca Oltchimul sa cumpere de la Petrom Arpechimul, nu invers.

Cat priveste privatizarea, cred ca e irelevant cine cumpara Oltchim daca Arpechim se inchide. Cel mai bun management din lume nu are cum sa rezolve o problema ca disparitia furnizorului de materii prime.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 1 Dec 2009, 06:43 PM
Mesaj #1347


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Uitati-va pe TVR2. Nu stiu daca sa rad sau sa plang.

E o tampenie organizata de 1 decembrie la Adamclisi (cred), cu unii care canta chestii patriotice, unii imbracati in romani rofl.gif rofl.gif , iar din multime apare Geoana. rofl.gif In direct, la TVR! mad.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 7 Dec 2009, 07:00 PM
Mesaj #1348


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(calfa @ 30 Nov 2009, 09:43 PM) *
QUOTE(CharonOfNyx @ 30 Nov 2009, 08:29 PM) *



Si ma gandesc acum: Geoana sau Basescu?
Continuam cu pozitia a 2-a reloaded si remanufactured? sau ramanem in stadiul de la pozitia a 4-a?

Si asa-i rau, s' asa nu-i bine. mad.gif


Putem interpreta si asa ...

... Ceausescu ... Iliescu ... Constantinescu ... Basescu ...


Asadar ... Ceausescu 1967 ... Iliescu 1989 ... Iliescu 1990 ... Iliescu 1992 ( hmm.gif ) ... Constantinescu 1996 ... Iliescu 2000 ( ohmy.gif nonono.gif ) ... Basescu 2004 ... Basescu 2009 ... ?????escu 2014

Cine urmeaza ?


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2009, 08:16 PM
Mesaj #1349


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(calfa @ 7 Dec 2009, 07:00 PM) *
Cine urmeaza ?

Eminescu.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Dec 2009, 08:40 PM
Mesaj #1350


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ma scoate din sarite bipolarizarea asta de la tembelizor, toata lumea vorbeste de polarizre, bipolarizare, etc. Eu cred ca ar trebui sa aratam ca PNL-isti au dat votul lor lui Geoana, or asta nu-i polarizare, bipolarizre, este doar respectarea unei discipline de partid care nu a functionat.

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Dec 2009, 08:42 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Mar 2010, 05:10 PM
Mesaj #1351


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Una dintre urmarile alegerilor: Mircea Geoana s-a prabusit, efectiv, dpdv fizic: e o diferenta uriasa intre cum arata inainte de alegeri si cum arata acum: riduri, par alb, in numai trei luni...


Decembrie 2009:


Martie 2010:


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Mar 2010, 05:13 PM
Mesaj #1352


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



In prima imagine era machiat, frezat, etc. doar se pregatea sa devina presedintele romanilor, in a doua imagine este doar presedintele senatului, cine stie cat o mai fi, ca sa nu mai vorbim de problemele soacrei sale si a relatiei cu Catalin Voicu.

Acest topic a fost editat de Marduk: 30 Mar 2010, 05:17 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

39 Pagini V  « < 37 38 39
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 09:08 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman