HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Reply to this topicStart new topic
> Biblia Sau Sfanta Scriptura, istoria textului, istoria canonului, inspiratia si autenticitatea
IoanV
mesaj 4 Dec 2008, 09:01 AM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Papy, cred ca ai o problema in a intelege relativitatea credintei oamenilor. In Biblie Dumnezeu afirma ca va judeca lumea dupa anumite criterii, in Coran dupa unele relativ asemanatoare, etc.. Poti sa primesti poruncile sau invatatura lui Iisus daca esti crestin si sa le refuzi, cel putin partial daca esti, de ex., musulman. Faptul ca tu ai primit Biblia ca pe cartea de capatii si judeci totul din perspectiva credintei tale nu te indreptateste sa crezi ca e singura sursa posibila pentru invatatura religioasa. In ce masura este mai buna decit alta, e o alta discutie, ideea este ca respectul altora pentru Biblie poate fi chiar mai mic decit respectul tau pentru Coran sau Vede.
Asa cum legile unui stat sunt obligatorii pt. cetatenii lui, asa si cu credintele, esti in alt stat, ai alte legi. Un musulman te poate judeca dupa legea lui dupa cum tu il judeci dupa legea ta.
Invatatura transmisa prin cartile Bibliei se adreseaza celor care cred ca ele sunt cu adevarat importante. Pentru cei care nu le apreciaza, ele sunt precum pietrele pretioase in troaca porcilor, adica inutile.
Stiu ca tu vrei sa impui universalitatea acestor invataturi, dar pina acum nu am vazut decit un atasament irational fata de ele. Poate mai util ar fi sa incerci sa explici de ce ar trebui sa renunte un musulman la Coran, etc. decit sa incerci sa impui Biblia cu forta, ca unica adevarata si revelata...
Privind lucrurile detasat tu esti precum copii care se cearta fara argumente sustinind ca masinuta fiecaruia e mai frumoasa, mai buna, etc., dar nu le lasa din brate ca sa le puna la intrecere... Asta trecind dincolo de faptul ca frumusetea si chiar utilitatea sunt chestiuni pe gustul fiecaruia, foarte subiective....


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Dec 2008, 09:47 AM
Mesaj #107


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Stimate Clopotel, te-as numi in cel mai prietenesc mod NEFERICITULE, tu nu intelegi ca Scriptura este dovada dupa care v-a judeca Dumnezeu lumea?
Asa si ce legatura are asta cu discutia de fata?!
Dupa cum faci rationamentele uneori ma intreb sincer daca poti trece singur strada, caci e greu de crezut ca un om (matur ca varsta din ce spui tu) nu poate intelege asa lucruri simple, mai ales ca ii sunt spuse, chiar scrise, foarte clar, negru pe alb... Iata chiar si in citatul ce-l dai, chipurile ca sa-ti argumentezi aberatia cum ca Scriptura este pentru toata lumea indiferent de credinta lor... Iata perla de logica la tine:
QUOTE
Romani 3

19 Ştim īnsă că tot ce spune Legea, spune celor ce sīnt supt Lege, pentruca orice gură să fie astupată, şi toată lumea să fie găsită vinovată īnaintea lui Dumnezeu.

TOATA LUMEA este sub Lege, deci "se refera" Scriptura la toata lumea si tu minti impreuna cu cultul tau carora nu va place aceasta carte
Tocmai ca nu zice ca toata lumea este sub Lege, ci doar cei care au primit Legea...Deci ce am subiniat eu cu rosu: Ştim īnsă că tot ce spune Legea, spune celor ce sīnt supt Lege este foarte clar, adica tot ce spune Legea, este spus doar celor care sunt sub Lege, sub aceasta Lege ca sa fie mai pe intelesul tau.... Ateii, paganii, budhistii, necrestinii, prin urmare si tu, nu sunt sub aceasta Lege. (desi strict vorbind acolo Pavel se refera la Legea Veche, a VT, care era numai pentru evrei, dar prin extensie putem intelege fara doar si poate si Legea Noua, Lege care desigur este numai pentru crestini, ca doar crestinii au primit-o.
Prin urmare, afirmatia mea cum ca Scriptura (adica Biblia, cartea in sine) este numai si numai pentru credinciosii din Biserica lui Hristos, si nu pentru toata lumea, fie ei atei, necredinciosi, budhisti, pagani, libercugetatori etc..., este in continuare valabila...
Apoi mai faci o greseala de intelegere... Expresia "Toata lumea" se refera doar la grupul de credinciosi iudei/crestini, nu si la atei si budisti... E ca atunci cand cineva fiind intr-un grup, intr-o sala sa zicem, spune:" toata lumea sa asculte ce spun eu", sau "toata lumea sa vine dupa mine"... Este logic ca se refera doar la aceia din grupul lui, nu la toti oamenii de pe glob... Dupa logica asta stramba practic interpretezi dupa mintea ta toata Scriptura... Prin urmare, desi Dumnezeu este al tuturor, inclusiv al ateilor si al paganilor, caci este numai un singur Dumnezeu care a creat toate, Legea Lui o respecta numai cei alesi de El, nu toti oamenii... Dar nici macar despre asta nu este vorba in discutia cu tine, ci doar ca Biblia (cartea) este o carte de lucru a crestinilor, si nicidecum a ateilor sau a budistilor etc. , caci doar crestinilor se adreseaza, dupa cum foarte clar scrie si in ea...

Ai facut pana acum vreo 10 incercari de a nega acest lucru cu Scriptura, dar nu ai facut decat sa confirmi ce spuneam eu si sa-ti negi singur cu Scriptura ceea ce sustine dogma ta...

Dar, mai incearca totusi si cu alte citate, desi recunosc ca discutia cu tine a devenit foarte plictisitoare... yawn.gif Oricum tu te combati singur cu citatele ce le dai, asa ca nici nu are rost sa-ti mai scriu eu ceva...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 4 Dec 2008, 10:46 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 4 Dec 2008, 03:47 PM
Mesaj #108


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Eu ti-am spus ca Scriptura nu se adreseaza tuturor oamenilor, ci doar celor care sunt credinciosi in Biserica lui Hristos,

Tu asta afirmi, iar eu am adus proba biblica care arata ca Scriptura acuza toti oamenii de pacat, de aceea este si nevoie de un Salvator.

Ti-am demonstrat minciuna cultului tau.

Tu incerci sa argumentezi cu cei care sunt trimisi sa propovaduiasca, ceea ce nu are sens, eu stiind forta clar ca propovaduirea si INTELEGEREA SCRIPTURII este pentru biserica lui Hristos, care nu este cultul tau, oricum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Dec 2008, 03:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 4 Dec 2008, 10:01 PM
Mesaj #109


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
E bine macar ca nu mai aduci din nou citate cu care sa te faci de ras...
Sper ca ti-ai dat si tu seama in sfarsit ca in Scriptura nu gasesti nici o carte macar care sa fie adresata tututuror oamenilor, adica si ateilor si paganilor, sau necredinciosilor, sau chiar tie, tu nefiind in Biserica lui Hristos, deci nefiind crestin. Scriptura (cartea, ca vad ca faci confuzie) se adreseaza numai Bisericii lui Hristos. Pentru restul lumii, adica inclusiv pentru tine, este doar propovaduirea Evangheliei de catre preotii Bisericii lui Hristos. Asta spune foarte clar Biblia...
QUOTE
Tu asta afirmi, iar eu am adus proba biblica care arata ca Scriptura acuza toti oamenii de pacat, de aceea este si nevoie de un Salvator.

Iar nu ai inteles ce zice Scriptura... Toti oamenii sunt sub pacatul stramosesc, cel ce vine tocmai de la Adam si Eva...
Nu tuturor oamenilor le este adresata Scriptura, repet... Nu toti oamenii vor fi judecati dupa Scriptura(daca nu au stiut-o)... Imi pare rau ca nu ai inteles acest lucru simplu pana acum... Daca spuneai ca nu-l sti te lamuream demult, dar pe tine in loc sa te preocupe adevarul, nu faci decat hule la adresa lui Dumnezeu si a Bisericii Lui...
Hai acum sa te lamuresc, chiar cu Scriptura, de ce nu toti oamenii vor fi judecati dupa Scriptura, si nici macar dupa Lege, cu atat mai mult este evident ca nu se adreseaza tuturor... Iata ce spune Pavel foarte clar:

11 Căci nu este părtinire la Dumnezeu!
12 Cāţi, deci, fără lege, au păcătuit, fără lege vor şi pieri; iar cāţi au păcătuit īn lege, prin lege vor fi judecaţi.
13 Fiindcă nu cei ce aud legea sunt drepţi la Dumnezeu, ci cei ce īmplinesc legea vor fi īndreptaţi.
14 Căci, cānd păgānii care nu au lege, din fire fac ale legii, aceştia, neavānd lege, īşi sunt loruşi lege,
15 Ceea ce arată fapta legii scrisă īn inimile lor, prin mărturia conştiinţei lor şi prin judecăţile lor, care īi īnvinovăţesc sau īi şi apără,
16 Īn ziua īn care Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, după Evanghelia mea, cele ascunse ale oamenilor.

Ai vazut ce clar te contrazice Pavel si aici? Dar nu numai ca te contrazice, ci iti desfiinteaza dogma cu totul, caci spune, si pe dreptate spune, ca si paganii care nu au Lege, dar din fire fac ale Legii, isi sunt lorusi lege, iar marturia constiintei si judecatilor lor ii invinovatesc, dar ii si apara. Si daca ii apara cu adevarat, au nadejdea mantuirii. Prin urmare se pot mantui si fara Lege, atunci ce sa mai zic de Scriptura, pe care oricum nu o inteleg, cum nu o intelegi nici tu, nefiind crestini, si nefiind nimeni langa ei ca sa le-o lamureasca... Langa tine sunt destui care ar putea sa-ti lamureasca Scriptura, dar tu Il respingi pe Dumnezeu, prin urmare "pacatul tau ramane", asa cum le zicea Iisus fariseilor care se laudau ca ei nu sunt orbi, ci vad foarte bine: Iisus le-a zis: Dacă aţi fi orbi n-aţi avea păcat. Dar acum ziceţi: Noi vedem. De aceea păcatul rămāne asupra voastră. Exact asta este situatia ta cand respingi, dar nu numai ca respingi, dar mai si hulesti, Biserica lui Dumnezeu, ca zici tu ca vezi ce zice Scriptura... Dar ai vazut si singur ca Scriptura te-a contrazis peste tot, fara exceptie, si cu toate acestea persisti in greseala intentionat..

Acest topic a fost editat de Clopotel: 4 Dec 2008, 10:18 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 5 Dec 2008, 01:11 AM
Mesaj #110


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Nu scrie nicaieri ca Scripura NU SE ADRESEAZA TUTUROR OAMENILOR dupa cum nu scrie nicaieri in Scriptura ca Maria este PURUREA FECIOARA.

Scriptura este Legea lui Dumnezeu, care se adreseaza TUTUROR OAMENILOR.

Numai un anumit cult face pe interesantul cum ca el ar fi si Scriptura si tot ce tine de crestinism rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Dec 2008, 09:59 PM
Mesaj #111


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Nu scrie nicaieri ca Scripura NU SE ADRESEAZA TUTUROR OAMENILOR

Ba da, scrie foarte exact cui se adreseaza... Pana acum eu ti-am dat vreo 10 exemple clare ca asa este, ai mai dai si tu inca vreo 10 in incercarea ta disperata ca sa ma contrazici, dar toate citatele ce le-ai dat au aratat exact ce spuneam si eu: Scriptura este numai pentru credinciosii din Biserica lui Hristos, adica numai pentru crestini, caci doar lor le este adresata... Pentru restul lumii, preotii lui Hristos din Biserica lui Hristos, le propovaduiesc acestora Evanghelia lui Hristos.

Ti-am cerut sa arati macar o singura carte din Biblie, care este pentru altcineva decat pentru credinciosii din Biserica, si nu ai fost in stare sa indici o singura carte macar, asa ca nu faci decat sa te autosugestionezi repetandu-ti ca Biblia ar fi pentru atei, pentru tine, pentru alti necredinciosi, pentru budhisti, pentru libercugetatori etc. Asa ceva nu scrie in Biblie, si iti dai seama ca acest lucru practic darama toata dogma ta, ca nu mai are nici o baza. Te gandeai ca doar Biblia (pe care nici pana acum nu sti de unde o ai si de ce este inspirata de Dumnezeu) este baza dogmei tale, dar acum ai vazut clar ca Biblia te contrazice direct, caci ea nu face casa buna cu impostorii...

Dar tu esti liber sa crezi in ce vrei in continuare, cine cui ii pasa? Mie nu... Prin urmare eu ma opresc aici in ceea ce te priveste, pana iti recunosti impostura in primul rand fata de tine...

***********************************

Sa continui cu ce incepusem...
Cate ceva, pe scurt despre Levitic, sau cartea a 3-a a lui Moise. Se mai numeste si legea jertfelor, pentru ca ea cuprinde regulile si randuiala serviciului levitic, serviciului preotiei, tinerea sarbatorilor, si jerfele Legii Vechi. Ca toate cartile Scripturii, si aceasta carte nu este pentru toata lumea, ci numai pentru poporul evreu, poporul ales de Dumnezeu, care popor credea in Dumnezeu. Dovada este chiar in inceputul cartii Leviticului:
1 Īn vremea aceea, chemānd pe Moise, Domnul i-a grăit din cortul adunării şi i-a zis:
2 "Grăieşte fiilor lui Israel şi le spune:

Cartea aceasta este in stransa legatura cu Iesirea.
Sa spun cateva cuvinte despre jertfe, deoarece mi se pare interesant de aflat, si poate multi nu stiu...

Jertfele dpdv al scopului se impart astfel:
- pentru adorarea si preamarirea lui Dumnezeu (lautreutic)
- pentru multumire lui Dumnezeu (euharistic)
- pentru obtinerea de daruri de la Dumnezeu (de cerere)
- de impacare cu Dumnezeu (expiator)

Cu privire la materie, jertfele se impart in jerfe sangeroase si nesangeroase.
Cele sangeroase sunt:
- olocaustele sau arderile de tot
- jerfele de expiere
- jertfele de pace
Jerfele sangeroase se aduceau dintre animalele domestice curate si fara defecte corporale.
Jerfele nesangeroase, potrivit Legii, acestea se aduceau din produsele agricole, boabe prajite, paini nedospite unse cu untdelemn, faina de grau etc. La fiecare jertfa nesangeranda se adauga sare si tamaie, exceptandu-se jertfa pentru pacat si gelozie.
Paine dospita se aducea numai la sarbatoarea Cincizecimii.

Cu privire la sarbatori, erau sarbatori sabatice si anuale.
Mai in detaliu, despre sarbatori, o sa scriu intr-un mesaj viitor, daca nu cumva scrie altcineva care stie intre timp...

Ne vedem dupa 15 ianuarie, caci pana atunci nu cred ca voi mai putea intra de acolo de unde voi fi...
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi voua!
Doamne ajuta!


Acest topic a fost editat de Clopotel: 5 Dec 2008, 10:07 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 6 Dec 2008, 11:04 AM
Mesaj #112


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Tu nu ai voie să iei un vers unde scrie că este adresată epistola către adunarea cutare și să extrapolezi că SCRITURA NU SE REFERĂ LA TOȚI OAMENII.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Dec 2008, 11:43 PM
Mesaj #113


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Papy, dar nu este clar ca ce scrie in Corinteni de ex. trebuie respectat doar de catre credinciosii din Corint, nu si de alti oameni?

Iar cele zece porunci... Ce sa zic... D-zeu spune foarte clar:
2. Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pămāntul Egiptului şi din casa robiei.
3. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine!
4. Să nu-ţi faci chip cioplit...............


Deci este clar ca cele zece porunci trebuie sa fie respectate numai de catre evrei, nu si de alte neamuri, nu? Caci numai pe evrei i-a scos D-zeu din robia Egiptului. wink.gif

Ba daca stau si ma gandesc bine, cei pe care i-a scos D-zeu din Egipt au murit toti... Evreii de azi nu mai au nici un motiv sa respecte poruncile, ca nu lor le-au fost adresate. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 8 Dec 2008, 11:30 PM
Mesaj #114


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Da, tocmai asta e contradictia pe care o provoaca concluzia cultului lui Clopotel.

Avem un sistem de propozitii legate prin SI, deci nu putem avea contradictie, altfel tot sistemul cade.

Orice concluzie biblica trebuie sa nu contrazica NIMIC ALTCEVA din Biblie.

Ce sustine Clopotel contrazice multe alte versuri, care spun ca ORICINE calca o porunca, va fi judecat.

Insa, la el este o problema majora: daca recunoaste una din greseli, celellalte urmeaza automat, iar el nu vrea sa-si puna cultul in pozitia de ignoranti tocmai ai cartii cu care se dau mari in fata lumii.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Oct 2009, 02:33 PM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In atentia lui Clopotel & Co. !

Biblia a fost tradusă tradusa hmm.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 04:30 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman