HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Repulsie
gand
mesaj 15 Jul 2003, 02:59 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 9 July 03
Forumist Nr.: 441



Exista doi oameni pe lumea asta..fata de care simt o repulsie totala, cand ii vad imi vine sa inchid ochii:)), ati patit? ma pot vindeca?smile.gif) blush.gif


--------------------
"Libertatea consta in a spune DA"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balauru
mesaj 15 Jul 2003, 06:56 PM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 335
Inscris: 21 June 03
Forumist Nr.: 398




Hey,veveritzo,de ce oare sunt eu primul care-ti raspund?

Din cauza ca ....la anumite forumuri am provocat ...repulsie.
Si nu numai ca le venea sa inchida ochii,le venea sa sparga monitorul smile.gif)))

Dar,tu stii bine ca eu sunt un balaur...pozitiv.:0))
Nu cred ca e corect sa ai repulsie la un sport de web ca....boxul cu vorbe.
Asta e un sport dur dar...totusi un sport.Fara injuraturi,doar o ...suta de m ..caterinca.

Bineinteles ca te poti vindeca.Nici un om respingator nu vrea tocmai...sa-ti respire aerul.Te indepartezi elegant de el si...gata.

Dumnezeu ii iubeste si pe respingatori,cred ca nu ai nici o indoiala.....

Be Free.....Just ...Be.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 15 Jul 2003, 08:23 PM
Mesaj #3


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



QUOTE
Te indepartezi elegant de el si...gata.

Gura pacatosului, adevar graieste. wink.gif Sper totusi, sa-ti revii curand! Nu pune prea mult la suflet... Poate si tu vreodata ai mai necajit pe altcineva, fara sa-ti dai seama. Omul e supus greselii... Macar ... ei stiu? (Se pare ca nu, daca mi-am permis sa raspund tocmai eu laugh.gif )


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Jul 2003, 08:23 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bdl
mesaj 16 Jul 2003, 12:56 AM
Mesaj #4


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Hombre,
Putina rabdare. Umbla cu o broasca strivita de camion in buzunar.Cind ii vezi, scoate broasca si uita-te la ea. Iti garantez ca ei nu-ti vor mai provoca aceiasi repulsie.Poate chiar ii vei indragii.Si ei pe tine poate. Poate te trec si in testament! biggrin.gif
Serios acu. Situatiile disperate cer masuri disperate.Accepta o intilnire cu Balaurul. tongue.gif
Macar daca e sa fie, sa fie la superlativ.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gand
mesaj 16 Jul 2003, 08:00 AM
Mesaj #5


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 9 July 03
Forumist Nr.: 441



Balaure,

Nu stiu cum ai putut provoca repulsie..he he..nu-mi pot imagina. Oamenii aia's rai, da-le pace:) Si da, ma indepartez elegant..si gata, bun sfat.

Om bun,

Nu, ei nu stiu..si prefer nici sa nu stie.


--------------------
"Libertatea consta in a spune DA"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balauru
mesaj 16 Jul 2003, 10:08 AM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 335
Inscris: 21 June 03
Forumist Nr.: 398




La forumuri exista tot felul de copii care o fac pe maturii.La aia le provoc repulsie din cauza ca ei sunt spalati la creier.Mai ales aia care traiesc in Romania.

Si ce ma enerveaza colosal e uzul de putere "forumala" .Tinerii astia se simt "barbati"
daca "trag cu pistolul" si omoara tot ce se opune lor,pentru ca au primit suprema putere de moderator.Tot ce nu seamana cu ei.Sunt puternici pe web dar cred ca in viata de zi cu zi sunt niste sarmani copii de bani gata.
Sau sarmani frustrati tineri care sunt noii internet cafe cowboys.

In Romania ,societatea e inca "imbibata" cu felul vechi de a privi lucrurile.
Dar poate peste cateva generatii poate vor apare noi valori,made in Romania,noi norme de viata.Acum totul e o confuzie,in plus,in Romania domneste o mare tristete.Oamenii nu zambesc pe strada,doar la televizor.

Cand am scris la ag forum am vrut sa dau zambete si efectul a fost invers.Multa invidie,ura,de parca forumul ar fi cel putin Senatul Roman.

La HA,am devenit.....un calugar. Am citit regulile si m-am conformat.Sunt totusi cel mai in varsta de aici si-mi pare rau doar ca nu pot sa-mi fac de cap ca un pusti cordit de 18 ani.Eh,..sunt off topic now...






--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gand
mesaj 16 Jul 2003, 10:30 AM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 9 July 03
Forumist Nr.: 441



"...Mai ales aia care traiesc in Romania..." cu asta nu sunt de acord, e vorba poate de tinerii care au fost lasati sa creasca la voia intamplarii..si sunt multi din pacate, majoritatea.

"Si ce ma enerveaza colosal e uzul de putere "forumala"." Pe mine ma enerveaza ca nu sunt naturali, relaxati (cum suntem noi:))..), si se ghideaza dupa..cine nu e cu noi, e impotriva noastra sau mai e o varianta: cine se simte eclipsat ..he he..Nu merita efortul..sau nervi:)) Daca eu as fi moderatoare primul lucru pe care l-as face..te-as pune pe tine moderator:)). Ce e culmea, stiu ca nu esti suparat.

La Han? be free..just..be, cum spui tu:)

De multe ori m-am intrebat cate masti poarta un om, daca joaca vreun rol in viata-i..dar nu, sunt diferitele laturi ascunse ale personalit. sale care ies la iveala cand nici nu te-astepti..


--------------------
"Libertatea consta in a spune DA"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 16 Jul 2003, 11:36 AM
Mesaj #8


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



QUOTE (Balauru @ Jul 16 2003, 11:08 AM)
Si ce ma enerveaza colosal e uzul de putere "forumala" .Tinerii astia se simt "barbati"
daca "trag cu pistolul" si omoara tot ce se opune lor,pentru ca au primit suprema putere de moderator.Tot ce nu seamana cu ei.Sunt puternici pe web dar cred ca in viata de zi cu zi sunt niste sarmani copii de bani gata.
Sau sarmani frustrati tineri care sunt noii internet cafe cowboys.
.....
Sunt totusi cel mai in varsta de aici si-mi pare rau doar ca nu pot sa-mi fac de cap ca un pusti cordit de 18 ani.

Balaure!!!! Am 18 (ma rog, aproape 19) ani , sunt moderator aici, da al naibi sa fiu eu daca am tras vreodata in viata mea cu pistolu' biggrin.gif Ma rog... poate ai dreptate intr-un fel... nu stiu daca ma simt barbat, da' nu as incerca sa tai in dr. si stg. pentru a ma simti...

Zici ca-ti pare rau ca nu te poti comporta ca o persoana de 18-19 ani. In primul rand - DE CE? blink.gif Iar in al doilea rand... eu tre' sa vin la Bucuresti... daca vrei, ne intalnim, merem la o bere - se te simti si tu iar pustan wink.gif Poate facem si temele la mate impreuna... tongue.gif

On-topic - Nu, eu nu am astfel de persoane (moama ce on-topic! laugh.gif )


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Balauru
mesaj 16 Jul 2003, 11:55 AM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 335
Inscris: 21 June 03
Forumist Nr.: 398



QUOTE
sunt moderator aici, da al naibi sa fiu eu daca am tras vreodata in viata mea cu pistolu'


Vorbeam de aia de la ag.ro forum si de la alte cateva forumuri Romanesti.
Voi sunteti o.k. aici, n-am nici o plangere.


Numai Bine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 18 Jul 2003, 07:39 PM
Mesaj #10





Guests






Draga mea gand: si eu am unele persoane pe care nu le pot suferi deloc.Unele sunt pe net , altele in real life.Pe moment nu stiu de ce nu-mi plac, pt ca nu-mi plac de cand ii vad sau de cand ii citesc de prima data.Dar timpul imi dovedeste ca am mare dreptate cand nu-i sufar si atunci incerc sa nu stau in calea lor si fac tot posibilul sa nu ma cunoasca mai deloc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 18 Jul 2003, 08:36 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Da , cred ca toti avem , la un moment dat repulsie pt cineva . In momentul de fata nu am pt nimeni , dar am avut si am luptat impotriva ei . Ca nu-mi plac anumite persoane de la prima vedere , la fel ca tine , afrodita , e adevarat ! Dar repulsie simt greu si pt scurt timp . Ca si ura . Am cunoscut-o rar si am eliminat-o repede .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EndLess_Point
mesaj 18 Jul 2003, 10:06 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 14 July 03
Forumist Nr.: 465



dar ... asta nu inseamna prejudecati ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 18 Jul 2003, 10:16 PM
Mesaj #13


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



End,
Prejudecata este atunci cind nu-ti place cineva inainte de a-l cunoaste. Daca de la prima intilnire te lasa cu greata in mate, asta nu e prejudecata,E o impresie subiectiva, adevarat, dupa o cunostere sumara.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 18 Jul 2003, 11:00 PM
Mesaj #14


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Mai, bdl, dar bine le mai zici, nene? Acuma nu ca vreau sa tin cu tine, ca nici nu tin 18.gif , dar cam asa vad si eu lucrurile !


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EndLess_Point
mesaj 19 Jul 2003, 07:46 AM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 14 July 03
Forumist Nr.: 465



QUOTE (bdl @ Jul 18 2003, 11:16 PM)
End,
Prejudecata este atunci cind nu-ti place cineva inainte de a-l cunoaste. Daca de la prima intilnire te lasa cu greata in mate, asta nu e prejudecata,E o impresie subiectiva, adevarat, dupa o cunostere sumara.

ok, so ...

nu ai nici o parere preconceputa, si chiar iti doresti sa mergi la acea intalnire, si esti si bucuros, etc, etc

.... te duci la intalnire, "ceva" se intampla si declanseaza senzatia de repulsie, greata, etc

Nu poti sa cunosti persoana f. bine, nivelul de cunostinte despre ea este sumar, dar iti provoaca repulsie. De ce ?

pentru in subconstient, acel "ceva" care provoaca repulsie tu deja il cunosti, si nu faci decat sa il asociezi persoanei respective a carei sinngura vina este ca nu se incadreaza in tiparul unanim asteptat.

... si asta este prejudecata

well ... daca doresti putem folosi cazuri concrete, sau cuvinte mai putin dure in loc de "repulsie"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Jul 2003, 08:35 AM
Mesaj #16


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Endless, adica daca, sa zicem, cunosc pe cineva si e o persoana curata, inteligenta, manierata, tot ce apreciez la un om si deci nu am ce sa-i reprosez - si totusi imi provoaca repulsie, asta e prejudecata? Eu zic ca nu, este ceea ce eu in limbajul meu numesc o persoana libidinoasa.
Si uneori in unele cazuri e greu sa eviti sau sa te indepartezi - ce te faci daca iti e coleg/a de munca?


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EndLess_Point
mesaj 19 Jul 2003, 08:55 AM
Mesaj #17


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 14 July 03
Forumist Nr.: 465



adica judeci un om dupa un sentiment despre el, si nu dupa cum este ?
libidinos fiind pentru ca ARE acel ceva care il face sa fie asa.
Acel ceva, care daca l-ai intalni la a doua persoana, l-ar face si pe el libidinos, fara ca macar sa stie

... iar asta este o prejudecata

prejudecata este o notiune general abstracta ce descrie un mod de actiune, in timp ce "libidineala", ca sa zic asa este doar un feeling


cred ca incerc sa spun .... spun mai incolo

Acest topic a fost editat de EndLess_Point: 19 Jul 2003, 09:30 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 19 Jul 2003, 09:18 AM
Mesaj #18





Guests






Drag/a Endless, crede-ma nu e prejudecata, ci e intuitie, cel putin la mine.Dupa cum am spus, unele persoane ma fac sa stau in garda de cum le cunosc, imi provoaca repulsie fara sa stiu de ce, insa cu timpul acea persoana imi face un anumit rau, mai mare sau mai mic si atunci imi dau seama de ce am simtit repulsie de la prima intalnire.Adik asa mi s-a intamplat pana acum.Acum, daca simt asta de cum cunosc o persoana, nici nu mai las timpul sa hotarasca pt mine, ma retrag singura pt ca stiu ca e mai bine asa.Prefer sa pierd o cunostinta ce , eventual mi-ar fi putut fi prieten/a , decat sa mi se intample ceva rau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EndLess_Point
mesaj 19 Jul 2003, 09:38 AM
Mesaj #19


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 14 July 03
Forumist Nr.: 465



off topic

Drag/a Endless imi spune ca nu stii in care parte a balantei sunt ... si pentru ca nu constituie un secret, sunt un EL

on topic

asta este lucrul de care ma feresc ... sa cataloghez pe cineva pe baza unui sentiment sau a unei senzatii. Sunt poate zeci de oameni care nu imi plac din multe motive, iar neplacerea sa mearga de la iritare la repulsie, dar ... nu poti lasa asta sa devina un criteriu de selectie inaintea ratiunii.

Oamenii sunt buni, dar cea mai mare pacoste a lor este indiferenta fata de semenii lor, indiferenta care se invata

Nu pot si nu vreau sa judec pe cineva pentru ca mie nu imi place modul lui de a fi, de a arata, etc. Exista o "coaja" ce trebuie data la o parte, si apoi dupa ce il cunosti cat de cat, sa faci ceea ce crezi

Acest topic a fost editat de EndLess_Point: 19 Jul 2003, 09:38 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 19 Jul 2003, 09:54 AM
Mesaj #20





Guests






Mersi ca m-ai lamurit in privinta balantei biggrin.gif
Dragul meu endless, fiecare , dupa o anumita varsta, actioneaza conform intamplarilor din viata lui si a ceea ce a invatat din ele.Nu am zis ca oricui care ma face sa stramb un pic din nas ii dau flit si gata.Din contra, ma incapatanez sa cunosc persoana respectiva pt a-mi demonstra a mia oara ca aparentele inseala.Insa daca langa o persoana simt o stare ciudata de neliniste si simt ca nu trebuie sa stau cu el/ea , chiar daca abia l-am cunoscut , chiar daca il stiu de mult, plec cat pot de repede.Mie , experienta personala mi-a demonstrat ca instinctele mele functioneaza mult mai bine ca ratiunea, de aceea m-am invatat sa le ascult.Asa ca, oricat am discuta pe tema asta, eu o voi tine pe-a mea, pt ca mie asta mi-a aratat viata, iar tu o vei tine pe a ta, pt ca tie asta ti-a demonstrat viata.
Si, ca tot veni vorba de prejudecati, arata-mi un om care nu are absolut nici o prejudecata, cat de mica ar fi ea...Nu cred ca exista...Desi nu ne place sa recunoastem, fiecare are prejudecatile lui, mai ancorate in realitate sau nu, dar le avem si cu ele traim, caci e un lucru tare anevoios sa scapi de ele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EndLess_Point
mesaj 19 Jul 2003, 10:21 AM
Mesaj #21


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 14 July 03
Forumist Nr.: 465



QUOTE
Si, ca tot veni vorba de prejudecati, arata-mi un om care nu are absolut nici o prejudecata, cat de mica ar fi ea...Nu cred ca exista...Desi nu ne place sa recunoastem, fiecare are prejudecatile lui, mai ancorate in realitate sau nu, dar le avem si cu ele traim, caci e un lucru tare anevoios sa scapi de ele.



stiu ca avem prejudecati, dar nu ar fi frumos sa ii apreciem pe oameni pentru ceea ce sunt si nu pentru ca am fost invatati sa facem niste asocieri gresite sau si mai rau sa ii punem de la inceput in tipare ?

... cat despre intuitie .... nu te pot contrazice, pentru cat oricat de rational as fi, sunt momente cand sufletul imi spune "nu este bine", si gresesc pentru ca ma incapatanez sa cred ca oamenii nu sunt rai, ci doar au fiecare suferintele lor care ii modeleaza mai bine sau mai rau

... cred ca este ok sa tratezi intuitia ca un intrument de a te pune in garda
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 19 Jul 2003, 10:33 AM
Mesaj #22





Guests






Dragul meu, de aceea ma tot chinui si eu sa nu judec lumea dupa aparente sau prime impresii,desi uneori mi se mai intampla si din astea.Si atunci ma gandesc mai bine si mai acord sanse celui sau celei pe care nu-l/o cunosc prea bine.Pt ca, sincer, nici mie nu-mi place sa fiu catalogata dupa aparente sau anumite fraze rostite la o prima intalnire.
Referitor la intuitie: de cand mi-am luat cea mai mare teapa din viata mea, desi tzeapa e putin spus, neascult de intuitie, m-am invatat minte s-o ascult mereu.De asta ma bazez atata pe ea, pt ca stiu ca nu ma minte si nu ma-nseala niciodata. cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Jul 2003, 10:41 AM
Mesaj #23


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240




Repulsia este da, un sentiment care il simti fata de cineva. Ca de ex. cam ce ai simti atunci cand ti-ar spune cineva sa saruti frantuzeste o capra. tongue.gif

Nu este prejudiciu d.p.m.d.v., pentru ca nu incadrez persoana respectiva intr-o categorie generalizata... Crede-ma ca sunt de acord cu tine ca nu trebuie sa judeci pe cineva pana nu-l cunosti mai bine. Dar 1. nu trebuie sa cunosc chiar pe toata lumea cu care intru in contact nevoit si 2. nu e musai ca cineva sa fie placut de toata lumea.

Daca nu-mi place de cineva, nu-mi place, asta e. O fi o persoana cu multe calitati, chiar imposibil sa nu, dar sa fie la el/ea acolo. Ideea cu indiferenta ti-o sustin, dar nu poti chiar sa iubesti pe fiecare in parte.

Si EndLess, te rog sa nu-mi spui ca daca cunosti o femeie care nu-ti place initial, ai sa faci tot ce-ti sta in putinta sa vezi frumosul in ea si ai sa te apropii de ea chit ca nu te atrage. Ca nu te cred, pur si simplu. Idealismul e sublim, dar pus in practica e imposibil in anumite cazuri.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 19 Jul 2003, 11:14 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iarina
mesaj 19 Jul 2003, 11:59 AM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 308
Inscris: 3 April 03
Forumist Nr.: 160



Mi s-a intamplat sa am repulsie fata de o persoana pe care de-abia am intalnit-o iar ce s-a intamplat pe urma mi-a demonstrat ca feelingu' fusese bun. In general totusi, acord majoritatii sansa de a-mi arata ca sunt altfel de cum i-am "simtit" la prima vedere. Si chiar mi-am schimbat "prejucata" despre unii... dar prea putini au fost aceia care mi-au aratat alta fata. Asa cum copiii simt intotdeauna ipocritii, asa si oamenii au un oarecare simt care ii pune in garda vis-a-vis de alte persoane. E normal, numai ca tre sa fii dispus si sa recunosti fata de tine ca te-ai inselat si sa acorzi mai mult credit.


--------------------
Success usually comes to those who are too busy to be looking for it.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 19 Jul 2003, 12:28 PM
Mesaj #25


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Intuitia nu da niciodata gres! Ea nu tine de nici o morala sau slabiciune. Ea nu e subiectiva. E intuitie. Cine ti-o transmite? Depinde de educatia fiecaruia, in ce crede fiecare. Unii ii zic "Inger pazitor" altii EGO la nivel subconstient, in sfarsit , nu intram in detalii. Dar intuitia nu minte ! Ca atare , daca dragostea la prima vedere este acceptata ca posibila, de ce sa nu fie acceptata si repulsia. Omul nu trebuie judecat dupa aparente, cunoastem doctrina, dar cine a zis ca-l judeca? Imi intri la inima sau nu. Clar si fara usa din spate !


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
EndLess_Point
mesaj 19 Jul 2003, 01:20 PM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 14 July 03
Forumist Nr.: 465



nop, nu sunt atat de idealist sa cred ca toti oamenii pot fi iubiti. NU. Vreau doar sa cred, ca, poti gasi ceva interesant la toti.

Ceea ce incerc sa spun, sa evit, si sa va conving este ca repulsia, ca si descriere este un cuvant greu pentru o chestie care in general este doar neplacuta, iritanta sau doar suparatoare.

Repulsia ca si repulsie este atunci cand (nefericit exemplu, dar se incadreaza) cineva te-ar lega de un scaun, ar aduce o farfurie cu o broasca d-aia verde raioasa, i-ar despica burta, si ar incepe sa-mi serveasca continutul cu lingurita

QUOTE
Ca de ex. cam ce ai simti atunci cand ti-ar spune cineva sa saruti frantuzeste o capra

este totusi vorba de o capra .... ai putea incerca comparatia cu o aurolaca de ex. ? Repulsie ? Acelasi fel de repulsie ?

QUOTE
Daca nu-mi place de cineva, nu-mi place, asta e. O fi o persoana cu multe calitati, chiar imposibil sa nu, dar sa fie la el/ea acolo.

exact ceea ce spun si eu ... nu este repulsie, doar ca ! ... nu iti place

QUOTE
Si EndLess, te rog sa nu-mi spui ca daca cunosti o femeie care nu-ti place initial, ai sa faci tot ce-ti sta in putinta sa vezi frumosul in ea si ai sa te apropii de ea chit ca nu te atrage


nu as putea spune ca fac tot ce imi sta in putinta, dar da, o las sa imi arate CINE este.

Cat despre "placut", faci referire probabil la /// placut, ne placem, ne atragem reciproc, poate iese ceva ///. Nu, aici tine de cu totul altceva, daca iti place o femeie de la bun inceput, iti place, daca nu, nu. Si daca iti place dupa, probabil te-ai indragostit de persoana din interior si nu de femeia de afara

Acum cateva luni mi-am schimbat locul de munca, in aceeasi firma dar in alt oras, iar intamplarea face ca in ultimii 2 ani si ceva sa lucrez impreuna cu multe femei (majoritatea intre 23-29 ani). Ne-am inteles minunat as putea spune, dar DUPA o perioada in care ne-am cunoscut, acceptat, inteles. Este ca intr-o relatie, dar fara sex.
Dupa ce m-am mutat, lucrez doar cu una in birou si inca vreo 3 in biroul alaturat. La prima vedere, cea din birou era o scorpie (de 24 de ani) care a avut un comportament mizerabil la inceput. In schimb, alta de 29 de ani, foarte amabila, saritoare, etc.

Acum, dupa ce a trecut ceva timp (5 luni), cu colega de birou ma inteleg bine, ne completam , ne ajutam, ne acoperim, etc, in schimb cea din biroul alaturat s-a dovedit a fi o persoana extrem de egoista, cu o viata in care ei trebuie sa-i fie bine si restul ... daca ma ajuta cu ceva, ok, daca nu, neimportant. De unde atitudinea de la inceput, de ce a renuntat la ea sau daca a urmarit ceva ? habar n-am, si nici nu ma intereseaza.

QUOTE
Intuitia nu da niciodata gres!


pe ce baza faci aceasta afirmatie fara echivoc ? da, este buna, da in cele mai multa cazuri este buna sa te previna, dar de aici pana la categoricul niciodata mai este multa cale. Si daca imi dai voie, nu exista niciodata exista doar teama noastra de a nu fi pusi fata in fata cu inevitabilul

este usor si simplu sa hotarasti ce este bine sau ce este rau .... dar vine momentul in care trebuie sa alegi care din doua rele este mai mare - si da, intuitia nu minte, dar "te inseala" sau ATUNCI este gresita ... you'll never know

Acest topic a fost editat de EndLess_Point: 19 Jul 2003, 01:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 19 Jul 2003, 01:37 PM
Mesaj #27


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Cand spun intuitie, spun viitorul apropiat, adica imediat, acum. Ca dupa aceea reusiti sa va "modelati" reciproc, asta dupa ce ai inghitit si tu si persoana in cauza destule "imagini de broasca raioasa"! Nu compara situatia "acceptarii" situatiei, si schimbarea rolurilor pe parcurs. Asta cere timp, iar instinctul sau intuitia are la baza ideea imediata, fara a intelege acceptiunea. Nu e o conditie ca cei care se resping din primul moment, sa nu se atraga mai tarziu. Dar atunci se resping !!! Fara nici un motiv concret!

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 19 Jul 2003, 01:38 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gand
mesaj 22 Jul 2003, 12:00 PM
Mesaj #28


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 9 July 03
Forumist Nr.: 441



Sunt destul de rezervata in ceea ce priveste prima impresie..pt ca stiu ca s-ar putea sa ma insel, de abia de pe la a 5'cea impresie stau pe ganduri, am glumit..

Cat priveste repulsia..pe cei doi oameni ii cunosc de ceva ani, iar repulsia e constanta doar ca nu arat, ar fi chiar culmea:)). Sunt constienta ca si ei sunt oameni buni in sufletul lor, ca fiecare din noi are ceva bun..cred ca e o diferenta intre a dezaproba atitudinea cuiva si repulsie (nu stiu din ce se trage)..


--------------------
"Libertatea consta in a spune DA"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:34 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman