HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

 
Reply to this topicStart new topic
> Radovan, Un Patriot Tradat. Imi Pare Rău, Prietene.
cesiodones
mesaj 23 Jul 2008, 04:17 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 23 July 08
Forumist Nr.: 11.820



Imi pare rău, Prietene, îmi pare rău, radovan.

"radovan
M-am gândit cum să-i scriu numele: clasic, cu majuscule, cu minuscule.

Am ales ultima variantă. Cu majuscule ar fi fost prea patetic. Clasic, nu-i nimic normal în ceea ce se întâmplă acum. Nu-i normal ca un patriot să fie acuzat de crime împotriva umanităţii şi apoi, ăn văzul întregii lumi, să fie asasinat prin indolenţă.

Nu-i normal ca un popor, o ţară, vecină şi prietenă să fie sfârtecată la graniţele noastre şi noi, românii cei toleranţi să nu îi dăm ajutor. Căci aşa s-a înâmplat cu numai câţiva ani în urmă când Jugoslavia a fost jertfită la graniţele noastre. Mitingurile de solidaritate n-au reuşit să adune mi mult de vreo 500 de participanţi. Potentaţii acelor vremuri au permis (fără a cere părerea nimănui) atacatorilor vecinilor noştri, a bunilor noştri vecini, să se folosească de aeroportul Kogălniceanu. Ba mai mult au scris hârtii din care reiese că ei, atacatorii pot ataca pe oricine de pe teritriul român fără a cere părerea, sau anunţa pe nimeni, darămite poporul român.

Nu-i normal ca la Haga, tribunalul care are de discutat DREPTURILE OMULUI sa muşamalizeze asasinatele comise de agresori şi să le dea câştig de cauză tot lor. După ce doamna cea bătrână a fost debarcată, de ciudă a scris o carte recunoscând atrocităţile celor pe care i-a apărat şi pe care i-a albit prin hotărârile ei.

Nu-i normal ca dreptatea să fie colorată politic şi bunul simţ să dispară.

Nu-i normal să fii considerat prost numai pentru că nu ai bani şi să fii considerat deştept numai pentru că îi ai. Hoţii au cei mai mulţi bani.

În toată această lume anormală, la 13 ani după asasinarea Ţării Vecine şi Prietene, ultimul nume al rezistenţei de pe vremea aceea, Radovan K, a fost trădat de cei pe care i-a slujit. Acelaşi tribunal încearcă, ca pe vremea Inchiziţiei, să-l determine la sperjur. Şi nu poate. Încă.

La fel ca Solobadan Miloşevici, va fi torturat, redus la tăcere (i se tăia microfonul oridecâte ori spune adevăruri de netolerat pentru urechile asasinilor) şi, în ultimă instanţă, ucis sub privirea impasibilă a unei umanităţi dezumanizate.

Să nu vă imaginaţi, scumpi concetăţeni că nu vă priveşte. Nu ! Ne priveşte pe toţi. Acest ultim abuz va avea grave urmări asupra noastră a tuturor. Asupra viitorului nostru şi asupra viitorului urmaşilor noştri.

Planul mârşav de ne transforma înt-o naţie de sclavi va funcţiona şi copiii copiilor noştri vor fi servitorii lor pentru totdeauna. Libertatea noastră, atât de scump plătită prin vieţile atâtor străbuni nu va mai fi decât o extrem de vagă amintire. Dacă va mai rămâne şi atât.

Radovan este ultima jertfă cu nume sonor, ultima jertfă pe care o trecm, din nou, sub tăcere în vâltoarea grijilor de zi cu zi: cum să ne platim ratele la bancă la care ne-am îndatorat crunt, pentru un televizor, o maşină de spălat şi un aragaz. Cum să obţinem pentru copii noştri un acoperiş deasupra capului acum, când le-a venit vremea de măritiş şi însurătoare. Să nu apuce să ne dorească moartea ca să ne obţină apartamentul. Cum să ne ajutăm nepoţii să facă o şcoală şi să le oferim posibilitatea de a scăpa de mizeria lipsurilor zilnice.

Toate astea ne vor face să-l uităm pe Radovan şi să-l lăsăm singur cu acuzatorii lui nemiloşi şi josnici.

Imi pare rău, Prietene, îmi pare rău, Radovan. Mai mult de atîta, eu nu pot să fac. Dar să ştii, vreau să ştii, că un fiu al poporului român se gândeşte la tine cu respect şi compasiune."
Sursa: http://ioniliescu.wordpress.com/2008/07/20...cutii/#comments

SONDAJ:
Radovan Karadzici, Erou sau Criminal de Razboi? - http://www.sondaje.php0h.com/radovan.php
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jul 2008, 10:24 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pana la un punct Radovan poate fi considerat erou, dupa, criminal de razboi. Jugoslavia a disparut din cauza conducatorilor, care nu au stiut sa gestioneze o situatie de criza si au pus interesele personale, nationalismul, mai presus de interesele uniunii de state creata de Tito. Cand conducatorii si poporul mizeaza pe nationalism atunci situatia scapa de sub control si ura naste monstrii precum Srebrenita si alte locuri in care tragedia depaseste imaginatia oamenilor. Radovan a vrut sa faca ceva pentru poporul sarb, din pacate a ales o cale condamnata de comunitatea internationala, crimele de razboi. Romania a ajutat atat cat a putut Jugoslavia, nu putea face mai mult fara sa se expuna sanctiunilor internationale, petrolul furnizat, avioanele flotei civile parcate pe aeroportul Baneasa si multe alte chestii cunoscute sau necunoscute. Radovan a murit, traiasca poporul sarb, eroii mai si mor pentru idealurile lor, important este ca aceste idealuri sa ajute poporul respectiv.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 23 Jul 2008, 12:35 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(marduk @ 23 Jul 2008, 11:24 AM) *
Romania a ajutat atat cat a putut Jugoslavia, nu putea face mai mult fara sa se expuna sanctiunilor internationale, petrolul furnizat, avioanele flotei civile parcate pe aeroportul Baneasa si multe alte chestii cunoscute sau necunoscute.


si chiar cu acorsul tacit al comunitatii internationale, as putea adauga ... cita vreme nu depaseam o anumita limita totul era Ok ...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jul 2008, 12:35 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Blakut
mesaj 23 Jul 2008, 02:25 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



E troll baiatul asta, nu il mai vezi sa posteze pe aici dupa chestia asta. Mesajul suna cam ca mesajele celor de la Noua Dreapta, doar sursa ma face sa rad: ioniliescupress.

In ceea ce-i priveste pe acuzatii de crime de razboi, daca erau asa de patrioti si iubiti de ce sarbii i-au dat cu mana lor tribunalului international? Si mai important, de ce tot sarbii au facut mitinguri prin care se bucurau de arestarea lui?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cesiodones
mesaj 23 Jul 2008, 05:13 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 23 July 08
Forumist Nr.: 11.820



Urechile lui Dabici si Karadzici nu par a coincide

Uitati-va la poza din linkul de mai jos, infatisind urechea lui Dragan Dabici (Radovan Karadzici deghizat). Din toate fotografiile pe care le-am gasit pe internet, cu Radovan acum 10-15 ani, urechile celor doi par a fi diferite, adica Dabici, cel cu barba, nu este Karadzici. Poate gasiti voi niste fotografii mai mari si clare cu Karadzici din profil.

http://www.dragandabic.com/dragan-dabic-devojka.jpg
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jul 2008, 05:33 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 23 Jul 2008, 03:25 PM) *
In ceea ce-i priveste pe acuzatii de crime de razboi, daca erau asa de patrioti si iubiti de ce sarbii i-au dat cu mana lor tribunalului international? Si mai important, de ce tot sarbii au facut mitinguri prin care se bucurau de arestarea lui?

Si ce-ai fi vrut sa faca, sunt niste conditii clare impuse de UE in privinta inceperii negocierilor pentru aderare. Sarbii care au inteles ca fara UE tara lor nu va avea o soarta prea buna sau bucurat, ceilalti probabil ca inca mai spera si mai viseaza la Jugoslavia, o tara prea frumoasa ca sa fie adevarata, visul unui comunist, care nici macar nu era sarb.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 23 Jul 2008, 10:39 PM
Mesaj #7


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



QUOTE
Jugoslavia a disparut din cauza conducatorilor, care nu au stiut sa gestioneze o situatie de criza si au pus interesele personale, nationalismul, mai presus de interesele uniunii de state creata de Tito

Parerea mea este ca nu conducatorii lor au fost principalii vinovati de situatia actuala si de destramarea Iugoslaviei. Nu zic ca nu au avut si ei vreo contributie, dar nu sunt principalii vinovati...
Dupa parerea mea, sarbii sunt cel mai brav popor din regiunea estica a Europei, daca nu chiar din toata Europa. Nu sunt sarb, si nu am nici un interes sa-i laud. Ba din contra, am chiar un ghimpe impotriva lor, caci dupa revolutie, cand romanii se duceau la targurile lor, sau la munca, ii tratatu aproape ca pe niste animale. In schimb ei, au fost bine primiti in Romania, chiar si pe timpul lui Ceausescu, cand din "cuscre" nu ne scoteau... Acum nici in Bisericile Ortodoxe unde sunt majoritatea romani, aud ca nu mai dau voie sa se slujeasca in romaneste, ci doar in sarbeste...

Aici au fost de vina si conducatorii lor, dar si ai nostri, pentru ca daca eram impreuna, si ei si noi, am fi putut realiza multe lucruri bune...

Dar, ce este al lor este al lor... Pe sarbi nu poti sa-i calci in picioare, pentru ca nu se lasa calcati asa cum fac alte popoare...
Ei bine, aceasta calitatea a lor a atras ura altor natii, care si-au luat-o rau in freza atunci cand au vrut sa treaca peste ei... Vezi inclusiv cele doua razboaie mondiale, dar mai ales ultimul... Acum s-au platit doar niste polite, cand unii s-au vazut pe cai mari...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Jul 2008, 09:04 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Draga Clopotel @ 23 Jul 2008, 11:39 PM) *


QUOTE
Dupa parerea mea, sarbii sunt cel mai brav popor din regiunea estica a Europei, daca nu chiar din toata Europa.

Exagerezi, sarbii sunt un popor ca toate celelalte. Comportamentul lor este de tip slav, calaretul cuceritor venit din stepele Asiei care nu stie sa faca compromisuri. Nu stiu daca aceasta atitudine i-a ajutat sau din contra i-a dezavantajat, cert este ca azi neamul lor este divizat in enclave pe intreg teritoriul fostei Jugoslavii.
QUOTE
Ba din contra, am chiar un ghimpe impotriva lor, caci dupa revolutie, cand romanii se duceau la targurile lor, sau la munca, ii tratatu aproape ca pe niste animale. In schimb ei, au fost bine primiti in Romania, chiar si pe timpul lui Ceausescu, cand din "cuscre" nu ne scoteau... Acum nici in Bisericile Ortodoxe unde sunt majoritatea romani, aud ca nu mai dau voie sa se slujeasca in romaneste, ci doar in sarbeste...

Nu exista natiune, stat in jurul Romaniei care sa aiba o parere buna despre tara noastra si in general despre romani. Tratamentul la care suntem supusi este generat chiar de atitudinea noastra, de raspunsul nostru ca popor fata de o situatie data. Blanzi ca mieii si prosti ca berbecii. Ciudat este ca desi in jurul Romaniei traiesc cateva milioane de romani, care sunt supusi la presiuni foarte mari in vederea asimilarii, romanii au ramas vlahi, cu obiceiurile lor, graiul lor, etc. Romania, guvernul ar trebui sa fac mult mai mult pentru acesti romani.
QUOTE
Dar, ce este al lor este al lor... Pe sarbi nu poti sa-i calci in picioare, pentru ca nu se lasa calcati asa cum fac alte popoare...
Ei bine, aceasta calitatea a lor a atras ura altor natii, care si-au luat-o rau in freza atunci cand au vrut sa treaca peste ei... Vezi inclusiv cele doua razboaie mondiale, dar mai ales ultimul... Acum s-au platit doar niste polite, cand unii s-au vazut pe cai mari...

Ultima calcatura au primit-o din partea albanezilor, ilirii nu i-au iertat pentru tratamentul la care au fost supusi de sarbi, mandria sarbilor, dorinta lor de poza in conducatori i-a costat mult. Cat despre rezistenta lor in cel de al doilea razboi mondial, s-a cam exagerat un pic, nemti au trecut prin ei ca prin branza si daca situatia de pe alte fronturi nu se schimba Tito avea sa dispara din istorie mult mai devreme si fara aura aceea de mare partizan.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jul 2008, 01:56 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(cesiodones @ 23 Jul 2008, 05:17 AM) *
Nu-i normal ca un patriot să fie acuzat de crime împotriva umanităţii şi apoi, ăn văzul întregii lumi, să fie asasinat prin indolenţă.

Dar e normal ca in vazul intregii lumi sa intreprinzi un masacru ca cel de la Srebrenica?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Jul 2008, 02:51 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Urechile lui Dabici si Karadzici nu par a coincide

Uitati-va la poza din linkul de mai jos, infatisind urechea lui Dragan Dabici (Radovan Karadzici deghizat). Din toate fotografiile pe care le-am gasit pe internet, cu Radovan acum 10-15 ani, urechile celor doi par a fi diferite, adica Dabici, cel cu barba, nu este Karadzici. Poate gasiti voi niste fotografii mai mari si clare cu Karadzici din profil.

http://www.dragandabic.com/dragan-dabic-devojka.jpg


Nene, te faci ca nu auzi? Pune si celelalte poze, de acum 15 ani, ca sa comparam.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Mar 2016, 10:45 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Karadzic a fost condamnat pentru genocid si atrocitati. Liderii bosniaci musulmani cand vor fi condamnati pentru genocid si atrocitati impotriva sarbilor? Vae victis!
Nu stiu ce-a vrut zica printul al-Hussein:

"Acest verdict istoric ar trebui să reprezinte un punct de cotitură".

"A venit vremea să ne asigurăm că moştenirea sa otrăvitoare nu continuă să afecteze oamenii din fosta Iugoslavie prin nemulţumiri profunde, secrete şi minciuni".

"ar trebui să le dea de gândit liderilor din Europa şi din alte părţi care caută să exploateze sentimente naţionaliste şi să transforme minorităţi în ţapi ispăşitori"
Dar in OM mijlociu si in toata lumea musulmana exista minoritati crestine care traiesc ca niste tapi ispasitori, platind taxe pentru a trai in mijlocul majoritatii. Tot mai mult se discuta despre intentia ca aceste minoritati crestine sa dispara de pe teritoriile in care musulmanii sunt majoritari. Oare printul stie si de aceste probleme sau vede doar la crestini oprimarea minoritatilor.

"Discursul care incită la ură, discriminare şi violenţă este o forţă inflamabilă".
Nu pot sa nu fiu de acord cu aceasta afirmatie, dar trebuie vazut in context apare incitarea, cu care desigur n-ar trebui sa fim de acord, dar in contextul celor intamplate la Paris, Bruxelles, in Europa, poate cineva sa opreasca, sa condamne reactia fireasca, umana a crestinilor in fata intentiilor si presiunilor islamului radical?

Acest topic a fost editat de Marduk: 25 Mar 2016, 10:58 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Mar 2016, 06:48 AM
Mesaj #12


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Voi vi-ti toti nebuni. Un criminal nu e un erou, la cef ca Stalin si Hitler, cica ar fi fost eroi, daca... daca.... darrr, darrr....

Carbuni peste ei, asa cum si-au ales, gata cu puzderia asta.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Mar 2016, 02:09 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Teroretic este corecta afirmatia ta, un criminal n-ar trebui sa fie perceput ca un erou. Dar exista eroi pozitivi si eroi negativi, modul in care cele doua tipuri de eroi isi pun in practica actiunile lor dar mai ales rezultatul acestor actiuni ii defineste ca atare, mai exact ii plaseaza intr-o tabara sau alta. Exemple sunt destule prin istorie, dar am sa ma refer la Karadizc, comparandu-l cu ... Avram Iancu sau Kossuth doua personaje binecunoscute ale istoriei noastre. Revolutionari , cu intentii bune pentru neamul pe care-l reprezentau etc. Ce s-a intamplat dupa ce actiunile lor au luat sfarsit? Deci nu este important ce faci ca erou, sacrificiile, pierderile etc. ci de partea cui se intampla sa cazi la sfarsit si mai ales daca esti invins sau invingator. Entitatea decizionala creeaza si distruge eroii implicati in orice conflict, iar istoria este plina de astfel de eroi, pozitivi sau negativi. Nu vreau sa confundam eroii cu tiranii, dictatorii, desi poate la nivel local pentru unii participanti acesti eroi sa fi fost perceputi ca si dracul pe pamant. Clar o distinctie se paote face intre marii dictatori si EROII locali care lupta pentru cauze, uneori pierdute, dar care raman in folclorul national ca purtatori ai sperantelor neamului, tribului respectiv.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 09:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman