HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

 
Reply to this topicStart new topic
> Sistemul Economic Actual, O iluzie?
actionmedia
mesaj 7 Oct 2008, 10:01 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Incurajat sau mai degraba impulsionat de evenimentele de pe pietele financiare din ultima vreme, am decis sa imi fac timp pentru a imi exprima niste idei pe care le aveam mai demult cu privire la sistemul economic actual. Voi incerca sa scot in evidenta problemele pe care le vad eu in sistem si voi incerca sa argumentez de ce consider ca este un sistem pagubos.
Elementul central al unui sistem economic este profitul. El este prezent in orice forma de organizare economica (inclusiv in economiile centralizate) dar este mult mai vizibil si cu impact mult mai mare in economiile de piata. De fapt profitul este principalul factor care mobilizeaza capitalurile. Profitul este motivatia oricarui intreprinzator de a concepe si de a implementa un sistem de producere si furnizare de bunuri si/sau servicii.
Dar de la profit incep si problemele. Oamenii sunt lacomi. Trag de economie la maxim pentru a-si atinge scopurile adica pentru a-si maximiza profitul. Pentru ca elementul central este profitul si prioritatea numarul 1 a oricarei intreprinteri este maximizarea profitului apar tot felul de efecte secundare de cele mai multe ori daunatoare, in special despre aceste efecte secundare as vrea sa vorbesc.
Unul dintre efectele secundare este "consumul". Nu e nimic grav sa consumi atat cat ai nevoie. Problema apare atunci cand "consumi" mai mult decat ai nevoie sau faci risipa. In goana dupa profit, intreprinzatorii au invatat sa existna limitele nevoilor, sa creeze (a se citi, sa induca) noi nevoi sau sa creeze dependenta de anumite produse, determinand consumul lor periodic.
Citeam undeva un articol (nu am timp sa il caut acum) in care se spunea ca o crestere a productivitatii muncii sau a eficientei utilizarii unei resurse, nu va duce la un consum mai redus al acelei resurse ci dimpotriva, va spori consumul. Si tind sa ii dau dreptate. De exemplu daca se reduce consumul unui motor, iar acesta va da randament mai mare cu consum mai mic de combutibil, oamenii nu se vor multumi sa economiseasca banii pe combustibil si se vor plimba mai mult cu masina, consumand in final mai mult combustibil.
Observ in jurul meu ca traim pentru a consuma. O cafea la o cafenea costa 10 lei!!! Daca ai bea aceeasi cafea acasa probabil ca te-ar costa nu mai mult de 50 de bani (si asta daca iti iei o cafea scumpa si o prepari la un aparat casnic energofag). Si totusi lumea da banii pe cafeaua de la cafenea, pentru a socializa, pentru a iesi in lume.
La fel cum lumea da banii pe haine. masini sau vile de fite tot din acelasi motiv, pentru a impresiona pe altii, pentru a iesi in fata. Iar aici este locul unde majoritatea intreprinzatorilor speculeaza si produc profituri imense. Nu am facut un calcul, dar daca s-ar elimina toate fitele si toate profiturile unflate si daca toata lumea ar trai decent si ar consuma cat are nevoie, cred ca viata ar fi de cel putin 10 ori mai ieftina.
Ma opresc aici, pentru ca mai am alte treburi, dar promit sa revin.
E deschis la comentarii smile.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 7 Oct 2008, 06:18 PM
Mesaj #2


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



iti explica helmuth imediat cum e cu placerile ieftine
eu o sa o iau pe alte cai... o sa iti spun ca barbatilor le plac femeile sexy... si undeva in creierul lor e o linie de cod care zice ca nu conteaza cat e de naspet tipul, daca poate poza in consumist de frunte femeile il vor place pentru ca ... in creierul femeilor e o alta linie de cod care le face sa le placa tot felul de chestii scumpe in cantitati fara rost (mii de pantofi si posete daca s-ar putea

fara astea nu am progresa... am fi ramas la placeri ieftine... copulatul doar de dragul indicelui demografic


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:43 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman