HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Poate Fi Invatat Adevarul?
mafalda
mesaj 13 Sep 2008, 12:21 PM
Mesaj #36


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 11 February 04
Forumist Nr.: 2.191



Omul invata, adica memoreaza niste informatii care-i vin in mod liber sau fortat..In functie de capacitatea lui intelectuala si de calitatea informatiilor detinute, omul poate ajunge la niste concluzii daca rationeaza..In functie de psihic, el vrea si accepta sau nu un anumit "adevar"..Care poate sa fie adevar sau neadevar pt o alta parte din oameni..Majoritatea nu accepta adevarurile grele, dureroase, care supara sau care le pun intelectul in dificultate..Chiar doresc sa fie mintiti frumos, se complac in ignoranta, se refugiaza in droguri, alienare mintala, religii si multe prostii la TV sau in gasti de cartier.
Democratia inseamna sa lasi omul sa greseasca, chiar sa-l ajuti sa vada stramb lumea, sa se autodistruga.
Sper ca am spus niste adevaruri care nu vor supara pe acest forum.
Incurcate mai sunt caile Domnului si ale Diavolului.

Acest topic a fost editat de mafalda: 13 Sep 2008, 12:32 PM


--------------------
""Cine nu ma poate intelege sa se considere fericit.""
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mafalda
mesaj 15 Oct 2008, 02:56 PM
Mesaj #37


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 11 February 04
Forumist Nr.: 2.191



Da, si ADEVARUL poate fi invatat din carti, numai ca nu-l gasesti nicaieri, asa la liber..
Iar daca l-ai invatat de undeva, trebuie sa-l si verifici indelung.
Mult mai usor este sa-l cauti singur, sa-l descoperi cu putin efort pe propria piele..Poate supravietuiesti.
Iar daca ai ajuns aici, il vei pastra si tu la secret.

Acest topic a fost editat de mafalda: 15 Oct 2008, 03:05 PM


--------------------
""Cine nu ma poate intelege sa se considere fericit.""
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 26 Oct 2008, 09:45 PM
Mesaj #38


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



citesc posturile voastre, de altfel interesante, si ma crucesc. ce discutii sint astea in conditiile in care nimeni nu a pus macar problema definitiei adevarului.

daca cercetati pe internet gasiti o chestie incredibila: nu exista o definitie pentru termenul "adevar", doar descrieri, analogii, exemple, pareri, toate folosind cuvinte nedefinite sau mascat-nedefinite.exista chiar teorii ale adevarului ceea ce arata gravitatea problemei.

in aceste conditii nu ar fi normal sa definim putin termenul acesta ca sa stim despre ce vorbim?

hai sa vedem si un exemplu. daca las din mina un obiect el cade. de ce cade? pai il atrage pamintul (exista o forta gravitationala care actioneaza asupra obiectului). newton a inteles asta si a dat o teorie care este folosita si azi de la constructii la zborurile cosmice.

deci existenta gravitatiei este un adevar si el este sustinut de corectitudinea teoriei in baza careia se fac, de exemplu, zborurile cosmice.

nu cred ca cineva poate contesta acest adevar al existentei gravitatiei.....dar cineva a contestat asta, cineva care chiar stia ce vorbeste: albert einstein.

el zice:nu exista nici o forta de gravitatie. ceea ce vedem este un efect al deformarii spatiului din cauza prezentei masei. un corp nu stie de existenta altui corp pentru ca nu exista o forta emanata de celalalt corp.

ce se intimpla este ca primul corp interactioneaza doar cu spatiul din jurul lui iar daca acel spatiu este deformat, aceasta deformare va face corpul sa mearga in directia deformarii maxime care, intimplator este char acolo unde se afla al doilea corp.

deci, care este adevarul? exista sau nu gravitatie?

vedeti deci ca nu este usor sa dam o definitie termenului de adevar....stiind asta cum sa inteleg posturile de pina acum?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Oct 2008, 09:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ilie
mesaj 29 Oct 2008, 06:02 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(Mihai @ 30 Jul 2008, 12:01 AM) *
putem invata adevarul?

da. cu perceputul e mai greu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 29 Oct 2008, 11:47 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
vedeti deci ca nu este usor sa dam o definitie termenului de adevar....stiind asta cum sa inteleg posturile de pina acum?


vezi aici: Ce este Adevărul? rolleyes.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 2 Nov 2008, 09:50 PM
Mesaj #41


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



QUOTE(Erwin @ 29 Oct 2008, 11:47 PM) *
vezi aici: Ce este Adevărul? :rolleyes:



erwine,
daca tu vrei sa discuti discutii, este in regula dar declara si tu asta de la inceput. nu exista definitie pentru nici unul din termenii importanti cum ar fi adevar, realitate, cunoastere....avem doar discutii care se intind pe 3000 de ani,

citeste definitiile din britannica, din webster si de unde vrei tu. peste tot se dau pseudodefinitii, folosind cuvinte nedefinite sau cu logica de tip "muscatura de coada" (adevarul este in acord cu realitatea iar realitatea contine ceea ce este adevarat...).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 2 Nov 2008, 10:44 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



am sugerat că definiţia adevărului o discutăm pe alt topic, aici se dorea să se dezbată dacă poate fi el īnvăţat. Ce părere ai? Poate fi īnvăţat sau nu? Īnţelegānd prin adevăr ceea ce īnţelege toată lumea.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 30 Nov 2008, 02:59 PM
Mesaj #43


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



QUOTE(Erwin @ 2 Nov 2008, 10:44 PM) *
am sugerat că definiţia adevărului o discutăm pe alt topic, aici se dorea să se dezbată dacă poate fi el īnvăţat. Ce părere ai? Poate fi īnvăţat sau nu? Īnţelegānd prin adevăr ceea ce īnţelege toată lumea.


erwine,
iti inteleg frustrarile, inteleg ca-ti stric jucaria dar problema este foarte serioasa iar tu vrei sa discuti discutii.....cum vrei sa stiu daca pot invata adevarul daca nu stiu ce e aia adevar? eu am o colectie de ceea ce cred ca este adevarul pentru mine dar sigur ca adevarurile mele nu sint identice cu adevarurile altora. unele adevaruri le-am invatat direct de la altii, alte adevaruri le-am invatat indirect ("....nu este adevarat ce au zis unii....") iar alte adevaruri le-am dedus cu mintea mea proprie. unde o fi invatarea in acest proces si unde contributia mea?...... (fii atent erwine ca inca nu am intrebat ce e aia, da' exact, "a invata").....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 3 Dec 2008, 01:10 AM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
iti inteleg frustrarile, inteleg ca-ti stric jucaria dar problema este foarte serioasa iar tu vrei sa discuti discutii

nu e "jucăria" mea şi nici nu mă simt frustrat, ce vezi neserios īn a separa cele două lucruri: adevărul īn sine şi īnvăţarea lui?

... sunt ochi şi urechi rolleyes.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman