HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Banca De Celule Stem, Prima banca de celule stem din Romania.Ce parere aveti?
Boudicca
mesaj 18 Jul 2008, 06:27 PM
Mesaj #1


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



Am vazut si la TV, am citit si in ziare...ca prima banca de celule stem din Romania functioneaza in Cluj.
Acum femeile insarcinate pot dona sau depozita, pentru uz propriu, celule stem, in prima banca de sange placentar din Romania, care functioneaza in regim privat, incepand din iulie, in Cluj.
Celulele stem, care se recolteaza din cordonul ombilical sau din sangele placentar, sunt folosite in special in cazuri de leucemie - boala din cauza careia mor, anual, peste 4.000 de oameni in toata lumea.
"Laboratorul de depozitare se afla la Cluj, insa, pentru recoltare, colaboram cu toate spitalele judetene din tara. Astfel, orice mama care doreste sa depoziteze sau sa doneze celule stem poate cere sa i se recolteze sange placentar la nastere. Recoltarea sangelui placentar este o procedura simpla, care dureaza intre 30 de secunde si 3 minute", a precizat Sergiu Habago, managerul companiei Cord Blood Center - care detine banca privata de celule stem.
Recoltarea, transportul si procesarea celulelor stem, in cazul mamicilor care doresc sa doneze sange placentar, este gratuita. Femeile care vor sa stocheze celulele stem in banca privata, care vor fi folosite in cazul in care copiii lor se imbolnavesc, trebuie sa plateasca 3.270 lei pentru recoltare si procesare, plus o taxa de 17 euro si TVA - pentru intretinerea celulelor in banca privata.
Managerul Cord Blood Center a mai precizat, ca in cazul donatiilor de sange placentar, cazurile de compatibilitate intre donator si pacient sunt foarte mici, de 1 la 2.000.000. "Doar in cazul fratilor si surorilor, compatibilitatea este de aproximativ 25 la suta", a completat Habago.
Prima recoltare de celule stem s-a facut in Romania in anul 2006, insa, in prezent, unitatile de sange placentar sunt depozitate intr-o banca privata din Slovacia. In banca privata din Slovacia exista peste 3.000 de unitati de sange recoltate din Romania.
Pana acum, in toata lumea, au fost efectuate 10.000 de transplanturi de sange placentar.

Ce parere aveti? rolleyes.gif




--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 18 Jul 2008, 06:53 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Analizand doar mesajul tau, mi se pare mare teapa:
4000 de morti de leucemie pe an inseamna 0.66 la 1 milion sansa sa mori pe an din leucemie. Inmultit cu un 40-50 (de cand femeia are nasterea pana cand femeia moare), iese 0.0026% pana la 0.0033% ca sa mori de leucemie, in timpul vietii.
Daca donarea asta de sange placentar iti scade riscul de deces in caz de leucemie cu 20% (oare?), asta inseamna ca iti da in plus sanse de 0.0005%-0.0006% sa nu mori de-a lungul vietii de leucemie.

Vad ca te costa aproape 1000 de euro. Adica per fiecare instanta de leucemie salvata, te costa la banca asta de sange 1000 de euro / 0.0006% = 150 de milioane de euro!!!!!!!!! F*ck that!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 18 Jul 2008, 08:02 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



dracu stie ... poate ca celulele stem astea or fi folositoare dar asa am eu o impresie cum ca e o noua escrocherie tehnologica buna de prostit masele, un fel de virusul anului 2000 redivivus sau hasteroidu care o sa ne loveasca la fix peste 15 ani haoleu mincati-as


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Jul 2008, 08:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 18 Jul 2008, 11:49 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



accentul cred că ar trebui să cadă pe tratamentul copiilor lor de o serie de boli în care celulele stem s-au dovedit a fi salvatoare, nu pe salvarea mamei de leucemie. E o investiţie cam scumpă, nu şi-o permit multe mame, cu atât mai mult cu cât nici tratamentele pe bază de celule stem nu sunt încă bine puse la punct sau utilizate pe scară largă, dar peste câţiva ani s-ar putea să fie şi atunci ar deveni utilă păstrarea celulelor stem.

Tratamente cu celule şuşă (stem)


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boudicca
mesaj 19 Jul 2008, 10:57 AM
Mesaj #5


ex-nOtHiNg_SwEeT
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.170
Inscris: 14 February 08
Din: lumea mea
Forumist Nr.: 11.273



consider ca asta e o modalitate noua de a fura oamenii, de a scoate cat mai multi bani...desi in Romania cred ca sunt putine acele mame care si-ar permite un astfel de tratament pentru copilul lor. oricum Sistemul Sanitar din Romania e la pamant, ar trebui imbunatite si ar trebui de investit in alte domenii ale medicinii, altele decat tratamentul cu celule stem. in prezent acest tratament e un lux pt romani.


--------------------

" Non, rien de rien
Non, je ne regrette rien
Ni le bien qu'on m'a fait, ni le mal
Tout ça m'est bien égal... "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 21 Jul 2008, 07:57 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Am facut pentru copilul meu recoltare de celule stem cu aceeasi firma care a deschis banca si la Cluj. Ce mi se pare aiurea e pretul, care e acelasi cu cel pe care l-am platit eu, dar pentru stocarea in Slovacia.
Cateva informatii legate de recoltarea si stocarea de celule stem:
- daca v-ati decis sa o faceti, se ia legatura cu un consultant al firmei respective (cel din Timisoara e si el medic) care va povesteste tot ce va intereseaza;
- dupa recoltare, sangele se duce la ei la laborator unde se verifica sa nu fie infestat, apoi se separa celulele stem de restul si se inmultesc de nu stiu cate zeci de ori;
- plata se face numai in cazul in care sangele ajunge neinfestat la banca, in caz contrar, contractul se reziliaza;
- dupa ce se face plata si tot resutul procesului a luat sfarsit, se primeste o hartie prin care se confirma ca celulele va stau la dispozitie. Si acum urmeaza o chestie pe care nu ti-o spun decat in momentul in care ai primit hartia respectiva: deocamdata celulele stem pot fi inmultite de un numar limitat de ori, ca urmare, in cazul folosirii lor pentru tratamentul leucemiei (nu stiu daca e valabil si pentru alte boli sau nu!) nu se pot folosi dacat pana la o greutate corporala de aprox 35kg. Adica daca e nevoie de tratament cu aceste celule, copilul nu trebuie sa depaseasca aceasta greutate (care depinde de cat sange s-a recoltat). Deci asta ar fi un dezavantaj. Eu initial credeam ca le ai acolo si cand ai nevoie de ele, la 10 ani sau la 80, le-ai luat si incepi tratamentul;
- celulele pot fi folosite o singura data, nu de mai multe ori.

Daca merita sau nu sa faceti? Nu pot spune da sau nu. Depinde foarte mult de posibilitatile financiare ale fiecaruia. Eu am stat si eu mult pe ganduri, dar in cele din urma am decis ca e bine. 1000 de euro nu e putin, dar nu e nici un capat de tara asa ca ca daca e sa aiba copilul vreo boala ce poate fi tratata cu metoda asta, mai bine dau acuma 1000 decat sa-mi vand tot ce am mai tarziu.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 21 Jul 2008, 10:24 AM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



mulţumim pentru informaţii, Ovidius! Să-ţi trăiască copilul şi să crească mare şi sănătos fără a avea nevoie de tratamente! thumb_yello.gif

în viitorii ani se vor extinde mult limitele actuale ale tehnologiei, precum şi gama de boli care pot fi tratate cu celule stem.

QUOTE
1000 de euro nu e putin, dar nu e nici un capat de tara asa ca ca daca e sa aiba copilul vreo boala ce poate fi tratata cu metoda asta, mai bine dau acuma 1000 decat sa-mi vand tot ce am mai tarziu.


Întrebare: cât ar costa tratamentul efectiv? dacă numai recoltarea şi păstrarea celulelor stem e aşa de scumpă, s-ar putea să fie de vreo 10 ori mai mult...tongue.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Jul 2008, 10:34 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(Ovidius @ 21 Jul 2008, 08:57 AM) *
Daca merita sau nu sa faceti? Nu pot spune da sau nu. Depinde foarte mult de posibilitatile financiare ale fiecaruia.

Adica daca 150 de milioane de euro este o suma convenabila pentru persoana in cauza (vezi calculul de mai sus) ohyeah.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 21 Jul 2008, 02:52 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Să-ţi trăiască copilul şi să crească mare şi sănătos fără a avea nevoie de tratamente!

Multumesc.

QUOTE
Întrebare: cât ar costa tratamentul efectiv? dacă numai recoltarea şi păstrarea celulelor stem e aşa de scumpă, s-ar putea să fie de vreo 10 ori mai mult...

Deocamdata nu stiu cat ar consta un tratament cu ele, dar macar, am cu ce, vorba aia smile.gif

QUOTE
Adica daca 150 de milioane de euro este o suma convenabila pentru persoana in cauza (vezi calculul de mai sus)

Da, daca faci recoltare doar pentru riscul leucemiei, ai oarecum dreptate (pana in momentul in care vei fi parinte in devenire si vei gandi putin altfel). Insa nu trebuie sa ne gandim doar la leucemie si la alte remedii care sunt acum pe lista (de ex. refacerea unui organ partial distrus.) ci trebuie sa ne gandim in primul rand la viitor. Daca cercetarea in domeniu va da roade atunci e o asigurare de sanatate in plus, daca nu, atunci asta e.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 21 Jul 2008, 05:08 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Asa cum spunea si Ovidius (sa fie sanatos copilasul! mwah1.gif ), 1000 de euro nu e mult, nici putin. Insa cu acesti bani exista o sansa de a ne fi un pic mai bine.

Eu cred ca peste ani vor exista din ce in ce mai multe mame care vor dori sa faca aceasta "investitie"; in urma cercetarilor pe cazurile medicale solutionate astfel, tehnologia va evolua iar sansele de boala(sau evolutia ei) vor fi mai mici. Sunt sceptica doar la modul de intretinere a acestor celule; mai ales in Romania.

La urma urmei, omul este o specie care a supravietuit pana acum si datorita tehnologiei pe care a descoperit-o. Cu credinta si tehnologia inainte si sa fim cu totii sanatosi! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 21 Jul 2008, 06:38 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(LINICA @ 21 Jul 2008, 06:08 PM) *
La urma urmei, omul este o specie care a supravietuit pana acum si datorita tehnologiei pe care a descoperit-o. Cu credinta si tehnologia inainte si sa fim cu totii sanatosi! smile.gif


da, dar tehnologia sa fie ... tehnologie, nu praf in vint

hmmm, am sa deschid si eu o banca din asta in care, pentru modica suma de 299.95 euro, voi pastra in conditii sterile 50 ml singe si 50 mmp de piele de la donatori de cel mult 18 ani, cu ajutorul carora, atunci cind acestia or sa fie batrini peste 60 de ani si o sa le cada dintii, o sa ii ajut sa le creasca al treilea rind de dinti thumb_yello.gif chipurile o sa amestec io p-acolo ceva extract de crocodil sau rechin, la unu din astia stiu ca le cresc noi dinti mereu ... et voila!

oare o functiona?!?

eu zic ca da. cine naiba sa-mi mai dea de urma peste 40 de ani, mai ales prin bermude, bahahamas si alte alea ...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 21 Jul 2008, 11:42 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE
Daca cercetarea in domeniu va da roade atunci e o asigurare de sanatate in plus, daca nu, atunci asta e.

QUOTE( @ 21 Jul 2008, 06:08 PM) *
Asa cum spunea si Ovidius (sa fie sanatos copilasul! mwah1.gif ), 1000 de euro nu e mult, nici putin. Insa cu acesti bani exista o sansa de a ne fi un pic mai bine.

Hai sa-ti dau alta problema de meditatie:
Sa presupunem ca traiesti in SUA si castigi 70000 de dolari pe an (impozabil), adica esti pe undeva pe la clasa medie. Probabil ca iei in mana un 4000 pe luna (din care dai pe ipoteca vreun 1300 sa zicem). Ai nevasta si 2 copii, si, cum ei depind financiar de tine, iti faci asigurare pe viata. Ai optiunea sa-ti faci asigurare de 1 milion cu 120$/luna sau de 10 milioane cu 1200$/luna sau de 20 de milioane cu 2400$/luna. Pe care o vei alege tu?

QUOTE
pana in momentul in care vei fi parinte in devenire si vei gandi putin altfel

Pai ca parinte ar trebui sa fii mai precaut la risipirea banilor pe prostii si sa-i folosesti ca sa-i asiguri un viitor mai bun copilului tau (de exemplu, sa ii cumperi certificate de trezorerie, etc).


QUOTE
Eu cred ca peste ani vor exista din ce in ce mai multe mame care vor dori sa faca aceasta "investitie"; in urma cercetarilor pe cazurile medicale solutionate astfel, tehnologia va evolua iar sansele de boala(sau evolutia ei) vor fi mai mici.

Wishful thinking! Sau, ca sofism, argument din viitor.

QUOTE
Sunt sceptica doar la modul de intretinere a acestor celule; mai ales in Romania.

Si eu smile.gif


Cum bine zicea cineva, a sucker is born every minute. Mai ales din astia care dau vrabia din mana pe cioara de pe gard. ohyeah.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Jul 2008, 07:32 AM
Mesaj #13


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(axel @ 21 Jul 2008, 11:42 PM) *
Pai ca parinte ar trebui sa fii mai precaut la risipirea banilor pe prostii si sa-i folosesti ca sa-i asiguri un viitor mai bun copilului tau (de exemplu, sa ii cumperi certificate de trezorerie, etc).

Hmm, unii chiar ca au $$ în loc de pupile...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 22 Jul 2008, 08:49 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
hmmm, am sa deschid si eu o banca din asta [...] oare o functiona?!?

In primul rand trebuie sa fii autorizat de niste autoritati medicale, care ma indoiesc ca iti vor da dreptul de functionare.

QUOTE
Hai sa-ti dau alta problema de meditatie:

Axel dragule, se pare mintea ta ii prea odihnita, de debiteaza non-stop tot felul de probleme din astea de meditatie. smile.gif

Timpul meu limitat fiind, inchei aici discutia despre celulele stem. Daca cineva are intrebari, ii stau la dispozitie, dar chiar nu am timp de discutii paranoico-matematico-stiintifico-fantastice pe tema "e tzeapa sau nu?".


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 22 Jul 2008, 12:22 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(Ovidius @ 22 Jul 2008, 09:49 AM) *
In primul rand trebuie sa fii autorizat de niste autoritati medicale, care ma indoiesc ca iti vor da dreptul de functionare.


pai evident ca nu o deschid singur, ci in cooperare cu ceva clinica "serioasa", care sa sifoneze si ei o parte din bani - bine, nu toata lumea de-acolo, numai cine trebe rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 22 Jul 2008, 01:13 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Ovidius, ca vad ca esti mai gullible de felul tau si faci lucruri fara sa gandesti prea mult (de frica sa nu cumva sa cazi in paranoic-matematico-stiintifico-fantastic cand te gandesti la copilul tau si finante), iti propun o afacere: Pentru suma de 1000 de euro te asigur la moarte cauzata de meteorit cu suma de 1 milion de euro. Adica tu-mi dai 1000 de euro acum, si daca cumva mori de meteorit, eu platesc la cine vrei tu 1 milion de euro. Dupa cum vezi, viitorul copilului tau nu este periclitat de evenimente cosmice cum ar fi sa te loveasca in cap un meteorit.
In caz ca nu vrei sa fiu eu singurul underwriter al politei de asigurare, eventual il cooptez si pe Rovaniemi in aceasta afacere: el ia o parte din acei 1000 de euro si te asigura cu 500 de mii, eu iau restul si te asigur cu ceilalti 500 de mii smile.gif
Gandeste-te, pentru o singura plata modica de 1000 de euro esti asigurat pentru tot restul vietii wink.gif

P.S.: daca vrei, iti dau si asigurare de trasnet. Dar aia o sa te coste mai mult: 5000 de euro (in 5 sau 10 rate lunare, la alegere) pentru asigurare de 1 milion smile.gif


Acest topic a fost editat de axel: 22 Jul 2008, 01:18 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 22 Jul 2008, 07:40 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



da, da, ma bag si io la juma de profit si pierderi ... ma rog, mai mult profit, ca pierdere ... greu de crezut

acuma, Ovidius, tu nu tre sa te superi pe noi pentru ca nimeni n-are nimic cu copilul tau (sa-ti traiasca!) si inteleg ca orice parinte vrea sa-si apere copilul cit e bine poate is sa reduca riscurile la 0,0000001 % ... dar faza asta cu celulele stem pare chiar dubioasa sad.gif marseaza pe ideea ca oamenii dau banii si se roaga in gindul lor sa NU AIBA NICIODATA NEVOIE sa foloseasca acea investitie


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 02:56 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman