HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

14 Pagini V  « < 12 13 14  
Reply to this topicStart new topic
> Cum A Inceput?
Erwin
mesaj 28 Oct 2007, 11:50 PM
Mesaj #456


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
In discutia cu tine, singura chestie inventata, iluzorie este fractalul. Probabil tu crezi ca natura functioneaza dupa modelul fractal... Foarte mare greseala daca tu crezi asta... In natura nimic nu este fractal, sau pe structura fractala...


vasele de sânge din plămâni urmează un model fractal... acuma eu nu ştiu dacă în codul nostru genetic stă encriptată formula matematică corespunzătoare, ce ştiu sigur este că plămânii sunt astfel mult mai eficienţi în a procesa aerul, suprafaţa echivalentă este cu mult mai mare decât dacă ar fi euclidiană

poate că eu cred greşit, poate că nu... cine ştie? timpul ne va demonstra până la urmă, care este domeniul de aplicabilitate al teoriilor propuse... şi mecanica newtoniană este infailibilă când e vorba de viteze mici, dar eronată când e vorba de viteze relativiste, nu înseamnă că trebuie abandonată cu totul din moment ce e folositoare, în domeniul său de aplicabilitate.



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 7 Nov 2007, 12:16 PM
Mesaj #457


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



THE THEORY OF EVOLUTIONARY PROCESS AS A UNIFYING PARADIGM
CONSTRAINT AND FREEDOM - An Ontology Based on the Study of Dimensions

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 7 Nov 2007, 12:38 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 8 Nov 2007, 12:55 AM
Mesaj #458


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



shapeshifter:

şi dl. A.Young amestecă ştiinţa cu religia şi cu speculaţiile filosofice la fel ca şi Ken Wilber, nu zic că încercările lor sunt complet sterile, dar nu cred într-o theory of everything de genul ăsta. Prea le combină şi prea multe concepte sunt "trase de păr" ca să se potrivească întocmai, ca şi când ar ştii deja tot ce trebuie pentru marea unificare... eu tot spun că principiul relativităţii în cunoaştere ne împiedică să ştim totul, oricât de avansaţi am ajunge într-o zi.

mi-ar plăcea să ştiu despre toate câte sunt pe lumea asta, dar n-am cum, ştiu mai nimic despre aproape totul sau aproape totul despre mai nimic tongue.gif rofl.gif

ontopic acum:

din punctul meu de vedere, a sonda Universul timpuriu, în apropierea aşa numitului Big-Bang este ca şi când ne-am uita din avion la un meci de fotbal, vedem noi că ceva se mişcă acolo, dar prea puţin şi prea vag ca să deducem legile jocului, vedem doar o mulţime de puncte care se adună într-un loc (spectatorii cei numerosi), dar nu distingem nici jucătorii, nici arbitrii, ce să mai vorbim de minge! smile.gif

se speră că noul satelit-observator în spectrul radiaţiilor X va aduce mai multe informaţii despre creşterea găurilor negre supermasive, evoluţia structurilor cosmice de scară largă, zona fierbinte a spectrului radiaţiilor ce însoţesc fenomenele extreme, gravitaţie şi masă extreme, dinamica şi structura plasmei cosmice şi chimia cosmică. Satelitul va ocupa un punct lagrangian în umbra Lunii, fiind astfel ecranat faţă de radiaţiile provenite de pe Terra, are o oglindă de 5m diametru iar instrumentele de observaţie sunt amplasate pe un al doilea satelit, separat, la distanţă de 35m de oglindă şi sunt de 30-50 de ori mai sensibile decât cele amplasate pe Observatorul spaţial XMM Newton.



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Nov 2007, 12:55 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 8 Nov 2007, 03:49 PM
Mesaj #459


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 8 Nov 2007, 12:55 AM) *
din punctul meu de vedere, a sonda Universul timpuriu, în apropierea aşa numitului Big-Bang este ca şi când ne-am uita din avion la un meci de fotbal, vedem noi că ceva se mişcă acolo, dar prea puţin şi prea vag ca să deducem legile jocului, vedem doar o mulţime de puncte care se adună într-un loc (spectatorii cei numerosi), dar nu distingem nici jucătorii, nici arbitrii, ce să mai vorbim de minge! smile.gif

Uneori mai vedem cate o minge, "şutată" de la marginea galaxiei apropiindu-se amentintator de mutrele noastre uimite. unsure.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 4 Dec 2007, 01:47 PM
Mesaj #460


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



--------------
1. Cunoaşterea este relativă, dar putem avea acces la o parte din realitatea obiectivă (principiul relativităţii în cunoaştere)
2. Părţi din Univers se dezvoltă de la simplu la complex, fără intervenţia exterioară, supranaturală (principiul dezvoltării)
3. Mişcarea este fundamentală în Univers, totul curge, nimic nu e veşnic, nimic nu apare sau dispare din neant, totul se transformă.
4. Cadrul spatio-temporal nu există ca atare în Univers, e o simplificare datorată simţurilor noastre limitate, spaţiile Hilbert sau un spaţiu fractal pot fi utilizate foarte bine în modelare
5. Substanţa, energia şi informaţia sunt totuna, în ultimă instanţă, sunt aspecte diferite ale aceleiaşi realităţi: materia.
-------------

1. dacă cunoaşterea este relativă cum de s-a putut concepe şi „postula” absolutul cunoaşterii absolute? Cum de mintea omului poate concepe absolutul? Crezi că e vreo nimereală aici?
2. drumul de la simplu la complex fără o interventie inseamnă monotonia repetării (vezi fractalii) şi nu armonia diversităţii în TOT
3. mişcarea este fundamentală în univers doar acolo unde lucrurile curg, neantul este un concept nefolositor şi nu e la indemina omului decit pt. a filozofa despre el.
4. cadrul spaţio-temporal se datorează limitei, formei, formei corporale în speţă.
5. Ceea ce numeşti materie este un cuvânt, nematerial prin chiar faptul că te pune pe ginduri şi-ţi frământă materia cenuşie.

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 4 Dec 2007, 01:50 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 12 13 14
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman